#dbsc – Dublin Bay Sailing Club (DBSC) Results for Saturday, 23 May 2015
BENETEAU 31.7 ECHO - 1. Attitude (T Milner J Sugars M Branigan), 2.
Prospect (Chris Johnston), 3. Fiddly Bits
(Timmins/Quigley/Murray/Breen)
BENETEAU 31.7 - 1. Prospect (Chris Johnston), 2. After You Too
(Michael Blaney), 3. Bluefin Two (M & B Bryson)
CRUISERS 1 ECHO - 1. Boomerang (Paul Kirwan), 2. Jigamaree (R Harris),
3. Powder Monkey (C Moore)
CRUISERS 1 - 1. Raptor (D.Hewitt et al), 2. Jigamaree (R Harris), 3.
Rockabill V (Paul O'Higgins)
CRUISERS 2 ECHO - 1. Peridot (Jim McCann et al), 2. Kamikaze
(P.Nash/B.McIntyre), 3. Bendemeer (L Casey & D Power)
CRUISERS 2 - 1. Peridot (Jim McCann et al), 2. Jawesome 111 (M Dyke &
B Darcy), 3. Graduate (D O'Keeffe)
CRUISERS 3 - 1. Quest (J Skerritt), 2. Asterix
(Boushel/Meredith/Counihan), 3. Supernova
(McStay/Timbs/Monaghan/Costello)
CRUISERS 3 ECHO - 1. Syzrgy (R Fogarty), 2. Quest (J Skerritt), 3.
Papytoo (M Walsh/F Guilfoyle)
Combined Classes - 1. Boomerang (Paul Kirwan), 2. Jigamaree (R
Harris), 3. Powder Monkey (C Moore)
Combined Classes - 1. Raptor (D.Hewitt et al), 2. Jigamaree (R
Harris), 3. Rockabill V (Paul O'Higgins)
Combined Classes ECHO - 1. White Mischief (Timothy Goodbody), 2. Popje
(Ted McCourt), 3. Leeuwin (H&C Leonard & B Kerr)
Combined Classes - 1. White Mischief (Timothy Goodbody), 2. Leeuwin
(H&C Leonard & B Kerr), 3. Gwili Two (D.Clarke/P.Maguire)
FLYING FIFTEEN Race 1 - 1. Frequent Flyer (C Doorley/A Green), 2.
Betty (D & S Gorman), 3. Fflogger (Alan Dooley)
FLYING FIFTEEN Race 2 - 1. Frequent Flyer (C Doorley/A Green), 2.
Betty (D & S Gorman), 3. Rollercoaster (Tom Murphy)
GLEN - 1. Glenluce (D & R O'Connor), 2. Glendun (B.Denham et al), 3.
Glenshesk (Walker\Reid\Henderson)
IDRA 14 FOOT Race 1 - 1. Dunmoanin (Frank Hamilton), 2. Dart (Pierre
Long), 3. Sapphire (Lorcan O'Sullivan)
IDRA 14 FOOT Race 2 - 1. Dunmoanin (Frank Hamilton), 2. Dart (Pierre
Long), 3. Doody (J.Fitzgerald/J.Byrne)
RUFFIAN 23 - 1. Bandit (Kirwan/Cullen/Brown), 2. Ruffles (Michael
Cutliffe), 3. Cresendo (L Balfe)
SHIPMAN - 1. Jo Slim (J.Clarke et al), 2. Gusto (Heath, Miles, Crisp,
Duggan), 3. Malindi (B.Smith/A.Gray)
SIGMA 33 ECHO - 1. White Mischief (Timothy Goodbody), 2. Popje (Ted
McCourt), 3. Leeuwin (H&C Leonard & B Kerr)
SIGMA 33 - 1. White Mischief (Timothy Goodbody), 2. Leeuwin (H&C
Leonard & B Kerr), 3. Gwili Two (D.Clarke/P.Maguire)
SIGMA 33 - 1. White Mischief (Timothy Goodbody), 2. Popje (Ted
McCourt), 3. Leeuwin (H&C Leonard & B Kerr)
SQUIB Race 1 - 1. Femme Fatale (V Delaney), 2. Anemos (Pete & Ann
Evans), 3. Perfection (Jill Fleming)
SQUIB Race 2 - 1. Femme Fatale (V Delaney), 2. Anemos (Pete & Ann
Evans), 3. Pintail (T McAllister)
WHITE SAIL CRUISERS - , 3. Cevantes (Paul Conway)
WHITE SAIL CRUISERS ECHO - 1. Cevantes (Paul Conway), 2. Fortitudine
(D & A Clarke), 3. Act Two (Michael O'Leary et al)