| | | A | | Cruisers 0 |
Knox-Gore Bowl | Cruisers 0 | Thursday Echo overall | Tsunami | Farrell | Vincent |
Centenary Trophy | Cruisers 0 | Saturday Echo overall | WOW | Sisk | George |
Knox-Gore Cup | Cruisers 0 | Saturday IRC overall | WOW | Sisk | George |
Martin Cup | Cruisers 0 | Thursday IRC overall | WOW | Sisk | George |
| | | | | Cruisers 1 |
West Pier Officers cup | Cruisers 1 | Thursday IRC overall | Gringo | Fox | Tony |
Osterberg Cup | Cruisers 1 | Saturday Echo overall | Something Else | & Sue McDonnell | John Hall |
Weir Cup | Cruisers 1 | Saturday IRC overall | Something Else | & Sue McDonnell | John Hall |
Tiamat Trophy | Cruisers 1 | Thursday Echo overall | Team Windmill | Sarratt | Andrew |
| | | | | Cruisers 2 |
T.P. Early Cup | Cruisers 2 | Saturday Echo overall | Bendemeer | Kinsella | Gerald |
Centenary Cup | Cruisers 2 | Thursday ECHO overall | Bendemeer | Kinsella | Gerald |
Silver Salver | Cruisers 2 | Saturday IRC overall | Jawesome II | Mervyn Dyke | Vivion Kennedy & |
Lady Shamrock Trophy | Cruisers 2 | Thursday IRC overall | Jawesome II | Mervyn Dyke | Vivion Kennedy |
Silver Foam Trophy | Cruisers 2 | Most improved boat | Jester | Curtin | Declan |
Briscoe Trophy | Cruisers 2 | Tuesday Echo overall | Red Rhum | Nicholson | Jonathan & Christopher |
| | | | | Cruisers 3 |
Jack Kennedy Memorial Cup | Cruisers 3 | Saturday IRC overall | Gung Ho | O'Shea | Grainne & Sean |
Mercia Cup | Cruisers 3 | Saturday Echo overall | Pamafe | Costello | Michael |
Viking Clock Trophy | Cruisers 3 | Thursday Echo overall | Supernova | Supernova | P.Shannon |
Smalldridge Cup | Cruisers 3 | Thursday IRC overall | Supernova | &"P.Shannon | K. Lawless, Syb. McCormack |
| | | | | Cruisers 4 |
Sanderling Trophy | Cruisers 4 | Combined Sats. & Mid-week | Maranda | Kelly | Myles |
Whimbrel Rose Bowl | Cruisers 4 | Saturday overall | Maranda | Kelly | Myles |
Annette Cup | Cruisers 4 | Tuesday overall | Maranda | Kelly | Myles |
| | | | | White Sails |
White Sail Class Trophy | Cruisers 5 | Saturday IRC overall | Act 2 | & David Andrews | Michael O'Leary, Tom Roche |
Burford Trophy | Cruisers 5 | Thursday IRC overall | Arwen | O'Dwyer | Philip |
Anna Livia Trophy | Cruisers 5 | Satuarday Echo overall | Windshift | O'Connor | James |
Gerry Henry Salver | Cruisers 5 | Thursday Echo overall | Windshift | O'Connor | James |
| | | | | Sigmas 33 |
Rupert Bowl | Sigmas 33 | 1st Saturday series | Popje | & Pascal Conroy | Ted McCourt, John Corless |
Bective Lights Crystal Trophy | Sigmas 33 | Saturday overall | Popje | & Pascal Conroy | Ted McCourt, John Corless |
Fireseal Sigma 33 Trophy | Sigmas 33 | Thursdays overall | Rupert | P.Varian | Richard Lovegrove & |
J.B. Stephens Trophy | Sigmas 33 | Thursday & Sats combined | White Mischief | Goodbody | Timothy |
| | | | | 31.7s |
Horrigan Cup | 31.7s | Thursday Overall -Echo | Avalon | James Fox | Roger Conan & |
Long John Silver Cup | 31.7s | Saturday Overall- Echo | Bluefin Two | Bryson | Michael & Bernie |
Feanor Trophy | 31.7s | Thursday overall One-Design | Magic | David Espey | Donal A. O'Sullivan & |
Arandora Trophy | 31.7s | Saturday Overall-One Design | Prospect | Johnston | Chris. |
| | | | | Dragons |
Old Time Cup | Dragons | Combined Saturday & Thursday | Diva | Richard Goodbody | Rick Johnson & |
RIYC Cup | Dragons | Saturdays Overall | Diva | Richard Goodbody | Rick Johnson & |
Oxford & Cambridge Cup | Dragons | Thursday overall | Diva | Richard Goodbody | Rick Johnson & |
Torry Cup | Dragons | Special conditions | Zu | & Tim Pearson | Peter Dee, Matt Minch |
| | | | | Glens |
Bobolink Cup | Glens | Dalkey Island Race | Glencoe | Rosemary Craig | Patrick Sheehan & |
Commodore O'Meara Trophy | Glens | Olympic races | Glencorel | Keith Malcolm | Brian Waldock & |
Pterodactyl Cup | Glens | Thursday overall | Glencorel | Keith Malcolm | Brian Waldock & |
Pair of Silver Vases | Glens | Ladies Race | Glendun | Driscoll | Jean |
Harry Maguire Memorial Cup | Glens | Saturday overall | Glenluce | O'Connor | Donal and Richard |
The McMullen Cup | Glens | Sts & Thurs combined + regatta | Glenluce | O'Connor | Donal and Richard |
Glen Challenge Trophy | Glens | Crews races | Glenmarissa | Higgins | Wilf |
| | | | | Ruffians |
John Donnelly Perpetual Cup | Ruffians | Best Tuesday Boat | Alias | David McCarthy | David Meeke & |
British Airways Trophy | Ruffians | Saturday Overall | Diane II | Carswell | Bruce |
J.Lamont Brown Trophy | Ruffians | Sat & Thurs overall | Ruffles | Cutliffe | Michael |
Huet Trophy | Ruffians | Thursday overall | Shannagh | Padraig MacDiarmada | Stephen Gill & |
| | | | | Shipmans |
The Midweek Trophy | Shipmans | Thursdays overall | Curraglas | Masterson | John P. |
The Shipman Perpetual Trophy | Shipmans | Special conditions | JOSlim | G Maher | J.Clarke, B.J.Maher & |
The Malindi Cup | Shipmans | Saturdays overall | White Rock | Robinson | Henry |
| | | | | Lasers SB3 |
Bealtaine Trophy | SB3 | Special Conditions | Alert Packaging | Burke | Justin |
Equinox Trophy | SB3 | Special Conditions- 3rd series) | Mephisto | Bourke | Stephanie & Tim |
Lunasa Trophy | SB3 | Special Conditions (Sunday Series 2 etc) | Sin Bin | O;Neill | Barry |
Sunday SB3 Cup | SB3 | Sunday overall | Sin Bin | O'Neill | Barry |
Crichton Trophy | SB3 | Thursday overall | Sunbin | O'Neill | Barry |
| | | | | Water Wags |
Blue Bird Trophy | Water Wags | Wags Series 1 | Swift | Kilroy | Guy |
G.Pugin Melden Trophy | Water Wags | Wags Series 1 | Swift | Kilroy | Guy |
Goldsmith Cup | Water Wags | Wednesday Overall | Swift | Kilroy | Guy |
| | | | | Flying 15s |
Blake Cup | Flying 15's | Special Conditions | Flyer | Coleman | Niall |
Brian S.Ryan Trophy | Flying 15's | Saturday overall | Hy5ive | Gorman | David |
Flying Fifteen Gun | Flying 15's | Thursday overall | Hy5ive | Gorman | David & Sarah |
| | | | | Mermaids |
Iolar Cup | Mermaids | Saturday overall | Jill | Pat Mangan | Paul Smith & |
J.B.Kearney Shield | Mermaids | Saturday-special conditions | Oonagh | Griffith | John & Marilyn |
Stella Cup | Mermaids | Thursday;special conditions | Oonagh | Griffith | John & Marilyn |
Amy Cup | Mermaids | Tuesday Overall | Tiller Girl | O'Rourke | Jonathan |
| | Squibs | | | Squibs |
Shannon Cup | Squibs | Saturday Overall | Femme Fatale | O'Byrne | Joe |
Minx Trophy | Squibs | Thursday Overall | Little Demon | Dee | Ms. Marie |
| | | | | Fireballs |
The Saturday Cup | Fireballs | Saturday Overall | Licence to Thrill | Smyth | Louis |
Nuits St.George Trophy | Fireballs | Tuesday overall | Zara | Seamus Moore | Noel Butler & |
| | | | | IDRA14 |
Half-Way Trophy | IDRA 14's | Special Conditions | Dart | Long | David & Pierre |
Melampus Cup | IDRA 14's | Special conditions | Diane | O'Flaherty | Fergal & Max |
Crews Challenge Cup | IDRA14's | Special Conditions | Doody | Byrne | Jennifer |
The Kennedy Cup | IDRA 14's | Saturday overall | Dunmoainin' | Hamilton | Frank |
Bay Cup | IDRA 14's | Tuesday overall | Dunmoanin' | Hamilton | Frank |
| | Portsmouth YS | | | Portsmouth YS |
Sailcraft Tray | PY | Combined Saturday & Midweek | Laser 173062 | Gordon | Yvonne |
Lanaverre Cup | PY | Saturdays overall | Laser 173062 | Gordon | Yvonne |
The Windmill Cup | PY | Tuesday overall | Laser 155068 | O'Leary | Ross |
Early Bird Trophy | PY | Special Conditions | Laser 179034 | Dowling | James |