Menu

Ireland's sailing, boating & maritime magazine

In association with ISA Logo Irish Sailing

Displaying items by tag: McKeown

#Rowing: The under-23 lightweight pair of David O’Malley and Shane Mulvaney were the most emphatic of winners on the first day of the Ireland trial at the National Rowing Centre in Cork, while Philip Doyle won the men’s single sculls – in the absence of Queen’s University clubmate Sam McKeown, who has gone to the British system.

Emily Hegarty and Aifric Keogh teamed up well in a women’s pair and Monika Dukarska was untroubled in a fine win in the women’s single sculls. Sanita Puspure is overcoming a back injury and Aileen Crowley, who has partnered Keogh in a pair, has tendonitis. Denise Walsh has tonsilitis.

Andrew Goff was the best of a talented, ambitious, group of lightweight single single scullers.

The junior ranks were vibrant and drew praise from Ireland high performance director Antonio Maurogiovanni. Fermoy’s Eliza O’Reilly and Gill McGirr confirmed their preeminence in the women’s pair, while Enniskillen’s Odhran Donaghy and Nathan Timoney were the best junior men’s pair. Aoibhinn Keating of Skibbereen was the top junior women’s sculler and Jack Dorney looked strong as he raced away to win the junior men’s single.

Ireland Assessment, National Rowing Centre (Selected Results; senior results not published)

Men – Junior

Pair – A Final: 1 O Donaghy, N Timoney (Enniskillen) 7:30.94, 2 S O’Neill, W Ronayne (Shandon) 7:36.03, 3 O’Donovan, Mulready (Castleconnell) 7:48.19. B Final: P Murphy, J Kennedy (Enniskillen) 7:48.76. Single – A Final: 1 J Dorney (Shandon) 7:45.34, 2 J Keating (Carlow) 7:53.06, 3 A Byrne (Shandon) 7:54.13. B Final: T Murphy (Lee) 8:00.55.

Women - Junior

Pair – A Final: 1 E O’Reill, G McGill. Single – A Final: 1 A Keating (Skibbereen) 8:46.75, 2 R Carson (Bann) 8:50.84, 3 C Moynihan (Workmen’s) 8:54.71. B Final: C O’Brien (Castleconnell) 8:46.50.

Published in Rowing

#Rowing: Queen’s University, Belfast, had some excellent results at the British University (BUCS) Regatta at Nottingham. Their men’s crews won 11 medals including three golds. The Beginners’ eight and coxed four won, as did Miles Taylor in the men’s intermediate lightweight single sculls. Philip Doyle took silver in the men’s Championship single sculls and Sam McKeown matched this in the men’s intermediate single sculls. Taylor and Chris Beck teamed up to take silver in the Championship lightweight double, and the Championship and Beginners’ quadruples also took silver.

Published in Rowing

#Rowing: Ireland’s under-23 lightweight quadruple joined the under-23 lightweight pair at the A Final stage of the Under-23 World Championships in Rotterdam. The crew of Fintan McCarthy, Shane O’Connell, Stephen O’Connor and stroke Colm Hennessy finished second to Britain in a fine semi-final. Ireland and Sweden held the qualifying places behind Britain for a good part of the course, but New Zealand mounted an attack in the final third. Ireland upped their rate and held out for second, with Sweden also moving into the A Final.  

 The under-23 heavyweight quadruple finished fifth in their semi-final. The race was won by Australia, with New Zealand and Britain booking their A Final places by taking second and third. Ireland fought with Ukraine to avoid last and held out at the end to win this battle.

World Rowing Championships, Rotterdam (Irish interest; selected results)

Men

Under-23 Lightweight Pair - Semi-Finals (First Three to A Final; rest to B Final) - Semi-Final One: 1 Greece 6:39.18, 2 Switzerland 6:40.01, 3 China 6:44.52. Semi-Final Two: 1 Ireland (S Mulvaney, D O’Malley) 6:46.20, 2 Turkey 6:49.11, 3 United States 6:50.75.

Under-23 Quadruple - Semi-Finals (First Three to A Final; rest to B Final) - Semi-Final One: 1 Poland 5:51.05, 2 Italy 5:52.38, 3 Germany 5:52.53. Semi-Final Two: 1 Australia 5:54.34, 2 New Zealand 5:56.53, 3  Britain 5:56.93; 5 Ireland (D Buckley, J Casey, P Boomer, S McKeown) 6:12.94.

Under-23 Lightweight Quadruple - Semi-Finals (First Three to A Final; rest to B Final) - Semi-Final One: 1 Italy 6:07.44, 2 Canada 6:09.42, 3 Germany 6:10.05. Semi-Final Two: 1 Britain 6:06.01, 2 Ireland (F McCarthy, S O'Connell, S O'Connor, C Hennessy) 6:07.18, 3 Sweden 6:07.28.

Published in Rowing

#Rowing: Ireland’s under-23 heavyweight quadruple qualified for the semi-finals at the World Rowing Championships in Rotterdam today. The crew of Daniel Buckley, Jack Casey, Patrick Boomer and Sam McKeown took the third qualification place behind Britain and Russia in their repechage. They join the Ireland under-23 lightweight pair and lightweight quadruple, which qualified from their heats.

World Rowing Championships, Rotterdam (Selected Results; Irish interest)

Men

Under-23 Quadruple - Repechage One (Three to A/B Semi-Finals; rest to C Final): 1 Britain 5:54.05, 2 Russia 5:56.18, 3 Ireland (D Buckley, J Casey, P Boomer, S McKeown) 5:57.67.

Published in Rowing

#Rower of the Month: Philip Doyle of Queen’s University is the Afloat Rower of the Month for February. The big medical student was the fastest single sculler at the Lagan Scullers’ Head of the River. He covered the course in under 12 minutes and had just over 17 seconds to spare over Portadown’s Sam McKeown.

Rower of the Month awards: The judging panel is made up of Liam Gorman, rowing correspondent of The Irish Times, and David O'Brien, editor of Afloat magazine. Monthly awards for achievements during the year will appear on afloat.ie and the overall national award will be presented to the person or crew who, in the judges' opinion, achieved the most notable results in, or made the most significant contribution to rowing during 2016. Keep a monthly eye on progress and watch our 2016 champions list grow.

Published in Rower of Month

#Rowing: A horde of Irish records fell at the Irish Indoor Rowing Championships at the University of Limerick today. Sanita Puspure set a new time for the women’s open category of 6 minutes 36.7 seconds. The second fastest time was also a record, as 17-year-old Emily Hegarty clocked 6:57.0, lopping over two  seconds off the old junior record set by Lisa Dilleen. Claire Lambe’s time of 7 minutes 12.6 seconds was a new Irish record for a lightweight woman.

  Paul O’Donovan set an excellent time for the lightweight under-23 category – 6:07.5 – over two seconds better than his previous personal best. His brother and soon-to-be Olympic crewmate, Gary, had been the fastest in the open lightweight section, with a time of 6:14.6. The men’s junior 18 category was won by Cathal Cummins in a new Irish record of 6:16.2. Sam McKeown’s hopes of breaking six minutes in the men’s open category fell short, though his time of 6:02.9 was 1.8 seconds better than his previous best.

 Other record breakers on the day included Paul Gallen (lightweight men, 60 to 69), Niall O’Brien (open, 50-59), Priscilla O’Sullivan (women’s open, 50-59) and Catherine McKeon (pararowing, legs trunk and arms).

 

Irish Indoor Rowing Championships, University of Limerick, Saturday (Selected Results)

Men

Open: 1 S McKeown 6:02.9, 2 T Oliver 6:03.2, 3 P Buchanan 6:09.6, 4 P Doyle 6:10.7, 5 D Brown 6:13.0, 6 K Coughlan 6:13.1. Under-23: 1 J Casey 6:18.3, 2 D Mitchell 6:18.5, 3 P Munnelly 6:19.7. Junior 18: 1 C Cummins 6:16.2, 2 R Byrne 6:16.7, 3 D Lynch 6:18.3. Jun 16: R Tummon 6:38.2.

Lightweight – Open: 1 G O’Donovan 6:14.6, 2 M O’Donovan 6:18.0, 3 S O’Driscoll 6:18.8, 4 L Keane 6:24.8.

Under-23: 1 P O’Donovan 6:07.5, 2 S Mulvaney 6:21.8, 3 L Seaman 6:25.7

Pararowing – LTA (1,000m): S Ryan 3.30.6.

Women

Open: 1 S Puspure 6:36.7, 2 M Dukarska 6:58.9, 3 L Kennedy 7:01.9, 4 A Keogh 7:06.1, 5 S Bennett 7:13.8, 6 R Maguire 7:15.0. Under-23: 1 S Bounane 7:16.8, 2 E Lambe 7:18.6, 3 S Murphy 7:30.1. Junior 18: E Hegarty 6:57.0, 2 H Scott 7:20.7, 3 M Cremin 7:23.6. Jun 16: C Nic Dhonncha 7:35.6.

Lightweight – Open: 1 C Lambe 7:12.6, 2 Sarah Dolan 7:17.0, 3 S McCrohan 7:18.4. Under-23: E McGiff 7:41.9.

Pararowing – LTA (1,000m): C McKeon 3:37.1.

 Best Overall Club (Eddie Crean Trophy): St Joseph’s, Galway

Published in Rowing

#Rowing: Queen’s Univerity’s senior men’s eight, competing in the first of two races, were far and away the fastest crew at the Bann head of the river at Coleraine on Saturday. The host club’s own junior coxed four was the fastest in the second head, with single sculler Sam McKeown recording the second-best time. The strong winds of recent days held off for the two races.

Bann Head of the River, Coleraine, Saturday (adjusted times)

Race One: 1 Queen’s University men’s senior eights 13 mins 39 secs, 2 Belfast BC masters eight 16:06, 3 Belfast RC masters eight 16:15, 4 Bann masters eight 16:35, 5 RBAI junior 18 quad 16:38, 6 Portadown senior double 16:50.

Race Two: Bann junior 18 coxed four 15:25, 2 Portadown senior single (S McKeown) 17:29, Bann inter single (Mitchell) 17:35, 4 Queen’s A women’s inter four 17:49, 5 Queen’s B women’s inter four 17:58, 6 Lady Elizabeth masters single (Smyth) 18:06.

 

BANN ROWING CLUB HEAD OF THE RIVER  14TH NOVEMBER 2015
RACE 1
PlaceBoat NumberClubCategory and Boatadjusted time taken
11QUBBCM Sen 8+00:13:39
213Belfast BC (f)MM 8+00:16:06
312Belfast RC (e)MM 8+00:16:15
411Bann RC(c)MM 8+00:16:35
53RBAI AMJ18A 4X-00:16:38
65Portadown BCM Sen 2X00:16:50
76Bann RCW Int 4X-00:17:18
814LVBC (f)MM 8+00:17:20
92RBAIMJ18A 8+00:17:25
1024Belfast BC (d)WM 8+00:17:36
1117Bann RCW J18A 4X-00:18:18
1222Bann RCMJ16 2X00:19:02
1316City of Derry BC (e) MM 2X00:19:23
1418Belfast RCW J18A 4X-00:19:27
1525Belfast RC (c) WM 8+00:20:01
1623Bann RCWJ16 8+00:20:03
174RBAI BMJ18A 2X00:21:59
1821Portadown BCW Int 2X00:22:28
1919Portadown BCWJ18A 4X-00:23:15
2029Portadown BCWJ15 2X00:26:37
2128City of Derry BC (c) WM 2X00:26:48
RACE 2
PlaceBoat NumberClubCategory and Boatadjusted time taken
142Bann RCMJ18A 4+00:15:25
245Portadown McKeownM Sen 1X00:17:29
347Bann MitchellM Int 1X00:17:35
453QUBLBC AW Int 4-00:17:49
554QUBLBC BW Int 4-00:17:58
658LEBC (c) SmithMM 1X00:18:06
764Portadown BC MJ16 4X+00:18:18
857Portora (e) MurphyMM 1X00:18:29
951Belfast BC (f) MM 4+00:18:50
1059City of Derry (e) D’UrsoMM 1X00:19:02
1163City of Derry BC MJ16 4X+00:19:05
1268Portadown BCMJ15 4X+00:19:40
1350Portadown BC LaivinsM Int 1X00:19:41
1460Belfast BC (d) GilpinMM 1X00:20:04
1556Belfast RC BW Int 4+00:20:08
1649Blue Star GillilandM Int 1X00:20:09
1783Bann RC WJ15 4X+00:20:09
1861Belfast BC (f) LockwoodMM 1X00:20:14
1976Bann RC ChestnuttWJ18A 1X00:20:34
2071Bann RC ShirlowW Int 1X00:21:10
2177Bann RC MeenaghW Int 1X00:21:13
2279Belfast RC TaylorWJ18A 1X00:21:14
2362LVBC (e) KeownMM 1X00:21:26
2481Bann RC WylieWJ18A 1X00:21:30
2580Bann RC ODonovanWJ18A 1X00:21:54
2673Belfast RC MoranMJ16 1X00:22:56
2752Bann RC CochraneMJ18A 1X00:23:15
2855Belfast RC AW Int 4+00:23:35
2978Portadown BC MartinW Int 1X00:24:40
3084Portadown RCWJ15 4X+00:25:52
3182Portadown BC McCannWJ16 1X00:28:42
Published in Rowing

#ROWING: Skibbereen won the men’s senior four and the intermediate coxed four at Limerick regatta at O'Brien's Bridge. Sam McKeown won the senior single sculls, beating Justin Ryan of Skibbereen, who has international experience as a lightweight sculler. Damien Kelly of Garda, who had finished second to McKeown in the intermediate final, was third. Portora had a day of wins at junior level, including the men’s and women’s junior 18 eights, the men’s junior 16 eight and the men’s junior 18 coxed quad and the women’s junior four and pair.

Limerick Regatta, O’Brien’s Bridge, Selected Results:

Men

Eight – Intermediate: 1 St Joseph’s, 2 St Michael’s. Junior 18: 1 Portora, 2 St Joseph’s, 3 St Michael’s. Junior 15: 1 St Joseph’s, 2 Shandon, 3 Portora.

Junior 16: 1 Portora, 2 Col Iognáid, 3 St Joseph’s. Masters: St Michael’s.

Four – Senior: 1 Skibbereen, 2 St Michael’s. Inter, coxed: 1 Skibbereen, 2 Portora, 3 St Michael’s. Jun 18A, coxed: 1 Portora A, 2 Athlunkard, 3 St Michael’s A.

Pair – Senior: 1 St Michael’s, 2 Neptune, 3 Shannon. Junior 18: 1 Athlunkard A, 2 Athlunkard B, 3 CAI B.

Sculling – Quadruple – Club Two: 1 Cork B, 2 Shandon, 3 Cork A. Junior 18A: 1 Cork A, 2 Lee, 3 Commercial. Jun 16, coxed: 1 Lee, 2 St Michael’s C, 3 Cork A. Jun 15, coxed, Final One: 1 Shandon A, 2 St Michael’s, 3 Killorglin. Final Two: Castleconnell.

Double – Inter: 1 Skibbereen, 2 Garda, 3 St Michael’s. Jun 15: 1 St Michael’s B, 2 Lee A, 3 Workmens.

Single – Senior: 1 Portadown (S McKeown), 2 Skibbereen (J Ryan), 3 Garda (Kelly). Intermediate: 1 Portadown (S McKeown), 2 Garda (D Kelly), 3 St Michael’s (D O’Connor). Novice: 1 Castleconnell (A Mozdzer), 2 Waterford (S O’Brien), 3 Lee (H Sutton). Junior 18: 1 Athlone (P Munnelly), 2 Graiguenamanagh (A Lennon), 3 Castleconnell (N Meehan). Masters: 1 St Michael’s (S O’Donnell), 2 Lee Valley (T Corcoran), 3 Shandon (J O’Neill).

Women

Eight – Junior 18: 1 Portora, 2 St Michael’s, 3 Galway. Jun 16: 1 Shandon, 2 Commercial, 3 Portora. Jun 15: 1 Portora, 2 St Michael’s. Masters: 1 Shannon.

Four – Inter, coxed: 1 Garda, 2 Athlunkard. Junior 18: 1 Portora A, 2 Galway, 3 St Michael’s.

Pair – Junior: 1 Portora, 2 Lee, 3 St Michael’s A.

Sculling, Quadruple – Club Two: 1 Fermoy, 2 Athlunkard, 3 Sligo. Novice, coxed: 1 Fermoy, 2 Univ of Limerick, 3 Lee. Junior 18: 1 Lee, 2 Fermoy, 3 Offaly. Jun 15, coxed: 1 Cork A, 2 Fermoy A, 3 Workmens.

Double – Senior: 1 Castleconnell, 2 Sligo. Junior 15: 1 Workmens, 2 Fermoy, 3 Lee A.

Single – Inter: 1 St Michael’s (A O’Sullivan), 2 Garda (J Ryan), 3 Fermoy (S Bouanane). Novice: 1 Castleconnell (R Kilkenny), 2 Fermoy (A Collins), 3 Univ of Limerick. Jun 18A: 1 Lee (E Cummin), 2 Lee (C Maguire), 3 Fermoy (S Cotter). Jun 16: 1 Lee (C Synnott), 2 Workmens (S Burns), 3 Fermoy (A O’Sullivan).

Published in Rowing

#ROWING: Philip Doyle of Queen’s University set the fastest time – six minutes 1.3 seconds – at the Ulster indoor rowing tournament. Doyle and second-placed Sam Keown, who won the under-23 section in 6:08.5, were using the event to record times in the Rowing Ireland assessment process. The event was part of the BUCS (British University) indoor rowing series.

Scroll down for ULSTER INDOOR RESULTS 

 

 

        
W U15     DISTANCE CLUB TIME CLASS H/P
  Rebecca JONES - 1000m MCB - 03:45.3 W U15 N
  Kayla MCCANN - 1000m P'DOWN - 03:56.9 W U15 N
  Laura JEFFERS - 1000m MCB - 03:58.3 W U15 N
  Hannah WILSON - 1000m MCB - 04:00.9 W U15 N
  Caitlin WOODS - 1000m MCB - DNS W U15 N
  Emily HOBSON - 1000m BRC - DNS W U15 N
               
               
M U15     DISTANCE CLUB TIME CLASS H/P
  Xeno YOUNG - 1000m MCB - 03:25.3 M U15 N
  Alexander WILSON - 1000m MCB - 03:32.4 M U15 N
  Aaron ROURKE - 1000m MCB - 03:34.1 M U15 N
  Olly RYDER MOORE - 1000m MCB - 03:42.6 M U15 N
  Jackson CORDNER - 1000m MCB - 03:51.1 M U15 N
  James KELLY - 1000m MCB - 03:54.2 M U15 N  
  Peter GILMORE - 1000m MCB - 04:00.4 M U15 N  
  Callum MCEVOY - 1000m MCB - 04:00.5 M U15 N  
  Callum MARTIN - 1000m P'DOWN - 04:05.5 M U15 N  
                 
                 
W U16     DISTANCE CLUB TIME CLASS H/P  
  Hannah SCOTT - 2000m BANN - 07:38.7 W U16 YES  
  Rachel MCBRINN - 2000m MCB - 07:42.8 W U16 YES  
  Lucy MCINTYRE - 2000m MCB - 07:47.5 W U16 YES  
  Lucy TAYLOR - 2000m BRC - 07:56.7 W U16 N  
  Catherine MCGARRY - 2000m MCB - 08:06.6 W U16 N  
  Sophia HART - 2000m MCB - 08:19.7 W U16 N  
  Claudia COULTER - 2000m BRC - 08:23.0 W U16 N  
  Nicky EAMES - 2000m MCB - 08:32.2 W U16 N  
  Rhianna BETTS - 2000m MCB - 08:41.0 W U16 N  
  Fiona CHESTNUTT - 2000m BANN - DNS W U16 YES  
  Rowena WALKER - 2000m P'DOWN BC - DNS W U16 YES  
                 
                 
M U16     DISTANCE CLUB TIME CLASS H/P  
  Aaron CHRISTIE - 2000m BANN - 06:45.9 M U16 YES  
  Callum MACRAE - 2000m MCB - 06:57.4 M U16 YES  
  Rory EAKIN - 2000m MCB - 06:59.7 M U16 YES  
  Connor EVANS - 2000m CAI - 07:19.4 M U16 N  
  Dawson BROWN - 2000m MCB - 07:23.5 M U16 N  
  Matthew LOGUE - 2000m CAI - 07:47.8 M U16 N  
  Fergus CLARKE - 2000m CAI - 08:24.8 M U16 N  
  Rhys FREW - 2000m CAI - 09:02.2 M U16 N  
  Ryan FREW - 2000m CAI - 09:09.1 M U16 N  
  Zach SMITH - 2000m CAI - DNS M U16 N  
  Christopher PARISH - 2000m BANN - DNS M U16 YES  
                 
                 
W U18     DISTANCE CLUB TIME CLASS H/P  
  Erin BARRY - 2000m BANN - 06:57.8 W U18 YES  
  Katie SHIRLOW - 2000m BANN - 07:31.2 W U18 YES  
  Chloe DEYERMOND - 2000m MCB - 07:32.4 W U18 N  
  Rebecca MENAGH - 2000m BANN - 07:45.4 W U18 YES  
  Ochre ANDRESS - 2000m MCB - 08:16.4 W U18 N  
  Amina MARTIN - 2000m P'DOWN - 08:40.3 W U18 N  
  Cassie FLACK - 2000m P'DOWN - 08:56.0 W U18 N  
                 
                 
M U18     DISTANCE CLUB TIME CLASS H/P  
  Aidan MURRAY - 2000m BBC - 06:27.9 M U18 YES  
  Timothy DAVIDSON - 2000m BANN - 06:38.4 M U18 YES  
  Ethan MAGILL - 2000m MCB - 06:48.7 M U18 N  
  Adam KENNEDY - 2000m MCB - 06:58.6 M U18 N  
  Jacob BLEAKLEY - 2000m P'DOWN - 06:59.5 M U18 N  
  Aleksander LAVINS - 2000m P'DOWN - 07:02.2 M U18 N  
  Josh JORDAN - 2000m BRC - 07:05.0 M U18 N  
  Gary ALLEN - 2000m CAI - 07:07.4 M U18 N  
  Jonathan WOODS - 2000m CAI - 07:10.9 M U18 N  
  Aaron MCFARLAND - 2000m CoD - 07:11.6 M U18 N  
  Miles TAYLOR - 2000m MCB - 07:14.8 M U18 N  
  Andrew MCINTYRE- 2000m CAI - 07:15.3 M U18 N  
  Peter STEWART - 2000m CAI - 07:21.9 M U18 N  
  Chris CLARKE - 2000m MCB - 07:23.3 M U18 N  
  Conall GRAY - 2000m MCB - 07:25.4 M U18 N  
  John ANDERSON - 2000m CAI - 07:25.6 M U18 N  
  Jordan GREGG - 2000m CAI - 07:37.7 M U18 N  
  Kyle MILLAR - 2000m CAI - 07:52.7 M U18 N  
  Louis CHAMBERS - 2000m P'DOWN - DNF M U18 N  
  Dylan MITCHELL - 2000m BANN - DNS M U18 YES  
                 
                 
W U23     DISTANCE CLUB TIME CLASS H/P  
  Olivia BLUNDELL - 2000m BBC - 07:28.7 W U23 YES  
                 
                 
M U23     DISTANCE CLUB TIME CLASS H/P  
  Sam MCKEOWN - 2000m P'DOWN - 06:08.5 M U23 YES  
                 
                 
M U23Lwt     DISTANCE CLUB TIME CLASS H/P  
  Joel KELLY - 2000m QUB - 06:32.5 M U23Lwt BUCS + HP  
  Luke MCCANN - 2000m QUB - 06:47.3 M U23Lwt BUCS + HP  
  Michael CURRAN - 2000m CAI - 07:16.9 M U23Lwt N  
  Oliver GAGE - 2000m CAI - DNS M U23Lwt N  
                 
                 
W Olwt     DISTANCE CLUB TIME CLASS H/P  
  Sarah QUINN - 2000m BBC - 07:16.8 W OLwt YES  
  Rachel BROWN - 2000m QUB - 07:54.1 W Olwt BUCS  
  Alicia GREENE - 2000m QUB - 07:57.8 W Olwt BUCS  
  Stephanie MCIVOR - 2000m QUB - 07:59.5 W Olwt BUCS  
  Samantha FISHER - 2000m QUB - 08:17.8 W Olwt BUCS  
  Cathy HINDS - 2000m QUB - 08:35.1 W Olwt BUCS  
  Abi BUCK - 2000m QUBLBC 09:01.2 W Olwt BUCS  
                 
                 
M Olwt     DISTANCE CLUB TIME CLASS H/P  
  Joel KELLY - 2000m QUB - 06:32.5 M Olwt BUCS + HP  
  Liam MORAN - 2000m QUB - 06:41.9 M Olwt BUCS  
  Luke MCCANN - 2000m QUB - 06:47.3 M Olwt BUCS + HP  
  Lloyd WHITE - 2000m QUB - 06:49.6 M Olwt BUCS  
  Ben SMITH - 2000m QUB - 06:59.2 M Olwt BUCS  
  David ROY - 2000m QUB - 07:21.1 M Olwt BUCS  
  Jordan ALLEN - 2000m QUB - 07:21.4 M Olwt BUCS  
  Aaron MEENAGH - 2000m QUB - DNS M Olwt BUCS  
                 
                 
W O     DISTANCE CLUB TIME CLASS H/P  
  Roisin MAGUIRE - 2000m QUB - 07:16.2 W O BUCS  
  Ruth TAYLOR - 2000m QUB - 07:53.4 W O BUCS  
  Lana MULLAN - 2000m QUB - 08:00.6 W O BUCS  
  Ellie HOLMES - 2000m QUB - 08:02.0 W O BUCS  
  Rosanna MCBRIEN - 2000m QUB - 08:03.3 W O BUCS  
  Caroline MCCAMMON 2000m QUB - 08:23.8 W O BUCS  
  Brooke BURNSIDE - 2000m QUB - 08:43.0 W O BUCS  
  Victoria COULTER - 2000m QUB - 08:53.1 W O BUCS  
                 
                 
M O     DISTANCE CLUB TIME CLASS H/P  
  Phillip DOYLE - 2000m QUB - 06:01.3 M O BUCS + HP  
  Tiernan OLIVER - 2000m QUB - 06:09.7 M O BUCS + HP  
  Oliver GRAHAM - 2000m QUB - 06:19.8 M O BUCS  
  Phillip PATTON - 2000m QUB - 06:26.6 M O BUCS  
  Jonny ERSKINE - 2000m QUBBC 06:28.3 M O BUCS  
  John VINCENT - 2000m QUB - 06:40.7 M O BUCS  
  Ross WILLIAMSON - 2000m QUB - 07:02.7 M O BUCS  
  Gareth HERRON - 2000m QUB - DNS M O BUCS  
  Adam BOREHAM - 2000m QUB - DNS M O BUCS + HP  
                 
                 
W Beg     DISTANCE CLUB TIME CLASS H/P  
  Siofra CORR - 1000m QUB - 03:49.4 W Beg BUCS  
  Millie JESSUP - 1000m QUB - 03:51.9 W Beg BUCS
  Sarah MCELROY - 1000m QUB - 03:53.9 W Beg BUCS
  Katherine DAWSON - 1000m QUB - 03:56.0 W Beg BUCS
  Michaela RYDEN - 1000m QUB - 03:58.3 W Beg BUCS
  Rachel MEEK - 1000m QUB - 03:58.4 W Beg BUCS
  Rebecca DAVISON - 1000m QUB - 04:04.3 W Beg BUCS
  Holli BURGON - 1000m QUB - 04:04.5 W Beg BUCS
  Natalie JONES - 1000m QUB - 04:09.7 W Beg BUCS
  Colleen O'SULLIVAN - 1000m QUB - 04:10.6 W Beg BUCS
  Mia JOHNSTON - 1000m QUB - 04:11.7 W Beg BUCS
  Katherine BEATTIE - 1000m QUB - 04:11.8 W Beg BUCS
  Amy FOSTER - 1000m QUB - 04:13.8 W Beg BUCS
  Rebekah CRAIG - 1000m QUB - 04:15.4 W Beg BUCS
  Claire BECKINGHAM - 1000m QUB - 04:17.4 W Beg BUCS
  Emma DONALDSON - 1000m QUB - 04:20.1 W Beg BUCS
  Anna SMYTH - 1000m QUB - 04:22.0 W Beg BUCS
  Heather THOMPSON 1000m QUB - 04:23.0 W Beg BUCS
  Ali GALLAGHER - 1000m QUB - 04:27.6 W Beg BUCS
  Victoria TRUESDALE - 1000m QUB - 04:43.2 W Beg BUCS
  Emma JONES - 1000m QUB - 04:46.2 W Beg BUCS
  Chloe HOGG - 1000m QUB - 04:46.3 W Beg BUCS
  Jenny SALMON - 1000m QUB - DNS W Beg BUCS
  Charlotte MCCAUSLAND - 1000m QUB - DNS W Beg BUCS
  Katie MCCOMB - 1000m QUB - DNS W Beg BUCS
  Emma BOYD - 1000m QUB - DNS W Beg BUCS
               
               
M Beg     DISTANCE CLUB TIME CLASS H/P
  Caolan HARKIN - 1000m QUB - 03:03.2 M Beg BUCS
  Ryan URQUAHART - 1000m QUB - 03:14.4 M Beg BUCS
  Evaldas PARSIUNAS - 1000m QUB - 03:15.7 M Beg BUCS
  Niall STEVENSON - 1000m QUB - 03:17.3 M Beg BUCS
  Alex CROWLEY - 1000m QUB - 03:18.8 M Beg BUCS
  Evan COYLE - 1000m QUB - 03:20.7 M Beg BUCS
  Kem SMOOTH - 1000m QUB - 03:21.7 M Beg BUCS
  Michael YOUNG - 1000m QUB - 03:21.8 M Beg BUCS
  Jordan WILSON - 1000m QUB - 03:23.2 M Beg BUCS
  Scott ADAMS - 1000m QUB - 03:23.9 M Beg BUCS
  Mitchell BARR - 1000m QUB - 03:24.6 M Beg BUCS
  Justin QUERIPEL - 1000m QUB - 03:25.9 M Beg BUCS
  Roger DAWSON - 1000m QUB - 03:26.6 M Beg BUCS
  Mathew LOWE - 1000m QUB - 03:26.8 M Beg BUCS
  Chris ADDIS - 1000m QUB - 03:29.9 M Beg BUCS
  Patrick MARTIN - 1000m QUB - 03:32.3 M Beg BUCS
  David HELGUERA - 1000m QUB - 03:32.9 M Beg BUCS
  Michael QUINN - 1000m QUB - 03:34.0 M Beg BUCS
  Tiernan TRACEY - 1000m QUB - 03:35.4 M Beg BUCS
  Chris HAYES - 1000m QUB - 03:35.4 M Beg BUCS
  Mark HEGAN - 1000m QUB - 03:36.1 M Beg BUCS
  Daniel LAVERY - 1000m QUB - 03:36.4 M Beg BUCS
  Timothy IRVINE - 1000m QUB - 03:36.9 M Beg BUCS
  Jonny BIRCH - 1000m QUB - 03:38.1 M Beg BUCS
  Harry PARKER - 1000m QUB - 03:39.2 M Beg BUCS
  Eoin BARNES - 1000m QUB - 03:39.8 M Beg BUCS
  Harry WRIGHT - 1000m QUB - 03:43.8 M Beg BUCS
  Declan COLEMAN - 1000m QUB - 03:47.0 M Beg BUCS
  Ross TAYLOR - 1000m QUB - 03:47.7 M Beg BUCS
  Philip CONLON - 1000m QUB - 03:49.2 M Beg BUCS
  Ronan CONWAY - 1000m QUB - 03:52.9 M Beg BUCS
  Calum SORDY - 1000m QUB - 03:55.1 M Beg BUCS
  Edward CHESTER - 1000m QUB - DNS M Beg BUCS
  James DURKAN - 1000m QUB - DNS M Beg BUCS
  Jason NICOLETTI - 1000m QUB - DNS M Beg BUCS
  Jamie ROBINSON - 1000m QUB - DNS M Beg BUCS
               
               
M 50+     DISTANCE CLUB TIME CLASS H/P
  Gaetano DURSO - 1000m CoD - 03:12.3 M 50+ N
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
Published in Rowing

#IndoorRowing: Paul Buchanan stood out at the Irish Indoor Championships in the University of Limerick, setting a top time of six minutes and six seconds. Buchanan, a non rower, was competing in the Men’s 30 to 39 category, but came in exactly three seconds faster than Adrian Quinn, who won the men’s open category. His time of 6:09.0 was matched by under-23 rower Sam McKeown from Portadown. Offaly’s Eimear Moran won the women’s open category in 6:53.2.

The fastest lightweight man was Justin Ryan (6:19.1), and the fastest lightweight woman was Sarah Dolan, clocking 7:18.1. Siobhán McCrohan was next fastest in this category, with 7:25.1.

 

IIRC Nov 2013 Results & Places
Results - November 2013 IIRC
Category Place Time Distance Average Split Name
LM30-39 1 06:35.8 2000 1:38.9 Niall Duncan
LM40-49 1 06:26.9 2000 1:36.7 Kenny McDonald
LM40-49 2 06:43.1 2000 1:40.8 Shaun Callaghan
LM40-49 3 06:46.0 2000 1:41.5 Barry Foley
LM40-49 4 06:48.5 2000 1:42.1 Guy Blackburn
LM40-49 5 07:18.0 2000 1:49.5 Kieran Keating
LM40-49 6 07:24.5 2000 1:51.1 Joe White
LM50-59 1 07:03.7 2000 1:45.9 Gerry Murphy
LM50-59 2 07:08.0 2000 1:47.0 Ian Pickering
LM50-59 3 07:24.3 2000 1:51.1 Brian McNicholl
LM60-69 1 07:07.0 2000 1:46.7 Eric Winterbottom
LM60-69 2 07:11.9 2000 1:48.0 Paul Gallen
LM60-69 3 07:28.4 2000 1:52.1 Joe Keating
LM60-69 4 08:19.4 2000 2:04.9 Jerry O Connell
LMO 1 06:19.1 2000 1:34.8 Justin Ryan
LMO 2 06:19.2 2000 1:34.8 Niall Kenny
LMO 3 06:25.6 2000 1:36.4 Anthony English
LMO 4 06:25.5 2000 1:36.4 Alan Prendergast
LMO 5 06:27.6 2000 1:36.9 Mark O'Donovan
LMO 6 06:27.9 2000 1:37.0 Jonathan Doyle
LMO 7 06:38.5 2000 1:39.6 Owen Dwyer
LMO 8 06:59.4 2000 1:44.9 Seamus Agnew
LMO_500 1 01:27.1 500 1:27.1 Shaun Callaghan
LMO_500 2 01:36.1 500 1:36.1 Kieran Keating
LMO_500 3 01:39.8 500 1:39.8 Joe White
LMU23 1 06:28.3 2000 1:37.1 Paul O'Donovan
LMU23 2 06:29.7 2000 1:37.4 Gary O Donovan
LMU23 3 06:30.1 2000 1:37.5 John Griffin
LMU23 4 06:27.4 2000 1:36.8 Matthew Ryan
LMU23 5 06:30.4 2000 1:37.6 David Quinlan
LMU23 6 06:31.5 2000 1:37.9 Liam Keane
LMU23 7 06:30.6 2000 1:37.7 Paddy Hegarty
LMU23 8 06:38.7 2000 1:39.7 David O'Leary
LMU23 9 06:44.1 2000 1:41.0 Sean O'Sullivan
LMU23 10 06:45.8 2000 1:41.4 Conor Murphy
LMU23 11 06:59.1 2000 1:44.8 Cillian Locke
LMU23 12 06:54.4 2000 1:43.6 Conor Breen
LMU23 13 00:00.0 0 2:24.2 Gary Devereux
LW30-39 1 07:29.4 2000 1:52.3 Sheila Clavin
LW40-49 1 07:36.4 2000 1:54.1 Siobhan Forman
LW40-49 2 07:51.7 2000 1:57.9 Lucy O'Brien
LW50-59 1 08:03.4 2000 2:00.8 Margot Lawlor
LW50-59 2 08:54.6 2000 2:13.7 Margaret Daly
LWO 1 07:18.1 2000 1:49.5 Sarah Dolan
LWO 2 07:25.1 2000 1:51.3 Siobhán McCrohan
LWO 3 07:27.2 2000 1:51.8 Emma Desmond
LWO 4 07:29.6 2000 1:52.4 Orla Hayes
LWO 5 07:33.9 2000 1:53.5 Cliona Hurst
LWO 6 07:36.2 2000 1:54.1 Caitriona Jennings
LWO 7 07:43.5 2000 1:55.9 Frances Judge
IIRC Nov 2013 Results & Places
LWO 8 07:43.9 2000 1:56.0 Maria Lane
LWO 9 07:44.0 2000 1:56.0 Gillian Hosford
LWO 10 07:55.3 2000 1:58.8 Anna Wickham
LWO_500 1 01:39.8 500 1:39.8 Sheila Clavin
LWO_500 2 01:52.1 500 1:52.1 Orla Donaldson
LWO_500 3 01:55.0 500 1:55.0 Janette Carberry
LWO_500 4 01:52.3 500 1:52.3 Mary-Frances McNamee
LWU23 1 07:25.3 2000 1:51.3 Denise Walsh
LWU23 2 07:44.0 2000 1:56.0 Linda Murphy
LWU23 3 07:44.9 2000 1:56.2 Bernadette Walsh
LWU23 4 08:00.4 2000 2:00.1 Saoirse Horgan
LWU23 5 08:04.6 2000 2:01.2 Mary-Frances McNamee
LWU23 6 08:25.2 2000 2:06.3 Sinead McNamara
LWU23 7 08:54.8 2000 2:13.7 Eva Nugent
LWU23 8 08:22.9 2000 2:05.7 Janette Carberry
LWU23 9 08:26.8 2000 2:06.7 Orla Donaldson
M30-39 1 06:06.0 2000 1:31.5 Paul Buchanan
M30-39 2 06:19.1 2000 1:34.8 Rick Casucci
M30-39 3 06:25.4 2000 1:36.4 Andy Pearce
M30-39 4 06:41.6 2000 1:40.4 Adrian Fleming
M30-39 5 06:49.0 2000 1:42.2 Tom Hackett
M30-39 6 06:49.8 2000 1:42.5 Cian Kennedy
M30-39 7 06:56.9 2000 1:44.2 Stuart King
M30-39 8 06:16.3 2000 1:34.1 Ryan Corcoran
M30-39 9 06:38.9 2000 1:39.7 Andrew Breen
M30-39 10 06:39.6 2000 1:39.9 Padraig Maguire
M30-39 11 06:42.6 2000 1:40.6 Michael O'Callaghan
M30-39 12 06:48.5 2000 1:42.1 David Cuddy
M30-39 13 06:56.9 2000 1:44.2 Noel Donnelly
M40-49 1 06:23.1 2000 1:35.8 James McMurtry
M40-49 2 06:28.9 2000 1:37.2 Jeff Gay
M40-49 3 06:32.2 2000 1:38.1 Jason McCormack
M40-49 4 06:32.2 2000 1:38.1 David Fisman
M40-49 5 06:38.7 2000 1:39.7 Ger Sheehan
M40-49 6 06:38.8 2000 1:39.7 Brendan Smyth
M40-49 7 06:41.3 2000 1:40.3 Gabriel Murphy
M40-49 8 06:49.9 2000 1:42.5 Patrick o'sullivan
M40-49 9 07:51.4 2000 1:57.8 Kieron Elliott
M40-59_500 1 01:24.8 500 1:24.8 David Fisman
M40-59_500 2 01:25.5 500 1:25.5 Jason McCormack
M40-59_500 3 01:25.5 500 1:25.5 James McMurtry
M40-59_500 4 01:28.4 500 1:28.4 Patrick o'sullivan
M40-59_500 5 01:29.2 500 1:29.2 Ger Sheehan
M40-59_500 6 01:29.6 500 1:29.6 Oliver Short
M40-59_500 7 01:32.3 500 1:32.3 Gabriel Murphy
M40-59_500 8 01:32.6 500 1:32.6 Paul Hogan
M40-59_500 9 01:35.9 500 1:35.9 Gerry Campbell
M40-59_500 10 01:36.8 500 1:36.8 Liam Corcoran
M40-59_500 11 01:42.1 500 1:42.1 Adrian Cowell
M40-59_500 12 01:58.4 500 1:58.4 Ken Cunningham
M50-59 1 06:43.7 2000 1:40.9 Gaetano D'Urso
M50-59 2 06:44.6 2000 1:41.2 Philip Dyer
M50-59 3 06:47.1 2000 1:41.8 Oliver Short
M50-59 4 07:25.1 2000 1:51.3 Ken Cunningham
IIRC Nov 2013 Results & Places
M50-59 5 07:31.2 2000 1:52.8 Gerry Campbell
M60+_500 1 01:41.4 500 1:41.4 John Rice
M60+_500 2 01:47.9 500 1:47.9 Paul Lynam
M60+_500 3 01:50.2 500 1:50.2 Jerry O Connell
M60+_500 4 01:51.1 500 1:51.1 Declan Doherty
M60-69 1 07:26.6 2000 1:51.7 Nigel Jepson
M60-69 2 07:44.1 2000 1:56.0 Gerard Keating
M60-69 3 08:35.5 2000 2:08.9 Declan Doherty
M60-69 4 08:43.3 2000 2:10.8 Frank Durkin
MAS 1 04:29.2 1000 2:14.6 Tom Kelly
MAS 2 07:38.1 1000 3:49.0 Joshua Connon
MFR_1000 1 03:14.4 1000 1:37.2 Matthias Fartenholtz
MFR_1000 2 03:22.3 1000 1:41.1 Dan Ferrie
MFR_1000 3 03:29.6 1000 1:44.8 Simon Staudinger
MFR_1000 4 03:30.4 1000 1:45.2 Andrew Barron
MFR_1000 5 03:30.7 1000 1:45.4 David McGowen
MFR_1000 6 03:36.1 1000 1:48.1 Sam Lee
MFR_1000 7 03:40.9 1000 1:50.5 Reese McWalter
MFR_1000 8 03:44.9 1000 1:52.4 Brian Durnin
MFR_1000 9 03:46.2 1000 1:53.1 Cillian Moran
MFR_1000 10 03:46.6 1000 1:53.3 Kieran Murphy
MFR_1000 11 03:49.2 1000 1:54.6 Stephen Bourke
MJ13 1 03:00.0 882 1:42.0 Jack Keating
MJ13 2 03:00.0 865 1:44.0 Peter Fleming
MJ13 3 03:00.0 865 1:44.0 Sean Houlihan
MJ13 4 03:00.0 830 1:48.3 Dylan O'BYRNE
MJ13 5 03:00.0 813 1:50.6 Sam Nugent
MJ13 6 03:00.0 802 1:52.1 Keelan Mac an Geimhridh
MJ13 7 03:00.0 802 1:52.2 Sean Cremin
MJ13 8 03:00.0 784 1:54.7 Peter FUREY
MJ13 9 03:00.0 776 1:55.9 Hugo Mead
MJ13 10 03:00.0 767 1:57.3 Jerome Arrigan
MJ13 11 03:00.0 767 1:57.3 Collin O'sullivan
MJ13 12 03:00.0 765 1:57.6 William Royane
MJ13 13 03:00.0 757 1:58.9 Daniel Mac an Ucaire
MJ13 14 03:00.0 750 2:00.0 Lana Opeoluwa
MJ13 15 03:00.0 749 2:00.1 Seán MURPHY
MJ13 16 03:00.0 742 2:01.2 Felix O' Mhurchadha
MJ13 17 03:00.0 742 2:01.3 Alex Byrne
MJ13 18 03:00.0 742 2:01.2 Eoin Gaffney
MJ13 19 03:00.0 735 2:02.3 Sam O'neill
MJ13 20 03:00.0 719 2:05.2 Hugh BENNETT
MJ13 21 03:00.0 713 2:06.1 Reese Keniston
MJ13 22 03:00.0 713 2:06.1 Rian O Tuathail
MJ13 23 03:00.0 710 2:06.8 Philip Brennan
MJ13 24 03:00.0 698 2:08.9 Jeaic O' Fath
MJ13 25 03:00.0 698 2:08.8 Jack Leggett
MJ13 26 03:00.0 698 2:08.8 Ryan SPELMAN
MJ13 27 03:00.0 691 2:10.2 Daniel O' Nuallain
MJ13 28 03:00.0 669 2:14.4 Conal O' Sioradain
MJ13 29 03:00.0 664 2:15.4 Macdara Alison
MJ13 30 03:00.0 664 2:15.4 John CHRISTIE
MJ13 31 03:00.0 647 2:19.0 Daithi De Bhaldraithe
MJ13 32 03:00.0 642 2:20.0 Matthew KIELY
IIRC Nov 2013 Results & Places
MJ13 33 03:00.0 630 2:22.7 Jacob O' Comain
MJ13 34 03:00.0 616 2:26.0 Marcus McCambridge
MJ13 35 03:00.0 596 2:30.8 Kyle McLoughlin
MJ13_500 1 01:36.0 500 1:36.0 Jack Keating
MJ13_500 2 01:44.3 500 1:44.3 Dylan O'BYRNE
MJ13_500 3 01:51.0 500 1:51.0 Peter FUREY
MJ13_500 4 01:51.3 500 1:51.3 Keelan Mac an Geimhridh
MJ13_500 5 01:54.8 500 1:54.8 Seán MURPHY
MJ13_500 6 01:55.6 500 1:55.6 Daniel Mac an Ucaire
MJ13_500 7 01:57.2 500 1:57.2 Felix O' Mhurchadha
MJ13_500 8 01:58.0 500 1:58.0 Lana Opeoluwa
MJ13_500 9 02:00.7 500 2:00.7 Reese Keniston
MJ13_500 10 02:04.3 500 2:04.3 Jeaic O' Fath
MJ13_500 11 02:04.4 500 2:04.4 Rian O Tuathail
MJ13_500 12 02:09.3 500 2:09.3 Macdara Alison
MJ13_500 13 02:12.2 500 2:12.2 Conal O' Sioradain
MJ13_500 14 02:13.9 500 2:13.9 Daniel O' Nuallain
MJ13_500 15 02:18.9 500 2:18.9 Daithi De Bhaldraithe
MJ13_500 16 02:25.1 500 2:25.1 Austin Collins
MJ13_500 17 02:25.3 500 2:25.3 Marcus McCambridge
MJ13_500 18 02:27.1 500 2:27.1 Jacob O' Comain
MJ13_500 19 02:28.7 500 2:28.7 Kyle McLoughlin
MJ14 1 04:00.0 1159 1:43.5 Andy O'Toole
MJ14 2 04:00.0 1143 1:45.0 Donal O'Dalaigh
MJ14 3 04:00.0 1136 1:45.6 Ross O'Brien
MJ14 4 04:00.0 1133 1:45.9 Andrew Ennis
MJ14 5 04:00.0 1121 1:47.0 Charlie Lawless
MJ14 6 04:00.0 1119 1:47.2 Peter Jackson
MJ14 7 04:00.0 1114 1:47.6 SAM KEALY
MJ14 8 04:00.0 1101 1:48.9 Conor O'Donoghue
MJ14 9 04:00.0 1096 1:49.5 Sean Fleming
MJ14 10 04:00.0 1083 1:50.8 Aaron CRAUGHAN
MJ14 11 04:00.0 1081 1:50.9 David Leen
MJ14 12 04:00.0 1070 1:52.1 Micheal O'Dalaigh
MJ14 13 04:00.0 1067 1:52.4 Mathias Harrison
MJ14 14 04:00.0 1053 1:53.9 Matthew KEATING
MJ14 15 04:00.0 1052 1:54.0 Dan O'Neill
MJ14 16 04:00.0 1051 1:54.1 Fred Bastible
MJ14 17 04:00.0 1046 1:54.7 Philip Buckley
MJ14 18 04:00.0 1042 1:55.1 Rory Cullinane
MJ14 19 04:00.0 1040 1:55.4 Luke Briggs
MJ14 20 04:00.0 1038 1:55.6 Tom McKEON
MJ14 21 04:00.0 1030 1:56.4 Diarmuid O'HANLON
MJ14 22 04:00.0 1015 1:58.2 Ned MURPHY
MJ14 23 04:00.0 1000 1:59.9 David Casey
MJ14 24 04:00.0 996 2:00.4 Robbie Wall
MJ14 25 04:00.0 984 2:01.9 Brian Walsh
MJ14 26 04:00.0 981 2:02.3 Tomas O' Muiri
MJ14 27 04:00.0 967 2:04.1 Mike GUILFOYLE
MJ14 28 04:00.0 945 2:07.0 Fiachra O Connell
MJ14 29 04:00.0 931 2:08.8 Ewan McMahon
MJ14 30 04:00.0 926 2:09.6 Tom Hennigan
MJ14 31 04:00.0 925 2:09.6 Adam O' hUallachain
MJ14 32 04:00.0 899 2:13.3 Patrick Riordan
IIRC Nov 2013 Results & Places
MJ14 33 04:00.0 896 2:13.9 Cathal O' Riain O'Coileain
MJ14 34 04:00.0 888 2:15.1 Ronan Geary
MJ14 35 04:00.0 462 4:19.6 Cian O Baoill
MJ14_500 1 01:36.3 500 1:36.3 Donal O'Dalaigh
MJ14_500 2 01:38.1 500 1:38.1 SAM KEALY
MJ14_500 3 01:38.7 500 1:38.7 Andrew Ennis
MJ14_500 4 01:41.5 500 1:41.5 Charlie Lawless
MJ14_500 5 01:41.7 500 1:41.7 Adrian Sweeney
MJ14_500 6 01:43.7 500 1:43.7 Micheal O'Dalaigh
MJ14_500 7 01:44.3 500 1:44.3 mark mccarthy
MJ14_500 8 01:48.1 500 1:48.1 Liam DWANE
MJ14_500 9 01:48.2 500 1:48.2 Tom McKEON
MJ14_500 10 01:49.0 500 1:48.9 Philip Buckley
MJ14_500 11 01:51.8 500 1:51.8 Ned MURPHY
MJ14_500 12 01:52.8 500 1:52.8 Matthew KEATING
MJ14_500 13 01:53.0 500 1:53.0 Diarmuid O'HANLON
MJ14_500 14 01:53.3 500 1:53.3 Brian Walsh
MJ14_500 15 01:54.0 500 1:54.0 Tomas O' Muiri
MJ14_500 16 01:55.5 500 1:55.5 Donal Meehan
MJ14_500 17 01:56.7 500 1:56.7 Mike GUILFOYLE
MJ14_500 18 01:58.5 500 1:58.5 Cathal KENNEDY HUGHES
MJ14_500 19 01:59.5 500 1:59.4 Paul KELLY
MJ14_500 20 02:01.0 500 2:01.0 Ewan McMahon
MJ14_500 21 02:02.1 500 2:02.1 Adam O' hUallachain
MJ14_500 22 02:05.5 500 2:05.4 reggie kavanagh
MJ14_500 23 02:05.8 500 2:05.8 Christopher Wynne
MJ14_500 24 02:06.1 500 2:06.1 Jack KELLY
MJ14_500 25 02:06.4 500 2:06.4 Cathal O' Riain O'Coileain
MJ14_500 26 02:07.0 500 2:07.0 Tom Hennigan
MJ14_500 27 02:09.5 500 2:09.5 Patrick Riordan
MJ14_500 28 02:10.0 500 2:10.0 Conor CLERY
MJ14_500 29 02:10.5 500 2:10.5 Eoin CORCORAN
MJ14_500 30 02:11.8 500 2:11.8 Matthew BEEGAN
MJ15 1 05:00.0 1498 1:40.1 Ted Pyne
MJ15 2 05:00.0 1454 1:43.2 Seamus O'Donoghue
MJ15 3 05:00.0 1450 1:43.4 Kieran O'Sullivan
MJ15 4 05:00.0 1450 1:43.4 Gavin Morrison
MJ15 5 05:00.0 1441 1:44.1 Cian Mac Suibhne
MJ15 6 05:00.0 1423 1:45.3 Ben McKEON
MJ15 7 05:00.0 1415 1:45.9 Cathal O'Donovan
MJ15 8 05:00.0 1389 1:47.9 Paddy Doyle
MJ15 9 05:00.0 1370 1:49.4 Jack Stacey
MJ15 10 05:00.0 1357 1:50.5 Robert Somers
MJ15 11 05:00.0 1350 1:51.1 Jack McKEON
MJ15 12 05:00.0 1349 1:51.1 Lewis O'BRIEN
MJ15 13 05:00.0 1348 1:51.2 Cormac Gallagher
MJ15 14 05:00.0 1342 1:51.7 Robert Brown
MJ15 15 05:00.0 1339 1:52.0 Marc Stack
MJ15 16 05:00.0 1333 1:52.5 Scott Rolland
MJ15 17 05:00.0 1323 1:53.4 Jack Crowley
MJ15 18 05:00.0 1320 1:53.6 Seán Lane
MJ15 19 05:00.0 1319 1:53.7 Dean Collins
MJ15 20 05:00.0 1313 1:54.2 Donal O Sullivan
MJ15 21 05:00.0 1306 1:54.8 James O'Connor
IIRC Nov 2013 Results & Places
MJ15 22 05:00.0 1305 1:54.9 Niall HERLIHY
MJ15 23 05:00.0 1304 1:55.0 Cian de Burca
MJ15 24 05:00.0 1295 1:55.8 Connor O'BRIEN
MJ15 25 05:00.0 1291 1:56.1 KILLIAN SHEEHAN
MJ15 26 05:00.0 1214 2:03.5 Ciarán BREEN
MJ15 27 05:00.0 1194 2:05.6 Sean Nuallain
MJ15 28 05:00.0 1129 2:12.8 Donal McGreil
MJ15 29 05:00.0 1106 2:15.5 Stephen NOLAN
MJ15 30 05:00.0 1084 2:18.3 David Young
MJ15 31 05:00.0 976 2:33.6 Jonathan CUDDY
MJ15_1000 1 03:09.2 1000 1:34.6 Gavin O'Dwyer
MJ15_1000 2 03:29.3 1000 1:44.6 Sean Byrne
MJ15_1000 3 03:41.5 1000 1:50.8 Conor O'Donoghue
MJ15_1000 4 03:42.6 1000 1:51.3 mark mccarthy
MJ15_1000 5 03:49.4 1000 1:54.7 david higgins
MJ15_1000 6 03:52.6 1000 1:56.3 harry scannell
MJ15_1000 7 03:53.8 1000 1:56.9 mark o gorman
MJ15_1000 8 04:03.9 1000 2:01.9 brian o sullivan
MJ15_1000 9 04:07.3 1000 2:03.6 tom walsh
MJ15_1000 10 04:15.0 1000 2:07.5 conor o donovan
MJ15_1000 11 04:18.1 1000 2:09.0 mark murphy
MJ15_1000 12 04:18.3 1000 2:09.1 eoin o flynn
MJ15_1000 13 04:26.1 1000 2:13.1 reggie kavanagh
MJ15_1000 14 04:38.6 1000 2:19.3 cian harley
MJ15_500 1 01:31.2 500 1:31.2 Tom cregan
MJ15_500 2 01:32.8 500 1:32.8 Ted Pyne
MJ15_500 3 01:34.0 500 1:34.0 Seamus O'Donoghue
MJ15_500 4 01:34.5 500 1:34.5 Cian Mac Suibhne
MJ15_500 5 01:34.8 500 1:34.8 Gavin Morrison
MJ15_500 6 01:35.7 500 1:35.7 Stephen O'Sullivan
MJ15_500 7 01:36.4 500 1:36.4 Barra Convery
MJ15_500 8 01:39.0 500 1:39.0 Ben McKEON
MJ15_500 9 01:40.2 500 1:40.2 Scott Rolland
MJ15_500 9 01:40.3 500 1:40.3 Cathal O'Donovan
MJ15_500 11 01:40.7 500 1:40.7 Cormac Gallagher
MJ15_500 12 01:40.8 500 1:40.8 Robert Somers
MJ15_500 13 01:41.4 500 1:41.4 Jack Stacey
MJ15_500 14 01:41.5 500 1:41.5 Seán Lane
MJ15_500 15 01:41.5 500 1:41.5 Jack McKEON
MJ15_500 16 01:42.8 500 1:42.8 James O'Connor
MJ15_500 17 01:43.2 500 1:43.2 Dean Collins
MJ15_500 18 01:43.3 500 1:43.3 Lewis O'BRIEN
MJ15_500 19 01:45.2 500 1:45.2 jack murphy
MJ15_500 20 01:45.4 500 1:45.4 Jack Crowley
MJ15_500 21 01:45.8 500 1:45.8 Niall HERLIHY
MJ15_500 22 01:45.9 500 1:45.9 Cian de Burca
MJ15_500 23 01:46.1 500 1:46.1 Jonathan CUDDY
MJ15_500 24 01:49.0 500 1:49.0 KILLIAN SHEEHAN
MJ15_500 25 01:51.4 500 1:51.4 Ciarán BREEN
MJ15_500 26 01:52.4 500 1:52.4 Sean Nuallain
MJ15_500 27 01:54.3 500 1:54.3 Dave CUMISKEY
MJ15_500 28 02:06.6 500 2:06.6 Stephen NOLAN
MJ15_500 29 02:06.7 500 2:06.7 David Young
MJ15_500 30 02:07.0 500 2:07.0 Donal McGreil
IIRC Nov 2013 Results & Places
MJ16 1 06:32.6 2000 1:38.2 Eoghan Whittle
MJ16 2 06:40.1 2000 1:40.0 Gavin O'Dwyer
MJ16 3 06:41.7 2000 1:40.4 Colm Hennessey
mj16 4 06:44.6 2000 1:41.2 Andrew Goff
MJ16 5 06:44.8 2000 1:41.2 Shane o Connell
MJ16 6 06:47.2 2000 1:41.8 Kevin Hogan
MJ16 7 06:47.7 2000 1:41.9 Sean Lonergan
MJ16 8 06:49.1 2000 1:42.3 Patrick Munnelly
MJ16 9 06:49.9 2000 1:42.5 Ewan Gallagher
MJ16 10 06:51.4 2000 1:42.8 Hugo O'Neill
MJ16 11 06:52.0 2000 1:43.0 Tom cregan
MJ16 12 06:52.7 2000 1:43.2 Dylan McCarthy
mj16 13 06:54.0 2000 1:43.5 Ciaran Higgins
mj16 14 06:55.7 2000 1:43.9 Thomas Higgins
mj16 15 06:56.9 2000 1:44.2 Michael Hogan
MJ16 16 07:00.8 2000 1:45.2 James McCarthy
mj16 17 07:01.5 2000 1:45.4 David Breen
MJ16 18 07:02.0 2000 1:45.5 Ronan Byrne
mj16 19 07:02.2 2000 1:45.6 Eoin Turner
MJ16 20 07:02.3 2000 1:45.6 Michael Cremin
MJ16 21 07:03.0 2000 1:45.7 Darragh Larkin
MJ16 22 07:04.5 2000 1:46.1 Brian Tiernan
MJ16 23 07:10.5 2000 1:47.6 Ruairi Browne
MJ16 24 07:10.9 2000 1:47.7 Rob Shaw
MJ16 25 07:10.9 2000 1:47.7 Doug Clinch
MJ16 26 07:11.6 2000 1:47.9 Michael Kane
MJ16 27 07:12.4 2000 1:48.1 Stephen O'Sullivan
MJ16 28 07:12.7 2000 1:48.2 Liam o Connell
MJ16 29 07:13.8 2000 1:48.4 ross o brien
MJ16 30 07:19.1 2000 1:49.8 Rory Gilliland
MJ16 31 07:20.0 2000 1:50.0 Hugh Mohan
mj16 32 07:20.3 2000 1:50.1 Patrick Silke
MJ16 33 07:21.6 2000 1:50.4 Barra Convery
mj16 34 07:22.5 2000 1:50.6 Matthew Mc Keon
mj16 35 07:28.6 2000 1:52.1 Jack Kenny
MJ16 36 07:29.2 2000 1:52.3 Robert Chadwick
mj16 37 07:29.4 2000 1:52.3 alan o keeffe
MJ16 38 07:32.9 2000 1:53.2 patrick kennelly
MJ16 39 07:33.4 2000 1:53.4 Stuart Hallam
MJ16 40 07:33.9 2000 1:53.5 Dion Brazier Smalle
MJ16 41 07:38.2 2000 1:54.6 Noel Meehan
MJ16 42 07:44.6 2000 1:56.1 luke guerin
MJ16 43 07:45.1 2000 1:56.3 Cian O Connell
MJ16 44 07:46.4 2000 1:56.6 Tom Sally
MJ16 45 07:48.4 2000 1:57.1 barry shanahan
MJ16 46 07:57.0 2000 1:59.2 jack o donovan
MJ16 47 08:01.0 2000 2:00.2 Sam Banahan
MJ16 48 08:06.4 2000 2:01.6 richard o' dwyer
MJ16 49 08:11.4 2000 2:02.8 Dan Farnan
MJ16 50 08:13.8 2000 2:03.4 cormac o connell
MJ16 51 08:27.0 2000 2:06.7 jack murphy
MJ16_500 1 01:30.0 500 1:30.0 Hugo O'Neill
MJ16_500 2 01:32.0 500 1:32.0 Sam Conway
MJ16_500 3 01:33.8 500 1:33.8 Michael Kane
IIRC Nov 2013 Results & Places
MJ16_500 4 01:34.0 500 1:34.0 shaun o connell
MJ16_500 5 01:35.2 500 1:35.2 Rory Gilliland
MJ16_500 6 01:35.7 500 1:35.7 andrew mccarthy
MJ16_500 7 01:38.1 500 1:38.1 Paul Creedon
MJ16_500 8 01:38.5 500 1:38.4 Robert Chadwick
MJ16_500 9 01:39.8 500 1:39.8 Stuart Hallam
MJ16_500 10 01:41.6 500 1:41.6 Cian O Connell
MJ16_500 11 01:42.2 500 1:42.2 Tom Sally
MJ16_500 12 01:48.1 500 1:48.1 Dan Farnan
MJ18 1 06:25.2 2000 1:36.3 David O'Malley
MJ18 2 06:30.7 2000 1:37.7 Kai McGlacken
MJ18 3 06:33.5 2000 1:38.4 brian keohane
MJ18 4 06:34.3 2000 1:38.6 Rory O Sullivan
MJ18 5 06:37.8 2000 1:39.5 John Mitchel
MJ18 6 06:38.1 2000 1:39.5 Kevin Fallon
MJ18 7 06:38.2 2000 1:39.6 William Yeomans
MJ18 8 06:39.0 2000 1:39.7 david keohane
MJ18 9 06:39.4 2000 1:39.8 Shane Mulvaney
MJ18 10 06:40.1 2000 1:40.0 Conor Egan
MJ18 11 06:40.5 2000 1:40.1 Conor Carmody
MJ18 12 06:42.8 2000 1:40.7 James O'Sullivan
MJ18 13 06:43.0 2000 1:40.8 Eoghan Walls-Tute
MJ18 14 06:44.4 2000 1:41.1 Raymond O'Mahony
MJ18 15 06:46.1 2000 1:41.5 Ger McNamara
MJ18 16 06:47.1 2000 1:41.8 Rory McCluskey
MJ18 17 06:47.5 2000 1:41.9 Oisin Nolan
MJ18 18 06:47.6 2000 1:41.9 Matt Nagle
MJ18 19 06:48.0 2000 1:42.0 Stewart Channon
MJ18 20 06:48.5 2000 1:42.1 Simon Kearney
MJ18 21 06:48.9 2000 1:42.2 Eoin Gleeson
MJ18 22 06:49.3 2000 1:42.3 Jack Bennett
MJ18 23 06:49.6 2000 1:42.4 Patrick O'Connor
MJ18 24 06:49.7 2000 1:42.4 Brian Curran
MJ18 25 06:51.2 2000 1:42.8 Christian Killeen
MJ18 26 06:52.1 2000 1:43.0 Fintan McCarthy
MJ18 27 06:52.4 2000 1:43.1 Ross Thompson
MJ18 28 06:52.4 2000 1:43.1 Sean Dennehy
MJ18 29 06:52.6 2000 1:43.1 David Synnott
MJ18 30 06:52.7 2000 1:43.2 Ryan Begley
MJ18 31 06:53.5 2000 1:43.4 Brian Keane
MJ18 32 06:54.9 2000 1:43.7 James Hodgkinson
MJ18 33 06:55.0 2000 1:43.7 Cian Devine
MJ18 34 06:55.3 2000 1:43.8 Ross O'Mahony
MJ18 35 06:56.4 2000 1:44.1 Michael O'Dwyer
MJ18 36 06:57.6 2000 1:44.4 michael grufferty
MJ18 37 06:57.6 2000 1:44.4 Jack Brennan
MJ18 38 06:58.4 2000 1:44.6 Adam Proctor
MJ18 39 06:58.4 2000 1:44.6 Conor Meehan
MJ18 40 06:58.7 2000 1:44.7 Cathal Merz
MJ18 41 06:58.7 2000 1:44.7 Aidan Kinneen
MJ18 42 06:59.8 2000 1:45.0 Michael Gardiner
MJ18 43 07:06.2 2000 1:46.5 shaun o connell
MJ18 44 07:06.8 2000 1:46.7 Alex Coyne
MJ18 45 07:07.2 2000 1:46.8 Daniel Keating
IIRC Nov 2013 Results & Places
MJ18 46 07:09.4 2000 1:47.4 Donal Coen
MJ18 47 07:10.3 2000 1:47.6 James Collins
MJ18 48 07:10.3 2000 1:47.6 Dan Murphy
MJ18 49 07:10.6 2000 1:47.6 Luke Hannon
MJ18 50 07:10.9 2000 1:47.7 jamie mulcahy
MJ18 51 07:12.9 2000 1:48.2 Daniel O'Reilly
MJ18 52 07:14.6 2000 1:48.7 Ross Hill
MJ18 53 07:16.3 2000 1:49.1 Luke Rigney
MJ18 54 07:16.7 2000 1:49.2 tom bond
MJ18 55 07:20.4 2000 1:50.1 andrew mccarthy
MJ18 56 07:20.6 2000 1:50.2 max skuese
MJ18 57 07:24.6 2000 1:51.2 Louis Chambers
MJ18 58 07:26.7 2000 1:51.7 James Mc Carthy
MJ18 59 07:32.6 2000 1:53.2 Dean Murphy
MJ18 60 07:39.8 2000 1:55.0 Aleksandrs Laivins
MJ18 61 08:02.3 2000 2:00.6 Diarmuid Connon
MJ18_500 1 01:27.8 500 1:27.8 Eoghan Walls-Tute
MJ18_500 2 01:28.0 500 1:28.0 Ryan Begley
MJ18_500 3 01:28.5 500 1:28.5 Kai McGlacken
MJ18_500 4 01:33.2 500 1:33.2 Michael O'Dwyer
MJ18_500 5 01:33.4 500 1:33.4 tom bond
MJ18_500 6 01:33.4 500 1:33.4 Adam Proctor
MJ18_500 7 01:33.8 500 1:33.8 Jack Stuart
MJ18_500 8 01:34.2 500 1:34.2 Daire Walsh
MJ18_500 9 01:35.1 500 1:35.1 Cian Devine
MJ18_500 10 01:35.5 500 1:35.4 Louis Chambers
MJ18_500 11 01:35.7 500 1:35.7 max skuese
MJ18_500 12 01:36.2 500 1:36.2 Dean Murphy
MJ18_500 13 01:36.6 500 1:36.6 Oyewo Abraham
MJ18_500 14 01:37.3 500 1:37.3 Tommy Pope
MJ18_500 15 01:38.2 500 1:38.2 Aleksandrs Laivins
MJ18_500 16 01:42.1 500 1:42.1 DJ Hanafin
MLTA 1 03:17.3 1000 1:38.6 Ciaran O'Hara
MLTA 2 03:17.5 1000 1:38.7 Shane Ryan
MLTA 3 03:18.2 1000 1:39.1 Senan Griffin
MLTA 4 03:34.4 1000 1:47.2 Aron O'Dowd
MLTA 5 03:51.4 1000 1:55.7 Tomas Whitty
MLTA 6 04:39.1 1000 2:19.5 John Moyles
MO 1 06:09.0 2000 1:32.2 Adrian Quinn
MO 2 06:11.1 2000 1:32.8 Eimantas Grigalius
MO 3 06:11.6 2000 1:32.9 David Neale
MO 4 06:15.5 2000 1:33.9 Kevin Coughlan
MO 5 06:18.0 2000 1:34.5 Aidan McEvoy
MO 6 06:18.1 2000 1:34.5 David Power
MO 7 06:19.9 2000 1:35.0 Cormac Folan
MO 8 06:20.3 2000 1:35.1 Shane Haugh
MO 9 06:22.3 2000 1:35.6 Mark O'Brien
MO 10 06:22.6 2000 1:35.7 Aaron Bolger
MO 11 06:24.1 2000 1:36.0 Sean O'Connor
MO 12 06:24.2 2000 1:36.0 John Keohane
MO 13 06:27.7 2000 1:36.9 Patrick Moore
MO 14 06:29.3 2000 1:37.3 David Meehan
MO 15 06:30.6 2000 1:37.6 Steve Boucher
MO 16 06:32.1 2000 1:38.0 Ron Boucher
IIRC Nov 2013 Results & Places
MO 17 06:34.9 2000 1:38.7 Niall Farrell
MO 18 06:36.8 2000 1:39.2 Robert Whelan
MO 19 06:37.1 2000 1:39.3 Eamon Enright
MO 20 06:39.4 2000 1:39.8 Tomas Magee
MO 21 06:41.5 2000 1:40.4 Robert Wheatley
MO 22 06:43.3 2000 1:40.8 Declan O'Connor
MO 23 06:43.9 2000 1:41.0 William Finnegan
MO 24 06:54.6 2000 1:43.7 Pearse McKeever
MO 25 06:55.8 2000 1:43.9 Garett Rooney
MO 26 07:01.7 2000 1:45.4 Eanna Ryan
MO 27 07:06.9 2000 1:46.7 Nigel King
MO 28 07:11.7 2000 1:47.9 Pakie O'Connell
MO_500 1 01:19.6 500 1:19.6 Paul Buchanan
MO_500 2 01:20.7 500 1:20.7 Lloyd O'Farrell
MO_500 3 01:21.0 500 1:21.0 Eimantas Grigalius
MO_500 4 01:21.1 500 1:21.1 Rick Casucci
MO_500 5 01:22.5 500 1:22.5 Steve Boucher
MO_500 6 01:23.1 500 1:23.1 Noel Carey
MO_500 7 01:23.4 500 1:23.4 Ron Boucher
MO_500 8 01:23.8 500 1:23.8 Kevin Coughlan
MO_500 9 01:24.8 500 1:24.8 Aaron Bolger
MO_500 10 01:24.9 500 1:24.9 Aaron Quinn
MO_500 11 01:25.0 500 1:25.0 Ryan Corcoran
MO_500 12 01:25.4 500 1:25.4 Andy Pearce
MO_500 13 01:25.5 500 1:25.4 Samuel McKeown
MO_500 14 01:26.7 500 1:26.7 Tomas Magee
MO_500 15 01:27.8 500 1:27.8 Tom Hackett
MO_500 16 01:28.9 500 1:28.9 John O'Kelly
MO_500 17 01:29.8 500 1:29.8 Eamon Enright
MO_500 18 01:30.2 500 1:30.2 Pearse McKeever
MO_500 19 01:30.8 500 1:30.8 Robert Wheatley
MO_500 20 01:31.6 500 1:31.6 Noel Donnelly
MO_500 21 01:33.0 500 1:33.0 Garett Rooney
MO_500 22 01:42.9 500 1:42.9 Gavin Stack
MOT 1 05:29.5 2000 1:22.4 Team NUIG (Higgins)
MOT 2 05:33.9 2000 1:23.5 Team CBC MIRT (Corcoran)
MOT 3 05:47.8 2000 1:26.9 Team Paddy Power
(McCormack)
MOT 4 06:15.5 2000 1:33.9 Team St. Pat's TOW RC
(Gents)
MOT 5 06:35.6 2000 1:38.9 Team Athy Rowing &
Canoeing (Timoney)
MTA 1 03:52.1 1000 1:56.1 Keith Connolly
MTST 1 05:57.8 2000 1:29.4 Team NUIG (Kineen)
MTST 2 06:12.7 2000 1:33.2 Team ULRC Mens
MTY1 1 08:05.7 2000 2:01.4 Team CRCC (Alison)
MTY1 3 09:18.6 2000 2:19.6 Team CRCC (O' Nuallain)
MTY1 2 08:13.7 2000 2:03.4 Team SMRC Team (MTY1)
MTY2 1 07:07.6 2000 1:46.9 Team Muckross (Fleming)
MTY2 2 07:26.7 2000 1:51.7 Team CRCC (O' hUallachain)
MTY2 3 07:27.0 2000 1:51.8 Team Presentation College
(Higgins)
MTY2 4 07:30.7 2000 1:52.7 Team SMRC Team (MTY2)
MTY2 5 07:55.2 2000 1:58.8 Team CRCC (McGreil)
MTY2 6 08:13.2 2000 2:03.3 Team SMRC Team (MTY2)
IIRC Nov 2013 Results & Places
MTY2 7 08:54.2 2000 2:13.6 Team CRCC (O Baoill)
MTY3 1 06:33.5 2000 1:38.4 Team CRCC (O' Dalaigh)
MTY3 2 06:37.7 2000 1:39.4 Team SMRC Team (MTY3)
MTY3 3 06:41.4 2000 1:40.3 Team Presentation College (O
Keeffe)
MTY3 4 06:51.9 2000 1:43.0 Team Presentation College (O
Brien)
MTY3 5 07:06.4 2000 1:46.6 Team Muckross (Casey)
MTY3 6 07:29.4 2000 1:52.3 Team Presentation College (O
Gorman)
MTY4 1 06:15.3 2000 1:33.8 Team Athlunkard BC (Turner)
MTY4 2 06:35.0 2000 1:38.8 Team Colaiste Iognaid
(Buckley)
MTY5 1 05:47.6 2000 1:26.9 Team Athlunkard BC
(McNamara)
MTY5 2 05:51.8 2000 1:28.0 Team Colaiste Iognaid
(McGlacken)
MTY5 3 05:52.3 2000 1:28.1 Team Presentation College
(Keohane)
MTY5 4 06:11.7 2000 1:32.9 Team Muckross (Shaw)
MTY5 5 06:24.8 2000 1:36.2 Team Tralee Team (Walsh)
MTY5 6 06:25.1 2000 1:36.3 Team CBC MIRT (Hogan)
MTY5 7 06:41.0 2000 1:40.3 Team CBC MIRT (Farnan)
MU23 1 06:09.0 2000 1:32.3 Samuel McKeown
MU23 2 06:11.5 2000 1:32.9 Mantas Pukelis
MU23 3 06:15.3 2000 1:33.8 Andrew Harrington
MU23 4 06:15.7 2000 1:33.9 Brendan Crosse
MU23 5 06:17.4 2000 1:34.3 Adrian Sheehan
MU23 6 06:22.5 2000 1:35.6 Robert O'Callaghan
MU23 7 06:25.2 2000 1:36.3 Seamus Kennedy
MU23 8 06:26.0 2000 1:36.5 Jack Casey
MU23 9 06:29.4 2000 1:37.3 Ronan McGuckin
MU23 10 06:31.1 2000 1:37.8 Darren O'Neill
MU23 11 06:34.3 2000 1:38.6 Dominic Schone
MU23 12 06:40.4 2000 1:40.1 Colm O Riada
MU23 13 06:48.3 2000 1:42.1 Eoin Caroll
MU23 14 06:56.0 2000 1:44.0 Otto Cronje
MU23 15 07:01.9 2000 1:45.5 Tadhg Buckley
MU23 16 07:33.4 2000 1:53.3 Cian Costello
W30-39 1 07:51.1 2000 1:57.8 Niamh Browne
W30-39 2 07:54.6 2000 1:58.6 Tanya Clifford
W30-39 3 08:25.1 2000 2:06.3 Nia-wyn Loughlin
W30-39 4 08:39.0 2000 2:09.7 Noreen Keelan
W40-49 1 07:37.4 2000 1:54.4 Anna Diamond
W40-49 2 07:52.4 2000 1:58.1 Anita Pearce
W40-49 3 08:09.0 2000 2:02.2 Orla Staveley
W40-49 4 08:34.4 2000 2:08.6 Santa Laivina
W40-49 5 08:37.4 2000 2:09.4 Michal Molcho
W40-59_500 1 01:43.7 500 1:43.7 Anna Diamond
W40-59_500 2 01:44.3 500 1:44.3 Santa Laivina
W40-59_500 3 01:45.9 500 1:45.9 Anita Pearce
W40-59_500 4 01:46.3 500 1:46.3 Lucy O'Brien
W40-59_500 5 01:54.1 500 1:54.1 Margot Lawlor
W40-59_500 6 01:59.6 500 1:59.6 Marie Ryan
W40-59_500 7 02:04.2 500 2:04.2 Mary O'Sullivan
W40-59_500 8 02:05.1 500 2:05.1 Margaret Daly
IIRC Nov 2013 Results & Places
W40-59_500 9 02:10.3 500 2:10.3 Antoinette English
W50-59 1 08:35.7 2000 2:08.9 Cathy O'Donovan
W50-59 2 08:38.6 2000 2:09.6 Kathleen McCarthy
W50-59 3 09:27.1 2000 2:21.8 Mary O'Sullivan
WFR_1000 1 03:57.6 1000 1:58.8 Barbara Pres De Messing
WFR_1000 2 04:01.7 1000 2:00.8 Katie Tracey
WFR_1000 3 04:04.6 1000 2:02.3 Chloe Murphy
WFR_1000 4 04:04.9 1000 2:02.4 Sinead Woods
WFR_1000 5 04:11.6 1000 2:05.8 Bianca Zanella
WFR_1000 6 04:14.5 1000 2:07.3 Sarah Buckler
WFR_1000 7 04:18.7 1000 2:09.4 Orlaith McDowell
WFR_1000 8 04:24.2 1000 2:12.1 Erin Lockhart
WFR_1000 9 04:38.7 1000 2:19.3 Jenny Sweeney
WJ13 1 03:00.0 795 1:53.2 Ciara Deasy
WJ13 2 03:00.0 788 1:54.2 Aine Rice
WJ13 3 03:00.0 785 1:54.5 Mide Dineen
WJ13 4 03:00.0 779 1:55.4 Anna PRENDERGAST
WJ13 5 03:00.0 759 1:58.5 Ciara Harrington
WJ13 6 03:00.0 752 1:59.6 Jessica Devereux
WJ13 7 03:00.0 742 2:01.2 Julie Harrington
WJ13 8 03:00.0 739 2:01.7 Jennifer Crowley
WJ13 9 03:00.0 737 2:02.1 Aine Hosford
WJ13 10 03:00.0 722 2:04.7 Jennifer White
WJ13 11 03:00.0 719 2:05.1 Erin Hosford
WJ13 12 03:00.0 718 2:05.3 Katie Hempenstall
WJ13 13 03:00.0 711 2:06.5 Karen O'Mahony
WJ13 14 03:00.0 704 2:07.8 Susie SMITH
WJ13 15 03:00.0 702 2:08.1 Roisin Ni h-Ifearnain
WJ13 16 03:00.0 701 2:08.4 Caoimhe Donnelly
WJ13 17 03:00.0 699 2:08.7 Lara O'MALLEY
WJ13 18 03:00.0 686 2:11.1 Sarah Ni Mhaidin
WJ13 19 03:00.0 670 2:14.2 Grace PRENDERGAST
WJ13 20 03:00.0 664 2:15.5 Cara LOWE
WJ13 21 03:00.0 657 2:16.9 Claragh O'Sullivan
WJ13 22 03:00.0 651 2:18.1 Aoibhin McKEOGH
WJ13 23 03:00.0 647 2:18.9 Aisling PRENDERGAST
WJ13 24 03:00.0 621 2:24.8 Meabh HARTNEY
WJ13 25 03:00.0 571 2:37.6 Emma Ni Artagain
WJ13 26 03:00.0 567 2:38.7 Hannah Ni Chiaragain
WJ13_500 1 01:52.0 500 1:52.0 Ciara Deasy
WJ13_500 2 01:55.8 500 1:55.8 Ciara Murphy
WJ13_500 3 02:02.8 500 2:02.8 Katie McCarthy
WJ13_500 4 02:03.9 500 2:03.8 Sarah Ni Mhaidin
WJ13_500 5 02:05.2 500 2:05.2 Jennifer White
WJ13_500 6 02:05.4 500 2:05.4 Roisin Ni h-Ifearnain
WJ13_500 7 02:17.5 500 2:17.5 Grace PRENDERGAST
WJ13_500 8 02:35.2 500 2:35.2 Emma Ni Artagain
WJ13_500 9 02:46.8 500 2:46.8 Hannah Ni Chiaragain
WJ14 1 04:00.0 1051 1:54.2 Lea Turner
WJ14 2 04:00.0 1043 1:55.0 Mary Shaughnessy
WJ14 3 04:00.0 1041 1:55.2 Roisin Galvin
WJ14 4 04:00.0 1036 1:55.8 Kaylynn O Brien
WJ14 5 04:00.0 1017 1:58.0 Izabele Pukelyte
WJ14 6 04:00.0 1012 1:58.6 Emily McKeagney
IIRC Nov 2013 Results & Places
WJ14 7 04:00.0 1009 1:58.9 Aldina Murphy
WJ14 8 04:00.0 1005 1:59.3 GRACE GALVIN
WJ14 9 04:00.0 1004 1:59.4 Susan Ware
WJ14 10 04:00.0 1000 1:59.9 Kate O'Dwyer
WJ14 11 04:00.0 997 2:00.3 Nora Hogan
WJ14 12 04:00.0 993 2:00.8 Chelsey Minehane
WJ14 13 04:00.0 987 2:01.5 Kayla McCann
WJ14 14 04:00.0 982 2:02.2 Kalin Foy
WJ14 15 04:00.0 980 2:02.4 Shauna Courtney
WJ14 16 04:00.0 976 2:02.9 Mollie McGANN
WJ14 17 04:00.0 973 2:03.2 Shannon O Shea
WJ14 18 04:00.0 969 2:03.7 Cliodhna Nolan
WJ14 19 04:00.0 966 2:04.2 Dara Brady
WJ14 20 04:00.0 963 2:04.5 Aine Buckley
WJ14 21 04:00.0 961 2:04.9 Mary O'CONNOR
WJ14 22 04:00.0 957 2:05.4 Bláithin Ni h-Ifearnain
WJ14 23 04:00.0 951 2:06.1 Chelsie Coyle
WJ14 24 04:00.0 946 2:06.8 Sinead Kinsella
WJ14 25 04:00.0 943 2:07.2 Eve LAWLER
WJ14 26 04:00.0 928 2:09.2 Hannah O'Leary
WJ14 27 04:00.0 919 2:10.4 Caelan Buckley
WJ14 28 04:00.0 913 2:11.3 Aoibheann McCarthy
WJ14 29 04:00.0 910 2:11.7 Deirbhle KIELY
WJ14 30 04:00.0 894 2:14.2 Nora MACNAMEE
WJ14 31 04:00.0 877 2:16.8 Laoise Ni Chainte
WJ14 32 04:00.0 531 3:45.9 Cassandra O'Sullivan
WJ14 33 04:00.0 424 4:42.8 Alison Kiely
WJ14_500 1 01:51.6 500 1:51.6 Mollie McGANN
WJ14_500 2 01:53.9 500 1:53.9 Shannon O Shea
WJ14_500 3 01:55.5 500 1:55.5 Shauna Courtney
WJ14_500 4 01:55.7 500 1:55.7 GRACE GALVIN
WJ14_500 5 01:55.8 500 1:55.8 Clara O'Brien
WJ14_500 6 01:56.5 500 1:56.5 Bláithin Ni h-Ifearnain
WJ14_500 7 01:57.2 500 1:57.2 Mary O'CONNOR
WJ14_500 8 02:00.5 500 2:00.4 Alana EGAN O Brien
WJ14_500 9 02:02.0 500 2:02.0 Chelsie Coyle
WJ14_500 10 02:04.4 500 2:04.4 Deirbhle KIELY
WJ14_500 11 02:05.6 500 2:05.6 Eve LAWLER
WJ14_500 12 02:08.5 500 2:08.5 Laoise Ni Chainte
WJ14_500 13 02:08.6 500 2:08.6 Nora MACNAMEE
WJ14_500 14 02:10.7 500 2:10.7 Julie Mackey
WJ14_500 15 02:11.4 500 2:11.4 Lauren Mulligan
WJ14_500 16 02:13.0 500 2:13.0 Aoifa Ryan
WJ15 1 05:00.0 1272 1:57.9 Sophie O'RIORDAN
WJ15 2 05:00.0 1267 1:58.3 Megan O'Leary
WJ15 3 05:00.0 1263 1:58.7 Orla Cagney
WJ15 4 05:00.0 1252 1:59.8 Grace Turner
WJ15 5 05:00.0 1250 2:00.0 eve Harrington
WJ15 6 05:00.0 1231 2:01.8 Rowena Walker
WJ15 7 05:00.0 1218 2:03.1 Mairead Joy
WJ15 8 05:00.0 1214 2:03.5 Niamh Ni Bhraoin
WJ15 9 05:00.0 1206 2:04.4 Olivia O Donoghue
WJ15 10 05:00.0 1195 2:05.5 Niamh Brock
WJ15 11 05:00.0 1191 2:05.9 Aileen Brophy
IIRC Nov 2013 Results & Places
WJ15 12 05:00.0 1184 2:06.7 Rebecca O'Brien
WJ15 13 05:00.0 1182 2:06.9 Lea Brady
WJ15 14 05:00.0 1176 2:07.5 Hanna Kelleher
WJ15 15 05:00.0 1173 2:07.8 Sinéad BARRY
WJ15 16 05:00.0 1164 2:08.8 Caoimhe Moynihan
WJ15 17 05:00.0 1152 2:10.2 Aine O Sullivan
WJ15 18 05:00.0 1127 2:13.1 Katherine Ni Mhathuna
WJ15 19 05:00.0 1124 2:13.4 Emily O'Mahony
WJ15 20 05:00.0 1076 2:19.3 Fiona Ni Laoi
WJ15 21 05:00.0 498 5:00.9 Emily AHERN
WJ15_1000 1 03:45.8 1000 1:52.9 Erica O'Connor
WJ15_1000 2 03:49.3 1000 1:54.7 Ailbhe O Brien
WJ15_1000 3 03:51.7 1000 1:55.8 Lea Turner
WJ15_1000 4 03:55.0 1000 1:57.5 Katie Bartley
WJ15_1000 5 03:57.4 1000 1:58.7 Grace Turner
WJ15_1000 6 03:58.4 1000 1:59.2 Roisin Galvin
WJ15_1000 7 04:02.8 1000 2:01.4 Megan O'Leary
WJ15_1000 8 04:09.1 1000 2:04.5 Nell Hartney
WJ15_1000 9 04:12.0 1000 2:06.0 Sarah Murphy
WJ15_1000 10 04:12.9 1000 2:06.5 Lucy KILLACKEY
WJ15_1000 11 04:14.9 1000 2:07.5 Selina Cotter
WJ15_1000 12 04:23.0 1000 2:11.5 Jordyn SPELMAN
WJ15_1000 13 04:23.7 1000 2:11.8 Hannah O'Leary
WJ15_500 1 01:49.8 500 1:49.8 Niamh Ni Bhraoin
WJ15_500 2 01:50.7 500 1:50.7 Sophie O'RIORDAN
WJ15_500 3 01:53.3 500 1:53.3 Rowena Walker
WJ15_500 4 01:57.8 500 1:57.8 Niamh Brock
WJ15_500 5 01:59.2 500 1:59.2 Sinéad BARRY
WJ15_500 6 02:00.8 500 2:00.8 Shannon CRONIN
WJ15_500 7 02:01.0 500 2:01.0 Aine O Sullivan
WJ15_500 8 02:03.4 500 2:03.4 Katherine Ni Mhathuna
WJ15_500 9 02:05.3 500 2:05.3 Lucy KILLACKEY
WJ15_500 10 02:06.8 500 2:06.8 Fiona Ni Laoi
WJ16 1 07:22.7 2000 1:50.7 Emily Hegarty
WJ16 2 07:33.2 2000 1:53.3 Zoe Hyde
WJ16 3 07:39.6 2000 1:54.9 Kara O Connor
WJ16 4 07:41.6 2000 1:55.4 Erin Coll
WJ16 5 07:43.7 2000 1:55.9 Sarah Murphy
WJ16 6 07:52.1 2000 1:58.0 Ciara O'Dwyer
WJ16 7 07:53.2 2000 1:58.3 Alison Mooney
WJ16 8 07:54.8 2000 1:58.7 Niamh Casey
WJ16 8 07:55.5 2000 1:58.9 Eimear Cummins
WJ16 10 07:59.9 2000 2:00.0 Sarajane O' Mathoney
WJ16 11 08:02.7 2000 2:00.7 Megan Carmody
WJ16 12 08:03.7 2000 2:00.9 Eva McGiff
WJ16 13 08:04.1 2000 2:01.0 Ciara Springhall
WJ16 14 08:04.1 2000 2:01.0 Dearbhail Ryan
WJ16 15 08:05.3 2000 2:01.3 Clarie Synnott
WJ16 16 08:06.0 2000 2:01.5 Laura Kerr
WJ16 17 08:06.6 2000 2:01.7 Willow Littlewood
WJ16 18 08:11.2 2000 2:02.8 Maedbh Heaney
WJ16 19 08:14.0 2000 2:03.5 Chloe McGuire
WJ16 20 08:16.8 2000 2:04.2 Grace Guilfoyle
WJ16 21 08:17.9 2000 2:04.5 Nicole Downes
IIRC Nov 2013 Results & Places
WJ16 22 08:18.4 2000 2:04.6 Muireann Phillips
WJ16 23 08:21.2 2000 2:05.3 Megan Tully
WJ16 24 08:24.5 2000 2:06.1 Niamh Barton
WJ16 25 08:26.5 2000 2:06.6 Eva Sherin
WJ16 26 08:31.9 2000 2:08.0 Rachel Fitzgibbon
WJ16 27 08:32.1 2000 2:08.0 Fiona Keeley
WJ16 28 08:38.1 2000 2:09.5 Caoimhne Downey
WJ16 29 08:41.7 2000 2:10.4 Cassie Flack
WJ16 30 08:42.3 2000 2:10.6 Chloe Sullivan
WJ16 31 08:42.7 2000 2:10.7 Sophie Brassil
WJ16 32 08:45.5 2000 2:11.4 Rachel O'leary
WJ16 33 08:50.9 2000 2:12.7 Alison Fitzgerald
WJ16 34 08:50.9 2000 2:12.7 Alana NASH
WJ16 35 08:54.7 2000 2:13.7 Olivia Mc Elligot
WJ16 36 09:23.8 2000 2:20.9 Edanna Flynn
WJ16_500 1 01:57.9 500 1:57.9 Alana NASH
WJ16_500 2 02:06.9 500 2:06.9 Lauren SMITH
WJ18 1 07:15.2 2000 1:48.8 Natalia Klimek
WJ18 2 07:20.5 2000 1:50.1 Eimear Lambe
WJ18 3 07:23.2 2000 1:50.8 Laura Kilbane
WJ18 4 07:24.7 2000 1:51.2 Claire Beechinor
WJ18 5 07:31.7 2000 1:52.9 Ellie Sherin
WJ18 6 07:38.6 2000 1:54.6 Megan McLaughlin
WJ18 7 07:40.7 2000 1:55.2 Ruth Gilligan
WJ18 8 07:43.9 2000 1:56.0 Aoife O'Keefe
WJ18 9 07:43.9 2000 1:56.0 Aoife Cushen
WJ18 10 07:46.4 2000 1:56.6 Aisling Rodger
WJ18 11 07:46.7 2000 1:56.7 Carrie Nolan
WJ18 12 07:55.0 2000 1:58.8 Eleanor Walsh
WJ18 13 07:57.5 2000 1:59.4 Eimear Higgins
WJ18 14 07:59.1 2000 1:59.8 Zara Madden
WJ18 15 07:59.4 2000 1:59.8 Kelly Gilmore
WJ18 16 08:02.5 2000 2:00.6 Katie Nagle
WJ18 17 08:03.6 2000 2:00.9 Noelle Galvin
WJ18 18 08:03.9 2000 2:01.0 Fiona O'Keeffe
WJ18 19 08:03.9 2000 2:01.0 Aoife Byrne
WJ18 20 08:05.6 2000 2:01.4 Judith Umesi
WJ18 21 08:05.9 2000 2:01.5 Elaine Good
WJ18 22 08:10.8 2000 2:02.7 Amy Gill Morley
WJ18 23 08:14.5 2000 2:03.6 Ailish Griffin
WJ18 24 08:15.1 2000 2:03.8 Kate O'Connor
WJ18 25 08:15.8 2000 2:04.0 Aoibhe Luke
WJ18 26 08:17.4 2000 2:04.3 Holly Hickey
WJ18 27 08:28.2 2000 2:07.0 Zoe Kamphf
WJ18 28 08:38.0 2000 2:09.5 Meabh Daly
WJ18 29 08:40.6 2000 2:10.2 Elizabeth Mulligan
WJ18 30 08:42.4 2000 2:10.6 Rebecca O'sullivan
WJ18 31 08:46.3 2000 2:11.6 Jenny Harrington
WJ18_500 1 01:43.9 500 1:43.9 Aoife Cushen
WJ18_500 2 01:44.7 500 1:44.7 Noelle Galvin
WJ18_500 3 01:57.2 500 1:57.2 Meabh Daly
WJ18_500 4 01:57.7 500 1:57.7 Julie MacNAMARA
WLTA 1 04:27.3 1000 2:13.6 Marianna Watchorn
WLTA 2 04:52.1 1000 2:26.1 Cliona Horan
IIRC Nov 2013 Results & Places
WLTA 3 06:03.8 1000 3:01.9 Michelle Doody
WO 1 06:53.2 2000 1:43.3 Eimear Moran
WO 2 06:59.2 2000 1:44.8 Lisa Dilleen
WO 3 07:03.5 2000 1:45.9 Barbara O'Brien
WO 4 07:04.3 2000 1:46.1 Monika Dukarska
WO 5 07:05.6 2000 1:46.4 Marie O Neill
WO 6 07:14.5 2000 1:48.6 Alice O Sullivan
WO 7 07:19.8 2000 1:50.0 Breanna Larsen
WO 8 07:36.0 2000 1:54.0 Eli Sidlova
WO 9 07:37.9 2000 1:54.5 Denise McCarthy
WO 10 07:38.4 2000 1:54.6 Aveen Donaldson
WO 11 07:46.1 2000 1:56.5 Lizanne Gallagher
WO 12 07:49.4 2000 1:57.4 Barbara Schaller
WO 13 07:49.9 2000 1:57.5 Marianne Savage
WO 14 07:52.9 2000 1:58.2 Liz Gabbett
WO 15 07:59.8 2000 1:59.9 Louise Clifford
WO 16 08:13.6 2000 2:03.4 Nora Sievert
WO 17 08:22.8 2000 2:05.7 Katie Gaynor
WO 18 08:23.1 2000 2:05.8 Sinead Monaghan
WO_500 1 01:40.0 500 1:40.0 Michelle McMahon
WO_500 2 01:42.2 500 1:42.2 Aveen Donaldson
WO_500 3 01:45.0 500 1:44.9 Hannah Mc Cormack
WO_500 4 01:47.0 500 1:46.9 Barbara Schaller
WO_500 5 01:48.5 500 1:48.5 Nia-wyn Loughlin
WO_500 6 01:49.9 500 1:49.9 Marianne Savage
WO_500 7 01:51.8 500 1:51.8 Nora Sievert
WO_500 8 01:54.3 500 1:54.3 Sinead Monaghan
WO_500 9 01:55.3 500 1:55.3 Louise Clifford
WOT 1 06:28.2 2000 1:37.0 Team NUIG (Keogh)
WOT 2 06:37.6 2000 1:39.4 Team SMRC Ladies
(O'Sullivan)
WOT 3 06:56.1 2000 1:44.0 Team St. Pat's TOW RC
(Ladies)
WOT 4 07:13.7 2000 1:48.4 Team Lucy's Ladies (O'Brien)
WOT 5 07:45.1 2000 1:56.3 Team Athy Rowing &
Canoeing (Glancy)
WOT 6 07:46.6 2000 1:56.7 Team (Sandra) Lambe's
Ladies
WOT 7 07:51.8 2000 1:58.0 Team ROWfit SMRC
WTA 1 04:23.5 1000 2:11.8 Katie O Brien
WTST 1 06:25.2 2000 1:36.3 Team UCDLBC (Bennett)
WTST 2 06:51.5 2000 1:42.9 Team UCDLBC (Crowley)
WTST 3 07:03.1 2000 1:45.8 Team ULRC Ladies A
WTST 4 07:34.2 2000 1:53.5 Team ULRC Ladies B
WTY1 1 08:48.3 2000 2:12.1 Team SMRC Team (WTY1)
WTY1 2 09:30.3 2000 2:22.6 Team CRCC (Ni Mhaidin)
WTY2 1 07:52.7 2000 1:58.2 Team SMRC Team (WTY2)
WTY2 2 08:12.2 2000 2:03.0 Team SMRC Team (WTY2)
WTY2 3 08:16.5 2000 2:04.1 Team Colaiste Chiarain RC
Ladies
WTY3 1 07:01.9 2000 1:45.5 Team Muckross (Murphy)
WTY3 2 07:37.5 2000 1:54.4 Team CRCC (Ni Laoi)
WTY3 3 07:42.9 2000 1:55.7 Team SMRC Team (WTY3)
WTY3 4 07:50.7 2000 1:57.7 Team Laurel Hill B
WTY3 5 08:03.2 2000 2:00.8 Team Laurel Hill A
WTY4 1 07:04.9 2000 1:46.2 Team SMRC Ladies
IIRC Nov 2013 Results & Places
(Murphy/Kerr/O'Brien)
WTY4 2 07:38.3 2000 1:54.6 Team Athlunkard BC
(O'Connor)
WTY4 3 07:55.0 2000 1:58.7 Team SMRC Team (WTY4)
WTY4 4 08:00.8 2000 2:00.2 Team Tralee Team (Hurley)
WTY5 1 06:41.7 2000 1:40.4 Team Muckross (O Connor)
WTY5 2 07:11.4 2000 1:47.9 Team Athlunkard BC
(Fitzgerald)
WTY5 3 07:16.1 2000 1:49.0 Team Laurel Hill
WU23 1 07:01.7 2000 1:45.4 Aifric Keogh
WU23 2 07:09.3 2000 1:47.3 Orla Finnegan
WU23 3 07:12.9 2000 1:48.2 Grace Collins
WU23 4 07:16.3 2000 1:49.1 Christine Fitzgerald
WU23 5 07:19.7 2000 1:49.9 Siofra Bennett
WU23 6 07:23.0 2000 1:50.7 Claire Ni Reachtagain
WU23 7 07:25.1 2000 1:51.3 Clodagh Scannell
WU23 8 07:25.9 2000 1:51.5 Deirdre O'Sullivan
WU23 9 07:27.8 2000 1:52.0 Hannah O Sullivan
WU23 10 07:30.2 2000 1:52.6 Aileen Crowley
WU23 11 07:34.8 2000 1:53.7 Claire Harrison
WU23 12 07:36.1 2000 1:54.0 Emma O'Neill
WU23 13 07:37.5 2000 1:54.4 Daisy Callanan
WU23 14 07:37.9 2000 1:54.5 Michelle McMahon
WU23 15 07:38.0 2000 1:54.5 Isobel Stanley
WU23 16 07:39.1 2000 1:54.8 Zoe Mannion
WU23 17 07:44.2 2000 1:56.1 Michelle McCourt
WU23 18 07:46.6 2000 1:56.6 Aoife Gilligan
WU23 19 07:46.8 2000 1:56.7 Hazel d'Estelle-Roe
WU23 20 07:47.7 2000 1:56.9 Shauna McEvoy
WU23 21 07:49.9 2000 1:57.5 Stephanie Creed
WU23 22 07:53.1 2000 1:58.3 Shannon Flannery
WU23 23 07:55.4 2000 1:58.9 Paula Campbell
WU23 24 08:04.7 2000 2:01.2 Rebecca Schwartz
WU23 25 08:09.4 2000 2:02.3 Ruth O'Flynn
WU23 26 08:10.7 2000 2:02.7 Clodagh Green
WU23 27 08:18.5 2000 2:04.6 Aoife Griffin
Published in Rowing

About boot Düsseldorf: With almost 250,000 visitors, boot Düsseldorf is the world's largest boat and water sports fair and every year in January the “meeting place" for the entire industry. From 18 to 26 January 2020, around 2,000 exhibitors will be presenting their interesting new products, attractive further developments and maritime equipment. This means that the complete market will be on site in Düsseldorf and will be inviting visitors on nine days of the fair to an exciting journey through the entire world of water sports in 17 exhibition halls covering 220,000 square meters. With a focus on boats and yachts, engines and engine technology, equipment and accessories, services, canoes, kayaks, kitesurfing, rowing, diving, surfing, wakeboarding, windsurfing, SUP, fishing, maritime art, marinas, water sports facilities as well as beach resorts and charter, there is something for every water sports enthusiast.

At A Glance – Boot Dusseldorf 

Organiser
Messe Düsseldorf GmbH
Messeplatz
40474 Düsseldorf
Tel: +49 211 4560-01
Fax: +49 211 4560-668
Web: https://www.boot.com/

Featured Sailing School

INSS sidebutton

Featured Clubs

dbsc mainbutton
Howth Yacht Club
Kinsale Yacht Club
National Yacht Club
Royal Cork Yacht Club
Royal Irish Yacht club
Royal Saint George Yacht Club

Featured Brokers

Featured Webcams

Featured Associations

ISA sidebutton
ICRA
isora sidebutton

Featured Events 2020

tokyo sidebuttoncork300 sidebuttoncorkweek2020 sidebuttonroundire sidebuttonWave Regatta button full size

Featured Chandleries

CHMarine Afloat logo
osm sidebutton
viking sidebutton

Featured Sailmakers

northsails sidebutton
uksails sidebutton

Featured Marinas

dlmarina sidebutton

Featured Blogs

W M Nixon - Sailing on Saturday
podcast sidebutton
mansfield sidebutton
BSB sidebutton
sellingboat sidebutton

Please show your support for Afloat by donating