Displaying items by tag: Dublin Bay Sailing Club
Five Starts as 70-Boat Fleet Signs Up for Sunday's DBSC Turkey Shoot Series at Royal Irish Yacht Club (Sailing Instructions Here)
The normal four-start race sequence will be expanded to five for this Sunday's first race of the impressive 70-boat fleet in the AIB-sponsored DBSC Turkey Shoot Series on Dublin Bay.
The 2021 entry of several 40-foot and above entries (including the past double winner, Seamus Fitzpatrick’s First 50 Mermaid V from the Royal Irish Yacht Club) has led Race Organiser Fintan Cairns to consider a fifth gun, for a combined fleet comprising an eclectic mix of sailing cruiser types.
While largely a Dun Laoghaire Habour based event, there are boats coming from as far as Sligo to compete.
The fleet reached its bumper turnout close as the entry deadline was reached this week for the pre-Christmas fixture celebrating its 21st edition.
Joining Mermaid V is former DBSC Commodore Jonathan Nicholson's EL Pocko, a German Frers Puma 42 from the Royal St. George Yacht Club.
Another forty-footer is a former DBSC boat of the year, Patrick Burke's Prima Forte of the RIYC.
While the growth of the big boats might make the Turkey Shoot headlines, equally impressive is the solid number of one design keelboats types joining the short sharp seven-race series.
As well as J109s there are six J80s, eight 1720s and six 31.7s one-design keelboats competing. The J80s include a keen turn out of RSTGYC boats including the all-girl 'Jeorgettes' crew.
John Maybury's National Championship winning J109 Joker II is one of five entered.
There is strong representation too from the offshore fraternity with ISORA's Sunfast 3600s, Hot Cookie (John O'Gorman) and Yoyo (Brendan Coghlan) both in along with the latest 3600 Searcher skippered by Pete Smyth. So is Grzegorz Kalinecki's First 310 More Mischief.
The series is scored under modified ECHO handicap and runs until December 19th with First Gun each Sunday at 10.10 hrs.
The early forecasts for Sunday show west north winds of 15 knots gusting to 20, ideal conditions for cruiser-racing.
The entry fee is €70 and includes temporary membership of DBSC and the Royal Irish Yacht Club who are hosting the Series.
Dublin Bay Sailing Club On Course for Bumper Turkey Shoot Turnout
Dublin Bay Sailing Club looks on course for its regular bumper turnout of 70 boats – or more – for its seven-race AIB sponsored Turkey Shoot Series starting in just under three weeks.
The Bay Winter Series has consistently made an effort to include boats that do not usually race. Series organiser Fintan Cairns is reporting a 'good response' from cruising boats and one design among the largely cruiser-racer-based fleet this week.
There has been a healthy response across the Dun Laoghaire Harbour waterfront - and further afield too - with boats from the West Coast competing, including Sean Hawkshaw's Wardance of Sligo Yacht Club.
The fun Series that features short sharp racing has 35 confirmed entries so far, with 18 days to run before the first race on November 7th.
The two regular Sunfast 3600s are entered, club 1720 sportsboats and ISORA competitor, A Plus, an Archambault 31.
A First 44.7, a J/112e are also entered at this stage plus there is the prospect of some new arrivals to the bay also joining the Series.
The Series of seven races will be held on Sunday mornings under modified ECHO handicap.
The popular Series runs until December 19th with First Gun each Sunday at 10.10 hrs.
The entry fee is €70 and includes temporary membership of DBSC and the Royal Irish Yacht Club who are hosting the Series.
A Notice of Race is downloadable here.
121 Yachts Turnout for Dublin Bay Sailing Club's Final Saturday Race of 2021
One hundred twenty-one boats turned out for the final races of the AIB Dublin Bay Sailing Club (DBSC) Summer Series in a moderate ESE to SE breeze on the bay.
Patrick Burke's First 40 Prima Forte won the Cruisers Zero IRC class from the Royal Irish Yacht Club, while clubmate Colin Byrne was the Cruisers IRC One winner in the XP34 Bon Exemple.
In Cruiser 2 IRC: Peridot, won from Dick Lovegroves' Sigma 33 Rupert.
In the One Design classes, DBSC Commodore Ann Kirwan won the first race of the day in the Ruffian 23 class at the helm of Bandit, while Michael Cutliffe sailed Ruffles from the DMYC was the winner of the second.
In the dinghies, Ross O'Leary of the Royal St. George Yacht Club was the winner of both Laser Standard races, with Shirley Gilmore and Sean Craig shared victories in the two races of the Radial class.
The results in all classes for the final races are in summary below.
DBSC Results for 25/09/2021
Race 1
Cruiser 0 IRC: 1. Prima Forte, 2. Wow, 3. Tsunami
Cruiser 0 Echo: 1. Prima Forte, 2. Wow, 3. Tsunami
Cruiser 1 IRC: 1. Bon Exemple, 2. Something Else, 3. Chimaera
Cruiser 1 Echo: 1. Gringo, 2. Something Else, 3. Raptor
Cruiser 1 J109: 1. Something Else, 2. Chimaera, 3. Jalapeno
31.7 One Design: 1. Prospect, 2. Kernach, 3. Attitude
31.7 Echo: 1. Kalamar, 2. Kernach, 3. Bluefin Two
Cruiser 2 IRC: 1. Peridot, 2. Rupert, 3. Springer
Cruiser 2 Echo: 1. Peridot, 2. Gwili II, 3. Springer
Cruiser 2 Sigma 33: 1. Gwili II, 2. Rupert, 3. Springer
Cruiser 3 IRC: 1. Starlet, 2. Maranda, 3. Krypton
Cruiser 3 Echo: 1. Ceol na Mara, 2. Maranda, 3. Pamafe
Cruiser 4 NS-IRC: 1. Boomerang, 2. RunAway
Cruiser 4 Echo: 1. Boomerang, 2. RunAway
Cruiser 5 NS-IRC: 1. Playtime, 2. Persistence
Cruiser 5 Echo: 1. Calypso, 2. Just Jasmin, 3. Playtime
SB20: 1. So Blue, 2. Carpe Diem, 3. venuesworld.com
Flying 15: 1. FFuZZy, 2. Ffantastic Mr ffox, 3. Snow White
Sportsboat VPRS: 1. Ram Jam, 2. Jambiya, 3. Jester
Sportsboat: 1. Ram Jam, 2. Jambiya, 3. Jester
Dragon: 1. Phantom, 2. D-cision, 3. ZinZan
Ruffian: 1. Bandit, 2. Carmen, 3. Ruffles
B211 One Design: 1. Billy Whizz, 2. Ventuno, 3. Chinook
B211 Echo: 1. Ventuno, 2. Betty B, 3. Billy Whizz
Glen: 1. Pterodactyl, 2. Glenluce, 3. Glenshesk
Squib/Mermaid PY: 1. Aideen, 2. Jill, 3. Lively Lady
PY Class: 1. Brendan Foley, 2. Sarah Dwyer, 3. Stephen Oram
IDRA 14: 1. Dart, 2. Dunmoanin, 3. Chaos
Laser Standard: 1. Ross O'Leary, 2. Conor Roche, 3. Robbie Walker
Laser Radial: 1. Shirley Gilmore, 2. Oisin Hughes, 3. Sean Craig
Race 2
SB20: 1. venuesworld.com, 2. Carpe Diem, 3. Seabiscuit
Flying 15: 1. Enfant de Marie, 2. Snow White, 3. Ignis Caput II
Sportsboat VPRS: 1. Jester, 2. Jambiya, 3. Ram Jam
Sportsboat: 1. Jester, 2. Jambiya, 3. Ram Jam
Dragon: 1. Zinn, 2. Phantom
Ruffian: 1. Ruffles, 2. Bandit, 3. Ruff Diamond
B211 One Design: 1. Chinook, 2. Beeswing, 3. Small Wonder
B211 Echo: 1. Betty B, 2. Chinook, 3. Beeswing
Squib/Mermaid PY: 1. Jill, 2. Aideen, 3. Lively Lady
PY Class: 1. Brendan Foley, 2. Stephen Oram, 3. Sarah Dwyer
IDRA 14: 1. Dart, 2. Chaos, 3. Dunmoanin
Laser Standard: 1. Ross O'Leary, 2. Conor Roche
Laser Radial: 1. Sean Craig, 2. David Cahill, 3. Shirley Gilmore
Quarter Tonner Cartoon Wins DBSC Cruisers Three Saturday Races on IRC & ECHO
In the first race of the Cruiser Three Championships that include Dublin By Sailing Club's Saturday Series - and Sunday's Kish Race from the DMYC - the all-black Quarter Tonner Cartoon, skippered by Sybil McCormack and Ken Lawless won both DBSC's IRC and ECHO divisions today in light southerly breezes on Dublin Bay.
Second on IRC was the Formula 28 Starlet with the Trapper Eleint in third place.
Eleint took second on ECHO with Papytoo third.
A summary of all DBSC class results is below
DBSC Results for 18/09/2021
Race 1
Cruiser 0 IRC: 1. Wow, 2. Prima Forte, 3. Tsunami
Cruiser 0 Echo: 1. Wow, 2. Prima Forte, 3. El Pocko
Cruiser 1 IRC: 1. Bon Exemple, 2. Something Else, 3. Raptor
Cruiser 1 Echo: 1. Bon Exemple, 2. Something Else, 3. Gringo
31.7 One Design: 1. Prospect, 2. Levante, 3. Bluefin Two
31.7 Echo: 1. Bluefin Two, 2. Levante, 3=. Attitude, 3=. Kalamar
Cruiser 2 IRC: 1. Windjammer, 2. Springer, 3. Rupert
Cruiser 2 Echo: 1. Springer, 2. Windjammer, 3. Peridot
Cruiser 2 Sigma 33: 1. Springer, 2. Rupert, 3. Leeuwin
Cruiser 3 IRC: 1. Cartoon, 2. Starlet, 3. Eleint
Cruiser 3 Echo: 1. Cartoon, 2. Eleint, 3. Papytoo
Cruiser 4 NS-IRC: 1. Boomerang
Cruiser 4 Echo: 1. Boomerang
Cruiser 5 NS-IRC: 1. Playtime, 2. The Great Escape
Cruiser 5 Echo: 1. Playtime, 2. Katienua, 3. Shearwater
Shipman: 1. Viking, 2. Jo Slim 5, 3. Invader
Glen: 1. Glenluce, 2. Glenroan
PY Class: 1. Sarah Dwyer, 2. Noel Butler, 3. Stephen Oram
IDRA 14: 1. Dunmoanin, 2. Dart, 3. Sapphire
Laser Standard: 1. Gavan Murphy, 2. Conor Roche, 3. Richard Tate
Laser Radial: 1. Shirley Gilmore, 2. Mary Chambers, 3. Brendan Hughes
Race 2
PY Class: 1. Brendan Foley, 2. Noel Butler, 3. Sarah Dwyer
IDRA 14: 1. Dart, 2. Dunmoanin, 3. Chaos
Laser Standard: 1. Gavan Murphy, 2. Conor Roche, 3. Richard Tate
Laser Radial: 1. Shirley Gilmore, 2. Mary Chambers, 3. Brendan Hughes
Burke's First 40 Prima Forte is DBSC Cruisers Zero Winner
Patrick Burke's First 40 Prima Forte was the Cruisers Zero race winner in Saturday's DBSC Cruiser 0 IRC race on Dublin Bay.
The Royal Irish yacht beat Vincent Farrell's Frist 40.7 Tsunami from the National Yacht Club. George Sisk's XP44 Wow was third.
In advance of next weekend's Cruiser III championships – and a possible indication of form – Cartoon won the DBSC Cruiser 3 IRC division ahead of Starlet in second and Maranda in third.
Scroll down for a fleet summary of results below
DBSC Results for 11/09/2021
Race 1
Cruiser 0 IRC: 1. Prima Forte, 2. Tsunami, 3. Wow
Cruiser 0 Echo: 1. Prima Forte, 2. Tsunami, 3. Lively Lady
Cruiser 1 IRC: 1. Bon Exemple, 2. Something Else, 3. Jalapeno
Cruiser 1 Echo: 1. Bon Exemple, 2. Jump the Gun, 3. Jalapeno
Cruiser 1 J109: 1. Something Else, 2. Jalapeno, 3. White Mischief
31.7 One Design: 1. Bluefin Two, 2. Prospect, 3. Attitude
31.7 Echo: 1. Bluefin Two, 2. Attitude, 3. Kernach
Cruiser 2 IRC: 1. Rupert, 2. Windjammer, 3. Leeuwin
Cruiser 2 Echo: 1. Leeuwin, 2. Peridot, 3. Springer
Cruiser 2 Sigma 33: 1. Rupert, 2. Leeuwin, 3. Gwili II
Cruiser 3 IRC: 1. Cartoon, 2. Starlet, 3. Maranda
Cruiser 3 Echo: 1. Cartoon, 2. Starlet, 3. Maranda
Cruiser 4 NS-IRC: 1. Boomerang, 2. RunAway
Cruiser 4 Echo: 1. Boomerang, 2. RunAway
Cruiser 5 NS-IRC: 1. Playtime, 2. Persistance, 3. Gung Ho
Cruiser 5 Echo: 1. Katienua, 2. Playtime, 3. Just Jasmin
SB20: 1. So Blue, 2. Carpe Diem, 3. Sneaky B
Flying 15: 1. Mike Wazowski, 2. Shane MacCarthy, 3. Match FFive
Sportsboat VPRS: 1. Jester, 2. Jambiya, 3. Ram Jam
Sportsboat: 1. Jester, 2. Jambiya, 3. Ram Jam
Dragon: 1. Phantom, 2. D-cision
Ruffian: 1. Ruffles, 2. Bandit, 3. Ripples
Shipman: 1. Viking, 2. Invader, 3. Jo Slim 5
B211 One Design: 1. Small Wonder, 2. Beeswing, 3. Ventuno
B211 Echo: 1. Beeswing, 2. Small Wonder, 3. Ventuno
Glen: 1. Glenluce, 2. Glenroan, 3. Glenshesk
Squib/Mermaid: 1. Periquin, 2. Lively Lady, 3. Allsorts
PY Class: 1. Brendan Foley, 2. Richard Tate
IDRA 14: 1. Dart, 2. Slipway, 3. Dunmoanin
Laser Standard: 1. Robbie Walker, 2. Gavan Murphy, 3. Chris Arrowsmith
Laser Radial: 1. Conor Clancy, 2. John Sisk, 3. Stephen Farrell
Race 2
SB20: 1. Bad/Kilcullen, 2. SeaBiscuit, 3. So Blue
Flying 15: 1. Mike Wazowski, 2. Shane MacCarthy, 3. Ignis Caput II
Sportsboat VPRS: 1. Joyride, 2. Ram Jam, 3. Jambiya
Sportsboat: 1. Joyride, 2. Ram Jam, 3. Jambiya
Dragon: 1. Phantom, 2. D-cision
Ruffian: 1. Carmen, 2. Bandit, 3. Alias
B211 One Design: 1. Billy Whizz, 2. Small Wonder, 3. Beeswing
B211 Echo: 1. Ventuno, 2. Small Wonder, 3=. Billy Whizz, 3=. Betty B
Squib/Mermaid: 1. Lively Lady, 2. Aideen, 3. Allsorts
IDRA 14: 1. Dunmoanin, 2. Dart, 3. Doody
Laser Standard: 1. Conor Roche, 2. Chris Arrowsmith, 3. Gavan Murphy
Laser Radial: 1. Oisin Hughes, 2. Conor Clancy, 3. David Cahill
A very strong Dublin Bay Sailing Club turnout of 77 boats enjoyed a moderate NE'ly on the bay this evening for the last DBSC Tuesday night race of the 2021 season.
In the B211 One Design, Yikes was the winner with Billy Whizz second and Beeswing. On ECHO handicap, Ventuno was first, Betty B second and Beeswing third.
Provisional class winners of Tuesday's Series overall are here
Results summary below:
DBSC Results for 31/08/2021
DBSC 21 Footer: 1. Estelle, 2. Naneen, 3. Garavogue
Combined Cruisers Echo: 1. Windjammer, 2. Jalapeno, 3. Fiddly Bits
Cruiser 3 Tuesday Echo: 1. Krypton, 2. Grasshopper 2, 3. Papytoo
Flying 15: 1. Perfect Ten, 2. A Mere Triffle
Sportsboat VPRS: 1. Jeorge V, 2. Joyride
Sportsboat: 1. Jeorge V, 2. Joyride
Ruffian: 1. Bandit, 2. Carmen, 3. Scamp
Shipman: 1. Poppy, 2. Bluefin
B211 One Design: 1. Yikes, 2. Billy Whizz, 3. Beeswing
B211 Echo: 1. Ventuno, 2. Betty B, 3. Beeswing
Glen: 1. GlenDun, 2. Glencoe
PY Class: 1. Brendan Foley, 2. Noel Butler, 3. Stephen Oram
IDRA 14: 1. Dart, 2. Chaos, 3. Doody
Fireball: 1. Frank Miller, 2. Louise McKenna, 3. Paul ter Horst
Laser Standard: 1. Ross O'Leary, 2. Gavan Murphy, 3. Theo Lyttle
Laser Radial: 1. Oisin Hughes, 2. Sean Craig, 3. Sophie Kilmartin
The National Yacht Club's Noel Butler and Royal St. George's Brendan Foley, both sailing RS Aeros, shared the wins in Saturday's DBSC PY handicap dinghy class racing on Dublin Bay. Stephen Oram was third in both.
A summary of results is below
DBSC Results for 28/08/2021
Race 1
Cruiser 0 IRC: 1. Prima Forte, 2. Wow, 3. D-Tox
Cruiser 0 Echo: 1. D-Tox, 2. Wow, 3. Prima Forte
Cruiser 1 IRC: 1. White Mischief, 2. Powder Monkey, 3. Bon Exemple
Cruiser 1 Echo: 1. Powder Monkey, 2. White Mischief, 3. Indecision
Cruiser 1 J109: 1. White Mischief, 2. Powder Monkey, 3. Dear Prudence
31.7 One Design: 1. Prospect, 2. Kernach, 3. Levante
31.7 Echo: 1. Fiddly Bits, 2. Kernach, 3. Bluefin Two
Cruiser 2 IRC: 1. Windjammer, 2. Rupert, 3. Leeuwin
Cruiser 2 Echo: 1. Leeuwin, 2. Windjammer, 3. Gwili II
Cruiser 2 Sigma 33: 1. Rupert, 2. Gwili II, 3. Leeuwin
Cruiser 3 IRC: 1. Cartoon, 2. Starlet, 3. Maranda
Cruiser 3 Echo: 1. Wynward, 2. Cartoon, 3. Saki
Cruiser 4 NS-IRC: 1. Boomerang, 2. RunAway
Cruiser 4 Echo: 1. Boomerang, 2. RunAway
Cruiser 5 NS-IRC: 1. Persistance, 2. Gung Ho, 3. Prima Luce
Cruiser 5 Echo: 1. Katienua, 2. Just Jasmin, 3. Fortitudine
SB20: 1. So Blue, 2. venuesworld.com, 3. Bad/Kilcullen
Flying 15: 1. Fandango, 2. Glass Half Full, 3. A Mere Triffle
Sportsboat VPRS: 1. Ram Jam, 2. Jawesome III, 3. Jambiya
Sportsboat: 1. Ram Jam, 2. Jawesome III, 3. Jambiya
Dragon: 1. Sir Ossis o'the River, 2. D-cision
Ruffian: 1. Ruffles, 2. Carmen, 3. Ripples
Shipman: 1. Invader, 2. Jo Slim 5, 3. Poppy
B211 One Design: 1. Small Wonder, 2. Ventuno, 3. Beeswing
B211 Echo: 1. Ventuno, 2. Betty B, 3. Beeswing
Glen: 1. Glenluce, 2. Glenshesk, 3. GlenDun
Squib/Mermaid: 1. Periquin, 2. Aideen, 3. Jill
PY Class: 1. Brendan Foley, 2. Noel Butler, 3. Stephen Oram
IDRA 14: 1. Dunmoanin, 2. Dart, 3. Doody
Laser Standard: 1. Theo Lyttle, 2. Gavan Murphy
Laser Radial: 1. Judy O'Beirne, 2. Sean Craig, 3. Shirley Gilmore
Race 2
SB20: 1. So Blue, 2. Carpe Diem, 3. venuesworld.com
Flying 15: 1. Fandango, 2. Flyer, 3. Gerry Ryan
Sportsboat VPRS: 1. Jambiya, 2. Jawesome III, 3. Joyride
Sportsboat: 1. Jambiya, 2. Jawesome III, 3. Joyride
Dragon: 1. Sir Ossis o'the River, 2. D-cision
Ruffian: 1. Ruffles, 2. Carmen, 3. Alias
B211 One Design: 1. Beeswing, 2. Ventuno, 3. Small Wonder
B211 Echo: 1. Ventuno, 2. Betty B, 3. Beeswing
Squib/Mermaid: 1. Periquin, 2. Jill, 3. Aideen
PY Class: 1. Noel Butler, 2. Brendan Foley, 3. Stephen Oram
IDRA 14: 1. Doody, 2. Dart, 3. Dunmoanin
Laser Standard: 1. Gavan Murphy, 2. Theo Lyttle
Laser Radial: 1. Shirley Gilmore, 2. Sean Craig, 3. Judy O'Beirne
Flying Fifteen 'Match Ffive' Takes Last Thursday DBSC Gun as Rodriquez Wins Overall
The last Flying Fifteen race of the DBSC AIB summer series proved to be another challenging evening for the race officer Brian Mathews and his team on what was one of the warmest days of the year with very light E-NE winds. It was a good tactical race and trying to keep clear wind was the priority.
Despite a number of boats heading to the Championships of Ireland in Whiterock this weekend, there was a good turnout with 11 boats on the start line. Ken Dumpleton & Joe Hickey (Rodriguez) had the title as Neil Colin, who was level on points in second place could not make this race, but the other podium places had to be decided.
The pin end was biased, Chris Doorly & Caroline Green (Match Five) tried their luck lining up for a port start at the biased pin but didn't make it and ducked under a few transoms and headed out to sea accompanied by O'Sullivan and Sherry in clear wind as most headed left. With the easterly, there was more breeze the further out you went, and this paid off as Doorly led this group which now included Laura & Niall Coleman at the first mark.
Most headed left on the run, but on the second beat, Dumpleton showed his prowess as he made big gains by going left to move level with the Coleman's at the weather mark. This prompted Doorly to look for the wind that Dumpleton had on the beat and as a result, headed to the right on the run followed by Dumpleton as Coleman and the majority of the fleet went left on the run. This move paid dividends as they moved well clear of the fleet by the leeward mark and managed to navigate their way to the finish line for Doorly & Green to win with Dumpleton & Hickey back in second but happy that they had won the overall series. Coleman stayed in third place with Balfe fourth and Ryan fifth. Then it was the long paddle home!
DBSC Thursday Series Winners Results Here!
With the conclusion of Thursday night Dublin Bay Sailing Club racing on the bay, the club has published its overall Thursday night AIB season winners.
A summary is below:
DBSC Thursdays Series Winners - All Provisional
Cruiser 0 IRC: 1. Rockabill VI, 2. Prima Forte, 3. Tsunami
Cruiser 0 Echo: 1. Tsunami, 2. D-Tox, 3. Prima Forte
Cruiser 1 IRC: 1. White Mischief, 2. Bon Exemple, 3. Something Else
Cruiser 1 Echo: 1. Something Else, 2. Joker II, 3. White Mischief
Cruiser 1 J109: 1. White Mischief, 2. Something Else, 3. Jalapeno
31.7 One Design: 1. After You Too, 2. Prospect, 3. Levante
31.7 Echo: 1. Bluefin Two, 2. Levante, 3. Kernach
Cruiser 2 IRC: 1. Windjammer, 2. Ruthless, 3. Rupert
Cruiser 2 Echo: 1. Ruthless, 2. Windjammer, 3. Rupert
Cruiser 2 Sigma 33: 1. Rupert, 2. Gwili II, 3. Springer
Cruiser 3 IRC: 1. Starlet, 2. Maranda, 3. Cartoon
Cruiser 3 Echo: 1. Cartoon, 2. Grasshopper 2, 3. Starlet
Cruiser 4 NS-IRC: 1. Boomerang, 2. RunAway, 3. Antix
Cruiser 4 Echo: 1. Boomerang, 2. Antix, 3. RunAway
Cruiser 5A NS-IRC: 1. Playtime, 2. Prima Luce, 3. Persistance
Cruiser 5A Echo: 1. Playtime, 2. Just Jasmin, 3. Katienua
Cruiser 5B Echo: 1. Fortitudine, 2. Gung Ho, 3. Sweet Martini
SB20: 1. Ted, 2. So Blue, 3. venuesworld.com
Flying 15: 1. Rodriguez, 2. FFuZZy, 3. Hera
Sportsboat VPRS: 1. Jester, 2, Jeorge V, 3. Jheetah
Sportsboat: 1. Jester, 2. George 2, 3. Jeorge V
Dragon: 1. Sir Ossis o'the River, 2. D-cision, 3. ZinZan
Ruffian: 1. Shannagh, 2. Ruffles, 3. Bandit
Shipman: 1. Invader, 2. Twocan, 3. Jo Slim 5
B211 One Design: 1. Billy Whizz, 2. Small Wonder, 3. Chinook
B211 Echo: 1. Isolde, 2. Small Wonder, 3. Billy Whizz
Glen: 1. Glenluce, 2. GlenDun, 3. Glencoe
Squib/Mermaid: 1. Jill, 2. Allsorts, 3. Periquin
A race win for Vincent Farrell's First 40.7 Tsunami (on IRC and ECHO handicaps) in the last Thursday race of the Dublin Bay Sailing Club AIB summer season also gave the National Yacht Club crew overall ECHO victory in the Cruisers Zero division of the country's biggest yacht racing club.
There were full turnouts in the Cruiser Zero, Beneteau 31.7 and Ruffian 23 classes for last night's finale.
123 Dublin Bay Sailing Club boats competed on another sunny evening in a light NE'ly breeze on Dublin Bay.
A full results summary of last night's race is below. Provisional DBSC Thursday Series winners are listed here
DBSC Results for 26/08/2021
Cruiser 0 IRC: 1. Tsunami, 2. Rockabill VI, 3. El Pocko
Cruiser 0 Echo: 1. Tsunami, 2. El Pocko, 3. D-Tox
Cruiser 1 IRC: 1. Chimaera, 2. Joker II, 3. Something Else
Cruiser 1 Echo: 1. Joker II, 2. Something Else, 3. Chimaera
Cruiser 1 J109: 1. Chimaera, 2. Joker II, 3. Something Else
31.7 One Design: 1. After You Too, 2. Levante, 3. Prospect
31.7 Echo: 1. Levante, 2. Kernach, 3. Bluefin Two
Cruiser 2 IRC: 1. Rupert, 2. Ruthless, 3. Windjammer
Cruiser 2 Echo: 1. Rupert, 2. Gwili II, 3. Ruthless
Cruiser 2 Sigma 33: 1. Rupert, 2. Gwili II
Cruiser 3 IRC: 1. Cartoon, 2. Krypton, 3. Starlet
Cruiser 3 Echo: 1. Krypton, 2. Cartoon, 3. Pamafe
Cruiser 4 NS-IRC: 1. Boomerang, 2. RunAway
Cruiser 4 Echo: 1. Boomerang, 2. RunAway
Cruiser 5A NS-IRC: 1. State O'Chassis, 2. Prima Luce, 3. The Great Escape
Cruiser 5A Echo: 1. Shearwater, 2. State O'Chassis, 3. Just Jasmin
Cruiser 5B Echo: 1. Gung Ho, 2. Fortitudine, 3. Setanta
SB20: 1. So Blue
Flying 15: 1. Match FFive, 2. Rodriguez, 3. Flyer
Sportsboat VPRS: 1. Jeorge V, 2. The Jeorgettes
Sportsboat: 1. Jeorge V, 2. George 2, 3. RIYC 4
Ruffian: 1. Carmen, 2. Ripples, 3. Ruffles
Shipman: 1. Invader, 2. The Den, 3. Twocan
B211 One Design: 1. Chinook, 2. Billy Whizz, 3. Plan B
B211 Echo: 1. Plan B, 2. Chinook, 3. Small Wonder
Glen: 1. Glenluce, 2. Glencoe, 3. GlenDun
Squib/MermaidPY: 1. Jill, 2. Allsorts, 3. Periquin