Menu
Allianz and Afloat - Supporting Irish Boating

Ireland's sailing, boating & maritime magazine

Displaying items by tag: Dublin Bay Sailing Club

Rodney and Keith Martin's Beneteau 44.7 Lively Lady from the Royal Irish Yach Club was the winner of Saturday's light wind DBSC race on Dublin Bay for Cruisers Zero on both IRC and ECHO handicaps.

The top three was a completely Royal Irish affair with the First 4.7 Prima Forte second and George Sisk's XP44, Wow in third place on IRC.

Results summary across all DBSC classes is below:

DBSC Results for 31/07/2021

Cruiser 0 IRC: 1. Lively Lady, 2. Prima Forte, 3. Wow

Cruiser 0 Echo: 1. Lively Lady, 2. Wow, 3. Prima Forte

Cruiser 1 IRC: 1. Dear Prudence, 2. Bon Exemple, 3. Gringo

Cruiser 1 Echo: 1. Jump the Gun, 2. Raptor, 3. Dear Prudence

Cruiser 1 J109: 1. Dear Prudence, 2. Something Else, 3. Jalapeno

31.7 One Design: 1. Levante, 2. Attitude, 3. Prospect

31.7 Echo: 1. Attitude, 2. Levante, 3. Kalamar

Cruiser 2 IRC: 1. Windjammer, 2. Rupert

Cruiser 2 Echo: 1. Rupert, 2. Windjammer

Cruiser 2 Sigma 33: 1. Rupert

Cruiser 3 IRC: 1. Maranda, 2. Krypton, 3. Starlet

Cruiser 3 Echo: 1. Saki, 2. Maranda, 3. Wynward

Cruiser 4 NS-IRC: 1. RunAway

Cruiser 4 Echo: 1. RunAway

Cruiser 5 Echo: 1. Sweet Martini, 2. Fortitudine, 3. The Great Escape

SB20: 1. So Blue, 2. venuesworld.com, 3. Ted

Flying 15: 1. Flyer, 2. Phoenix, 3. Perfect Ten

Sportsboat VPRS: 1. Ram Jam, 2. Rebel, 3. Jambiya

Sportsboat: 1. Ram Jam, 2. Jambiya, 3. Rebel

Ruffian: 1. Ruffles, 2. Bandit, 3. Icicle

Shipman: 1. Poppy, 2. Invader, 3. Jo Slim 5

B211 One Design: 1. Billy Whizz, 2. Small Wonder, 3. Beeswing

B211 Echo: 1. Billy Whizz, 2. Plan B, 3. Beeswing

Glen: 1. Glenluce, 2. Glencree, 3. Pterodactyl

Squib/Mermaid: 1. Allsorts, 2. Aideen, 3. Periquin

IDRA 14: 1. Dart, 2. Doody

Laser Radial: 1. Shirley Gilmore, 2. Max Tempany, 3. Judy O'Beirne

Published in DBSC

Barry Glavin and Niall O’Riordan's Sea Biscuit from the Royal St George Yacht Club was the winner of the first race of Saturday's Dublin Bay Sailing Club SB20 fixture.

113 boats across all the DBSC classes enjoyed a moderate ENE wind in sunny weather on the bay.

Second to Sea Biscuit was Jerry Dowling and Enda O’Coineen's Bad/Kilcullen from the Royal Irish Yacht Club. Third was Charlotte O’Kelly's Sneaky B from the National Yacht Club.

The class sailed two races and a results summary is below.

In the Cruiser classes, Patrick Burke's Prima Forte from the Royal Irish was the Cruiser 0 IRC race winner with Vincent Farrell's Tsunami from the National Yacht Club in second and Rodney and Keith Martin's RIYC based Lively Lady in third.

There was damage (pictured below) in the Cruisers One division after a collision between two J109s. 

Hull damaged after a collision between two J109s Hull damaged after a collision between two J109s

Results below:

DBSC Results for 24/07/2021

Race 1

Cruiser 0 IRC: 1. Prima Forte, 2. Tsunami, 3. Lively Lady

Cruiser 0 Echo: 1. Prima Forte, 2. Lively Lady, 3. Tsunami

Cruiser 1 IRC: 1. White Mischief, 2. Bon Exemple, 3. Raptor

Cruiser 1 Echo: 1. Raptor, 2. Indecision, 3. Gringo

Cruiser 1 J109: 1. White Mischief, 2. Dear Prudence, 3. Indecision

31.7 One Design: 1. Prospect, 2. Levante, 3. Bluefin Two

31.7 Echo: 1. Levante, 2. Bluefin Two, 3. Attitude

Cruiser 2 IRC: 1. Windjammer, 2. Peridot, 3. Springer

Cruiser 2 Echo: 1. Peridot, 2. Windjammer, 3. Gwili II

Cruiser 2 Sigma 33: 1. Gwili II, 2. Springer, 3. Rupert

Cruiser 3 IRC: 1. Starlet, 2. Maranda, 3. Krypton

Cruiser 3 Echo: 1. Pamafe, 2. Starlet, 3. Maranda

Cruiser 5 NS-IRC: 1. Playtime, 2. Prima Luce, 3. Gung Ho

Cruiser 5 Echo: 1. Just Jasmin, 2. Playtime, 3. Prima Luce

SB20: 1. SeaBiscuit, 2. Bad/Kilcullen, 3. Sneaky B

Flying 15: 1. Shane MacCarthy, 2. Rodriguez, 3. A Mere Triffle

Sportsboat VPRS: 1. Jawesome III, 2. Ram Jam, 3. Jheetah

Sportsboat: 1. George 2, 2. Jawesome III, 3. Ram Jam

Dragon: 1. Sir Ossis o'the River, 2. ZinZan

Ruffian: 1. Ruffles, 2. Ripples, 3. Carmen

Shipman: 1. Invader, 2. Jo Slim 5, 3. Ruadh

B211 One Design: 1. Chinook, 2. Small Wonder, 3. Billy Whizz

B211 Echo: 1. Chinook, 2. Small Wonder, 3=. Billy Whizz, 3=. Beeswing

Glen: 1. Glenluce, 2. Pterodactyl, 3. GlenDun

Squib/Mermaid PY: 1. Aideen, 2. Allsorts, 3. Periquin

PY Class: 1. Teddy Byrne, 2. Richard Tate

IDRA 14: 1. Slipway, 2. Dart, 3. Doody

Laser Standard: 1. Gavan Murphy, 2. Conor Roche

Laser Radial: 1. David Cahill, 2. Sean Craig, 3. Shirley Gilmore

Race 2

SB20: 1. Bad/Kilcullen, 2. SeaBiscuit, 3. Sneaky B

Flying 15: 1. Shane MacCarthy, 2. Phoenix, 3. Ignis Caput II

Sportsboat VPRS: 1. Jambiya, 2. Ram Jam, 3. Jheetah

Sportsboat: 1. George 2, 2. Jambiya, 3. Ram Jam

Ruffian: 1. Ruffles, 2. Carmen, 3. Ripples

B211 One Design: 1. Small Wonder, 2. Billy Whizz, 3. Ocean Venture

B211 Echo: 1. Small Wonder, 2. Billy Whizz, 3. Vamoose

Squib/Mermaid PY: 1. Periquin, 2. Allsorts, 3. Aideen

PY Class: 1. Teddy Byrne, 2. Richard Tate

IDRA 14: 1. Dart, 2. Doody

Laser Standard: 1. Gavan Murphy, 2. Conor Roche

Laser Radial: 1. Sean Craig, 2. Shirley Gilmore, 3. David Cahill

DBSC Results for 24/07/2021
Published in DBSC

Last year, for one of the first times in a proud history stretching back to 1884, there was no gala event for Dublin Bay Sailing Club's annual prizegiving but as most Dun Laoghaire Harbour observers will attest, most of the sailors in the country's biggest sailing club felt fortunate there was any racing at all, given the ravages of COVID-19.

This summer, new DBSC Commodore Ann Kirwan made up for the absence of the winter Royal St George hosted affair, with individual outdoor prizegivings in each club to congratulate over 100 different winners from 22 DBSC classes in the AIB sponsored season.

As Afloat previously reported with a full list of winners here, it's an impressive roll call of division winners that includes DBSC's six premier awards for best performances.

See prizegiving photo galleries below

DBSC Premier awards 2020

Patrick Burke's Prima Forte, the 2020 delivered Beneteau First 40 won the Dun Laoghaire Harbour Trophy for the best new DBSC yacht in the 2020 season.

As regular Afloat readers will know, the Royal Irish yacht in its former life was known as La Response and Courier Zen, a top UK and French Commodore's Cup campaigner.

 DBSC Commodore Ann Kirwan presents Vincent Delany of the Wags (and other classes) with his prizeDBSC Commodore Ann Kirwan presents Vincent Delany of the Wags (and other classes) with his prize

Lindsay Casey's Royal St. George Yacht Club J97 Windjammer performed on both inshore and offshore circuits last season and was the winner of the best yacht on handicap.

The best yacht in the one-design divisions was James Conboy-Fischer's Billy Whizz, the first time a B211 has lifted the George Arthur Newsom Cup as Afloat reported here.

Laser Radial ace Rian Geraghty McDonnell of the NYC won the Dr Alf Delany Cup for the best dinghy performance of the season.

David Meeke and Martin McCarthy won the Brendan Ebril Memorial Cup for the Best yacht for most frequent participation in the Ruffian 23 Alias. 

Kevin Byrne skipper of the Cruiser 3, Starlet is presented with a number of perpetual trophies. Byrne won the Smaldridge Cup for Thursdays, The Jack Kennedy Memorial Cup for Sat racing and the Whimbrel Rose Bowl for Tuesdays IRC RacingKevin Byrne skipper of the Cruiser 3, Starlet is presented with a number of perpetual trophies. Byrne won the Smaldridge Cup for Thursdays, The Jack Kennedy Memorial Cup for Sat racing and the Whimbrel Rose Bowl for Tuesdays IRC Racing

Scroll down for photo galleries of the DBSC prizegiving held at the RIYC on July 9th, the NYC on July 12th and the RSTGYC on July 16th. 

DBSC Prizegiving at RIYC on July 9th 2021

DBSC Prizegiving at NYC on July 12th 2021

DBSC Prizegiving at RSTGYC on July 16th 2021

Published in DBSC

RS Aero sailor Brendan Foley of the Royal St. George Yacht Club was the winner of both light air Portsmouth Yardstick DBSC dinghy races at Dun Laoghaire Harbour.

In both races, Foley beat the National Yacht Club's Noel Butler, who, in turn, beat Greystones sailor Roy Van Maanen all sailing RS Aero dinghies.

Results summary below.

DBSC Results for 20/07/2021

Race 1

Cruiser 3 Tuesday Echo: 1. Starlet, 2. Pamafe, 3. Maranda

Sportsboat VPRS: 1. Jeorge V, 2. Jay Z

Sportsboat: 1. Jeorge V, 2. Jay Z

Ruffian: 1. Carmen, 2. Alias, 3. Bandit

Shipman: 1. Poppy, 2. Bluefin

B211 One Design: 1. Billy Whizz, 2. Isolde, 3. Beeswing

B211 Echo: 1. Billy Whizz, 2. Betty B, 3. Isolde

PY Class: 1. Brendan Foley, 2. Noel Butler, 3. Roy Van Maanen

IDRA 14: 1. Slipway, 2. Dunmoanin, 3. Dart

Fireball: 1. Louise McKenna, 2. Frank Miller, 3. Owen Sinnott

Laser Standard: 1. Chris Arrowsmith, 2. Gary O'Hare, 3. Owen Laverty

Laser Radial: 1. Conor Clancy, 2. Ali Robinson, 3. David Cahill

Combined Cruisers Echo: 1. Ruth, 2. Jalapeno, 3. Windjammer

Race 2

PY Class: 1. Brendan Foley, 2. Noel Butler, 3. Roy Van Maanen

IDRA 14: 1. Slipway, 2. Dart, 3. Dunmoanin

Fireball: 1. Louise McKenna, 2. Frank Miller, 3. Owen Sinno

Laser Standard: 1. Chris Arrowsmith, 2. Owen Laverty, 3. Gary O'Hare

Laser Radial: 1. Conor Clancy, 2. Hugh Cahill, 3. Marco Sorgassi

Published in DBSC

Patrick Burke's First 40 Prima Forte of the Royal Irish Yacht Club was the IRC winner of Dubin Bay Sailing Club's Cruiser 0 AIB Summer Series Saturday race.  

Second and third on IRC were the First 40.7 sisterships Tsunami (Vincent Farrell) of the National Yacht Club and the RIYC's Lively Lady (Rodney and Keith Martin) respectively. 

A total of DBSC 127 boats across 22 classes enjoyed a fine sunny afternoon on the bay in light South Easterly winds.

A full results summary is below: 

DBSC Results for 17/07/2021

Race 1

Cruiser 0 IRC: 1. Prima Forte, 2. Tsunami, 3. Lively Lady

Cruiser 0 Echo: 1. Lively Lady, 2. Tsunami, 3. Prima Forte

Cruiser 1 IRC: 1. White Mischief, 2. Jalapeno, 3. Gringo

Cruiser 1 Echo: 1. Jump the Gun, 2. Gringo, 3. White Mischief

Cruiser 1 J109: 1. White Mischief, 2. Jalapeno, 3. Dear Prudence

31.7 One Design: 1. Kalamar, 2. Camira, 3. Bluefin Two

31.7 Echo: 1. Kalamar, 2. Bluefin Two, 3. Attitude

Cruiser 2 IRC: 1. Windjammer, 2. Rupert, 3. Peridot

Cruiser 2 Echo: 1. Gwili II, 2. Leeuwin, 3. Springer

Cruiser 2 Sigma 33: 1. Leeuwin, 2. Gwili II, 3. Rupert

Cruiser 3 IRC: 1. Starlet, 2. Maranda

Cruiser 3 Echo: 1. Maranda, 2. Wynward, 3. Saki

Cruiser 4 NS-IRC: 1. Boomerang, 2. Karukera, 3. RunAway

Cruiser 4 Echo: 1. Boomerang, 2. Karukera, 3. RunAway

Cruiser 5 NS-IRC: 1. Playtime, 2. Persistance, 3. Gung Ho

Cruiser 5 Echo: 1. Playtime, 2. Just Jasmin, 3. Persistance

SB20: 1. venuesworld.com, 2. Carpe Diem, 3. So Blue

Flying 15: 1. Shane MacCarthy, 2. Phoenix, 3. Ignis Caput II

Sportsboat VPRS: 1. Jawesome III, 2. Jheetah, 3. Jester

Sportsboat: 1. Jawesome III, 2. Jheetah, 3. Jester

Ruffian: 1. Ruffles, 2. Alias, 3. Bandit

Shipman: 1. Invader, 2. Poppy, 3. Viking

B211 One Design: 1. Small Wonder, 2. Billy Whizz, 3. Chinook

B211 Echo: 1. Ventuno, 2. Vamoose, 3. Small Wonder

Glen: 1. GlenDun, 2. Glenluce, 3. Pterodactyl

Squib/Mermaid PY: 1. Jill, 2. Allsorts, 3. Lively Lady

PY Class: 1. Richard Tate, 2. Teddy Byrne, 3. Roy Van Maanen

IDRA 14: 1. Dart, 2. Doody, 3. Dunmoanin

Fireball: 1. Owen Sinnott, 2. Paul ter Horst

Laser Radial: 1. David Cahill, 2. John O'Driscoll, 3. Alice Tyrrell

Race 2

SB20: 1. Carpe Diem, 2. SeaBiscuit, 3. venuesworld.com

Flying 15: 1. Phoenix, 2. ffantastic mr ffox, 3. Fflagella

Sportsboat VPRS: 1. Jambiya, 2. Jawesome III, 3. Jester

Sportsboat: 1. Jambiya, 2. Jawesome III, 3. Jester

Ruffian: 1. Ruffles, 2. Bandit, 3. Alias

B211 One Design: 1. Small Wonder, 2. Chinook, 3. Beeswing

B211 Echo: 1. Ventuno, 2. Vamoose, 3. Betty B

Squib/Mermaid PY: 1. Jill, 2. Allsorts, 3. Lively Lady

PY Class: 1. Roy Van Maanen, 2. Teddy Byrne, 3. Richard Tate

IDRA 14: 1. Dunmoanin, 2. Dart, 3. Chaos

Fireball: 1. Owen Sinnott, 2. Paul ter Horst

Laser Radial: 1. John O'Driscoll, 2. David Cahill, 3. John Sisk

Published in DBSC

National Yacht Club RS Aero sailor Noel Butler was the winner of Tuesday night's PY class dinghy race. RS Aero sailors also took second an third places with Royal St. George's Brendan Foley second followed by Sarah Dwyer. 

Isolde was the B211 One Design race winner in the keelboat classes with Billy Whizz second and Plan B in third.

Results summary below

DBSC Results for 13/07/2021

Flying 15: 1. A Mere Triffle, 2. Perfect Ten

Sportsboat: 1. Jeorge V, 2. Jheetah, 3. Rebel

Shipman: 1. Poppy, 2. Bluefin

B211 One Design: 1. Isolde, 2. Billy Whizz, 3. Plan B

B211 Echo: 1. Isolde, 2. Plan B, 3. Beeswing

PY Class: 1. Noel Butler 2. Brendan Foley, 3. Sarah Dwyer

IDRA 14: 1. Dart, 2. Dunmoanin, 3. Chaos

Fireball: 1. Frank Miller, 2. Owen Sinnott, 3. Louise McKenna

Laser Standard: 1. Chris Arrowsmith, 2. Justin Maguire, 3. Gavan Murphy

Laser Radial: 1. Hugh O'Connor, 2. Marco Sorgassi, 3. Owen Laverty

Combined Cruisers Echo: 1. Jalapeno, 2. Ruth, 3. Windjammer

Published in DBSC

In anticipation of a weekend of one design action on the Bay, there was a full turnout of 10 boats in the Beneteau 31.7 Class ahead of the class national championships for Thursday's Dublin Bay Sailing Club race.

Chris Johnston's Prospect from the National Yacht Club was the winner of the 31.7 one-design race with clubmate Levante (John Power) second and Royal St. George's Michael Blaney's After You Too in third place.

All but one boat competed in each of the Cruiser 4, Ruffian, Beneteau 211 and Combined Squib & Mermaid Classes.

Overall there was an excellent turnout of 130 boats for another light-air evening on the bay. 

Top three results below

DBSC Results for 01/07/2021

Cruiser 0 IRC: 1. Rockabill VI, 2. Tsunami, 3. Lively Lady

Cruiser 0 Echo: 1. Lively Lady, 2. Rockabill VI, 3. Tsunami

Cruiser 1 IRC: 1. White Mischief, 2. Something Else, 3. Juggerknot 2

Cruiser 1 Echo: 1. Black Velvet, 2. Jump the Gun, 3. Dear Prudence

Cruiser 1 J109: 1. White Mischief, 2. Something Else, 3. Dear Prudence

31.7 One Design: 1. Prospect, 2. Levante, 3. After You Too

31.7 Echo: 1. Kalamar, 2. Levante, 3. Bluefin Two

Cruiser 2 IRC: 1. Windjammer, 2. Peridot, 3. Ruthless

Cruiser 2 Echo: 1. Windjammer, 2. Gwili II, 3. Ruthless

Cruiser 2 Sigma 33: 1. Gwili II, 2. Leeuwin, 3. Boojum

Cruiser 3 IRC: 1. Starlet, 2. Cartoon, 3. Eleint

Cruiser 3 Echo: 1. Starlet, 2. Cartoon, 3. Eleint

Cruiser 4 NS-IRC: 1. Boomerang, 2. Antix, 3. RunAway

Cruiser 4 Echo: 1. Boomerang, 2. Antix, 3. RunAway

Cruiser 5A NS-IRC: 1. Persistance, 2. Prima Luce, 3. The Great Escape

Cruiser 5A Echo: 1. Persistance, 2. Shearwater, 3. Edenpark

Cruiser 5B Echo: 1. Setanta, 2. Gung Ho, 3. Sweet Martini

SB20: 1. Ted, 2. venuesworld.com, 3. Carpe Diem

Flying 15: 1. Shane MacCarthy, 2. FFuZZy, 3. Enfant de Marie

Sportsboat VPRS: 1. Jester, 2. Jheetah, 3. Jeorge V

Sportsboat: 1. George 6, 2. Jester, 3. George 2

Ruffian: 1. Shannagh, 2. Bandit, 3. Ruffles

Shipman: 1. Jo Slim 5, 2. Viking, 3. Twocan

B211 One Design: 1. Small Wonder, 2. Beeswing, 3. Isolde

B211 Echo: 1. Isolde, 2. Betty B, 3. Small Wonder

Glen: 1. Glenluce, 2. GlenDun, 3. Glenroan

Squib/MermaidPY: 1. Jill, 2. Lively Lady, 3. Periquin

Published in DBSC

On the eve of the Beneteau 211 One Design national championships at the Royal Irish Yacht Club at Dun Laoghaire this weekend, Billy Whizz (James Conboy Fischer) was the winner of Tuesday night's DBSC race. Second was Pat Shannon's Beeswing and third was Plan B (Kieran Kingston and Vincent Mulvey).

55 boats across all DBSC fleets enjoyed light airs on a sunny Dublin Bay evening as part of the AIB Summer Series. The top three in each class are below.

Congratulations are due to Declan Traynor, long-time DBSC Patrol chief, who had a successful first outing as Race Officer on the Dinghy Course, under the watchful eye of National Race Officer, Suzanne McGarry, backed up by long-time Dinghy Course stalwarts Ros Bremner, Caroline Liddy, Liz Aylmer, Sharon Moylan & Brendan Dalton.

DBSC Results for 29/06/2021

Race 1

Cruiser 3 Tuesday Echo: 1. Starlet, 2. Maranda, 3. Papytoo

Flying 15: 1. Perfect Ten, 2. A Mere Triffle

Sportsboat: 1. Joyride, 2. Jeorge V, 3. Jay Z

Ruffian: 1. Carmen, 2. Ruff Diamond, 3. Scamp

Shipman: 1. Poppy, 2. Bluefin

B211 One Design: 1. Billy Whizz, 2. Beeswing, 3. Plan B

B211 Echo: 1. Billy Whizz, 2. Beeswing, 3. Plan B

PY Class: 1. B & C O'Neill, 2. Teddy Byrne, 3. Barry Byrne

IDRA 14: 1. Slipway, 2. Dunmoanin, 3. Doody

Fireball: 1. Louise McKenna, 2. Paul ter Horst, 3. Frank Miller

Laser Standard: 1. Chris Arrowsmith, 2. Sean Doyle

Laser Radial: 1. Jacques Murphy, 2. David Cahill, 3. Michael Norman

Race 2

PY Class: 1. Noel Butler, 2. Barry Byrne, 3. Roy Van Maanen

IDRA 14: 1. Slipway, 2. Dunmoanin, 3. Doody

Fireball: 1. Louise McKenna, 2. Frank Miller, 3. Paul ter Horst

Laser Standard: 1. Chris Arrowsmith, 2. Sean Doyle

Laser Radial: 1. Jacques Murphy, 2. Alison Pigot, 3. Michael McCormack

Published in DBSC

Royal Irish Yacht Club J109 White Mischief (Richard and Tim Goodbody) beat Jalapeno (Paul Barrington) and Dear Prudence (Jay Bourke) in a windy DBSC J109 race on Dublin Bay last night.

The sister ships were beaten overall in IRC One by rival XP34 Bon Exemple. The Goodbody's took second in IRC with Andrew Algeo's J99, Juggerknot 2, third.

Dublin Bay J109 interests are being well represented on the South Coast this week where DBSC regular Something Else (John and Brian Hall) of the National Yacht Club lying second after four races sailed at the Sovereign's Cup in Kinsale.

104 boats turned out across all DBSC classes for the breezy Thursday night race.

In the one-design divisions, the big Flying Fifteen fleet was won by Rodriguez. FFuZZy was second with Perfect Ten third.

Heading out to a DBSC Green fleet start, Flying fifteen captain Neil Colin is captured with Sail Training Vessel Brian Boru Photo: Brian Buggy/BanditHeading out to a DBSC Green fleet start, Flying fifteen captain Neil Colin is captured with Sail Training Vessel Brian Boru Photo: Brian Buggy/Bandit

The top three in each class are below:

DBSC Results for 24/06/2021

Cruiser 1 IRC: 1. Bon Exemple, 2. White Mischief, 3. Juggerknot 2

Cruiser 1 Echo: 1. Bon Exemple, 2. White Mischief, 3. Juggerknot 2

Cruiser 1 J109: 1. White Mischief, 2. Jalapeno, 3. Dear Prudence

31.7 One Design: 1. Levante, 2. After You Too, 3. Bluefin Two

31.7 Echo: 1. Levante, 2. Bluefin Two, 3. Fiddly Bits

Cruiser 2 IRC: 1. Leeuwin, 2. Windjammer, 3. Ruthless

Cruiser 2 Echo: 1. Boojum, 2. Leeuwin, 3. Springer

Cruiser 2 Sigma 33: 1. Leeuwin, 2. Boojum, 3. Springer

Cruiser 3 IRC: 1. Starlet, 2. Maranda, 3. Eleint

Cruiser 3 Echo: 1. Cartoon, 2. Saki, 3. Starlet

Cruiser 4 NS-IRC: 1. RunAway

Cruiser 4 Echo: 1. Antix, 2. RunAway

Cruiser 5A NS-IRC: 1. Act Two, 2. Playtime, 3. The Great Escape

Cruiser 5A Echo: 1. Act Two, 2. The Great Escape, 3. Playtime

Cruiser 5B Echo: 1. Setanta

SB20: 1. Ted, 2. Bad/Kilcullen, 3. venuesworld.com

Flying 15: 1. Rodriguez, 2. FFuZZy, 3. Perfect Ten

Sportsboat VPRS: 1. Jester, 2. Jheetah

Sportsboat: 1. Jester, 2. George 2, 3. RIYC 1

Dragon: 1. Sir Ossis o'the River, 2. Phantom, 3. ZinZan

Ruffian: 1. Shannagh, 2. Bandit, 3. Carmen

Shipman: 1. Jo Slim 5, 2. Twocan, 3. Invader

B211 One Design: 1. Chinook, 2. Small Wonder, 3. Beeswing

B211 Echo: 1. Small Wonder, 2. Beeswing, 3. Chinook

Glen: 1. GlenDun, 2. Glenluce, 3. Glenroan

Published in DBSC

Royal St. George's Theo Lyttle won Dublin Bay Sailing Club's (DBSC) Tuesday night Laser standard race at Dun Laoghaire from club mate Ross O'Leary. Damian Moloney was third.

The Fireball class was won by Royal St. George's Louise McKenna with DMYC's Frank Miller second. 

Top three in all competing DBSC classes are below

DBSC Results for 22/06/2021

Cruiser 3 Tuesday Echo: 1. Grasshopper 2, 2. Pamafe, 3. Papytoo

Flying 15: 1. A Mere Triffle, 2. Perfect Ten

Ruffian: 1. Ruff Diamond, 2. Bandit, 3. Scamp

Shipman: 1. Bluefin, 2. Poppy

B211 One Design: 1. Billy Whizz, 2. Isolde, 3. Plan B

B211 Echo: 1. Isolde, 2. Billy Whizz, 3. Plan B

PY Class: 1. Noel Butler, 2. Brendan Foley, 3. Brian Sweeney

IDRA 14: 1. Dart, 2. Chaos, 3. Dunmoanin

Fireball: 1. Louise McKenna, 2. Frank Miller, 3. Paul ter Horst

Laser Standard: 1. Theo Lyttle, 2. Ross O'Leary, 3. Damian Maloney

Laser Radial: 1. Hugh O'Connor, 2. Sean Craig, 3. Brenda Maguire

Dart,
Published in DBSC
Page 1 of 54

Featured Sailing School

INSS sidebutton

Featured Clubs

dbsc mainbutton
Howth Yacht Club
Kinsale Yacht Club
National Yacht Club
Royal Cork Yacht Club
Royal Irish Yacht club
Royal Saint George Yacht Club

Featured Brokers

leinster sidebutton

Featured Associations

ICRA
isora sidebutton

Featured Webcams

Featured Events 2021

vdlr21 sidebutton

Featured Sailmakers

northsails sidebutton
uksails sidebutton
quantum sidebutton
watson sidebutton

Featured Chandleries

CHMarine Afloat logo
osm sidebutton
https://afloat.ie/resources/marine-industry-news/viking-marine

Featured Marinas

dlmarina sidebutton

Featured Blogs

W M Nixon - Sailing on Saturday
podcast sidebutton
mansfield sidebutton
BSB sidebutton
wavelengths sidebutton
 

Please show your support for Afloat by donating