Menu

Ireland's sailing, boating & maritime magazine

In association with ISA Logo Irish Sailing

Displaying items by tag: DBSC

Time goes quickly, here we are again for another DBSC Turkey Shoot of winter racing!

Below is a Notice of Race and Entry Form. Also, entry can be made online here.

The series starts on November 4th but one slight change this year is for the second race on 11th November when there will be a first gun of 1410. This is to allow for numerous centennial commemoration events and services that are taking place that morning.

"The series is now sponsored by Citroen South Dublin"

As you will notice, the series is now sponsored by Citroen South Dublin, a sister company of Rathfarnham Ford. Our many thanks to Paul Molloy for his strong continuing support of our sailing.

Also, many thanks again to our supportive weekly sponsors - Drumshanbo Gunpowder Gin (Pat Rigney), North Sails Ireland (Prof O'Connell) and UK Sailmakers Ireland (Barry Hayes and Graham Curran).

All our sponsor's involvement in our series is much appreciated by us all!

Again I am lucky to be able to call on the usual crew of volunteers for the event - more craic again on the committee boat!

Please get your entries in asap as it would be a great help to have before we go racing!

Looking forward to seeing you all out there again. Tell your friends.

Published in Turkey Shoot
Tagged under

DBSC dinghy fleet came out in force for the end of season race on Saturday in the Harbour. Over 30 dinghies competed on the water in the 4 race no discard format. The fleet starts were designed to have plenty of traffic at each mark rounding in tight racing in the harbour. This was a welcome relief to the Laser class after a very busy sailing season on long courses.

Tight racing in the Radial fleet, left the ever competitive Judy O’Beirne and Conor Clancy on equal points – with Conor clinching the victory in the last race. Shirley Gilmore used her Laser Master World Championship experience to finish third. 

It was nearly an O’Beirne family day affair as Judy O Beirne’s son Conor, with his superior boat handling, dominated the Laser Standards. Outgoing Class Captain Ross O’Leary came in second with the incoming Class Captain Gavan Murphy finished in third. 

The Vago’s had some exciting sailing in the gusty conditions with Pat Mc Goldrick winning it on count back from Nick Miller & Quentin Laurent.

The IDRA’s were finishing off there busy September series of 31 races! On the day Julie Ascoop in ‘Slipstream’ beat Brian Murphy in ‘Diane’ by 1 point to claim the IDRA’s Final Fling 1st place. Frank Hamilton finished in 3rd.

Thanks to DBSC for supporting the event along with the Royal St George YC. Special thanks to PRO Suzanne McGarry and Joe Hickey from DBSC for the help in organising.

Final Fling is open to all dinghy classes that want to get a taste of the competitive Tuesday evening sailing offered by DBSC during the summer months. If you or your class is interested in join us in 2019.

FINAL FLING 2019 – 28th of September 2019 - Save the date!

Published in DBSC
Tagged under

Cruiser 0 IRC: 1. Wow, 2. Hot Cookie, 3. Tsunami

Cruiser 0 ECHO: 1. Hot Cookie, 2. Tsunami, 3. Wow

Cruiser 1 IRC: 1. Juggerknot, 2. White Mischief, 3. Jalapeno

Cruiser 1 ECHO: 1. Prima Luce, 2. Gringo, 3. Jalapeno

Cruiser 1 J109: 1. Juggerknot, 2. Jalapeno, 3. White Mischief

31.7 One Design: 1. Prospect, 2. Levante, 3. Bluefin Two

31.7 ECHO: 1. Attitude, 2. Bluefin Two, 3. Fiddly Bits

Cruiser 2 IRC: 1. Elandra, 2. Red Rhum, 3. Leeuwin

Cruiser 2 ECHO: 1. Elandra, 2. Leeuwin, 3. Antix

Cruiser 2 Sigma: 1. Elandra, 2. Leeuwin, 3. Rupert

Cruiser 3 IRC: 1. Starlet, 2. Enigma, 3. Dubious

Cruiser 3 ECHO: 1. Starlet, 2. Pamafe, 3. Dubious

Cruiser 5 IRC: 1. Persistence, 2. Cevantes, 3. Act Two

Cruiser 5 ECHO: 1. Act Two, 2. Sweet Martini, 3. Persistence

SB20: 1. Venuesworld.com, 2. Black, 3. SeaBiscuit

Sportsboat: 1. Jawesome III, 2. Jheetah, 3. Jambiya

Ruffian: 1. Carmen, 2. Bandit, 3. Alias

Shipman: 1. Jo Slim, 2. Viking, 3. The Den

B211 One Design: 1. Yikes, 2. Ventuno, 3. Chinook

B211 ECHO: 1. Yikes, 2. Ventuno, 3. Beeswing

Squib: 1. Sidewinder, 2. Periguin, 3. Fox

Glen: 1. Glenluce, 2. Pterodactyl, 3. Glendun

Mermaid: 1. Jill, 2. Tijuana

PY Class: 1. G Bua, 2. P Ter Host

IDRA 14: 1. Diane, 2. Dart, 3. Slipstream

Race 2:

Cruiser 0 IRC: 1. Wow, 2. Hot Cookie

Cruiser 0 ECHO: 1. Wow, 2. Hot Cookie

Cruiser 1 IRC: 1. Something Else, 2. Juggerknot, 3. Bon Exemple

Cruiser 1 ECHO: 1. Jump The Gun, 2. Something Else, 3. Prima Luce

Cruiser 1 J109: 1. Something Else, 2. Juggerknot, 3. Jalapeno

31.7 One Design: 1. Levante

31.7 ECHO: 1. Levante

Cruiser 2 IRC: 1. Leeuwin, 2. Windjammer, 3. Rupert

Cruiser 2 ECHO: 1. Leeuwin, 2. Antix, 3. Red Rhum

Cruiser 2 Sigma: 1. Leeuwin, 2. Rupert, 3. Gwili Two

Cruiser 3 IRC: 1. Cartoon, 2. Dubious, 3. Supernova

Cruiser 3 ECHO: 1. Dubious, 2. Pamafe, 3. Maranda

Cruiser 5 IRC: 1. Cevantes

Cruiser 5 ECHO: 1. Afternoon Delight, 2. Sweet Martini, 3. Cevantes

SB20: 1. Sin Bin, 2. Alert Packaging, 3. SeaBiscuit

Sportsboat: 1. Jawesome III, 2. Jambiya, 3. Jheetah

Ruffian: 1. Bandit, 2. Alias, 3. Ripples

Shipman: 1. Jo Slim, 2. The Den, 3. Viking

B211 One Design: 1. Yikes, 2. Ventuno, 3. Small Wonder

B211 ECHO: 1. Yikes, 2. Ventuno, 3. Small Wonder

Squib: 1. Periguin, 2. Sidewinder, 3. Fox

Glen: 1. Glendun, 2. Glenluce, 3. Glenshesk

Mermaid: 1. Jill, 2. Tijuana

PY Class: 1. P Ter Host, 2. G Bua

IDRA 14: 1=. Slipstream, 1=. Diane, 3. Dunmoanin

Race 3:

PY Class: 1. P Ter Host, 2. G Bua

IDRA 14: 1. Dart, 2. Dunmoanin, 3. Slipstream

Race 4:

PY Class: 1. G Bua, 2. P Ter Host

IDRA 14: 1. Slipstream, 2. Dunmoanin, 3. Diane

Published in DBSC
Tagged under

Cruiser 0 IRC: 1. Wow, 2. Tsunami, 3. Lively Lady

Cruiser 0 ECHO: 1. Wow, 2. Tsunami, 3. Lively Lady

Cruiser 1 IRC: 1. Juggerknot, 2. Something Else, 3. Bon Exemple

Cruiser 1 ECHO: 1. Juggerknot, 2. Something Else, 3. Bon Exemple

Cruiser 1 J109: 1. Juggerknot, 2. Something Else, 3. White Mischief

31.7 One Design: 1. Levante, 2. Prospect, 3. Fiddly Bits

31.7 ECHO: 1. Levante, 2. Fiddly Bits, 3=. Kernach & Bluefin Two

Cruiser 2 IRC: 1. Rupert, 2. Peridot, 3. Gwili Two

Cruiser 2 ECHO: 1. Kamikaze, 2. Peridot, 3. Rupert

Cruiser 2 Sigma: 1. Rupert, 2. Gwili Two, 3. Springer

Cruiser 3 IRC: 1. Cartoon, 2. Enigma, 3. Supernova

Cruiser 3 ECHO: 1. Wynward, 2. Supernova, 3. Enigma

Cruiser 5 IRC: 1. Persistence, 2. Cevantes, 3. Gung-Ho

Cruiser 5 ECHO: 1. Persistence, 2. Spirit, 3. Cevantes

SB20: 1. Bad-Kilcullen, 2. Venuesworld.com, 3. Black

Sportsboat: 1. Jawesome III, 2. Jambiya, 3. Zelus

Flying 15: 1. fFinisterre, 2. Frequent Flyer, 3. Perfect Ten

Ruffian: 1. Alias, 2. Bandit, 3. Ruffles

Shipman: 1. Jo Slim, 2. Viking, 3. Barrosa

B211 One Design: 1. Yikes, 2. Beeswing, 3. Ventuno

B211 ECHO: 1. Beeswing, 2. Ventuno, 3. Yikes

Glen: 1. Glenluce, 2. Pterodactyl, 3. Glenshesk

IDRA 14: 1. Dart, 2. Slipstream, 3. Dunmoanin

Race 2:

SB20: 1. Venuesworld.com, 2. SeaBiscuit, 3. Sin Bin

Sportsboat: 1. Jambiya, 2. Jawesome III, 3. Zelus

Flying 15: 1. Frequent Flyer, 2. fFinisterre, 3. FFantastic Mr Fox

IDRA 14: 1. Dunmoanin, 2. Slipstream, 3. Dart

Published in DBSC
Tagged under

Due to the Laser Masters World Championships being held on two separate race areas on Dublin Bay this Saturday (15th September), Dublin Bay Sailing Club has made the following changes to the DBSC coastal race programme for that day.

The DBSC racing area will be south and east of a line extending from Pier Mark to Poldy, East and New Ross marks. The Lasers will plan to race north and west of that line. DBSC Boats are advised to avoid sailing in that space and impeding any Laser races which may inadvertently extend beyond the designated Laser course area.

More details are on the attached change to the Sailing Instructions issued by Dublin Bay.

DBSC's Green fleet racing will now take place on Sunday the 16th September 2018 instead of Saturday due to the final of the Laser Masters.

Published in DBSC
Tagged under

After her overall success, after 15 races and three discards, in Dublin Bay Sailing Club's Thursday Series in the Cruiser 0 class, the National Yacht Club's Tsunami (Vincent Farrell) was in winning form again on Saturday taking IRC and ECHO honours.

Meanwhile, DBSC dinghies sailed four races. The IDRA 14 class, that recently competed for National Championship honours in Carlingford, County Lough had a full turnout for all four.

Results: 

Cruiser 0 IRC: 1. Tsunami, 2. Wow, 3. D-Tox

Cruiser 0 ECHO: 1. Tsunami, 2. D-Tox, 3. Wow

Cruiser 1 IRC: 1. White Mischief, 2. Bon Exemple, 3. Jigamaree

Cruiser 1 ECHO: 1. Warrior, 2. Powder Monkey, 3. Bon Exemple

Cruiser 1 J109: 1. White Mischief, 2. Jigamaree, 3. Juggerknot

31.7 One Design: 1. Prospect, 2. Fiddly Bits, 3. Bluefin Two

31.7 ECHO: 1. Fiddly Bits, 2. Attitude, 3. Kalamar

Cruiser 2 IRC: 1. Windjammer, 2. Gwili Two, 3. Springer

Cruiser 2 ECHO: 1. Springer, 2. Gwili Two, 3. Windjammer

Cruiser 2 Sigma: 1. Gwili Two, 2. Springer, 3. Rupert

Cruiser 3 IRC: 1. Cartoon, 2. Enigma, 3. Asterix

Cruiser 3 ECHO: 1. Asterix, 2. Cartoon, 3. Maranda

Cruiser 5 IRC: 1. Persistence, 2. Gung-Ho, 3. Vespucci

Cruiser 5 ECHO: 1. Gung-Ho, 2. Persistence, 3. Vespucci

Sportsboat: 1. Jester, 2. Jawesome III, 3. Jambiya

Flying 15: 1. No Name, 2. fFinisterre, 3. Perfect Ten

Ruffian: 1. Ruffles, 2. Ripples, 3. Alias

Shipman: 1. Jo Slim, 2. Invader, 3. Viking

B211 One Design: 1. Beeswing, 2. Yikes, 3. Small Wonder

B211 ECHO: 1. Vamoose, 2. Beeswing, 3. Yikes

Squib: 1. Periguin, 2. Fox

Glen: 1. Glenluce, 2. Glendun, 3. Glenshesk

Mermaid: 1. Aideen, 2. Tijuana

PY Class: 1. R Tate, 2. D Fortune

IDRA 14 3433A full turnout for the DBSC IDRA 14s Photo: Afloat.ie

IDRA 14: 1. Diane, 2. Dart, 3. Sapphire

Race 2:

Sportsboat: 1. Jawesome III, 2. Jester, 3. Jambiya

Flying 15: 1. Flyer, 2. Perfect Ten, 3. Rhubarb

Squib: 1. Periguin, 2. Fox, 3. Astrix

Mermaid: 1. Aideen, 2. Tijuana

PY Class: 1. D Fortune, 2. R Tate

IDRA 14: 1. Dunmoanin, 2. Dart, 3. Sapphire

Race 3:

PY Class: 1. D Fortune, 2. R Tate

IDRA 14: 1. Dart, 2. Diane, 3. Sapphire

Race 4:

PY Class: 1. D Fortune, 2. R Tate

IDRA 14: 1. Diane, 2. Dunmoanin, 3. Dart

Published in DBSC
Tagged under

There was a buoyant turnout of 146 entries last night for the final Thursday race of the Dublin Bay Sailing Club (DBSC) 2018 season.

The fleet included 100% turnouts for both Cruisers Zero, Cruisers 3A and 31.7s for the Dublin Bay evening race.

DBSC Saturday races, meanwhile, have an extended scheduled, running until 29 September.

Results below:

Cruiser 0 IRC: 1. Rockabill VI, 2. Hot Cookie, 3. Lively Lady

Cruiser 0 ECHO: 1. Hot Cookie, 2. D-Tox, 3. Lively Lady

Cruiser 1 IRC: 1. Chimaera, 2. Jalapeno, 3. White Mischief

Cruiser 1 ECHO: 1. Black Velvet, 2. Chimaera, 3. Jump The Gun

Cruiser 1 J109: 1. Chimaera, 2. Jalapeno, 3. White Mischief

31.7 One Design: 1. After You Too, 2. Camira, 3. Levana

31.7 ECHO: 1. Camira, 2. Kernach, 3. Avalon

Cruiser 2 IRC: 1. Lady Rowena, 2. Windjammer, 3. Elandra

Cruiser 2 ECHO: 1. Lady Rowena, 2. Elandra, 3. Albireo

Cruiser 2 Sigma: 1. Elandra, 2. Rupert, 3. Gwili Two

Cruiser 3A IRC: 1. Cartoon, 2. Running Wild, 3. CriCri

Cruiser 3A ECHO: 1. Cartoon, 2. Running Wild, 3. Enigma

Cruiser 3B IRC: 1. Asterix, 2. Cacciatore, 3. Maranda

Cruiser 3B ECHO: 1. Eleint, 2. Asterix, 3. Pamafe

Cruiser 5A ECHO: 1. Katie Nua, 2. Melusine, 3. Shearwater

Cruiser 5B IRC: 1. Cevantes, 2. Vespucci, 3. Vertigo

Cruiser 5B ECHO: 1. Nirvana, 2. Nauti Gal, 3. Vespucci

Sportsboat: 1. Jester, 2. Jheetah, 3. Zelus

Dragon: 1. Phantom, 2. Zu, 3. Hy-Brasil

Flying 15: 1. Betty, 2. No Name, 3. As Good As It Get

Ruffian: 1. Shannagh, 2. Carmen, 3. Ruffles

Shipman: 1. Viking, 2. Jo Slim, 3. Twocan

B211 One Design: 1. Plan B, 2. Marissa XIV, 3. Small Wonder

B211 ECHO: 1. Yikes, 2. Plan B, 3. Marissa XIV

Squib: 1. Sidewinder, 2. Periguin

Glen: 1. Glendun, 2. Pterodactyl, 3. Glencoe

Published in DBSC

Cruiser 3 Tuesday ECHO: 1. Maranda, 2. Wynward, 3. Pamafe

Combined Cruisers Tuesday ECHO: 1. Jalapeno, 2. D-Tox, 3. Extreme Reality

Sportsboat: 1. NYC2, 2. Finding Saoirse

Ruffian: 1. Diane II, 2. Alias, 3. Carmen

B211 One Design: 1. Beeswing, 2. Yikes

B211 ECHO: 1. Yikes, 2. Beeswing

IDRA 14: 1. Sapphire, 2. Dunmoanin, 3. Doody

Laser PY: 1. R Wallace, 2. D Maloney, 3. M Coakley

Race 2:

IDRA 14: 1. Dunmoanin, 2. Diane, 3. Dart

Laser PY: 1. D O'Connell, 2. R Wallace, 3. M Coakley

Published in DBSC
Tagged under

DBSC Results for 25/08/2018 (Incl. Greystones feeder race)

Cruiser 1 IRC: 1. Bon Exemple, 2. Jalapeno, 3. White Mischief

Cruiser 1 ECHO: 1. Jalapeno, 2. Prima Luce, 3. Gringo

Cruiser 1 J109: 1. Jalapeno, 2. White Mischief, 3. Something Else

Cruiser 2 IRC: 1. Rupert, 2. Leeuwin, 3. Springer

Cruiser 2 ECHO: 1. Utopia, 2. Springer, 3. Rupert

Cruiser 2 Sigma: 1. Rupert, 2. Moonshine, 3. Leeuwin

Cruiser 3 IRC: 1. Cartoon, 2. Quest, 3. Running Wild

Cruiser 3 ECHO: 1. Cartoon, 2. Running Wild, 3. Pamafe

Cruiser 5 IRC: 1. Cevantes, 2. Fortitudine, 3. Act Two

Cruiser 5 ECHO: 1. Shearwater, 2. Cevantes, 3. The Great Escape

SB20: 1. Black, 2. Venuesworld.com, 3. Alert Packaging

Sportsboat: 1. Jawesome III, 2. Jambiya, 3. Zelus

Flying 15: 1. Betty, 2. FFantastic Mr Fox, 3. No Name

Ruffian: 1. Carmen, 2. Ripples, 3. Bandit

Shipman: 1. Jo Slim, 2. Invader, 3. Barrosa

B211 One Design: 1. Yikes, 2. Chinook, 3. Beeswing

B211 ECHO: 1. Yikes, 2. Chinook, 3. Beeswing

Glen: 1. Glenluce, 2. Glendun, 3. Pterodactyl

IDRA 14: 1. Slipstream, 2. Dunmoanin, 3. Dart

Race 2:

SB20: 1. Know How Do, 2. Venuesworld.com, 3. Sin Bin

Sportsboat: 1. Jawesome III, 2. Jambiya, 3. Zelus

Flying 15: 1. Rodriguez, 2. Betty, 3. fFinisterre

IDRA 14: 1. Slipstream, 2. Dart, 3. Dunmoanin

Race 3:

IDRA 14: 1. Diane, 2. Slipstream, 3. Dunmoanin

Published in DBSC
Tagged under

Cruiser 3 Tuesday ECHO: 1. Cacciatore, 2. Grasshopper 11, 3. Papytoo

Combined Cruisers Tuesday ECHO: 1. Elandra, 2. D-Tox

Sportsboat: 1. RSGYC 1, 2. NYC2

Ruffian: 1. Carmen, 2. Alias, 3. Different Drummer

Glen: 1. Glendun, 2. Glencoe, 3. Glenroan

Mermaid: 1. Jill, 2. Aideen

PY Class: 1. T Murphy, 2. E McKeon

IDRA 14: 1. Dart, 2. Doody, 3. Sapphire

Laser PY: 1. G Murphy, 2. T Lyttle, 3. R O'Leary

(One race only for dinghies)

Published in DBSC
Tagged under
Page 5 of 89

Featured Sailing School

INSS sidebutton

Featured Clubs

DBSC
Howth Yacht Club
Kinsale Yacht Club
National Yacht Club
Royal Cork Yacht Club
Royal Irish Yacht club
Royal Saint George Yacht Club

Featured Associations

ISA sidebutton
ICRA
isora sidebutton

Featured Events

tokyo sidebutton
sovscup sidebutton
vdlr sidebutton

Featured Chandleries

CHMarine Afloat logo
osm sidebutton
viking sidebutton

Featured Sailmakers

northsails sidebutton
uksails sidebutton

Featured Marinas

dlmarina sidebutton

Featured Blogs

W M Nixon - Sailing on Saturday
podcast sidebutton
BSB sidebutton
sellingboat sidebutton

Please show your support for Afloat by donating