Menu

Ireland's sailing, boating & maritime magazine

In association with ISA Logo Irish Sailing

Displaying items by tag: Espersen

#Rowing: The awards season is proving a fruitful one for rowers. Mark O’Donovan and Shane O’Driscoll were honoured at the Canon Hayes Centre awards and fellow Skibbereen man Paul O’Donovan has been nominated for the RTÉ Sportsperson of the Year award. All three won gold medals at the 2017 World Championships.

 Ireland coach Dominic Casey was also nominated for the World Rowing Coach of the Year at the World Rowing Awards. Casey and Morten Espersen, the former Ireland high peformance director, were also nominated for Distinguished Service to International Rowing.

 On the night, the France coach Alexis Besancon was chosen as Coach of the Year. John Boultbee of Australia won the Distinguished Service to International Rowing.

 The Male Crew of the Year were the German eight, Female Crew of the Year was single sculler Jeannine Gmelin and World Para Crew of the Year went to Birgit Skarstein of Norway.

Published in Rowing

#ROWING: Two of the top executives of the Olympic Council of Ireland have visited the National Rowing Centre in Cork and complimented the rowers and mentors on the professionalism of their programme.

Stephen Martin, the chief executive of the OCI, and Kevin Kilty, the chef de mission for the Ireland team at the Olympic Games in 2016, visited the National Rowing Centre on Friday. They were hosted by Morten Espersen, the Ireland high performance director, and Rowing Ireland chief executive Hamish Adams.

Martin and Kilty viewed the world-class facilities at the NRC and dropped in on a training session for the high performance rowers overseen by coaches Don and Mary McLachlan. The athletes train 14 to 16 times every week. The Olympic Council executives spoke to the athletes and answered questions about the OCI’s preparations for Rio 2016.

“I was delighted to take Morten up on his offer to see his athletes train here at the National Rowing Centre,” Kilty said. “The dedication of the athletes and coaches is inspiring and I must commend the work of Rowing Ireland and that of Morten and Hamish.”

He said he was certain rowers would feature strongly in Team Ireland’s performance in Rio 2016.

Martin added: “The work of Rowing Ireland here at the National Rowing Centre is exceptional and we at the OCI are working closely with the coaches and Morten to assist their work in delivering qualification for and ultimately success in Rio. I am extremely impressed by the dedication and commitment of the athletes that Kevin and I have met here today and we will support their endeavours to achieve qualification and success in Rio.”

Published in Rowing

#ROWING: The annual general meeting of Rowing Ireland at Garda Boat Club today was told my Morten Espersen, the High Performance Director, that he expected to send at least three women’s boats to the Olympic Games in Rio de Janeiro in 2016. The two motions before the meeting were passed by assent: Just Sport Ireland will be adopted as the final arbitrator in grievance procedures and the agm may be called at any time through the year.

The meeting was concluded in an hour.

Branch Awards

Connacht: Mike McCrohan, Tribesmen

Leinster: Niall O’Toole, Commercial

Ulster: Gordon Reid, Lagan Scullers’

Munster: Mary Bonner, Tralee

President’s Prize: Dominic Casey, Skibbereen

Published in Rowing

# ROWING: The Irish Universities' Championships will be detached from the Irish Schools’ Championships and moved to a new date in June as part of the 2014 rowing calendar accepted by delegates at the Rowing Ireland agm in Dublin yesterday. The change has been prompted by Ireland Performance Director Morten Espersen, who also hopes to have the university athletes involved in a set programme of heads of the river and indoor rowing events.

 

Rowing Ireland Calendar 2014 (as approved by agm)

January 11th: Kerry Head of the River; 25th: Sligo Head.

February 1st: St Michael’s Head; 8th: Head of the Shannon, Carrick-on-Shannon; 15th: Lagan Head, Belfast; 22nd/23rd: Newry Trials.

March 1st: Erne Head, Enniskillen; 8th: Lagan Scullers’ Head, Belfast; 15th: Galway Head; 16th: Fermoy Head; 22nd: Dublin Head; 28th-30th: National Trials.

April 5th: Neptune Regatta, Islandbridge; 12th/13th: Skibbereen Regatta, National Rowing Centre; 19th: Trinity Regatta, Islandbridge; 26th: Limerick Regatta; 27th Schools’ Regatta, O’Brien’s Bridge.

May 3rd: Portadown Regatta; 10th: Bantry Regatta and Lough Rynn Regatta; 11th: Sligo Regatta; 17th: Queen’s Regatta, Castlewellan; 24th: Lee Regatta, Marina, Cork; 24th: Belfast Sprint Regatta.

June 1st: Carlow Regatta; 7th: Irish University Championships, Blessington; 8th: Dublin Metropolitan Regatta, Blessington; 14th: Athlone Regatta; 15th: Galway Regatta; 22nd: Castleconnell Sprint Regatta; 28th: Cork Regatta, NRC; 29th: Fermoy Sprints.

July 11th-13th: Irish Rowing Championships, NRC.

August: 3rd: Carrick-on-Shannon Sprints; 23rd: Belfast Summer Sprints.

September 13th: Interprovincial Sprints, Limerick; 20th: New Ross-Barrow Challenge. 27th/28th: National Trials, NRC.

October 4th: Tullamore Time Trial; 18th: Skibbereen Head, NRC.

November 1st: Castleconnell Head; 8th: Neptune Head, Blessington; 15th: Bann Head, Coleraine; 22nd/23rd: Regional Indoor Rowing Championships, Provincial Venues.

December 6th: Muckross Head, NRC. 13th: Irish Indoor Rowing Championships.

 

CALENDAR 2014 - proposal for discussion / approval at 2013 AGM        
2014 DATE EVENTS JAN - DEC 2014 TYPE OF EVENT STATUS LENGTH LANES VENUE PROVINCE
Sat 04-Jan
Sun 05-Jan
Sat 11-Jan Kerry HOR Head 4000 Killorglin Munster
Sun 12-Jan
Sat 18-Jan
Sun 19-Jan
Sat 25-Jan Sligo HOR Head 4000 Garavogue River Sligo Connaught
Sun 26-Jan
Sat 01-Feb St Michaels HOR Rolling Head 3500 O'Briens Bridge Munster
Sun 02-Feb
Sat 08-Feb Head of the Shannon Head 5000 Carrick on Shannon Connaught
Sun 09-Feb
Sat 15-Feb Lagan HOR Head 1 Head 2 2800 4200 River Lagan Belfast Ulster
Sat 15-Feb Cork HOR Head 4000 Marina Cork Munster
Sun 16-Feb
Sat 22-Feb Newry Trials Trials 5000 Newry Canal Ulster
Sun 23-Feb Newry Trials Trials 5000 Newry Canal Ulster
Sat 01-Mar Erne HOR Head 6000 Enniskillen Ulster
Sun 02-Mar
Sat 08-Mar Lagan Scullers HOR Head 2800 River Lagan Belfast Ulster
Sun 09-Mar
Sat 15-Mar Galway HOR Head 4300 Galway Connaught
Sun 16-Mar Fermoy HOR Head 4000 River Blackwater Munster
Sat 22-Mar Dublin HOR Head 3700 Liffey Leinster
Sun 23-Mar
Fri 28-Mar Trials - Juniors / U23 / Seniors Trials National Rowing Centre Cork Munster
Sat 29-Mar Trials - Juniors / U23 / Seniors Trials National Rowing Centre Cork Munster
Sun 30-Mar Trials - Juniors / U23 / Seniors Trials National Rowing Centre Cork Munster
Sat 05-Apr Neptune Regatta Regatta - Grow the Sport SEMI 1400 2 Islandbridge Dublin Leinster
Sun 06-Apr
Sat 12-Apr Skibbereen Regatta Regatta - Grand League FULL 2000 8 National Rowing Centre Cork Munster
Sun 13-Apr Skibbereen Regatta Regatta -Grand League FULL 2000 8 National Rowing Centre Cork Munster
Sat 19-Apr Trinity Regatta Regatta - Grow the Sport SEMI 1800 2 Islandbridge Dublin Leinster
Sun 20-Apr Easter Sunday
Sat 26-Apr Limerick Regatta Regatta - Multi-lane FULL 1500 4 O'Briens Bridge Munster
Sun 27-Apr Schools Regatta Non 1500 4 O'Briens Bridge Munster
Sat 03-May Portadown Regatta Regatta - Grow the Sport SEMI 1000 2 Portadown Ulster
Sun 04-May
Sat 10-May Bantry Regatta/Lough Rynn Regatta - Grow the Sport /ML NON/FULL 500/2000 3 Bantry Munster/Connaught
Sun 11-May Sligo Regatta Regatta - Multi-lane SEMI 1000 Sligo Connaught
Sat 17-May Queen's Regatta Regatta - Grand League FULL 1500 6 Castlewellan Ulster
Sun 18-May
Sat 24-May Lee Regatta Regatta - Grow the Sport NON 500 6 Marina Cork Munster
Sat 24-May Belfast Sprint Regatta Regatta - Grow the Sport NON 500 2 River Lagan Belfast Ulster
Sun 25-May
Sat 31-May
Sun 01-Jun Carlow Regatta Regatta - Grow the Sport SEMI 1000 2 Carlow Leinster
Sat 07-Jun UNIVERSITY CHAMPIONSHIPS / ( NON Championship) Regatta - Multi-lane NON 2000 6 Blessington Munster
Sun 08-Jun Dublin Metropolitan Regatta Regatta - Grand League FULL 2000 6 Blessington Leinster
Sat 14-Jun Athlone Regatta Regatta - Multi-lane FULL 1800 5 Coosan Point Athlone Connaught
Sun 15-Jun Galway Regatta Regatta - Grow the Sport SEMI 700 3 Galway Connaught
Sat 21-Jun
Sun 22-Jun Castleconnell Sprint Regatta Regatta - Grow the Sport NON 500 5 Castleconnell Munster
Sat 28-Jun Cork Regatta Regatta - Grand League FULL 2000 6 National Rowing Centre Cork Munster
Sun 29-Jun Fermoy Sprints Regatta - Grow the Sport NON 500 3 Fermoy Munster
Sat 05-Jul
Sun 06-Jul
Fri 11-Jul Irish Rowing Championships Championships FULL 2000 6 National Rowing Centre Cork Munster
Sat 12-Jul Irish Rowing Championships Championships FULL 2000 6 National Rowing Centre Cork Munster
Sun 13-Jul Irish Rowing Championships Championships FULL 2000 6 National Rowing Centre Cork Munster
Sat 19-Jul
Sun 20-Jul
Sat 26-Jul
Sun 27-Jul
Sat 02-Aug
Sun 03-Aug Carrick-on-Shannon Sprints Regatta - Grow the Sport NON 420 3 Carrick on Shannon Connaught
Sat 09-Aug
Sun 10-Aug
Sat 16-Aug
Sun 17-Aug
Sat 23-Aug Belfast Summer Sprints Regatta - Grow the Sport NON 300 2 River Lagan Belfast Ulster
Sun 24-Aug
Sat 30-Aug
Sun 31-Aug
Sat 06-Sep
Sun 07-Sep
Sat 13-Sep Interprovincial Sprints Interprovincials 500 Limerick Munster
Sun 14-Sep
Sat 20-Sep New Ross - Barrow Challenge Head 18000 River Barrow Leinster
Sun 21-Sep
Sat 27-Sep Trials - Juniors / U23 / Seniors Trials National Rowing Centre Cork Munster
Sun 28-Sep Trials - Juniors / U23 / Seniors Trials National Rowing Centre Cork Munster
Sat 04-Oct Tullamore Time Trial Head 2250 Canal Offaly Leinster
Sun 05-Oct
Sat 11-Oct
Sun 12-Oct
Sat 18-Oct Skibbereen HOR Head 3000 National Rowing Centre Cork Munster
Sun 19-Oct
Sat 25-Oct
Sun 26-Oct
Sat 01-Nov Castleconnell HOR Head 3000 Castleconnell Munster
Sun 02-Nov
Sat 08-Nov Neptune HOR Head 4000 Blessington Leinster
Sun 09-Nov
Sat 15-Nov Bann HOR Head 3000 River Bann Coleraine Ulster
Sun 16-Nov
Sat 22-Nov Regional Indoor Rowing 2k Provincial Venues each Province
Sun 23-Nov Championships 2k to be confirmed each Province
Sat 29-Nov
Sun 30-Nov
Sat 06-Dec Muckross HOR Head 3000 National Rowing Centre Cork Munster
Sun 07-Dec
Sat 13-Dec Irish Indoor Rowing Championships
Sun 14-Dec Irish Indoor Rowing Championships
Sat 20-Dec
Sun 21-Dec
Sat 27-Dec
Sun 28-Dec
Published in Rowing

# ROWING: Morten Espersen was an interested spectator for a fine day of rowing at the Erne Head of the River at Enniskillen today. The Ireland HPD saw a composite from Galway come home fastest of a strong field of men’s senior eights. The crews, which featured the experience of Grainne Mhaol along with NUIG and St Joseph’s, had three seconds to spare over UCD. The Dublin college had good reason to be pleased as they started third but were faster than Queen’s, who started ahead of them. Neptune’s junior 18 eight had a good ninth placing.    

 
56th ERNE HEAD OF THE RIVER
Saturday 2nd March 2013
Timed
Finishing Crew Mins:Secs
Position No. Crew Identity Class Rowing Time
1 1 GM/NUIG/St.JoesMS 8 19:30
2 3 U.C.D. BC MS 8 19:33
3 2 QUBBC MS 8 19:49
4 4 DUBC MS 8 19:52
5 8 DUBC MI 8 20:08
5 = 9 U.C.D. BC A MI 8 20:08
7 6 NUIG BC MI 8 20:09
8 5 St Michaels RC MS 8 20:30
9 13 Neptune RC MJ18 8 20:55
10 12 UCD BC B MI 8 21:03
11 20 U.C.D. BC A MN 8 21:10
12 25 DUBC B MN 8 21:11
12 = 14 Portora BC MJ18 8 21:11
14 19 QUBBC A MN 8 21:23
15 21 NUIG BC MN 8 21:37
16 10 St Michaels RC MI 8 21:46
17 15 MCB BC MJ18 8 22:09
18 30 Garda BC MI 4x 22:11
19 18 DUBC A MN 8 22:17
19 = 22 Portora/BBC/CAIBC MS 4x 22:17
21 33 Bann RC MJ16 8 22:18
22 24 U.C.D.L B.C A WS 8 22:24
23 16 RBAI BC MJ18 8 22:26
24 11 CAIBC MI 8 22:35
25 27 QUBBC B MN 8 22:36
26 35 MCB BC MJ16 8 22:47
27 40 Portora BC MI 4+ 22:57
28 23 LSC MS 4x 23:06
29 28 DUBC C MN 8 23:08
30 17 Blackrock BC MJ18 8 23:19
31 41 BBC MM 8 E 23:22
32 32 Portora BC MJ16 8 23:36
33 42 BRC A MM 8 C 23:38
34 43 BRC/BBC B MM 8 E 23:39
35 29 U.C.D. BC MI 4x 23:41
36 47 Bann RC WI 8 23:44
37 45 QULBC WI 8 23:51
38 31 U.C.D.L.B.C B WS 8 23:58
39 34 CAIBC MJ16 8 24:08
40 63 CAIBC MJ18 4+ 24:09
41 38 BBC MS 4+ 24:10
42 48 Portora BC WJ18 8 24:13
43 50 Bann RC MM 8 C 24:31
44 49 LVBC MM 8 E 24:42
45 44 OCBC/TCBC MM 8 F 24:47
46 60 St Michaels BC WS 4+ 24:52
47 53 QULBC A WN 8 25:11
48 57 BBC WM 8 D 25:13
49 59 Portora BC WS 4x 25:19
50 62 Bann RC MJ18 4+ 25:42
51 52 Molesey B C MM 8 G 25:56
52 37 MCB BC B MJ16 8 26:14
53 54 BRC WN 8 26:33
54 55 QULBC B WN 8 26:48
55 58 Neptune BC WS 4x 27:04
56 51 Portadown BC MM 8 D 27:09
57 66 Portora BC A WJ16 8 27:16
58 36 Portora BC B MJ16 8 27:22
59 61 BRC WS 4+ 27:29
60 65 CAIBC MJ16 4x 27:53
61 67 Portora BC B WJ16 8 28:52
62 56 QULBC C WN8 29:55
63 = 7 QUBBC MI 8 Did Not Row
63 = 26 U.C.D BC B MN 8 Did Not Row
63 = 39 DUBC MI 4+ Did Not Row
63 = 46 NUIG BC WI 8 Did Not Row
63 = 64 Blackrock BC MJ18 4x Did Not Row
The positions given are those relative to all crews participating.
Positions within a Class are to be determined by inspection.
Published in Rowing

# ROWING: Adam Boreham of Belfast Boat Club, a heavyweight under-23 athlete, topped the rankings in ergometer (rowing machine) times on the first day of the Rowing Ireland Assessment in Newry today. Justin Ryan of Skibbereen was the fastest lightweight, with a time of six minutes 14 seconds, seven seconds slower than Boreham for the 2,000 metres. Gareth McKillen of RBAI topped a very competitive junior grade, clocking a remarkable six minutes 22 seconds.

The fastest woman was Sanita Puspure, clocking 6:40.5, and junior athlete Bridget Jacques clocked 7:04.4. The fastest lightweight was under-23 athlete Denise Walsh. Claire Lambe and Siobhan McCrohan were exempted on sick notes.

Tomorrow’s time trial on Newry Canal, scheduled for 11 o’clock, has been brought forward at least a half an hour because of concerns about the weather.

Rowing Ireland
Newry Assessment
2K Erg Test Results - 9th February 2013 - OVERALL
Category Time
Adam Boreham HM U23 06:07.0
David Neale HM 06:09.5
Matthew Wray HM U23 06:10.7
Jonathon Mitchell HM U23 06:11.9
Justin Ryan LM 06:14.0
Fionnan McQuillan-Tolan HM U23 06:15.2
Sean O Connor HM U23 06:18.1
Colm Keenan HM 06:18.4
Niall Kenny LM 06:18.4
Gareth McKillen JM 06:22.0
Paul O'Donovan LM U23 06:22.8
Paddy Hegarty JM 06:23.5
Andy Harrington JM 06:24.6
Jack Casey JM 06:24.9
Gary O'Donovan LM U23 06:25.0
Shane O'Driscoll LM U23 06:25.1
Alan Prendergast LM U23 06:33.1
Aodhan Burns LM U23 06:34.1
Eoghan Whittle JM 16 06:34.8
Aidan Kinneen JM 06:35.9
James Egan JM 06:35.9
Jack Silke JM 06:37.5
Conor Camody JM 06:37.9
Kai McGlacken JM 16 06:38.2
Andrew Bell LM U23 06:38.8
David O Malley JM 06:38.9
Brian Keohane JM 06:39.2
Sam Keogh JM 06:39.3
William Yeomans JM 06:39.7
Sanita Puspure HW 06:40.5
Daniel Buckley JM 06:41.1
James Blackwell JM 06:41.8
Philip McCullough JM 06:42.5
Rory O Sullivan JM 06:42.9
Matthew Ryan JM 06:43.6
Karl Anderson JM 06:43.6
Eoghan Fogarty JM 06:44.9
John Mitchel JM 06:46.8
David Keohane JM 06:47.4
Aidan Murray JM 16 06:48.0
Neil McCarthy JM 06:48.2
Evan Stone JM 06:48.4
Kevin Keohane JM 06:49.0
Kevin Fallon JM 06:49.3
Evan Despard JM 06:49.3
Ewan Murry JM 06:49.4
Charlie Murray JM 06:49.5
Ger McNamera JM 06:49.5
Christopher Laffey JM 06:50.0
Jack Smyth JM 06:51.7
Patrick Munnelly JM 16 06:52.4
Thomas Cregan JM 16 06:54.8
Eoghan O'Connor LM U23 06:55.3
Mark Breen JM 06:56.4
Ewan Gallagher JM 16 06:57.2
Monika Dukarska HW 06:57.8
Kevin Hogan JM 16 06:57.8
Alex Chadfield JM 06:59.3
Nathan O Reilly LM U23 07:00.3
Mike O'Hanlon JM 16 07:02.1
Andrew GOFF JM 16 07:02.8
Colin Finnrty JM 16 07:03.3
Eoghan Walls JM 16 07:03.8
Bridget Jacques JW 07:04.4
Hilary Shinnick JW 07:05.6
Stephen Murphy JM 07:07.6
Erin Barry JW 16 07:10.8
Jasmin English JW 07:15.5
Clodagh Scannell JW 07:26.8
Denise Walsh LW U23 07:26.9
Fiona Murtagh JW 07:27.3
Hannah McCarthy JW 07:30.1
Phoebe Mulligan JW 07:30.7
Leonie Hamel JW 07:31.9
Claire Beechinor JW 16 07:32.1
Sinead Dolan LW U23 07:33.6
Sarah Dolan LW 07:33.8
Amy Bulman LW 07:34.3
Zoe Hyde JW 16 07:34.4
Megan Blackburne JW 07:34.8
Eimear Lambe JW 16 07:36.4
Ruth Gilligan JW 07:40.5
Daisy Callanan JW 07:40.9
Elizabeth Clarke JW 16 07:41.8
Kara O Connor JW 16 07:41.9
Aisling Rodger JW 07:42.2
Kirstie Turner JW 07:43.8
Lauren McHugh JW 07:44.2
Sally O Brien LW U20 07:47.0
Megan McLaughlin JW 07:47.1
Sarah Murphy JW 16 07:54.0
Published in Rowing

# ROWING: One hundred and twenty rowers are listed to compete at the Rowing Ireland Assessment in Newry tomorrow and Sunday. The ergometer test will be on Saturday and the on-the-water time trial is set for 11 o’clock on Newry Canal on Sunday.

This will be the first assessment since Morten Espersen has taken over as High Performance Director.

 

Rowing Ireland 2000m Ergo Assessment
Newry, February 9th 2013
HP Team
07/02/2013
Row Labels Testing Time Ergo Number
Athlone BC
munnelly, patrick 13:20 6
Athlunkard BC
Gallagher, Ewan 13:20 7
McNamara, Ger 13:20 8
Bann RC
Barry, Erin 12:00 2
Wray, Matthew 13:20 1
Belfast BC
Boreham, Adam 13:20 2
English, Jasmin 12:00 3
Jacques, Bridget 12:00 4
Mitchell, Johnathan 13:20 3
Taggart, Emily 12:00 9
Turner, Kirsty 12:00 1
CAIBC
McCullough, Philip 13:20 5
Castleconnell Boat Club
O'Connor, Eoghan 11:20 8
Whittle, Eoghan 11:20 9
CIT RC
O'Donovan, Gary 12:40 9
O'Driscoll, Shane 12:20 11
Clonmel RC
Chadfield, Alex 13:20 10
Channon, Stewart
Lonergan, Sean 13:20 11
Prendergast, Alan 13:20 9
Colaiste Chiarain RC
Hogan, Kevin 11:20 11
Colaiste Iognaid RC
McGlacken, Kai
Walls-Tuite, Eoghan
Commercial RC
Dolan, Sarah 13:00 4
Lambe, Eimear 13:00 10
Rodger, aisling 13:00 9
yeomans, william 11:20 12
Cork BC
Beechinor, Claire 12:40 1
Hamel, Leonie 12:40 3
Kilbane, Laura 12:40 4
McCarthy, Neil 11:00 2
McClaughlin, Megan 12:40 2
Murphy, Stephen 11:00 3
Murray, Charlie 11:00 1
DUBC
Flaherty, Paul
DULBC
Dolan, Sinead 13:00 5
O'Brien, Sally 13:00 6
Fermoy RC
Blackburne, Megan 12:00 11
Shinnick, Hilary 12:00 10
Galway RC
Murtagh, Fiona 12:40 6
Garda RC
Laffey, Christopher 12:40 5
Killorglin RC
Dukarska, Monika 12:00 7
Hyde, Zoe 12:00 12
Lagan Scullers Club
Hethertington, Thomas
Lee RC
Breen, Mark 11:00 8
Buckley, Daniel 11:00 5
Keogh, Sam 11:00 6
Mitchel, John 11:00 4
O Sullivan, Rory 11:00 7
Stone, Evan 11:00 9
Molesey BC
Keenan, Colm 12:20 7
Muckross RC
O'Connor, Kara 13:00 11
Neptune RC
Fogarty, Eoghan 11:40 9
Horan, Conor 11:40 8
Mulvaney, Shane 11:40 10
NUIGBC
Keogh, Aifric
Mullarkey, Edward 12:20 2
O'Connor, Sean 12:20 1
Old Collegians BC
Puspure, Sanita 12:00 8
Portadown BC
McKeown, Sam 11:40 12
Portora BC
Anderson, Karl 13:40 1
Beacom, Alice 13:40 5
Clarke, Elizabeth 13:40 3
Finlayson, Chloe 13:40 4
Mulligan, Phoebe 13:40 6
Murry, Ewan 13:40 2
Presentation College RC
Cregan, Thomas 14:00 6
Keohane, Brian 14:00 4
Keohane, David 14:00 5
Keohane, Kevin 14:00 3
QULBC
Leahy, Aoife
RBAIRC
McKillen, Gareth 13:20 4
Robinson, Ben 11:40 11
Shandon B.C.
Callanan, Daisy 11:40 6
Carroll, Luke 11:40 4
Casey, Jack 11:40 2
Harrington, Andy 11:40 1
Hennessy, Colm 11:40 5
O'Sullivan, Clodagh 11:40 3
Scannell, Clodagh 11:40 7
Shannon RC
Blackwell, James 14:00 2
Carmody, Conor 14:00 1
Coll, Erin 13:00 3
Gilligan, Ruth 13:00 1
McHugh, Lauren 13:00 2
Skibbereen RC
Burns, Aodhan 12:40 7
Dineen, Shelly
Hegarty, Paddy 12:40 8
Ryan, Justin 12:20 8
Ryan, Matthew 12:40 10
Walsh, Bernadette 12:40 12
Walsh, Denise 12:40 11
St Michaels RC
Clavin, Sheila
Despard, Evan 12:20 4
McCarthy, Hannah 13:00 7
Murphy, Sarah 13:00 8
O Malley, David 12:20 5
O'Brien, Kate
St.Josephs RC
Egan, James 11:20 2
Fallon, Kevin 11:20 5
Finnerty, Colin 11:20 6
Kinneen, Aidan 11:20 1
Mcquillan-Tolan, Fionnan 11:20 7
Silke, Jack 11:20 3
smyth, jack 11:20 4
Tribesmen RC
McCrohan, Siobhan
UCCRC
Kenny, Niall 12:20 9
UCDBC
Bell, Andrew 12:20 12
Bennett, Siofra
Collins, Grace
Finnegan, Orla
Lambe, Claire 12:00 6
Neale, David 12:20 6
Ni Reachtagain, Claire
O'Donovan, Paul 12:20 10
ULRC
Penny, Stephen 11:20 10
University of Surrey
O'Reilly, Nathan 12:20 3
Waterford BC
GOFF, Andrew 11:00 10
O'HANLON, Mike 11:00 11
(blank)
Bulman, Amy 12:00 5
Published in Rowing
# ROWING: Sanita Puspure produced her customarily excellent performance to win the 5,000 m time trial at the National Assessment in Newry today, but the rise of young female talent was reflected in the performances of Bridget Jacques and Denise Walsh. Jacques, who is 17, was the fourth fastest woman and Walsh, who just turned 20 and is a lightweight, was just one place further back. Incoming Ireland performance director Morten Espersen said the level of performance he had seen today was comparable to that in Denmark.
Rowing Ireland
5000m Time Trial
25th November 2012
HP Team
Nov 2012
Sex W
Values
Row Labels Time Senior % GMT Age % GMT
Sanita Puspure (Old Collegians BC) HW 21:13.3 83.4% 83.4%
Claire Lambe (UCD) LW 21:40.9 84.6% 84.6%
Amy Bulman (UCDBC) LW 22:02.4 83.2% 83.2%
Bridget Jacques (Belfast BC) WJ18 22:20.8 79.2% 84.7%
Denise Walsh (Skibbereen RC) LWU23 22:24.6 81.8% 83.9%
Sinead Dolan (DULBC) LWU23 22:41.3 80.8% 82.8%
Hilary Shinnick (Fermoy RC) WJ18 22:41.3 78.1% 83.4%
Siobhan McCrohan (Tribesmen RC) LW 22:44.1 80.6% 80.6%
Kate O'Brien (SMRC) HWU20 22:46.1 77.8% 79.6%
Cliona Hurst (NUIGBC) LW 23:11.0 79.1% 79.1%
Bernadette Walsh (Skibbereen RC) WJ18 23:21.2 75.8% 81.0%
Jasmin English (Belfast BC) WJ17 23:24.4 75.7% 80.8%
Aoife Leahy (QULBC) LWU23 23:24.6 78.3% 80.3%
Phoebe Mulligan (Portora BC) WJ18 23:32.3 75.2% 80.4%
Aifric Keogh (NUIGBC) HWU23 23:35.5 75.1% 76.8%
Claire Beechinor (Cork BC) WJ16 23:45.4 74.5% 79.6%
Hannah McCarthy (St. Michaels RC) WJ18 23:59.5 73.8% 78.8%
Kara O'Connor (Muckross RC) WJ16 24:07.7 73.4% 78.4%
aisling Rodger (Commercial RC) WJ17 24:13.8 73.1% 78.1%
Zoe Hyde (Killorglin RC) WJ16 24:14.9 73.0% 78.0%
Laura Kilbane (Cork BC) WJ16 24:16.2 73.0% 77.9%
Ruth Gilligan (Shannon RC) WJ18 24:22.0 72.7% 77.6%
Eimear Lambe (Commercial RC) WJ16 24:29.7 72.3% 77.2%
Daisy Callanan (Shandon B.C.) WJ18 24:31.8 72.2% 77.1%
Alice Beacom (Portora BC) WJ16 24:51.0 71.3% 76.1%
Erin Barry (Bann RC) WJ16 24:52.5 71.2% 76.0%
Ellie Sherin (St. Michaels RC) WJ18 24:57.3 71.0% 75.8%
Sarah Murphy (St. Michaels RC) WJ16 25:02.0 70.7% 75.6%
Clodagh Scannell (Shandon B.C.) WJ18 25:13.7 70.2% 75.0%
Erin Coll (Shannon RC) WJ16 25:24.7 69.7% 74.4%
Helen Ryan (Shannon Rowing Club) LW 25:35.2 71.7% 71.7%
Clodagh O'Sullivan (Shandon B.C.) WJ16 25:44.5 68.8% 73.5%
Chloe Finlayson (Portora BC) WJ16 25:46.4 68.7% 73.4%
Megan Blackburne (Fermoy RC) WJ18 26:01.0 68.1% 72.7%
Elizabeth Clarke (Portora BC) WJ16 26:28.5 66.9% 71.4%
Published in Rowing

# ROWING: Rowing Ireland have chosen Morten Espersen to be their new High Performance Director. The 61-year-old served as HPD in Denmark from 1993 to 2001 and went on to chair Denmark’s executive board for elite rowing. Denmark has had great success in the last two decades: their premier crew, the lightweight four, took three gold and two bronze medals in the last five Olympic Games, while the lightweight double scull took gold at London 2012. Fie Udby Erichsen also took a silver medal in the women's single sculls in London. 

In a statement released by Rowing Ireland, Espersen said: “Rowing Ireland has the potential to succeed at the highest level and, working together with all stakeholders, I believe that this goal can be achieved.”

Espersen will take up his post in February. He will be based at the National Rowing Centre in Cork. He succeeds Martin McElroy, who has recently been appointed Performance Director for men's rowing in Canada.

Published in Rowing

The Half Ton Class was created by the Offshore Racing Council for boats within the racing band not exceeding 22'-0". The ORC decided that the rule should "....permit the development of seaworthy offshore racing yachts...The Council will endeavour to protect the majority of the existing IOR fleet from rapid obsolescence caused by ....developments which produce increased performance without corresponding changes in ratings..."

When first introduced the IOR rule was perfectly adequate for rating boats in existence at that time. However yacht designers naturally examined the rule to seize upon any advantage they could find, the most noticeable of which has been a reduction in displacement and a return to fractional rigs.

After 1993, when the IOR Mk.III rule reached it termination due to lack of people building new boats, the rule was replaced by the CHS (Channel) Handicap system which in turn developed into the IRC system now used.

The IRC handicap system operates by a secret formula which tries to develop boats which are 'Cruising type' of relatively heavy boats with good internal accommodation. It tends to penalise boats with excessive stability or excessive sail area.

Competitions

The most significant events for the Half Ton Class has been the annual Half Ton Cup which was sailed under the IOR rules until 1993. More recently this has been replaced with the Half Ton Classics Cup. The venue of the event moved from continent to continent with over-representation on French or British ports. In later years the event is held biennially. Initially, it was proposed to hold events in Ireland, Britain and France by rotation. However, it was the Belgians who took the ball and ran with it. The Class is now managed from Belgium. 

At A Glance – Half Ton Classics Cup Winners

  • 2017 – Kinsale – Swuzzlebubble – Phil Plumtree – Farr 1977
  • 2016 – Falmouth – Swuzzlebubble – Greg Peck – Farr 1977
  • 2015 – Nieuwport – Checkmate XV – David Cullen – Humphreys 1985
  • 2014 – St Quay Portrieux – Swuzzlebubble – Peter Morton – Farr 1977
  • 2013 – Boulogne – Checkmate XV – Nigel Biggs – Humphreys 1985
  • 2011 – Cowes – Chimp – Michael Kershaw – Berret 1978
  • 2009 – Nieuwpoort – Général Tapioca – Philippe Pilate – Berret 1978
  • 2007 – Dun Laoghaire – Henri-Lloyd Harmony – Nigel Biggs – Humphreys 1980~
  • 2005 – Dinard – Gingko – Patrick Lobrichon – Mauric 1968
  • 2003 – Nieuwpoort – Général Tapioca – Philippe Pilate – Berret 1978

Featured Sailing School

INSS sidebutton

Featured Clubs

dbsc mainbutton
Howth Yacht Club
Kinsale Yacht Club
National Yacht Club
Royal Cork Yacht Club
Royal Irish Yacht club
Royal Saint George Yacht Club

Featured Brokers

mgm sidebutton
bjmarine sidebutton
xyachts sidebutton

Featured Webcams

webcam sidebutton

Featured Associations

ISA sidebutton
ICRA
isora sidebutton

Featured Events

tokyo sidebutton
sovscup sidebutton
vdlr sidebutton

Featured Chandleries

CHMarine Afloat logo
osm sidebutton
viking sidebutton

Featured Sailmakers

northsails sidebutton
uksails sidebutton

Featured Marinas

dlmarina sidebutton

Featured Blogs

W M Nixon - Sailing on Saturday
podcast sidebutton
mansfield sidebutton
BSB sidebutton
sellingboat sidebutton

Please show your support for Afloat by donating