Menu

Ireland's sailing, boating & maritime magazine

In association with ISA Logo Irish Sailing

Displaying items by tag: Head of the River

#RowingCastleconnell: The fastest crew of the day at the Castleconnell Head of the River was the Castleconnell/Clonmel composite quadruple of David Quinlan, Alan Prendegast, Adrian Sheehan and Stewart Shannon. St Joeeph's won the boy's quad. The junior eight from St Michael’s posted the fastest time in this class. David O’Malley, Eoghan Whittle and Conor Carmody were among the junior scullers who had good results, and Presentation had the strongest junior pair of the day. Conditions were challenging, with strong head winds during the day and some showers in the late morning.
Crew NumberEvent Team NameStartFinishTime 
257mens senior 4X- Castleconnell BC A - Castleconnell BC/Clonmel RC 3:14:343:25:240:10:50 
224mens J18A 4X- St. Josephs College RC 4:31:014:41:530:10:52 
259mens senior 4X- Shannon RC - Shannon RC/University of Limerick RC 5:06:285:17:390:11:11 
235mens masters 8+ Shannon RC A (d 395)2:12:162:23:410:11:25 
260mens senior 4X- St. Michaels Rowing Club 6:39:306:50:560:11:26 
132mens J15 4X+ St. Michaels Rowing Club E4:43:414:55:090:11:28 
28mens intermediate I 4+ Presentation College RC 4:31:544:43:260:11:32 
27mens intermediate I 4+ Colaiste Iognaid RC 4:35:304:47:040:11:34 
231mens J18A 8+ St. Michaels Rowing Club 5:00:415:12:320:11:51 
174mens J16 4X+ Clonmel RC 4:00:084:12:040:11:56 
172mens J16 4X+ Carrick-on-Shannon RC 5:25:555:37:530:11:58 
227mens J18A 8+ Presentation College RC 2:51:013:03:010:12:00 
26mens intermediate I 4+ Athlunkard BC 2:59:353:11:400:12:05 
214mens J18A 2X Athlone BC 3:32:043:44:130:12:09 
251mens senior 2- St. Michaels Rowing Club B0:46:130:58:240:12:11 
254mens senior 2X St. Michaels Rowing Club 1:07:041:19:200:12:16
255mens senior 2X St. Michaels Rowing Club B4:14:594:27:230:12:24
222mens J18A 4X- Athlunkard BC 1:27:391:40:040:12:25
267U23 (ns) mens senior 2X Castleconnell BC - Castleconnell BC/Colaiste Chiarain RC 2:52:063:04:350:12:29
117mens J15 4X+ Athlunkard BC 4:06:254:18:560:12:31
228mens J18A 8+ Presentation College RC B2:51:303:04:040:12:34
25mens intermediate I 2X St. Michaels Rowing Club 3:51:144:03:520:12:38
225mens J18A 4X- St. Josephs College RC B2:05:322:18:110:12:39
212mens J18A 2- Presentation College RC 1:14:181:27:010:12:43
24mens intermediate I 2X Garda Siochana BC B3:00:243:13:110:12:47
20mens intermediate I 2X Athlone BC B2:30:072:42:560:12:49
173mens J16 4X+ Castleconnell BC 4:40:304:53:220:12:52
252mens senior 2- St. Michaels Rowing Club C3:13:463:26:390:12:53
171mens J16 4X+ Athlone BC 3:52:084:05:020:12:54
382womens J18A 8+ Shannon RC 0:37:060:50:000:12:54
237mens masters 8+ St. Michaels Rowing Club (d 431)2:38:472:51:440:12:57
202mens J18A 1X St. Michaels Rowing Club A (O'Malley) 2:41:392:54:420:13:03 
122mens J15 4X+ Colaiste Iognaid RC C6:52:247:05:300:13:06 
116mens J15 4X+ Athlone BC 4:33:024:46:100:13:08 
215mens J18A 2X Colaiste Iognaid RC 6:41:466:54:550:13:09 
195mens J18A 1X St. Josephs College RC A (Fallon) 2:17:242:30:350:13:11 
209mens J18A 2- Clonmel RC 1:20:051:33:170:13:12 
15mens intermediate I 1X St. Michaels Rowing Club E (O'Connor)3:47:374:00:490:13:12 
111mens J15 2X Killorglin RC 0:38:170:51:300:13:13 
23mens intermediate I 2X Garda Siochana BC 2:13:532:27:100:13:17 
245mens novice 4+ University of Limerick RC 3:02:173:15:340:13:17 
161mens J16 2X Castleconnell BC A 4:20:364:33:540:13:18 
210mens J18A 2- Colaiste Iognaid RC 2:01:562:15:160:13:20 
256mens senior 2X University of Limerick RC 3:03:583:17:190:13:21 
378womens J18A 4X- Castleconnell BC 4:15:234:28:450:13:22raced as 2x
124mens J15 4X+ Killorglin RC 2:02:402:16:040:13:24 
9mens intermediate I 1X NUI Galway BC (Breen)4:03:214:16:500:13:29 
164mens J16 2X Clonmel RC 5:13:095:26:410:13:32
265U23 (ns) mens lightweight 1X Castleconnell BC (Quinlan)0:51:531:05:260:13:33
180mens J16 8+ Presentation College RC 3:41:373:55:120:13:35
162mens J16 2X Castleconnell BC B3:34:083:47:440:13:36
185mens J18A 1X Athlunkard BC A (Gallagher) 4:44:224:57:580:13:36
187mens J18A 1X Castleconnell BC (Whittle)0:35:030:48:400:13:37
399womens senior 2X St. Michaels Rowing Club 3:07:253:21:050:13:40
114mens J15 2X St. Michaels Rowing Club B3:42:583:56:380:13:40
107mens J15 2X Colaiste Iognaid RC B5:01:205:15:000:13:40
126mens J15 4X+ Presentation College RC 5:22:205:36:000:13:40
266U23 (ns) mens senior 1X Castleconnell BC (Sheehan)0:51:331:05:170:13:44
379womens J18A 4X- Colaiste Iognaid RC 2:08:272:22:110:13:44
223mens J18A 4X- Shannon RC 6:53:087:06:540:13:46
194mens J18A 1X Shannon RC D (Carmody)1:11:351:25:230:13:48
100mens J15 2X Athlunkard BC 1:45:361:59:240:13:48
211mens J18A 2- Colaiste Iognaid RC B1:55:572:09:450:13:48
165mens J16 2X Colaiste Chiarain RC 1:22:481:36:370:13:49
69mens J14 4X+ St. Michaels Rowing Club 1:52:192:06:080:13:49
16mens intermediate I 1X St. Michaels Rowing Club F (O'Connor)1:12:281:26:180:13:50
1mens intermediate I 1X Athlone BC A (Molloy) 0:55:481:09:400:13:52
246mens senior 1X Clonmel RC (Prendergast)0:52:131:06:070:13:54
197mens J18A 1X St. Josephs College RC C (Killeen)1:52:472:06:410:13:54
7mens intermediate I 1X Garda Siochana BC C (Murphy)4:25:434:39:410:13:58
248mens senior 1X St. Michaels Rowing Club B (Waldron)0:36:060:50:040:13:58
113mens J15 2X St. Michaels Rowing Club 4:33:584:47:560:13:58
233mens masters 1X Shannon RC (O'Callaghan) (b 38)6:58:417:12:400:13:59
398womens senior 1X St. Michaels Rowing Club C (Clavin)3:36:403:50:400:14:00
403mens J14 8X+ Colaiste Iognaid RC - invitation3:35:583:49:590:14:01
220mens J18A 2X Tralee RC 3:31:123:45:140:14:02
207mens J18A 1X Tralee RC C (Walsh)4:24:344:38:370:14:03
5mens intermediate I 1X Garda Siochana BC A (Kelly) 1:14:501:28:550:14:05
128mens J15 4X+ St. Michaels Rowing Club 1:02:181:16:240:14:06
53mens J14 2X St. Michaels Rowing Club C4:26:164:40:230:14:07
178mens J16 4X+ St. Josephs College RC 3:48:214:02:280:14:07
182mens J18A 1X Athlone BC A (Egan) 1:30:071:44:140:14:07
119mens J15 4X+ Clonmel RC 2:58:403:12:470:14:07
109mens J15 2X Colaiste Iognaid RC D4:27:534:42:010:14:08
238mens novice 1X Athlone BC (Munnelly)0:50:391:04:500:14:11
13mens intermediate I 1X St. Michaels Rowing Club C (Quinn)0:40:030:54:160:14:13
104mens J15 2X Clonmel RC 1:22:131:36:260:14:13
348womens J16 4X+ St. Michaels Rowing Club 4:10:184:24:310:14:13
138mens J16 1X Clonmel RC A (Anderson) 1:10:111:24:260:14:15
146mens J16 1X St. Josephs College RC A (Dillon) 2:34:392:48:560:14:17
273womens intermediate I 2- University of Limerick RC 0:41:490:56:060:14:17
18mens intermediate I 1X St. Michaels Rowing Club H (Quinn)3:37:373:51:540:14:17
339womens J16 2X Carrick-on-Shannon RC 4:44:474:59:060:14:19
14mens intermediate I 1X St. Michaels Rowing Club D (O'Connor)0:53:131:07:330:14:20
184mens J18A 1X Athlone BC C (Hannon)4:21:424:36:020:14:20
11mens intermediate I 1X St. Michaels Rowing Club A (O'Brien) 0:30:250:44:460:14:21
373womens J18A 2X Carrick-on-Shannon RC 5:13:455:28:060:14:21
108mens J15 2X Colaiste Iognaid RC C5:08:185:22:400:14:22
137mens J16 1X Castleconnell BC B (Hogan)1:26:151:40:370:14:22
189mens J18A 1X Colaiste Iognaid RC (Coyne)1:18:011:32:240:14:23
135mens J16 1X Carrick-on-Shannon RC (Hartigan)3:25:293:39:540:14:25
219mens J18A 2X St. Michaels Rowing Club 0:58:221:12:480:14:26
106mens J15 2X Colaiste Iognaid RC 1:44:581:59:260:14:28
76mens J15 1X Carrick-on-Shannon RC A (Mc Cabe) 3:29:293:43:580:14:29
113mens J15 2X St. Michaels Rowing Club 3:43:433:58:120:14:29
351womens J16 8+ Shannon RC 3:27:193:41:500:14:31
6mens intermediate I 1X Garda Siochana BC B (MacEoin)1:15:191:29:500:14:31
229mens J18A 8+ Shannon RC 2:59:133:13:450:14:32
213mens J18A 2- St. Michaels Rowing Club 1:35:581:50:300:14:32
196mens J18A 1X St. Josephs College RC B (Bennett)3:00:483:15:200:14:32
62mens J14 4X+ Presentation College RC 4:25:124:39:450:14:33
186mens J18A 1X Athlunkard BC B (Meehan)3:20:133:34:470:14:34
191mens J18A 1X Shannon RC A (Browne) 1:12:031:26:390:14:36
188mens J18A 1X Clonmel RC (Channon)0:52:451:07:210:14:36
3mens intermediate I 1X Athlunkard BC (Devereux)1:08:591:23:360:14:37
393womens novice 8+ Garda Siochana BC 4:23:114:37:500:14:39
319womens J15 4X+ Clonmel RC 1:19:361:34:190:14:43
203mens J18A 1X St. Michaels Rowing Club B (O'Connor)0:25:560:40:410:14:45
183mens J18A 1X Athlone BC B (Hannon)0:55:141:09:590:14:45
134mens J16 1X Cappoquin RC (Buckley)3:00:133:14:590:14:46
169mens J16 2X Presentation College RC 5:11:565:26:420:14:46
4mens intermediate I 1X Clonmel RC (Murphy)0:51:031:05:500:14:47
150mens J16 1X St. Josephs College RC E (O'Rourke)4:48:165:03:050:14:49
94mens J15 1X St. Michaels Rowing Club B (Mc Keon)5:28:205:43:100:14:50
396womens senior 1X St. Michaels Rowing Club A (O'Sullivan) 0:36:260:51:160:14:50
115mens J15 2X St. Michaels Rowing Club C3:45:154:00:050:14:50
95mens J15 1X St. Michaels Rowing Club C (Mc Keon)5:30:275:45:180:14:51
301womens J14 4X+ St. Michaels Rowing Club 5:47:356:02:280:14:53
129mens J15 4X+ St. Michaels Rowing Club B1:09:491:24:420:14:53
239mens novice 1X Cappoquin RC A (Aherne) 4:01:294:16:240:14:55
302womens J14 4X+ St. Michaels Rowing Club B3:23:423:38:380:14:56
312womens J15 2X Colaiste Iognaid RC 4:16:114:31:070:14:56
121mens J15 4X+ Colaiste Iognaid RC B7:07:207:22:160:14:56
140mens J16 1X Colaiste Chiarain RC A (Banahan) 3:09:453:24:440:14:59
86mens J15 1X Colaiste Iognaid RC B (Convery)1:23:461:38:460:15:00
77mens J15 1X Carrick-on-Shannon RC B (Jordan)3:28:513:43:520:15:01
340womens J16 2X Shannon RC 5:09:385:24:400:15:02
376womens J18A 2X Colaiste Iognaid RC 3:58:154:13:180:15:03
366womens J18A 2- Colaiste Iognaid RC 4:23:514:38:540:15:03
50mens J14 2X Presentation College RC 3:03:423:18:450:15:03
269womens intermediate I 1X St. Michaels Rowing Club (O'Sullivan)1:19:091:34:150:15:06
84mens J15 1X Clonmel RC (Britton)2:20:212:35:280:15:07
377womens J18A 4X- Athlunkard BC 0:49:361:04:430:15:07
175mens J16 4X+ Presentation College RC 5:10:375:25:450:15:08
2mens intermediate I 1X Athlone BC C (Noonan)0:48:461:03:550:15:09
10mens intermediate I 1X Shannon RC (Blackwell)3:01:583:17:070:15:09
142mens J16 1X Colaiste Chiarain RC C (Hogan)0:31:550:47:050:15:10
56mens J14 4X+ Castleconnell BC 2:15:372:30:470:15:10
131mens J15 4X+ St. Michaels Rowing Club D2:39:502:55:010:15:11
130mens J15 4X+ St. Michaels Rowing Club C3:55:264:10:370:15:11
21mens intermediate I 2X Athlunkard BC 1:00:181:15:310:15:13
241mens novice 1X Carrick-on-Shannon RC (Lavin)3:30:503:46:040:15:14
247mens senior 1X St. Michaels Rowing Club A (Lynch) 0:26:440:41:590:15:15
398womens senior 1X St. Michaels Rowing Club C (Clavin)0:27:110:42:290:15:18
236mens masters 8+ Shannon RC B - Clonmel RC/Shannon RC (b 323)0:56:511:12:100:15:19
363womens J18A 1X St. Michaels Rowing Club A (Madden) 4:45:255:00:440:15:19
97mens J15 2X Athlone BC B3:06:013:21:220:15:21
12mens intermediate I 1X St. Michaels Rowing Club B (Murphy)1:04:091:19:310:15:22
141mens J16 1X Colaiste Chiarain RC B (Bayle)3:49:334:04:570:15:24
316womens J14 4X+ Athlone BC 1:54:542:10:190:15:25
206mens J18A 1X Tralee RC B (Pope)2:07:292:22:540:15:25
384womens masters 8+ Shannon RC B (b 289)2:43:132:58:380:15:25
102mens J15 2X Castleconnell BC C4:32:204:47:450:15:25
154mens J16 1X St. Josephs College RC I (Moran)5:02:005:17:260:15:26
160mens J16 1X St. Michaels Rowing Club B (Oyewo)2:35:142:50:400:15:26
240mens novice 1X Cappoquin RC B (Povey)2:58:203:13:470:15:27
139mens J16 1X Clonmel RC B (Anderson)1:06:071:21:350:15:28
326womens J15 4X+ St. Michaels Rowing Club B5:02:545:18:240:15:30
96mens J15 2X Athlone BC 3:03:243:18:550:15:31
68mens J14 4X+ St. Josephs College RC C5:05:065:20:390:15:33
360womens J18A 1X Colaiste Iognaid RC B (Cushen)3:53:344:09:070:15:33
309womens J15 2X Athlone BC B4:27:214:42:550:15:34
93mens J15 1X St. Michaels Rowing Club A (Lane) 5:29:365:45:100:15:34
136mens J16 1X Castleconnell BC A (Meehan) 1:43:411:59:160:15:35
364womens J18A 1X St. Michaels Rowing Club B (Klimek)0:37:440:53:190:15:35
365womens J18A 1X St. Michaels Rowing Club C (Sherin)1:44:091:59:490:15:40
208mens J18A 1X Tralee RC D (Stuart)3:30:163:45:570:15:41
272womens intermediate I 2- Shannon RC 3:08:373:24:190:15:42
308womens J15 2X Athlone BC 4:26:544:42:360:15:42
350womens J16 8+ Athlunkard BC 1:50:252:06:100:15:45
159mens J16 1X St. Michaels Rowing Club A (Cowton) 1:13:041:28:500:15:46
359womens J18A 1X Colaiste Iognaid RC A (Cushen) 1:26:441:42:300:15:46
311womens J15 2X Clonmel RC 3:17:283:33:150:15:47
325womens J15 4X+ St. Michaels Rowing Club 5:57:236:13:100:15:47
151mens J16 1X St. Josephs College RC F (Cusack)5:14:365:30:230:15:47
127mens J15 4X+ Presentation College RC B4:21:174:37:060:15:49
85mens J15 1X Colaiste Iognaid RC A (Buckley) 2:18:222:34:110:15:49
54mens J14 4X+ Athlone BC 4:42:544:58:430:15:49
338womens J16 1X St. Michaels Rowing Club (Murphy)0:31:210:47:130:15:52
274womens intermediate I 2X Cappoquin RC 3:10:483:26:430:15:55
335womens J16 1X Shannon RC A (Coll) 3:33:023:48:570:15:55
200mens J18A 1X St. Josephs College RC F (Gavin-Munnelly)2:17:532:33:490:15:56
375womens J18A 2X Castleconnell BC B1:17:391:33:370:15:58
324womens J15 4X+ Shannon RC 5:08:585:24:590:16:01
355womens J18A 1X Castleconnell BC B (Griffin)0:44:251:00:290:16:04
310womens J15 2X Castleconnell BC 3:33:303:49:370:16:07
199mens J18A 1X St. Josephs College RC E (Gavin-Munnelly)1:51:072:07:140:16:07
286womens J14 2X Colaiste Chiarain RC 2:50:233:06:320:16:09
179mens J16 4X+ St. Josephs College RC B3:01:373:17:460:16:09
70mens J14 4X+ St. Michaels Rowing Club B3:05:143:21:230:16:09
170mens J16 2X Presentation College RC B5:11:255:27:440:16:19
49mens J14 2X Killorglin RC 1:58:202:14:390:16:19
353womens J18A 1X Carrick-on-Shannon RC B (Mc Cabe)2:47:543:04:200:16:26
371womens J18A 2X Athlunkard BC 2:46:543:03:220:16:28
291womens J14 4X+ Athlone BC D3:11:293:27:570:16:28
133mens J16 1X Athlone BC (Temple)0:57:301:13:590:16:29
55mens J14 4X+ Athlone BC B5:27:405:44:100:16:30
387womens novice 1X Shannon RC A (Lane) 1:41:421:58:130:16:31
198mens J18A 1X St. Josephs College RC D (Jones)2:41:092:57:400:16:31
341womens J16 2X St. Michaels Rowing Club 1:23:201:39:520:16:32
268womens intermediate I 1X Garda Siochana BC (Holden)2:40:172:56:520:16:35
293womens J14 4X+ Clonmel RC 1:17:201:33:550:16:35
330womens J16 1X Carrick-on-Shannon RC B (Kelly)2:48:483:05:250:16:37
354womens J18A 1X Castleconnell BC A (Silke) 0:54:141:10:520:16:38
314womens J15 2X St. Michaels Rowing Club 1:07:361:24:170:16:41
289womens J15 4X+ Athlone BC B3:56:574:13:380:16:41
318womens J15 4X+ Castleconnell BC 1:33:121:49:550:16:43
295womens J14 4X+ Colaiste Iognaid RC 2:21:302:38:130:16:43
294womens J14 4X+ Colaiste Chiarain RC 0:40:460:57:300:16:44
44mens J14 2X Castleconnell BC 5:03:285:20:130:16:45
342womens J16 2X St. Michaels Rowing Club B1:01:241:18:110:16:47
297womens J14 4X+ Colaiste Iognaid RC C4:04:134:21:060:16:53
388womens novice 1X Shannon RC B (Ryan)0:54:531:11:480:16:55
91mens J15 1X Shannon RC A (Kerley) 1:31:301:48:250:16:55
112mens J15 2X Presentation College RC 2:55:013:11:560:16:55
271womens intermediate I 1X University of Limerick RC B (Green)0:46:491:03:460:16:57
88mens J15 1X Colaiste Iognaid RC D (O’halloran3:18:453:35:430:16:58
370womens J18A 2X Athlone BC 1:08:331:25:320:16:59
31mens J14 1X Athlone BC B (Byrne)2:13:212:30:210:17:00
385womens novice 1X Carrick-on-Shannon RC (Mulvey)2:48:173:05:180:17:01
278womens J14 1X Colaiste Chiarain RC A (Hogan) 0:39:280:56:300:17:02
345womens J16 4X+ Castleconnell BC B3:03:043:20:080:17:04
79mens J15 1X Castleconnell BC B (Silke)1:03:411:20:480:17:07
277womens J14 1X Clonmel RC (Sutcliffe)3:17:053:34:130:17:08
390womens novice 2X Athlunkard BC 3:18:053:35:140:17:09
87mens J15 1X Colaiste Iognaid RC C (Coen)3:19:273:36:360:17:09
268womens intermediate I 1X Garda Siochana BC (Holden)1:05:351:22:470:17:12
287womens J14 2X Shannon RC 1:16:221:33:360:17:14
205mens J18A 1X Tralee RC A (Hanafin) 2:01:232:18:380:17:15
391womens novice 4+ Garda Siochana BC 1:38:151:55:300:17:15raced as 4x+
285womens J14 2X Castleconnell BC B2:45:283:02:440:17:16 
66mens J14 4X+ St. Josephs College RC 3:09:183:26:340:17:16 
357womens J18A 1X Castleconnell BC D (Cunningham)1:51:272:08:460:17:19 
105mens J15 2X Clonmel RC B1:40:321:57:520:17:20 
317womens J15 4X+ Athlunkard BC 3:21:093:38:310:17:22 
80mens J15 1X Castleconnell BC C (Brazier Smalle)1:03:101:20:350:17:25 
402womens J14 8X+ Colaiste Iognaid RC B - invitation5:10:165:27:430:17:27 
346womens J16 4X+ Clonmel RC 2:11:052:28:340:17:29 
368womens J18A 2- Shannon RC A 2:19:282:36:570:17:29 
327womens J16 1X Athlunkard BC (Reale)4:28:194:45:500:17:31 
404womens J15 1x W15 1x Athlone inv1:42:262:00:020:17:36 
336womens J16 1X Shannon RC B (Davis)3:38:403:56:170:17:37 
328womens J16 1X Cappoquin RC (Laughlin)3:15:303:33:080:17:38 
390womens novice 2X Athlunkard BC 2:27:362:45:150:17:39 
296womens J14 4X+ Colaiste Iognaid RC B3:15:093:32:480:17:39 
329womens J16 1X Carrick-on-Shannon RC A (Gannon) 2:46:183:03:570:17:39 
204mens J18A 1X St. Michaels Rowing Club C (Doev)2:47:353:05:170:17:42 
292womens J14 4X+ Castleconnell BC 3:49:054:06:490:17:44 
38mens J14 1X Killorglin RC A (Houlihan) 0:38:540:56:380:17:44 
290womens J14 4X+ Athlone BC C2:06:462:24:380:17:52 
347womens J16 4X+ Clonmel RC B2:11:352:29:340:17:59 
63mens J14 4X+ Presentation College RC B2:56:413:14:410:18:00 
51mens J14 2X Shannon RC 2:00:102:18:150:18:05 
64mens J14 4X+ Shannon RC 6:01:026:19:100:18:08 
401womens J14 8X+ Colaiste Iognaid RC - invitation4:19:534:38:030:18:10 
386womens novice 1X Killorglin RC (Murphy)0:33:460:51:560:18:10 
391womens novice 4+ Garda Siochana BC 2:25:322:43:460:18:14raced as 4x+
103mens J15 2X Castleconnell BC D1:53:302:11:490:18:19 
343womens J16 4X+ Athlunkard BC 4:58:075:16:270:18:20 
82mens J15 1X Castleconnell BC E (Nash)1:20:361:39:010:18:25 
258mens senior 4X- Castleconnell BC B2:57:453:16:190:18:34 
394womens novice 8+ University of Limerick RC 2:29:022:47:410:18:39
358womens J18A 1X Castleconnell BC E (O'Neill)2:55:363:14:150:18:39
67mens J14 4X+ St. Josephs College RC B4:09:224:28:110:18:49
307womens J15 1X Tralee RC (Mc Elligott)1:56:382:15:290:18:51
39mens J14 1X Killorglin RC B (Murphy)0:32:470:51:400:18:53
303womens J15 1X Cappoquin RC (Murphy)3:12:193:31:170:18:58
282womens J14 2X Athlone BC 1:11:041:30:040:19:00
193mens J18A 1X Shannon RC C (Clancy)2:00:472:20:100:19:23
81mens J15 1X Castleconnell BC D (Mc Keon)1:18:321:37:590:19:27
57mens J14 4X+ Clonmel RC 3:05:183:24:490:19:31
45mens J14 2X Clonmel RC 2:33:012:52:400:19:39
275womens J14 1X Carrick-on-Shannon RC A (Duggan) 2:49:463:09:270:19:41
29mens intermediate I 4+ Presentation College RC B5:19:215:39:070:19:46
276womens J14 1X Carrick-on-Shannon RC B (Mulvey)2:45:513:05:400:19:49
283womens J14 2X Carrick-on-Shannon RC 5:07:435:27:370:19:54
284womens J14 2X Castleconnell BC 2:07:532:27:560:20:03
37mens J14 1X Clonmel RC C (Mc Kenna)1:21:151:41:260:20:11
288womens J14 4X+ Athlone BC 1:15:521:36:090:20:17
36mens J14 1X Clonmel RC B (Bates)1:16:501:37:080:20:18
35mens J14 1X Clonmel RC A (0'Donnell) 1:21:481:42:110:20:23
315womens J15 2X Tralee RC 1:57:202:19:240:22:04
401womens J14 8X+ Colaiste Iognaid RC - invitation2:44:283:06:500:22:22
305womens J15 1X Castleconnell BC B (Barton)0:59:361:22:150:22:39
64mens J14 4X+ Shannon RC 4:11:164:34:050:22:49
149mens J16 1X St. Josephs College RC D (Moran)5:12:260:00:00dnf
Published in Rowing

#RowingSkibbereenHead: The Skibbereen Head of the River, set for this Saturday at the National Rowing Centre in Cork, has been cancelled. There were predictions of high winds and organizers felt that with an event in which many young rowers would compete it was best to err on the side of caution. Three hundred and thirty crews had entered.

The Rowing Ireland egm, which had been scheduled for the same venue, has also been cancelled.

Published in Rowing

# # ROWING: The fastest crew at the St Michael’s Head of the River at O’Brien’s Bridge on Saturday was the senior eight from the host club. The St Michael’s senior four slotted in as the second fastest on a dry day with a gusty crosswind. Galway had its say in third place, as the junior 18 eight from Colaiste Iognaid filled this spot.

St. Michael's Rowing Club
Head of the River - Saturday 23rd March 2013.
Position Crew ID Club Name Crew Name
Boat
Type: Grade:
Elapsed
Time:
Results: by Overall Position. Printed: 16:42:45
1 801 St. Michael's R.C. MS 8 MS 8 10:09
2 402 St. Michael's R.C. B MS 4- MS 4 10:35
3 805 Colaiste Iognaid R.C. MJ18 8 MJ18 8 10:50
4 802 St. Michael's R.C. MI 8 MI 8 10:55
5 416 St. Michael's R.C. MJ18 4+ MJ18 4 11:02
6 410 Garda Siochana B.C. MI 4X MI 4 11:05
7 816 Colaiste Iognaid R.C. A MJ16 8 MJ16 8 11:07
8 401 St. Michael's R.C. A MS 4- MS 4 11:13
9 420 Shannon R.C. MJ18 4X MJ18 4 11:15
10 812 Shannon R.C. B (c 344) MM 8 MM 8 11:22
11 308 U.L. R.C. A MN 8 TO MTO 11:25
12 204 St. Michael's R.C. D MS 2- MS 2- 11:27
13 418 Athlunkard B.C. MJ18 4X MJ18 4 11:27
14 419 Colaiste Iognaid R.C. MJ18 4X MJ18 4 11:33
15 809 Fermoy R.C. (c 361) MM 8 MM 8 11:36
16 411 Athlunkard B.C. MJ18 4+ MJ18 4 11:51
17 806 Fermoy R.C. MJ18 8 MJ18 8 11:51
18 421 St. Michael's R.C. MJ18 4X MJ18 4 11:56
19 309 U.L. R.C. B MN 8 TO MTO 11:57
20 426 Clonmel R.C. MJ16 4X+ MJ16 4 11:57
21 446 Colaiste Iognaid R.C. SA MJ15 4X+ MJ15 4X+ 11:58
22 205 St. Michael's R.C. E MS 2- MS 2- 12:02
23 229 Garda Siochana B.C. B MI 2X MI 2X 12:03
24 228 Garda Siochana B.C. A MI 2X MI 2X 12:05
25 813 St. Michael's R.C. (d 428) MM 8 MM 8 12:05
26 810 Old Collegians B.C. (e 456) MM 8 MM 8 12:06
27 201 St. Michael's R.C. A MS 2- MS 2- 12:09
28 417 Shandon B.C. MJ18 4- MJ18 4X- 12:11
29 468 Shandon B.C. (b 164) MM 4+ MM 4 12:11
30 824 Shannon R.C. WJ18 8 WJ18 8 12:12
31 408 Muckross R.C. B MI 4+ MI 4 12:13
32 491 St. Michael's R.C. WJ18 4X WJ18 4 12:15
33 202 St. Michael's R.C. B MS 2- MS 2- 12:18
34 218 St. Michael's R.C. A MJ18 2X MJ18 2X 12:23
35 819 Shandon B.C. Shandon BC MJ16 8 MJ16 8 12:26
36 427 Colaiste Iognaid R.C. A MJ16 4X+ MJ16 4 12:27
37 227 Clonmel R.C. MI 2X MI 2X 12:28
38 488 Castleconnell B.C. A WJ18 4X WJ18 4 12:28
39 838 Athlunkard B.C. WN 8 WN 8 12:29
40 203 St. Michael's R.C. C MS 2- MS 2- 12:30
41 223 Cappoquin R.C. MN 2X MN 2X 12:32
42 8 Clonmel R.C. Prendergast) MI 1X MI 1X 12:32
43 832 Shannon R.C. A WJ16 8 WJ16 8 12:34
44 412 Colaiste Iognaid R.C. MJ18 4+ MJ18 4 12:37
45 26 St. Michael's R.C. O'Malley MJ18 1X MJ18 1X 12:38
46 230 Garda Siochana B.C. C MI 2X MI 2X 12:41
47 234 St. Michael's R.C. WS 2X WS 2X 12:43
48 212 St. Michael's R.C. MJ18 2- MJ18 2- 12:47
49 304 U.L. R.C. WS 4X TO WTO 12:47
50 428 Colaiste Iognaid R.C. B MJ16 4X+ MJ16 4 12:48
51 434 Colaiste Chiarain MJ16 4+ MJ16 4 12:48
52 459 Shannon R.C. A MJ15 4X+ MJ15 4X+ 12:50
53 490 Colaiste Iognaid R.C. WJ18 4X WJ18 4 12:54
54 407 Muckross R.C. A MI 4+ MI 4 12:57
55 413 Fermoy R.C. MJ18 4+ MJ18 4 12:57
56 823 Shandon B.C. WJ18 8 WJ18 8 12:58
57 225 St. Michael's R.C. MI 2- MI 2- 12:59
St. Michael's Rowing Club Head of the River - Saturday 23rd March 2013. Page 1 of 4
Position Crew ID Club Name Crew Name
Boat
Type: Grade:
Elapsed
Time:
Results: by Overall Position. Printed: 16:42:45
58 209 Athlunkard B.C. MJ18 2- MJ18 2- 13:00
59 431 Shandon B.C. MJ16 4X+ MJ16 4 13:01
60 821 St. Michael's R.C. MJ16 8 MJ16 8 13:02
61 214 Clonmel R.C. MJ18 2X MJ18 2X 13:03
62 803 Castleconnell B.C. A MJ18 8 MJ18 8 13:04
63 831 Shandon B.C. WJ16 8 WJ16 8 13:05
64 825 St. Michael's R.C. WJ18 8 WJ18 8 13:07
65 319 U.L. R.C. Haugh MN 1X TO MTO 13:08
66 822 Colaiste Iognaid R.C. WJ18 8 WJ18 8 13:09
67 215 Colaiste Iognaid R.C. MJ18 2X MJ18 2X 13:10
68 804 Castleconnell B.C. B MJ18 8 MJ18 8 13:15
69 464 St. Michael's R.C. B MJ15 4X+ MJ15 4X+ 13:18
70 243 Muckross R.C. WJ18 2X WJ18 2X 13:19
71 820 Shannon R.C. Shannon RC MJ16 8 MJ16 8 13:20
72 487 Athlunkard B.C. WJ18 4X WJ18 4 13:21
73 10 Garda Siochana B.C. Kelly MI 1X MI 1X 13:23
74 808 Castleconnell B.C. B (e 466) MM 8 MM 8 13:24
75 20 Clonmel R.C. Channon MJ18 1X MJ18 1X 13:25
76 23 Colaiste Iognaid R.C. Coughlan MJ18 1X MJ18 1X 13:25
77 315 U.L. R.C. A MI 2X TO MTO 13:28
78 15 St. Michael's R.C. Lazda B MI 1X MI 1X 13:30
79 827 Shannon R.C. B (b 281) WM 8 WM 8 13:31
80 471 St. Michael's R.C. A (e 230) MM 4X- MM 4X 13:32
81 16 St. Michael's R.C. Healy MI 1X MI 1X 13:33
82 451 Fermoy R.C. C MJ15 4X+ MJ15 4X+ 13:33
83 77 St. Michael's R.C. Jennings WS 1X WS 1X 13:34
84 29 Cappoquin R.C. Buckley MJ16 1X MJ16 1X 13:37
85 30 Castleconnell B.C. Whittle MJ16 1X MJ16 1X 13:37
86 440 Castleconnell B.C. A MJ15 4X+ MJ15 4X+ 13:41
87 56 Shandon B.C. O'Sullivan MJ15 1X MJ15 1X 13:41
88 76 St. Michael's R.C. Clavin WS 1X WS 1X 13:45
89 830 Muckross R.C. WJ16 8 WJ16 8 13:47
90 22 Colaiste Iognaid R.C. Lawless MJ18 1X MJ18 1X 13:48
91 316 U.L. R.C. B MI 2X TO MTO 13:50
92 423 Athlunkard B.C. MJ16 4X+ MJ16 4 13:50
93 25 Shandon B.C. Begley MJ18 1X MJ18 1X 13:51
94 484 Colaiste Iognaid R.C. WJ18 4- WJ18 4 13:51
95 14 St. Michael's R.C. Lazda A MI 1X MI 1X 13:54
96 826 Shannon R.C. A (b 283) WM 8 WM 8 13:54
97 235 Shannon R.C. WJ18 2- WJ18 2- 13:55
98 473 Athlunkard B.C. MN 4+ MN 4 13:55
99 833 Shannon R.C. B WJ16 8 WJ16 8 13:55
100 513 Fermoy R.C. A WJ15 4X+ WJ15 4X+ 13:56
101 31 Clonmel R.C. Lonergan MJ16 1X MJ16 1X 13:57
102 63 Cappoquin R.C. Povey MN 1X MN 1X 13:59
103 452 Fermoy R.C. D MJ15 4X+ MJ15 4X+ 14:01
104 477 Athlunkard B.C. WN 4+ WN 4 14:01
105 493 Shandon B.C. WJ16 4+ WJ16 4 14:01
106 9 Clonmel R.C. Murphy MI 1X MI 1X 14:02
107 432 St. Michael's R.C. A MJ16 4X+ MJ16 4 14:03
108 83 St. Michael's R.C. O'Brien WI 1X WI 1X 14:03
109 436 Fermoy R.C. MJ16 4+ MJ16 4 14:04
110 467 St. Michael's R.C. E MJ15 4X+ MJ15 4X+ 14:04
111 24 Shandon B.C. Begley MJ18 1X MJ18 1X 14:05
112 12 Garda Siochana B.C. Murphy MI 1X MI 1X 14:08
113 13 Shandon B.C. Cronje MI 1X MI 1X 14:08
114 34 Colaiste Chiarain Hogan MJ16 1X MJ16 1X 14:08
115 39 Colaiste Iognaid R.C. Rigney MJ16 1X MJ16 1X 14:10
116 492 Colaiste Iognaid R.C. WJ16 4+ WJ16 4 14:10
117 499 Colaiste Iognaid R.C. WJ16 4X+ WJ16 4 14:13
118 237 Clonmel R.C. WJ18 2X WJ18 2X 14:16
119 18 Athlunkard B.C. Meehan MJ18 1X MJ18 1X 14:17
St. Michael's Rowing Club Head of the River - Saturday 23rd March 2013. Page 2 of 4
Position Crew ID Club Name Crew Name
Boat
Type: Grade:
Elapsed
Time:
Results: by Overall Position. Printed: 16:42:45
120 57 Shandon B.C. Byrne MJ15 1X MJ15 1X 14:17
121 303 U.L. R.C. B WN 8 TO WTO 14:20
122 465 St. Michael's R.C. C MJ15 4X+ MJ15 4X+ 14:20
123 50 Clonmel R.C. Britton MJ15 1X MJ15 1X 14:21
124 75 Shandon B.C. Horgan WS 1X WS 1X 14:21
125 503 St. Michael's R.C. B WJ16 4X+ WJ16 4 14:22
126 480 Shannon R.C. WN 4+ WN 4 14:23
127 222 Athlunkard B.C. MN 2X MN 2X 14:24
128 240 Fermoy R.C. WJ18 2X WJ18 2X 14:24
129 458 Shandon B.C. MJ15 4X+ MJ15 4X+ 14:25
130 80 Queen's University Belfast Ladies B.C. Leahy WI 1X WI 1X 14:25
131 17 Athlunkard B.C. Locke MJ18 1X MJ18 1X 14:26
132 811 Shannon R.C. A (c 344) MM 8 MM 8 14:26
133 32 Clonmel R.C. Anderson MJ16 1X MJ16 1X 14:27
134 515 Muckross R.C. A WJ15 4X+ WJ15 4X+ 14:27
135 11 Garda Siochana B.C. MacEoin MI 1X MI 1X 14:29
136 485 Shandon B.C. WJ18 4- WJ18 4 14:30
137 501 Shandon B.C. WJ16 4X+ WJ16 4 14:32
138 836 St. Michael's R.C. A WJ16 8 WJ16 8 14:34
139 439 Athlunkard B.C. MJ15 4X+ MJ15 4X+ 14:35
140 500 Fermoy R.C. WJ16 4X+ WJ16 4 14:35
141 514 Fermoy R.C. B WJ15 4X+ WJ15 4X+ 14:36
142 245 St. Michael's R.C. B WJ18 2X WJ18 2X 14:39
143 248 St. Michael's R.C. WN 2X WN 2X 14:39
144 81 Shandon B.C. Horgan WI 1X WI 1X 14:41
145 70 Shandon B.C. Smith (a 33) MM 1X MM 1X 14:42
146 478 Garda Siochana B.C. A WN 4+ WN 4 14:48
147 108 Muckross R.C. O Connor WJ16 1X WJ16 1X 14:49
148 301 U.L. R.C. O'Sullivan WS 1X TO WTO 14:49
149 466 St. Michael's R.C. D MJ15 4X+ MJ15 4X+ 14:50
150 510 Clonmel R.C. A WJ15 4X+ WJ15 4X+ 14:57
151 87 Castleconnell B.C. Silke WJ18 1X WJ18 1X 14:58
152 220 St. Michael's R.C. C MJ18 2X MJ18 2X 15:04
153 85 Castleconnell B.C. Griffin WJ18 1X WJ18 1X 15:04
154 247 Athlunkard B.C. WN 2X WN 2X 15:05
155 33 Clonmel R.C. Kinsella MJ16 1X MJ16 1X 15:05
156 238 Colaiste Chiarain WJ18 2X WJ18 2X 15:06
157 48 Castleconnell B.C. O'Connor MJ15 1X MJ15 1X 15:07
158 302 U.L. R.C. A WN 8 TO WTO 15:08
159 69 Castleconnell B.C. Cunningham (b MM 1X MM 1X 15:08
160 109 St. Michael's R.C. Murphy WJ16 1X WJ16 1X 15:09
161 479 Garda Siochana B.C. B WN 4+ WN 4 15:10
162 837 St. Michael's R.C. B WJ16 8 WJ16 8 15:10
163 449 Fermoy R.C. A MJ15 4X+ MJ15 4X+ 15:11
164 95 Fermoy R.C. Sohun WJ18 1X WJ18 1X 15:13
165 210 Colaiste Iognaid R.C. A MJ18 2- MJ18 2- 15:14
166 86 Castleconnell B.C. Quinlan WJ18 1X WJ18 1X 15:17
167 98 Muckross R.C. Hickey WJ18 1X WJ18 1X 15:17
168 88 Clonmel R.C. Coyne WJ18 1X WJ18 1X 15:19
169 481 Athlunkard B.C. WN 4X+ WN 4 15:20
170 834 Shannon R.C. C WJ16 8 WJ16 8 15:20
171 44 St. Michael's R.C. Cowton MJ16 1X MJ16 1X 15:23
172 506 Cappoquin R.C. WJ15 4X+ WJ15 4X+ 15:23
173 35 Colaiste Chiarain Banahan MJ16 1X MJ16 1X 15:25
174 62 St. Michael's R.C. Mc Keon C MJ15 1X MJ15 1X 15:31
175 97 Fermoy R.C. Mc Evoy WJ18 1X WJ18 1X 15:34
176 101 Commercial R.C. Jennings C WN 1X WN 1X 15:39
177 521 St. Michael's R.C. C WJ15 4X+ WJ15 4X+ 15:39
178 497 Castleconnell B.C. A WJ16 4X+ WJ16 4 15:40
179 60 St. Michael's R.C. Collins MJ15 1X MJ15 1X 15:41
180 511 Clonmel R.C. B WJ15 4X+ WJ15 4X+ 15:45
181 507 Castleconnell B.C. A WJ15 4X+ WJ15 4X+ 15:48
St. Michael's Rowing Club Head of the River - Saturday 23rd March 2013. Page 3 of 4
Position Crew ID Club Name Crew Name
Boat
Type: Grade:
Elapsed
Time:
Results: by Overall Position. Printed: 16:42:45
182 65 Shandon B.C. Diffley MN 1X MN 1X 15:52
183 244 St. Michael's R.C. A WJ18 2X WJ18 2X 15:53
184 494 Athlunkard B.C. A WJ16 4X+ WJ16 4 15:56
185 61 St. Michael's R.C. Mc Keon B MJ15 1X MJ15 1X 15:56
186 111 Fermoy R.C. Bartley WJ15 1X WJ15 1X 15:58
187 456 Muckross R.C. C MJ15 4X+ MJ15 4X+ 15:59
188 306 U.L. R.C. Greene WI 1X TO WTO 16:01
189 460 Shannon R.C. B MJ15 4X+ MJ15 4X+ 16:02
190 84 Castleconnell B.C. Donnegan WJ18 1X WJ18 1X 16:02
191 519 St. Michael's R.C. A WJ15 4X+ WJ15 4X+ 16:03
192 246 Cappoquin R.C. WI 2X WI 2X 16:04
193 58 Shandon B.C. O'Neill MJ15 1X MJ15 1X 16:06
194 91 Colaiste Chiarain Malone (G) WJ18 1X WJ18 1X 16:06
195 64 Shandon B.C. Smith MN 1X MN 1X 16:07
196 103 Shannon R.C. Ryan WN 1X WN 1X 16:12
197 49 Castleconnell B.C. Hussey MJ15 1X MJ15 1X 16:17
198 94 Fermoy R.C. Blackburne WJ18 1X WJ18 1X 16:18
199 520 St. Michael's R.C. B WJ15 4X+ WJ15 4X+ 16:20
200 59 Shandon B.C. Judge MJ15 1X MJ15 1X 16:21
201 53 Colaiste Iognaid R.C. Buckley MJ15 1X MJ15 1X 16:23
202 112 Fermoy R.C. Murphy WJ15 1X WJ15 1X 16:26
203 51 Colaiste Chiarain Bryce MJ15 1X MJ15 1X 16:27
204 105 Cappoquin R.C. Laughlin WJ16 1X WJ16 1X 16:28
205 450 Fermoy R.C. B MJ15 4X+ MJ15 4X+ 16:28
206 441 Castleconnell B.C. B MJ15 4X+ MJ15 4X+ 16:32
207 454 Muckross R.C. A MJ15 4X+ MJ15 4X+ 16:33
208 100 Commercial R.C. Jennings B WN 1X WN 1X 16:40
209 508 Castleconnell B.C. B WJ15 4X+ WJ15 4X+ 16:43
210 489 Castleconnell B.C. B WJ18 4X WJ18 4 16:51
211 495 Athlunkard B.C. B WJ16 4X+ WJ16 4 16:51
212 89 Clonmel R.C. Hickey WJ18 1X WJ18 1X 16:56
213 445 Colaiste Chiarain MJ15 4X+ MJ15 4X+ 16:58
214 443 Clonmel R.C. A MJ15 4X+ MJ15 4X+ 17:01
215 90 Clonmel R.C. Sarah WJ18 1X WJ18 1X 17:07
216 516 Muckross R.C. B WJ15 4X+ WJ15 4X+ 17:10
217 96 Fermoy R.C. Bouanane WJ18 1X WJ18 1X 17:19
218 79 Athlunkard B.C. Willis WI 1X WI 1X 17:20
219 457 Muckross R.C. D MJ15 4X+ MJ15 4X+ 17:24
220 496 Athlunkard B.C. C WJ16 4X+ WJ16 4 17:24
221 47 Castleconnell B.C. Silke MJ15 1X MJ15 1X 17:30
222 66 Shannon R.C. Andrews MN 1X MN 1X 17:37
223 498 Castleconnell B.C. B WJ16 4X+ WJ16 4 17:40
224 110 Colaiste Chiarain Hogan WJ15 1X WJ15 1X 17:44
225 217 Shannon R.C. MJ18 2X MJ18 2X 18:40
226 476 Castleconnell B.C. MN 4X+ MN 4 18:46
227 509 Castleconnell B.C. C WJ15 4X+ WJ15 4X+ 18:48
228 106 Fermoy R.C. Aherne WJ16 1X WJ16 1X 18:59
229 444 Clonmel R.C. B MJ15 4X+ MJ15 4X+ 19:45
230 461 Shannon R.C. C MJ15 4X+ MJ15 4X+ 19:55
231 512 Colaiste Chiarain WJ15 4X+ WJ15 4X+ 20:46
232 52 Colaiste Chiarain Olsthoorn MJ15 1X MJ15 1X 20:58
233 517 Muckross R.C. C WJ15 4X+ WJ15 4X+ 21:46
234 518 Muckross R.C. D WJ15 4X+ WJ15 4X+ 22:23
St. Michael's Rowing Club Head of the River - Saturday 23rd March 2013. Page 4 of 4
Published in Rowing

# ROWING: The Rowing Ireland talent identification programme run by Nathan Adams in Belfast provided the fastest female and male single scullers at the Lagan Scullers’ Head of the River on Saturday. Up-and-coming talents Gareth McKillen and Bridget Jacques topped the rankings. A Belfast Boat Club/RBAI composite coxed quadruple scull was the fastest crew of the day.

Lagan Sculler’s Head of the River, Belfast, Saturday (Selected Results)

Race One: 1 Bann women’s senior quadruple sculls 12:39.8, 2 Belfast BC women sen quad 12:41.8, 3 RBAI junior single sculls (G McKillen) 13:03.1, 4 BBC/Portora masters double sculls 13:03.8, 5 BBC senior single (Wray) 13:05.9, 6 Lagan sen single (Darby) 13:06.3; 9 Portadown nov single (McKeown) 13:34.1; 15 Bann wom nov coxed quad 14:02.6.

Race Two: BBC/RBAI men sen quad 11:04.5, 2 Lagan Scullers’ men sen quad 11:46.9, 3 Methodist College jun 18A double sculls 12:38.9, 4 Lagan Scullers’ Masters single (Darby) 13:03.7, 5 RBAI jun 16 coxed quad 13:04.7, 6 Coleraine AI double sculls 13:08.1; 8 Portadown inter single (McKeown) 13:30.4; 9 Bann women’s sen double 13:36.0, 15 Bann women’s jun 16 coxed quad 14:16.7.

Race Three: 1 Methodist College jun 18A quad 11:53.8, 2 Coleraine AI jun 18B coxed quad 12:32.8, 3 Methody quad (time only) 12:42.1, 4 BBC/Lagan Scullers’ quad (mixed, time only) 12:54.5, 5 Methody women’s jun 18A quad 13:29.4, 6 Belfast BC women’s sen single (B Jacques) 13:49.6; 8 Bann women’s jun 16 double 14:13.8; 16 BBC women’s nov single (Turner) 14:50.5; 17 Portadown women’s jun 18A quad 14:57.6.

Published in Rowing

# ROWING: Morten Espersen was an interested spectator for a fine day of rowing at the Erne Head of the River at Enniskillen today. The Ireland HPD saw a composite from Galway come home fastest of a strong field of men’s senior eights. The crews, which featured the experience of Grainne Mhaol along with NUIG and St Joseph’s, had three seconds to spare over UCD. The Dublin college had good reason to be pleased as they started third but were faster than Queen’s, who started ahead of them. Neptune’s junior 18 eight had a good ninth placing.    

 
56th ERNE HEAD OF THE RIVER
Saturday 2nd March 2013
Timed
Finishing Crew Mins:Secs
Position No. Crew Identity Class Rowing Time
1 1 GM/NUIG/St.JoesMS 8 19:30
2 3 U.C.D. BC MS 8 19:33
3 2 QUBBC MS 8 19:49
4 4 DUBC MS 8 19:52
5 8 DUBC MI 8 20:08
5 = 9 U.C.D. BC A MI 8 20:08
7 6 NUIG BC MI 8 20:09
8 5 St Michaels RC MS 8 20:30
9 13 Neptune RC MJ18 8 20:55
10 12 UCD BC B MI 8 21:03
11 20 U.C.D. BC A MN 8 21:10
12 25 DUBC B MN 8 21:11
12 = 14 Portora BC MJ18 8 21:11
14 19 QUBBC A MN 8 21:23
15 21 NUIG BC MN 8 21:37
16 10 St Michaels RC MI 8 21:46
17 15 MCB BC MJ18 8 22:09
18 30 Garda BC MI 4x 22:11
19 18 DUBC A MN 8 22:17
19 = 22 Portora/BBC/CAIBC MS 4x 22:17
21 33 Bann RC MJ16 8 22:18
22 24 U.C.D.L B.C A WS 8 22:24
23 16 RBAI BC MJ18 8 22:26
24 11 CAIBC MI 8 22:35
25 27 QUBBC B MN 8 22:36
26 35 MCB BC MJ16 8 22:47
27 40 Portora BC MI 4+ 22:57
28 23 LSC MS 4x 23:06
29 28 DUBC C MN 8 23:08
30 17 Blackrock BC MJ18 8 23:19
31 41 BBC MM 8 E 23:22
32 32 Portora BC MJ16 8 23:36
33 42 BRC A MM 8 C 23:38
34 43 BRC/BBC B MM 8 E 23:39
35 29 U.C.D. BC MI 4x 23:41
36 47 Bann RC WI 8 23:44
37 45 QULBC WI 8 23:51
38 31 U.C.D.L.B.C B WS 8 23:58
39 34 CAIBC MJ16 8 24:08
40 63 CAIBC MJ18 4+ 24:09
41 38 BBC MS 4+ 24:10
42 48 Portora BC WJ18 8 24:13
43 50 Bann RC MM 8 C 24:31
44 49 LVBC MM 8 E 24:42
45 44 OCBC/TCBC MM 8 F 24:47
46 60 St Michaels BC WS 4+ 24:52
47 53 QULBC A WN 8 25:11
48 57 BBC WM 8 D 25:13
49 59 Portora BC WS 4x 25:19
50 62 Bann RC MJ18 4+ 25:42
51 52 Molesey B C MM 8 G 25:56
52 37 MCB BC B MJ16 8 26:14
53 54 BRC WN 8 26:33
54 55 QULBC B WN 8 26:48
55 58 Neptune BC WS 4x 27:04
56 51 Portadown BC MM 8 D 27:09
57 66 Portora BC A WJ16 8 27:16
58 36 Portora BC B MJ16 8 27:22
59 61 BRC WS 4+ 27:29
60 65 CAIBC MJ16 4x 27:53
61 67 Portora BC B WJ16 8 28:52
62 56 QULBC C WN8 29:55
63 = 7 QUBBC MI 8 Did Not Row
63 = 26 U.C.D BC B MN 8 Did Not Row
63 = 39 DUBC MI 4+ Did Not Row
63 = 46 NUIG BC WI 8 Did Not Row
63 = 64 Blackrock BC MJ18 4x Did Not Row
The positions given are those relative to all crews participating.
Positions within a Class are to be determined by inspection.
Published in Rowing

# ROWING: Cork Boat Club had a string of wins at the Cork Head of the River at the Marina on Saturday. Their senior eight were the fastest crew of the day. John Keohane of Lee Valley was the top single sculler.

 Cork Head of the River, Saturday (Selected Results)

Men

Eight – Senior (Head One): 1 Cork BC 12:44.6, 2 Putney Town 13:57.1. Inter One (Rolling hd): Muckross 14:28.3. Novice (Hd 1): UCC 13:36.3. Junior 18A (Hd 1): Presentation 13:26.4. Jun 16 (Hd 1): 14:46.7. Masters (Hd 6) Putney Town 15:22.7

Fours – Inter, coxed: Fossa 15:44.3. Novice, coxed: UCC 15:56. 2. Junior 18A (Hd 3): Presentation 15:33.1. Masters, coxed (Hd 6) Shandon 17:45.4.

Sculling, Quadruple – Senior (Hd 4): Cork BC 16:08.4. Jun 18A (Hd 4): Lee 14:29.2. Jun 16, coxed (Hd 4): Clonmel 15:50.5. Masters, coxed (Rolling Hd) 16:45.6.  

Double – Senior (Hd 6): UCC 15:15.1. Inter One (Hd 6) 14:43.1. Novice (Hd 6): Cappoquin 15:47.7. Jun 18A (Hd 6) Shandon 14:30.5. Jun 16 (Hd 6) Killorglin 18:11.0. Single – Senior (Hd 2): Lee Valley (J Keohane) 15:19.6. Intermediate: UCC (McGuckin) 16:13.4. Novice (Hd 2): UCC (Stanton) 16:35.8. Junior 18A: Shandon (Harrington) 15:32.8. Junior 16 (Hd 2) Castleconnell (Whittle) 16:43.0. Masters (Rolling Hd) Shandon (Smith) 19:04.7.

 Women

Eight – Intermediate One (Hd 4): Cork BC 16:56.4. Novice (Hd 4): UCC 18:21.9. Jun 18A (Hd 4): Shannon 16:58.1. Jun 16 (Hd 4) Shannon 17:38.7.

Four – Senior (Hd 6) Cork BC 15:09.9. Inter, coxed (Hd 6): Cork BC 17:13.8. Novice, coxed (Hd 6) UCC 27.17.4. Jun 18A (Hd 6): Shannon 16:26.1.

Pair – Senior: Cork BC 18:02.7. Junior 18A: Shandon 18:383.

Sculling, Quadruple – Junior 18A (Hd 1): Cork BC 14:45. Novice, coxed (Hd 1): Cork BC 16:04.7. Jun 16, coxed: Killorglin 16:44.7.

Double – Intermediate One (Rolling Hd): Cork BC 16:46.4. (Hd Three): UCC 18:33.8. Novice (Hd 3): Skibbereen 19:25.7. Jun 18A (Hd 3): Cork BC 18:06.0. Jun 16 (Hd 3): 19:05.7.

Single – Jun 18 A (Rolling Hd): Muckross (Hickey) 20:39.5.

Published in Rowing

# ROWING: Galway and Dublin crews dominated the rankings at the Carrick-on-Shannon Head of the River yesterday. Trinity’s senior eight won the second head in 11 minutes 45.3 seconds, and their senior quadruple held off NUIG’s senior four for second.

101 Dublin University BC mens Senior 8+25:47.237:32.4 11:45.3
102 Dublin University BC mens senior 4X-26:15.438:47.0 12:31.6
103 NUI Galway BC mens senior 4-26:38.939:12.2 12:33.3
105 Colaiste Iognaid RC mens J18A 8+27:34.640:20.9 12:46.3
111 Dublin University BC Bmens novice 8+30:08.242:57.3 12:49.1
108 Dublin University BC mens novice 8+28:52.841:46.8 12:54.0
112 NUI Galway BC mens intermediate 4+30:41.143:51.8 13:10.6
114 NUI Galway BC Bmens intermediate 4+31:34.444:49.4 13:15.0
104 St. Josephs College RC mens J18A 8+26:04.239:22.3 13:18.1
107 Commercial RC mens J18A 4X-28:24.441:47.0 13:22.6
113 Dublin University BC mens intermediate 4+31:09.644:37.7 13:28.1
120 NUI Galway BC womens intermediate 8+35:46.549:41.3 13:54.8
106 Colaiste Iognaid RC mens J18A 4X-28:06.242:06.7 14:00.6
132 Commercial RC Cmens masters 4+36:47.551:03.0time only14:15.5
119 Commercial RC womens intermediate 8+35:10.049:27.6 14:17.6
130 Carrick-on-Shannon RC mens novice 4X+41:58.856:28.6 14:29.8
129 Dublin University BC mens novice 4X+41:43.956:24.4 14:40.6
117 Commercial RC Bmens intermediate 2X33:42.548:43.0 15:00.4
137 Athlone BC B (Munnelly)mens J18A 1X44:26.759:30.8 15:04.1
42 NUI Galway BC (Egan)mens intermediate 1X37:15.352:19.6time only15:04.2
116 Commercial RC mens intermediate 2X33:17.448:23.3 15:05.9
110 St. Josephs College RC mens novice 8+29:37.844:55.3 15:17.5
138 Carrick-on-Shannon RC (Griffin)mens novice 1X45:00.600:18.6 15:18.0
136 Commercial RC (Yeomans)mens J18A 1X43:53.459:12.5 15:19.1
148 Commercial RC mens J16 2X48:59.604:31.1 15:31.5
149 Carrick-on-Shannon RC mens J16 2X49:24.104:57.2 15:33.1
133 Commercial RC B (Gleeson)mens senior 1X42:43.558:19.4 15:35.9
131 Sligo RC mens novice 4X+42:28.458:05.7 15:37.3
123 Athlone BC mens J15 8+37:41.553:23.7 15:42.2
126 Carrick-on-Shannon RC womens J18A 2X39:47.055:32.9 15:45.9
125 Commercial RC womens J18A 2X39:29.055:15.4 15:46.4
115 St. Josephs College RC mens J18 2X32:28.548:17.6time only15:49.1
151 Sligo RC mens Novice 1X50:31.906:25.7 15:53.7
134 Athlone BC A (Egan) mens J18A 1X43:11.959:22.0 16:10.1
154 NUI Galway BC A (Hurst) womens intermediate 1X52:23.908:36.3 16:12.4
150 Colaiste Iognaid RC mens J16 2X50:06.106:24.1 16:18.1
169 Commercial RC B (Baskerville)mens J15 1X59:53.816:16.5 16:22.7
155 Commercial RC A (Foley) womens intermediate 1X52:56.209:21.8 16:25.6
147City of Derry (Durso) (e)mens masters 1X48:28.504:55.014:47.516:26.5
143 Colaiste Iognaid RC womens J16 4X+46:47.103:17.8 16:30.7
167 Commercial RC A (Beggan) mens J15 1X59:26.116:02.0 16:35.8
146 Belfast BC (Lockwood) (f 61)mens masters 1X47:57.004:37.114:25.016:40.0
144 Sligo RC womens J16 4X+47:18.004:01.8 16:43.8
174 Commercial RC (Rooney)womens J16 1X02:12.819:01.0 16:48.2
71Commercial RC C (Keogh)mens J161X00:37.717:26.1time only16:48.4
157 NUI Galway BC B (Keogh)womens intermediate 1X53:26.310:14.7 16:48.4
142 Carrick-on-Shannon RC womens J16 4X+46:09.903:01.1 16:51.2
164 Garda Siochana BC Bwomens novice 4+56:48.713:40.6 16:51.9
173 Commercial RC E (Phelan)mens J15 1X01:38.018:40.9 17:02.9
162 Commercial RC womens novice 4+56:09.813:12.9 17:03.1
160 Athlone BC womens J15 4X+54:42.211:46.4 17:04.2
121 Lady Victoria BC (e 234)mens masters 4+36:24.553:42.715:59.217:18.2
170 Commercial RC C (Beggan)mens J15 1X00:00.917:36.0 17:35.1
176 Athlone BC womens J14 4X+03:01.520:44.6 17:43.1
127 Colaiste Iognaid RC womens J18A 2X40:28.158:28.7 18:00.6
152 Commercial RC womens J18A 2-51:15.009:28.3 18:13.3
118 Dublin University BC mens intermediate 2X34:17.352:33.6 18:16.4
153 Commercial RC Bwomens J18A 2-51:48.010:13.6 18:25.6
172 Commercial RC D (Byrne)mens J15 1X01:11.919:46.5 18:34.6
141 Sligo RC (Patterson)mens j16 2X45:53.904:30.4 18:36.5
166 NUI Galway BC Bwomens novice 4+58:53.517:47.1 18:53.6
124 St. Josephs College RC mens J15 8+39:02.457:57.2 18:54.8
158 Belfast BC (Lockwood)womens intermediate 1X53:57.413:02.7 19:05.3
161 Sligo RC womens J15 4X+55:26.614:33.6 19:07.0
128 Commercial RC Bwomens J18A 2X40:54.200:34.8 19:40.6
165 NUI Galway BC womens novice 4+58:01.019:16.8 21:15.9
175Commercial (Rooneywomens J16 1X02:37.925:06.0 22:28.2
Published in Rowing

# ROWING: Trinity’s intermediate eight were the fastest crew in the first head at the Carrick-on-Shannon Head of the River today. They had almost eight seconds to spare over the second-placed NUIG intermediate eight.

CARRICK-ON-SHANNON HEAD, SATURDAY
1 Dublin University BC mens intermediate 8+12:48.624:23.5 11:34.9 
2 NUI Galway BC mens intermediate 8+13:12.924:55.6 11:42.7 
6 St. Josephs College RC mens intermediate 8+15:21.527:25.4 12:03.9 
5 Dublin University BC Cmens intermediate 8+15:01.927:36.6 12:34.7 
26 Bann RC mens J16 8+28:55.441:38.9 12:43.5
3 NUI Galway BC mens senior 4-13:42.026:31.0 12:48.9
7 Dublin University BC Dmens intermediate 8+16:05.129:00.2 12:55.1
27 Colaiste Iognaid RC mens J16 8+29:42.042:49.6 13:07.6
4 Dublin University BC mens senior 4-14:04.927:25.8 13:21.0
38 Commercial RC mens J16 4X+36:05.549:31.5 13:25.9
12 Athlone BC - Athlone BC/City of Derry BC (e 457)mens masters 8+19:13.732:43.012:16.313:29.3
30 NUI Galway BC mens novice 4+31:49.245:34.0 13:44.8
9 Colaiste Iognaid RC mens J18A 4+18:10.432:00.8 13:50.4
28 St. Josephs College RC mens J16 8+30:15.944:10.4 13:54.5
13 Lady Victoria BC (f 486)mens masters 8+19:37.133:56.412:40.314:19.3
25 Athlone BC mens J16 8+28:21.242:45.2 14:24.0
15 Athlone BC mens J18A 2X20:52.735:21.2 14:28.4
18 Bann RC mens senior 2-23:16.737:45.3 14:28.6
31 Dublin University BC mens novice 4+32:30.447:03.8 14:33.3
14 Commercial RC mens J18A 2X20:15.234:49.5 14:34.3
34 Commercial RC womens intermediate 4+34:09.048:49.7 14:40.8 
37 NUI Galway BC womens intermediate 2X35:34.450:19.8 14:45.4 
52 Dublin University BC B (Jacques)mens intermediate 1X42:14.757:01.3 14:46.6 
51 Commercial RC B (Yeomans)mens intermediate 1X41:36.156:26.6 14:50.6 
56 Dublin University BC D (Acheson)mens intermediate 1X43:46.958:38.8 14:51.9 
50 Three Castles Rowing Club (Corcoran)mens intermediate 1X41:08.156:00.3 14:52.3 
33 NUI Galway BC womens intermediate 4+33:39.648:37.1 14:57.5 
20 Commercial RC mens senior 2-24:16.039:15.8 14:59.8 
21 Commercial RC Bmens senior 2-24:53.539:55.7 15:02.2 
58 Dublin University BC E (Hughes)mens intermediate 1X44:33.159:45.7 15:12.6 
32 NUI Galway BC Bmens novice 4+33:13.248:27.9 15:14.7Boat tipped
35 NUI Galway BC Bwomens intermediate 4+34:36.449:53.0 15:16.7 
44 Carrick-on-Shannon RC B (Leyden)mens intermediate 1X38:49.854:10.9 15:21.1 
23 Commercial RC womens J18A 4X-26:08.041:30.8 15:22.7 
77 Commercial RC mens J15 2X51:02.906:30.0 15:27.1 
16 Colaiste Iognaid RC mens J18A 2X21:39.637:10.8 15:31.2 
48 Carrick-on-Shannon RC A (Cox) mens intermediate 1X40:10.555:41.7 15:31.2 
8 St. Josephs College RC mens J18A 2X22:16.137:47.7 15:31.7 
17 Commercial RC Bmens J18A 2X22:57.138:33.6 15:36.5 
40 Commercial RC womens novice 8+37:21.352:59.1 15:37.9 
22 Colaiste Iognaid RC womens J18A 4X-25:20.740:59.1 15:38.4 
39 Sligo RC mens J16 4X+36:41.852:27.7 15:45.9 
55 Commercial RC D (Carroll)mens intermediate 1X43:21.859:11.5 15:49.7 
64 Carrick-on-Shannon RC (Carthy)mens J18A 1x46:25.902:15.6 15:49.7 
47 Bann RC (Whoriskey)mens intermediate 1X39:40.955:32.9 15:52.0 
60 Dublin University BC G (Pounch)mens intermediate 1X45:21.901:22.1 16:00.2 
61 Athlone BC mens J15 4X+45:54.201:55.7 16:01.5 
75 Lagan Scullers Club B (b 79)mens masters 2X50:09.506:11.915:54.316:02.3 
24 Athlone BC womens J18A 4X-26:49.342:55.3 16:06.0 
122 St. Michaels Rowing Club (e 230)mens masters 4+27:18.743:32.714:55.016:14.0 
72 Carrick-on-Shannon RC womens J16 2X48:51.805:08.8 16:17.0 
57 Commercial RC E (D'Estelle-Roe)mens intermediate 1X44:08.000:28.9 16:20.9 
59 Dublin University BC F (Mc Cormick)mens intermediate 1X44:55.201:17.7 16:22.4
67 Carrick-on-Shannon RC A (Hartigan) mens J16 1X47:39.004:08.7 16:29.7
41 NUI Galway BC womens novice 8+38:10.754:55.3 16:44.6
73 Colaiste Iognaid RC womens J16 2X49:12.405:57.6 16:45.2
65 Carrick-on-Shannon RC (Kelly)womens J18A 1X46:49.803:43.0 16:53.3
29 St. Josephs College RC Bmens J16 8+31:08.348:14.5 17:06.2
49 Belfast BC (Lockwood)mens intermediate 1X40:35.157:46.3 17:11.2
46 Athlone BC (Molloy)mens intermediate 1X39:16.456:40.8 17:24.4
177 Athlone BC womens J15 2X53:03.310:48.0 17:44.7
69 Commercial RC B (O Rourke)mens J16 1X48:06.505:57.1 17:50.6
74 Sligo RC womens J16 2X49:42.707:36.6 17:53.8
54 Dublin University BC C (Dolan)mens intermediate 1X43:04.701:10.7 18:06.0
70 Carrick-on-Shannon RC B (Jordan)mens J16 1X48:27.406:45.8 18:18.4
76 Lagan Scullers Club A - Belfast RC/Lagan Scullers Club (h 146)mens masters 2X50:39.509:00.614:55.118:21.1
66 Commercial RC A (Byrne) mens J16 1X47:21.005:46.9 18:25.9
10 Dublin University BC mens senior 2X18:21.237:01.2 18:40.0
163 Garda Siochana BC womens novice 4+52:42.611:23.0 18:40.4 
80 Belfast BC (Lockwood) (f 62)womens masters 1X51:53.410:52.116:34.718:58.7Time Only
78 Carrick-on-Shannon RC (Brogan)womens J15 1X51:27.110:44.8 19:17.7
Published in Rowing

# ROWING: Neptune Rowing Club had a good day at the Lagan Head of the River in Belfast on Saturday. Men’s junior quadruple sculls from the Dublin club placed first and second in Head One. Rory O’Connor of Queen’s University was the fastest senior single sculler.

Lagan Head of the River 2013 - Race 1 – 2700m Saturday 16th February 1130
RESULTS by Time – Masters handicap not applied
POSITION
CREW
NUMBER Club Class Cox/Steerer Time % of winning
time Comments
1 102 Neptune RC MJ18A 4X- W. Doyle 10:59.0 100.00
2 103 Portora BC MJ18A 4X- K. Anderson 11:21.1 103.35
3 112 QUBBC A MS 2- C. Beck 11:35.7 105.57
4 101 RBAIRC A MJ18A 4X- J. Hoy 11:53.7 108.30
5 155 Portora BC MJ15 8+ E. McClean 11:54.8 108.46
6 116 QUBBC C MS 2- K. Coughlan 12:01.6 109.51
7 121 QUBBC D MS 2- J. Cook 12:22.7 112.70
8 106 RBAIRC B MJ18A 4X- A. George 12:23.8 112.87
9 110 QUBBC MS 1X R. O'Connor 12:26.6 113.29
10 147 CAIBC MN 4+ J. Taggart 12:28.7 113.61
11 119 BRC B MS 2- K. McCracken 12:32.0 114.10
12 124 BBC B MM E 4+ J. Malloy 12:32.4 114.17
13 115 Neptune RC MS 2- L. Hawkes 12:32.9 114.24
14 118 Bann RC MS 2- C. Logan 12:35.3 114.62
15 150 Portora BC A WJ16 8+ C. McCLean 12:40.0 115.32
16 108 Bann RC MJ18A 4- M. Curran 12:40.1 115.34
17 111 LSC MS 1X N. Darby 12:43.7 115.89
18 135 Portadown BC MN 1X S. McKeown 12:49.1 116.71
19 156 Bann RC MJ15 4X+ F. Stinson 12:51.0 117.00
20 140 Commercial RC WI 1 4+ R. Keogh 13:06.1 119.28
21 123 QUBBC E MS 2- G. Doran 13:10.1 119.90
22 114 BRC A MS 2- G. Meek 13:11.6 120.12
23 148 CAIBC MJ18A 2X A. Meenagh 13:11.7 120.13
24 141 Bann RC WI 1 4+ L. Ferguson 13:16.5 120.86
25 122 Portora BC MS 2- R. Magwood 13:17.2 120.96
26 130 SABC MI 1 1X B. O'Carroll 13:18.2 121.12
27 120 Commercial RC MS 2- S. Connolly 13:21.0 121.55
28 139 QUBLBC WI 1 4+ C. Moorehead 13:22.4 121.75
29 145 Portora BC MJ16 4X+ M. Woodhouse 13:24.1 122.01
30 173 QUBLBC WN 4+ C. Campbell 13:29.6 122.85
31 161 BRC MN 4X+ S. Smith 13:29.9 122.89
32 143 Llandaff BC MM D 2- O. Zeigler 13:30.9 123.04
33 133 Bann RC B MJ18A 1X J. Gordon 13:38.9 124.26
34 138 DULBC WI 1 4+ N. Williams 13:41.0 124.58
35 126 Bann RC MI 1 1X D. Whoriskey 13:41.5 124.66
36 184 Portora BC MM D 1X G. Murphy 13:49.8 125.91
37 177 DULBC B WN 4+ K. Paterson 13:51.8 126.22
38 125 BBC A MM E 4+ D. Trainor 13:54.2 126.58
39 146 RBAIRC MJ16 4X+ D. Taylor 13:54.9 126.69
40 169 BBC/LSC WM 4X- S. Herron 13:58.5 127.23
41 178 BRC B WN 4+ K. McCullagh 14:03.7 128.02
42 136 Neptune RC WJ18A 4X- A. Byrne 14:05.8 128.34
43 175 BRC A WN 4+ S. Mairs 14:06.1 128.39
44 160 CAIBC MJ16 2X J. Gregg 14:08.1 128.69
45 162 Portora BC A WJ15 8+ Z. Donaldson 14:17.2 130.08
46 181 LSC A MN 1X J. McAllister 14:19.5 130.42
47 172 DULBC A WN 4+ G. Nic Fhionnain 14:20.4 130.56
48 105 Portadown BC MJ18A 4X- M. Dowdeswell 14:21.0 130.65
49 128 CAIBC MI 1 1X C. McDowell 14:22.0 130.81
50 166 Portora BC WJ18A 1X P. Mulligan 14:22.6 130.89
51 164 QUBLBC WI 1 1X A. Leahy 14:41.1 133.69
52 188 BBC MM F 1X S. Lockwood 14:42.4 133.89
53 185 Neptune RC MM E 1X E. Dolan 14:50.0 135.05
54 154 QUBLBC B WS 2- A. Aitken 14:57.0 136.12
55 144 CAIBC MJ16 4X+ A. Moore 15:00.3 136.62
POSITION CREW
NUMBER Club Class Cox/Steerer Time % of winning
time Comments
56 131 Bann RC A MJ18A 1X M. Curran 15:03.5 137.10
57 153 QUBLBC A WS 2- H. Douglas 15:19.5 139.53
58 157 CAIBC MJ15 4X+ R. O'Neill 15:36.9 142.17
59 193 Portora BC A MJ14 4X+ E. Daly 15:39.9 142.62
60 191 LSC MM G 2X P. Griffith 15:40.5 142.71
61 176 BBC WN 4+ A. Scott 15:54.3 144.81
62 159 Neptune RC WJ18A 2X V. Connolly 16:02.9 146.12
63 197 BBC WM F 1X A. Lockwood 16:28.9 150.06
64 151 Portora BC B WJ16 8+ E. Reynolds 16:46.4 152.71
65 170 BRC WJ16 4X+ M. Taylor 16:47.0 152.81
66 183 BRC MN 2X T. McAughtrey 16:58.6 154.57
67 180 Portadown BC MM D 4+ R. Walker 17:06.6 155.79
68 187 LSC B MM E 1X D. O'Hara 17:24.1 158.43
69 190 BRC B WN 2X C. Coulter 17:41.6 161.10
70 198 LSC WN 1X T. Florence 18:05.0 164.64
71 196 Neptune RC WM B 1X L. Feldman 19:00.8 173.11
72 195 Portora BC WJ14 4X+ E. Keane 21:13.3 193.21
73 194 Portora BC B MJ14 4X+ A. Beacom 23:13.6 211.47
p 113 BBC MS 2- A. Boreham
117 BBC/RBAIRC MS 2- J. Mitchell
127 BRC MI 1 1X J. Baird
129 Neptune RC MI 1 1X D. Brett
132 Belfast BC MJ18A 1X Murray
134 De Mass MM C 1X R. Shirley
142 BBC WI 1 4+ A. Clayton
149 Portadown BC MJ18A 2X L. Chambers
163 Portora BC B WJ15 8+ C. Blackwell
165 BBC A WJ18A 1X K. Turner
167 BBC B WJ18A 1X H. McKeever
174 Neptune RC WN 4+ A. Hall
179 BRC C WN 4+ P. Griffith
182 LSC B MN 1X T. McGivern
186 LSC A MM F 1X G. Fettis
189 BRC A WN 2X K. Flack
Lagan Head of the River is organised by Belfast Rowing Club
with assistance from Queens University Boat Club, Lagan Scullers Club, RBAI
Rowing Club and Belfast Boat Club
and the following organisations –
Belfast Harbour Commissioners
Belfast City Centre Regeneration Directorate
Odyssey Arena
Powerhouse Sport
Published in Rowing

# ROWING: Shandon’s junior 18 eight was the fastest junior crew at the Muckross head of the River at the National Rowing Centre in Cork on Saturday. The Cork crew clocked 10 minutes 18 seconds. Trinity’s men’s senior eight was the fastest of the day, with a time of nine minutes 33 seconds for the 3,800 metres.

Sat 8 December 2012 3800m
10am - 3pm Rolling Head CATEGORY RESULTS
Mens Eight
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
DUBC (Trinity) 40 M S 8+ M S 8+ D. Rooney 03:04:16 03:13:49 00:09:33
Mens Senior 4x-
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
DUBC (Trinity) 41 M S 4x- M S 4X- A P. Hughes 04:42:41 04:52:51 00:10:10
DUBC (Trinity) 42 M S 4x- M S 4X- B D. Rooney 05:39:21 05:49:41 00:10:20
Mens Senior 2-
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
UCC RC 200 M S 2- M S 2- P. Williams 04:02:23 04:13:47 00:11:24
Mens Senior 1x
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
UCC RC 201 M S 1x M S 1x P. O'Connell 03:16:17 03:28:10 00:11:53
Lee Valley RC 123 M S 1x M S 1x A G. Sheehan 01:49:46 02:02:07 00:12:21
Lee Valley RC 124 M S 1x M S 1x B C. Smith DNR DNR DNR
Muckross HOR 2012
Sat 8 December 2012 3800m
10am - 3pm Rolling Head CATEGORY RESULTS
Mens Intermediate 8+
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
DUBC (Trinity) 43 M I 8+ M I 8+ A M.R. Riegel 04:11:32 04:21:21 00:09:49
DUBC (Trinity) 44 M I 8+ M I 8+ B (Nov) A. Sloane 03:12:27 03:23:18 00:10:51
Cork BC 5 M I 8+ M I 8+ E. Walsh 01:24:22 01:35:47 00:11:25
Muckross RC 130 M I 8+ M I 8+ M. Coffey DNR DNR DNR
Mens Intermediate 4+
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
UCC RC 202 M I 4+ M I 4+ A K. Synnott 01:06:45 01:17:28 00:10:43
DUBC (Trinity) 46 M I 4+ M I 4+ B B. Morgan 05:44:57 05:55:50 00:10:53
Fossa RC 77 M I 4+ M I 4+ M. Dennehy 03:20:14 03:31:21 00:11:07
DUBC (Trinity) 45 M I 4+ M I 4+ A I. Hurley 05:14:46 05:25:55 00:11:09
UCC RC 203 M I 4+ M I 4+ B (Nov) M. Stanton 03:19:03 03:30:16 00:11:13
DUBC (Trinity) 47 M I 4+ M I 4+ C (Nov) P. Smith 04:35:37 04:47:49 00:12:12
Mens Intermediate 2x
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
UCC RC 205 M I 2x M I 2x S. O'Sullivan 01:06:25 01:17:59 00:11:34
DUBC (Trinity) 49 M I 2x M I 2x B P. Mannix 02:59:01 03:10:36 00:11:35
Cork BC 6 M I 2x M I 2x D. Collins 04:13:29 04:26:06 00:12:37
DUBC (Trinity) 48 M I 2x M I 2x A I. Kelly DNR DNR DNR
Mens Intermediate 2-
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Muckross HOR 2012
Cork BC 307 M I 2- M I 2- A (J18) C. Murray 04:05:31 04:18:01 00:12:30
UCC RC 204 M I 2- M I 2- I. Kerins 03:16:55 03:29:30 00:12:35
Cork BC 8 M I 2- M I 2- B (J18) W. Stone DNR DNR DNR
Mens Intermediate 1x
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
UCC RC 206 M I 1x M I 1x A R. McGuckin 01:49:30 02:01:47 00:12:17
UCC RC 209 M I 1x M I 1x D K. Synnott 03:15:57 03:28:20 00:12:23
Shandon BC 151 M I 1x M I 1x B. O'Flynn 01:03:49 01:16:41 00:12:52
DUBC (Trinity) 50 M I 1x M I 1x A C.L. Dolan 03:58:32 04:13:01 00:14:29
UCC RC 208 M I 1x M I 1x C S. O'Sullivan 03:16:40 DNF DNF
DUBC (Trinity) 51 M I 1x M I 1x B P. Geheber DNR DNR DNR
St. Brendan's RC 199 M I 1x M I 1x (MastersG B. )Real DNR DNR DNR
UCC RC 207 M I 1x M I 1x B P. Williams DNR DNR DNR
MENS INTERMEDIATE - TIMING ONLY CREWS
Mens Intermediate 4+
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Fossa RC 260 M I 4+ M I 4+ (T.O.) M. Dennehy 01:14:47 01:26:26 00:11:39
Mens Intermediate 1x
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Cork BC 250 M I 1x M I 1x (T.O.) D. Collins DNR DNR DNR
Sat 8 December 2012 3800m
10am - 3pm Rolling Head CATEGORY RESULTS
Mens Novice 4x+
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
DUBC (Trinity) 52 M N 4x+ M N 4x+ A. Sloane 05:51:20 06:03:08 00:11:48
St. Brendan's RC 197 M N 4x+ M N 4x+ D. O'Sullivan 01:30:14 01:43:11 00:12:57
Mens Novice 1x
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
DUBC (Trinity) 53 M N 1x M N 1x A I. Hurley 03:17:18 03:29:57 00:12:39
UCC RC 210 M N 1x M N 1x M. Stanton 00:53:42 01:06:25 00:12:43
Shandon BC 153 M N 1x M N 1x B D. Smith 04:19:53 04:33:00 00:13:07
Lee RC 84 M N 1x M N 1x A M. Breen 01:18:22 01:31:41 00:13:19
DUBC (Trinity) 54 M N 1x M N 1x B F.M. McCormick05:35:55 05:49:19 00:13:24
Shandon BC 152 M N 1x M N 1x A D. Smith 02:17:21 02:30:57 00:13:36
Lee Valley RC 127 M N 1x M N 1x B E. O'Neil 01:22:12 01:35:57 00:13:45
Lee Valley RC 126 M N 1x M N 1x A N. Hillyer 01:22:39 01:36:32 00:13:53
DUBC (Trinity) 55 M N 1x M N 1x C P. Costello 03:03:05 03:18:32 00:15:27
DUBC (Trinity) 59 M N 1x M N 1x G J. Pounch 04:44:06 05:00:42 00:16:36
Lee RC 85 M N 1x M N 1x B E. White 01:17:12 DNF DNF
DUBC (Trinity) 56 M N 1x M N 1x D C. Shine DNR DNR DNR
DUBC (Trinity) 57 M N 1x M N 1x E G. Nevin DNR DNR DNR
DUBC (Trinity) 58 M N 1x M N 1x F D. Callanan DNR DNR DNR
Muckross HOR 2012
Lee Valley RC 128 M N 1x M N 1x C C. Smith DNR DNR DNR
Mens Masters 4+
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Shandon BC 154 M M 4+ M M 4+ (B) D. Smith 04:23:03 04:34:47 00:11:44
Fermoy RC 60 M M 4+ M M 4+ (C) D. Pyne 01:38:42 01:50:37 00:11:55
Carlow RC 1 M M 4+ M M 4+ (C) S. Scully 01:41:51 01:54:12 00:12:21
Mens Masters 2x
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Carlow RC 2 M M 2x M M 2x A (C)S. Scully 04:12:19 04:25:20 00:13:01
St. Brendan's RC 198 M M 2x M M 2x (C) S. Real 03:51:13 04:05:18 00:14:05
Carlow RC 3 M M 2x M M 2x B (F)A. Dooley 01:42:26 01:56:34 00:14:08
Sat 8 December 2012 3800m
10am - 3pm Rolling Head CATEGORY RESULTS
Mens Junior 18 8+
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Shandon BC 155 M J18 8+ M J18 8+ A K. Sheehan 05:29:21 05:39:39 00:10:18
Fermoy RC 61 M J18 8+ M J18 8+ A R. Myers 01:31:10 01:42:41 00:11:31
Shandon BC 156 M J18 8+ M J18 8+ B (JD16. )O'Neill 02:17:54 02:29:42 00:11:48
Fermoy RC 62 M J18 8+ M J18 8+ B (JR16. )Roche 02:29:30 02:41:20 00:11:50
Mens Junior 18 4x-
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Cork BC 10 M J18 4x- M J18 4x- W. Stone 01:15:25 01:25:59 00:10:34
Shandon BC 158 M J18 4x- M J18 4x- B K. Sheehan 02:46:48 02:57:48 00:11:00
Shandon BC 157 M J18 4x- M J18 4x- A C. Hennessy 01:10:37 01:21:41 00:11:04
Muckross RC 131 M J18 4x- M J18 4x- A D. Murphy 00:45:48 00:57:56 00:12:08
Muckross RC 132 M J18 4x- M J18 4x- B A. Quigley 01:31:28 01:44:00 00:12:32
Mens Junior 18 2x
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Lee RC 87 M J18 2x M J18 2x B (JM16. )Nagle 04:16:33 04:28:03 00:11:30
Lee RC 83 M J18 2x M J18 2x C E. White 04:10:21 04:22:18 00:11:57
Lee RC 86 M J18 2x M J18 2x A (JJ1.6 M) cCarthy 02:11:36 02:24:02 00:12:26
Muckross HOR 2012
Muckross RC 133 M J18 2x M J18 2x A C. McSherry 03:14:29 03:27:30 00:13:01
Muckross RC 134 M J18 2x M J18 2x B D. Murphy 04:03:00 04:16:45 00:13:45
Mens Junior 18 1x
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Cork BC 11 M J18 1x M J18 1x A N. McCarthy 03:49:23 04:01:47 00:12:24
Cork BC 12 M J18 1x M J18 1x B S. Murphy 03:47:31 04:00:05 00:12:34
Waterford BC 218 M J18 1x M J18 1x B R. O'Mahony 03:37:21 03:50:49 00:13:28
Waterford BC 217 M J18 1x M J18 1x A R. O'Mahony 01:26:56 01:40:39 00:13:43
Sat 8 December 2012 3800m
10am - 3pm Rolling Head CATEGORY RESULTS
Mens Junior 16 4x+
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Skibbereen RC 184 M J16 4x+ M J16 4x+ S. Walsh 02:08:45 02:20:46 00:12:01
Killorglin RC 78 M J16 4x+ M J16 4x+ R. Shaw DNR DNR DNR
Lee RC 88 M J16 4x+ M J16 4x+ M. Nagle DNR DNR DNR
Mens Junior 16 1x
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Shandon BC 159 M J16 1x M J16 1x C. Hennessy 03:16:30 03:29:08 00:12:38
Waterford BC 222 M J16 1x M J16 1x C A. Goff 03:32:46 03:45:39 00:12:53
Lee RC 91 M J16 1x M J16 1x C S. Kearney 03:56:41 04:09:36 00:12:55
Lee RC 92 M J16 1x M J16 1x D J. Larkin 01:18:01 01:31:00 00:12:59
Skibbereen RC 186 M J16 1x M J16 1x B F. McCarthy 00:45:02 00:58:07 00:13:05
Lee RC 93 M J16 1x M J16 1x E D. Synnott 01:02:47 01:15:53 00:13:06
Waterford BC 220 M J16 1x M J16 1x A A. Goff 01:18:40 01:31:47 00:13:07
Skibbereen RC 185 M J16 1x M J16 1x A D. McCarthy 00:44:51 00:58:09 00:13:18
Waterford BC 223 M J16 1x M J16 1x D M. O'Hanlon 03:40:26 03:53:53 00:13:27
Lee RC 90 M J16 1x M J16 1x B R. Hill 04:04:40 04:18:07 00:13:27
Lee RC 95 M J16 1x M J16 1x F S. Tyner 03:56:21 04:10:20 00:13:59
Waterford BC 221 M J16 1x M J16 1x B M. O'Hanlon 01:28:33 01:43:06 00:14:33
Lee RC 89 M J16 1x M J16 1x A J. McCarthy DNR DNR DNR
Muckross HOR 2012
Sat 8 December 2012 3800m
10am - 3pm Rolling Head CATEGORY RESULTS
Mens Junior 15 4x+
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Cork BC 14 M J15 4x+ M J15 4x+ B E. Redmond 05:15:38 05:27:03 00:11:25
Cork BC 15 M J15 4x+ M J15 4x+ C F. O'Sullivan 01:43:07 01:54:43 00:11:36
Fermoy RC 63 M J15 4x+ M J15 4x+ A T. Pyne 01:21:25 01:33:22 00:11:57
Killorglin RC 79 M J15 4x+ M J15 4x+ R. Shaw 03:07:32 03:19:33 00:12:01
Shandon BC 160 M J15 4x+ M J15 4x+ C. O'Gorman 04:38:36 04:51:16 00:12:40
Cork BC 13 M J15 4x+ M J15 4x+ A S. O'Connell 00:51:02 01:03:50 00:12:48
Skibbereen RC 187 M J15 4x+ M J15 4x+ D. O'Sullivan 00:49:56 01:02:44 00:12:48
Cork BC 16 M J15 4x+ M J15 4x+ D K. White 01:01:31 01:14:38 00:13:07
Lee RC 96 M J15 4x+ M J15 4x+ M. Shiel-Lantry04:28:41 04:42:15 00:13:34
Cork BC 335 M J15 4x+ M J15 4x+ E E. Whooley 01:48:30 02:02:35 00:14:05
Fermoy RC 64 M J15 4x+ M J15 4x+ B P. Varner 02:32:01 02:46:10 00:14:09
Mens Junior 15 2x
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Shandon BC 161 M J15 2x M J15 2x A S. O'Sullivan 01:35:41 01:47:44 00:12:03
Lee RC 97 M J15 2x M J15 2x D. Larkin 03:05:10 03:17:36 00:12:26
Skibbereen RC 188 M J15 2x M J15 2x E. Glynn 03:21:13 03:33:50 00:12:37
Cork BC 19 M J15 2x M J15 2x B K. White 02:27:42 02:40:24 00:12:42
Cork BC 18 M J15 2x M J15 2x A E. Redmond 05:04:20 05:17:43 00:13:23
Shandon BC 162 M J15 2x M J15 2x B E. Hickey 02:34:38 02:48:41 00:14:03
Shandon BC 163 M J15 2x M J15 2x C S. Barry 03:24:04 03:39:18 00:15:14
Muckross RC 135 M J15 2x M J15 2x S. Cremin 04:24:49 04:41:29 00:16:40
Muckross HOR 2012
Mens Junior 15 1x
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Shandon BC 165 M J15 1x M J15 1x B S. O'Sullivan 04:19:06 04:32:01 00:12:55
Cork BC 21 M J15 1x M J15 1x A S. O'Connell 02:28:02 02:41:09 00:13:07
Shandon BC 164 M J15 1x M J15 1x A R. Byrne 04:03:12 04:16:32 00:13:20
Cork BC 22 M J15 1x M J15 1x B T. Murphy 02:33:04 02:46:29 00:13:25
Lee RC 102 M J15 1x M J15 1x E D. Larkin 05:17:35 05:31:03 00:13:28
Lee RC 98 M J15 1x M J15 1x A D. Breen 02:29:28 02:42:57 00:13:29
Cork BC 23 M J15 1x M J15 1x C L. O'Connell 04:51:37 05:05:13 00:13:36
Lee RC 100 M J15 1x M J15 1x C H. Deasy 05:17:07 05:30:43 00:13:36
Cork BC 24 M J15 1x M J15 1x D B. Connolly 04:50:25 05:04:14 00:13:49
Lee RC 101 M J15 1x M J15 1x D P. Jackson 05:16:41 05:30:35 00:13:54
Lee RC 99 M J15 1x M J15 1x B S. Crean 05:07:10 05:21:06 00:13:56
Cork BC 26 M J15 1x M J15 1x E F. O'Sullivan 04:48:52 05:02:52 00:14:00
Skibbereen RC 189 M J15 1x M J15 1x D. O'Sullivan 02:04:39 02:18:46 00:14:07
Cork BC 27 M J15 1x M J15 1x F A. O'Sullivan DNR DNR DNR
Sat 8 December 2012 3800m
10am - 3pm Rolling Head CATEGORY RESULTS
Mens Junior 14 4x+
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Lee RC 103 M J14 4x+ M J14 4x+ A D. Larkin 01:07:58 01:19:56 00:11:58
Lee RC 105 M J14 4x+ M J14 4x+ C E. O'Sullivan 02:40:02 02:53:40 00:13:38
Lee RC 104 M J14 4x+ M J14 4x+ B M. Shiel-Lantry 01:08:30 01:22:20 00:13:50
Shandon BC 166 M J14 4x+ M J14 4x+ S. O'Neill 03:39:42 03:54:57 00:15:15
Fermoy RC 65 M J14 4x+ M J14 4x+ T. Ryan 02:13:55 02:29:13 00:15:18
Muckross RC 136 M J14 4x+ M J14 4x+ A P. Wrenn 00:43:59 01:01:44 00:17:45
Muckross RC 137 M J14 4x+ M J14 4x+ B B. Wall 01:47:59 02:05:54 00:17:55
Lee RC 106 M J14 4x+ M J14 4x+ D M. Shiel-Lantry DNR DNR DNR
MENS JUNIOR 14 - TIMING ONLY CREWS
Mens Junior 14 4x+
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Cork BC 251 M J14 4x+ M J14 4x+ A (T.O.)E. Curtin 02:43:06 02:56:22 00:13:16
Cork BC 252 M J14 4x+ M J14 4x+ B (T.O.)D. O'Connor 02:25:19 02:40:47 00:15:28
Muckross HOR 2012
Sat 8 December 2012 3800m
10am - 3pm Rolling Head CATEGORY RESULTS
Womens Senior 4
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Cork BC 28 W S 4- W S 4- T.M. Williams 05:13:56 05:25:38 00:11:42
Muckross RC 139 W S 4- W S 4- B (J18) S. O'Sullivan 05:03:04 05:15:02 00:11:58
Muckross RC 138 W S 4- W S 4- R. Rea 00:52:49 01:06:53 00:14:04
Womens Senior 1x
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Cork BC 29 W S 1x W S 1x A M. O'Neill 01:44:08 01:57:05 00:12:57
Cork BC 30 W S 1x W S 1x B T.M. Williams 01:45:35 01:59:19 00:13:44
Carlow RC 4 W S 1x W S 1x (MastersA .C D) ormer 03:43:01 03:58:00 00:14:59
Womens Intermediate 4+
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Shandon BC 167 W I 4+ W I 4+ H. Lingwood 03:22:48 03:35:39 00:12:51
Womens Intermediate 2x
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Muckross HOR 2012
Shandon BC 168 W I 2x W I 2x S. Horgan DNR DNR DNR
Womens Intermediate 1x
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Shandon BC 170 W I 1x W I 1x S. Horgan 00:53:23 01:07:12 00:13:49
UCC RC 212 W I 1x W I 1x B R. Mertz 03:15:46 03:29:36 00:13:50
Cork BC 32 W I 1x W I 1x B A. Wickham 01:45:03 01:58:54 00:13:51
UCC RC 216 W I 1x W I 1x F N. O'Mahony 03:15:26 03:29:32 00:14:06
UCC RC 211 W I 1x W I 1x A R. Mertz 01:04:22 01:18:30 00:14:08
UCC RC 215 W I 1x W I 1x E N. O'Mahony 01:04:50 01:19:27 00:14:37
Cork BC 31 W I 1x W I 1x A O. McGrath 01:12:39 01:28:35 00:15:56
Cork BC 33 W I 1x W I 1x C F. Judge DNR DNR DNR
Lee Valley RC 129 W I 1x W I 1x K. Corcoran-O'HaDreNR DNR DNR
UCC RC 213 W I 1x W I 1x C L. Murphy DNR DNR DNR
UCC RC 214 W I 1x W I 1x D L. Murphy DNR DNR DNR
Womens Novice 1x
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Lee RC 108 W N 1x W N 1x A. McGrath 02:07:05 02:22:00 00:14:55
Shandon BC 171 W N 1x W N 1x A S. Slattery DNR DNR DNR
Shandon BC 172 W N 1x W N 1x B S. Slattery DNR DNR DNR
Sat 8 December 2012 3800m
10am - 3pm Rolling Head CATEGORY RESULTS
Womens Junior 18 8+
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Shandon BC 173 W J18 8+ W J18 8+ R. O'Sullivan 01:29:18 01:42:08 00:12:50
Womens Junior 18 4x-
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Shandon BC 174 W J18 4x- W J18 4x- C. Scannell 02:03:12 02:15:03 00:11:51
Cork BC 34 W J18 4x- W J18 4x- N. O'Sullivan 02:03:37 02:15:38 00:12:01
Fermoy RC 66 W J18 4x- W J18 4x- H. Shinnick DNR DNR DNR
Womens Junior 18 2x
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Muckross RC 141 W J18 2x W J18 2x B (JK1. 6O) 'Connor 03:14:10 03:26:46 00:12:36
Cork BC 35 W J18 2x W J18 2x M. Laughlin 02:16:34 02:29:46 00:13:12
Skibbereen RC 190 W J18 2x W J18 2x (J16E). McCarthy 00:55:50 01:09:05 00:13:15
Muckross RC 140 W J18 2x W J18 2x A K. Cremin 03:00:12 03:13:41 00:13:29
Fermoy RC 67 W J18 2x W J18 2x E. Ryan 01:25:58 01:39:34 00:13:36
Shandon BC 176 W J18 2x W J18 2x B C. Scannell 04:20:19 04:34:00 00:13:41
Killorglin RC 80 W J18 2x W J18 2x M. McGillicuddy 01:19:39 01:33:21 00:13:42
Shandon BC 175 W J18 2x W J18 2x A L. McCurtin 03:59:01 04:12:44 00:13:43
Muckross HOR 2012
Womens Junior 18 1x
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Fermoy RC 68 W J18 1x W J18 1x A H. Shinnick 03:51:46 04:05:46 00:14:00
Fermoy RC 69 W J18 1x W J18 1x B M. Blackburne 02:10:13 02:24:17 00:14:04
Lee RC 109 W J18 1x W J18 1x A. McGrath 03:56:01 04:10:48 00:14:47
Sat 8 December 2012 3800m
10am - 3pm Rolling Head CATEGORY RESULTS
Womens Junior 16 8+
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Shandon BC 177 W J16 8+ W J16 8+ C. Sullivan 04:44:44 04:57:27 00:12:43
Womens Junior 16 4x+
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Skibbereen RC 191 W J16 4x+ W J16 4x+ A. O'Brien 03:10:41 03:23:41 00:13:00
Killorglin RC 81 W J16 4x+ W J16 4x+ D. Ryan 01:25:00 01:38:29 00:13:29
Cork BC 36 W J16 4x+ W J16 4x+ S. O'Sullivan 03:01:50 03:16:25 00:14:35
Shandon BC 178 W J16 4x+ W J16 4x+ A A. Duggan DNR DNR DNR
Shandon BC 179 W J16 4x+ W J16 4x+ B K. Hartnett DNR DNR DNR
Womens Junior 16 1x
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Muckross RC 143 W J16 1x W J16 1x B K. O'Connor 00:55:13 01:09:24 00:14:11
New Ross BC 149 W J16 1x W J16 1x C. Nolan 02:44:11 02:58:22 00:14:11
Muckross RC 142 W J16 1x W J16 1x A H. Hickey 00:54:32 01:08:51 00:14:19
Shandon BC 180 W J16 1x W J16 1x C. O'Sullivan 04:02:46 04:17:17 00:14:31
Lee RC 112 W J16 1x W J16 1x C S. Millere 03:17:39 03:32:15 00:14:36
Lee RC 110 W J16 1x W J16 1x A S. Haugh 01:00:41 01:15:33 00:14:52
Lee RC 111 W J16 1x W J16 1x B M. Leggett 03:30:00 03:45:55 00:15:55
Cork BC 38 W J16 1x W J16 1x E. O'Sullivan 01:00:07 01:16:26 00:16:19
Muckross HOR 2012
Sat 8 December 2012 3800m
10am - 3pm Rolling Head CATEGORY RESULTS
Womens Junior 15 4x+
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Shandon BC 181 W J15 4x+ W J15 4x+ A C. Sullivan 02:43:17 02:56:21 00:13:04
Killorglin RC 82 W J15 4x+ W J15 4x+ D. Ryan 03:27:40 03:40:47 00:13:07
Skibbereen RC 192 W J15 4x+ W J15 4x+ L. Heaphy 01:57:10 02:10:25 00:13:15
Shandon BC 182 W J15 4x+ W J15 4x+ B F. McKeeley 02:42:27 02:56:32 00:14:05
Lee RC 113 W J15 4x+ W J15 4x+ A. O'Flynn 02:41:30 02:55:59 00:14:29
Fermoy RC 70 W J15 4x+ W J15 4x+ R. Pratt 01:24:41 01:39:51 00:15:10
Womens Junior 15 2x
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Lee RC 115 W J15 2x W J15 2x B S. O'Mahoney 03:09:11 03:22:43 00:13:32
Skibbereen RC 193 W J15 2x W J15 2x A A. Fitzgerald 00:43:49 00:57:31 00:13:42
Skibbereen RC 194 W J15 2x W J15 2x B L. Heaphy 00:43:19 00:57:11 00:13:52
Skibbereen RC 195 W J15 2x W J15 2x C A. O'Brien 01:46:48 02:00:46 00:13:58
Fermoy RC 73 W J15 2x W J15 2x C R. Pratt 03:14:00 03:28:04 00:14:04
Lee RC 114 W J15 2x W J15 2x A C. Synnott 00:54:10 01:08:21 00:14:11
Muckross RC 145 W J15 2x W J15 2x B O. O'Donoghue 01:46:33 02:01:00 00:14:27
Muckross RC 144 W J15 2x W J15 2x A A. Murphy 00:48:45 01:03:33 00:14:48
Fermoy RC 72 W J15 2x W J15 2x B S. Nic an Deileadó0r1a:34:10 01:49:16 00:15:06
Fermoy RC 71 W J15 2x W J15 2x A S. Murphy 03:08:34 DNF DNF
Muckross HOR 2012
Womens Junior 15 1x
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Lee RC 119 W J15 1x W J15 1x D C. Synnott 01:00:21 01:14:49 00:14:28
New Ross BC 150 W J15 1x W J15 1x C. Nolan 00:45:27 01:00:04 00:14:37
Lee RC 116 W J15 1x W J15 1x A E. Cummins 01:01:01 01:15:54 00:14:53
Lee RC 118 W J15 1x W J15 1x C S. O'Mahoney 01:02:41 01:17:49 00:15:08
Fermoy RC 74 W J15 1x W J15 1x A K.A. Bartley 01:09:57 01:25:15 00:15:18
Fermoy RC 75 W J15 1x W J15 1x B K. O'Sullivan 02:57:31 03:13:03 00:15:32
Lee RC 117 W J15 1x W J15 1x B M. Heaney DNR DNR DNR
Womens Junior 14 4x+
Club Crew No Category Crew Name Start Finish Result
Lee RC 122 W J14 4x+ W J14 4x+ C L. McPhillips 05:33:59 05:46:46 00:12:47
Fermoy RC 76 W J14 4x+ W J14 4x+ A. Nic An Deileadó0r3a:15:04 03:28:38 00:13:34
Muckross RC 148 W J14 4x+ W J14 4x+ C O. O'Donoghue 03:49:01 04:02:38 00:13:37
Shandon BC 183 W J14 4x+ W J14 4x+ A. Rice 03:36:13 03:50:48 00:14:35
Lee RC 120 W J14 4x+ W J14 4x+ A C. Synnott 03:50:29 04:05:25 00:14:56
Muckross RC 147 W J14 4x+ W J14 4x+ B J. Walpole 01:41:28 01:56:33 00:15:05
Muckross RC 146 W J14 4x+ W J14 4x+ A J. Walpole 00:47:36 01:02:51 00:15:15
Cork BC 39 W J14 4x+ W J14 4x+ E. O'Sullivan 03:57:17 04:12:42 00:15:25
Skibbereen RC 196 W J14 4x+ W J14 4x+ H. O'Regan 00:57:58 01:13:52 00:15:54
Lee RC 121 W J14 4x+ W J14 4x+ B C. Synnott DNR DNR DNR
Published in Rowing
Page 3 of 4

The Half Ton Class was created by the Offshore Racing Council for boats within the racing band not exceeding 22'-0". The ORC decided that the rule should "....permit the development of seaworthy offshore racing yachts...The Council will endeavour to protect the majority of the existing IOR fleet from rapid obsolescence caused by ....developments which produce increased performance without corresponding changes in ratings..."

When first introduced the IOR rule was perfectly adequate for rating boats in existence at that time. However yacht designers naturally examined the rule to seize upon any advantage they could find, the most noticeable of which has been a reduction in displacement and a return to fractional rigs.

After 1993, when the IOR Mk.III rule reached it termination due to lack of people building new boats, the rule was replaced by the CHS (Channel) Handicap system which in turn developed into the IRC system now used.

The IRC handicap system operates by a secret formula which tries to develop boats which are 'Cruising type' of relatively heavy boats with good internal accommodation. It tends to penalise boats with excessive stability or excessive sail area.

Competitions

The most significant events for the Half Ton Class has been the annual Half Ton Cup which was sailed under the IOR rules until 1993. More recently this has been replaced with the Half Ton Classics Cup. The venue of the event moved from continent to continent with over-representation on French or British ports. In later years the event is held biennially. Initially, it was proposed to hold events in Ireland, Britain and France by rotation. However, it was the Belgians who took the ball and ran with it. The Class is now managed from Belgium. 

At A Glance – Half Ton Classics Cup Winners

  • 2017 – Kinsale – Swuzzlebubble – Phil Plumtree – Farr 1977
  • 2016 – Falmouth – Swuzzlebubble – Greg Peck – Farr 1977
  • 2015 – Nieuwport – Checkmate XV – David Cullen – Humphreys 1985
  • 2014 – St Quay Portrieux – Swuzzlebubble – Peter Morton – Farr 1977
  • 2013 – Boulogne – Checkmate XV – Nigel Biggs – Humphreys 1985
  • 2011 – Cowes – Chimp – Michael Kershaw – Berret 1978
  • 2009 – Nieuwpoort – Général Tapioca – Philippe Pilate – Berret 1978
  • 2007 – Dun Laoghaire – Henri-Lloyd Harmony – Nigel Biggs – Humphreys 1980~
  • 2005 – Dinard – Gingko – Patrick Lobrichon – Mauric 1968
  • 2003 – Nieuwpoort – Général Tapioca – Philippe Pilate – Berret 1978

Featured Sailing School

INSS sidebutton

Featured Clubs

dbsc mainbutton
Howth Yacht Club
Kinsale Yacht Club
National Yacht Club
Royal Cork Yacht Club
Royal Irish Yacht club
Royal Saint George Yacht Club

Featured Brokers

Featured Webcams

Featured Associations

ISA sidebutton
ICRA
isora sidebutton

Featured Events

tokyo sidebutton
sovscup sidebutton
vdlr sidebutton

Featured Chandleries

CHMarine Afloat logo
osm sidebutton
viking sidebutton

Featured Sailmakers

northsails sidebutton
uksails sidebutton

Featured Marinas

dlmarina sidebutton

Featured Blogs

W M Nixon - Sailing on Saturday
podcast sidebutton
mansfield sidebutton
BSB sidebutton
sellingboat sidebutton

Please show your support for Afloat by donating