Menu

Ireland's sailing, boating & maritime magazine

In association with ISA Logo Irish Sailing

Displaying items by tag: Rowing Ireland

# ROWING METROREGATTA: NUIG/Grainne Mhaol won the big one, the Division One eights A Final, in bright warm sunshine at Metropolitan Regatta in Blessington today. The crew which blended much-medalled Grainne Mhaol oarsmen with outstanding under-23 athletes from NUIG had less than a length at the finish over UCD, but this was a convincing win. UCD also had to give way in the women’s eight, this time to a surprisingly dominant St Michael’s, which featured an even wider age range – from a junior athlete in Hannah McCarthy all the way to former World Champion Sinead Jennings, who is 36.

UCD provided the top men’s coxless four on the day, while NUIG’s Rob O’Callaghan and Richie Bennett were the best pair. Paul O’Donovan was the best single sculler, while Denise Walsh won the women’s Division One single – ahead of Sinead Jennings, who had earlier teamed up with Sheila Clavin the win the women’s double.

 

Start TimeRace No.RoundLane No.DivisionGradeCrews in Draw OrderStart TimeFinish TimeElapsed Time
MDiv2 1X07:451        
   Heat12MDiv2 1XMJ16 1X Commercial RC B (Keogh) 0:21:59  
   Heat13MDiv2 1XMJ16 1X Castleconnell BC (Whittle) 0:21:590:30:09.740:08:10.74
   Heat14MDiv2 1XMJ16 1X Carlow RC (Curran) 0:21:590:30:35.500:08:36.50
   Heat15MDiv2 1XMJ16 1X 0:21:59  
   Heat16MDiv2 1XMJ16 1X 0:21:59  
   Heat17MDiv2 1XMJ16 1X Cappoquin RC (Buckley) 0:21:590:30:14.400:08:15.40
           
  2Heat21MDiv2 1XMJ16 1X Cork BC (O'Connell) 0:25:090:33:07.950:07:58.95
   Heat22MDiv2 1XMJ16 1X Skibbereen RC B (O'Sullivan) 0:25:090:33:55.360:08:46.36
   Heat23MDiv2 1XMJ16 1X Waterford BC A (Goff) 0:25:090:33:14.980:08:05.98
   Heat24MDiv2 1XMJ16 1X Waterford BC B (O'Hanlon) 0:25:090:33:29.760:08:20.76
   Heat25MDiv2 1XMJ16 1X Shandon BC (O'Sullivan) 0:25:090:33:22.470:08:13.47
   Heat26MDiv2 1XMJ16 1X Carrick-on-Shannon RC (Hartigan) 0:25:090:33:50.080:08:41.08
           
  3Heat31MDiv2 1XMJ18B 1X Lee RC D (White) 0:28:010:36:46.910:08:45.91
   Heat32MDiv2 1XMJ18B 1X Lee RC A (Synnott) 0:28:010:35:57.000:07:56.00
   Heat33MDiv2 1XMJ18B 1X Neptune RC A (Doyle) 0:28:010:36:05.470:08:04.47
   Heat34MDiv2 1XMJ18B 1X Athlone BC B (Hannon) 0:28:010:36:22.240:08:21.24
   Heat35MDiv2 1XMJ18B 1X Colaiste Iognaid RC (Coyne) 0:28:010:36:14.690:08:13.69
   Heat36MDiv2 1XMJ18B 1X Cork BC (Connolly) 0:28:010:37:11.890:09:10.89
   Heat37MDiv2 1XMJ18B 1X Lee RC H (Hill) 0:28:010:35:56.570:07:55.57
           
  4Heat41MDiv2 1XMJ18B 1X Clonmel RC A (Channon) 0:32:270:40:16.540:07:49.54
   Heat42MDiv2 1XMJ18B 1X Commercial RC B (D'Estelle-Roe) 0:32:270:41:00.510:08:33.51
   Heat43MDiv2 1XMJ18B 1X Commercial RC A (Carroll) 0:32:270:40:29.510:08:02.51
   Heat44MDiv2 1XMJ18B 1X Athlone BC A (Byrne) 0:32:270:40:34.170:08:07.17
   Heat45MDiv2 1XMJ18B 1X Shandon BC (Begley) 0:32:270:40:24.240:07:57.24
   Heat46MDiv2 1XMJ18B 1X Castleconnell BC (Kileen) 0:32:270:40:43.090:08:16.09
   Heat47MDiv2 1XMJ18B 1X Athlone BC A (Munnelly) 0:32:270:40:20.700:07:53.70
           
  5Heat51MDiv2 1XMJ18B 1X Lee RC B (Kearney) 0:38:170:46:15.580:07:58.58
   Heat52MDiv2 1XMJ18B 1X Clonmel RC B (May) 0:38:170:46:26.830:08:09.83
   Heat53MDiv2 1XMN 1X Cappoquin RC (Povey) 0:38:170:46:33.910:08:16.91
   Heat54MDiv2 1XMN 1X 0:38:17  
   Heat55MDiv2 1XMN 1X Dublin University BC A (Bergin) 0:38:170:46:40.340:08:23.34
   Heat56MDiv2 1XMN 1X Dublin University BC F (Dover) 0:38:170:47:19.490:09:02.49
           
  6Heat61MDiv2 1XMN 1X U.C.D. BC A (Toland) 0:43:340:51:40.490:08:06.49
   Heat62MDiv2 1XMN 1X U.C.D. BC D (Coffey) 0:43:340:52:21.950:08:47.95
   Heat63MDiv2 1XMN 1X Dublin University BC C (Costello) 0:43:340:52:09.240:08:35.24
   Heat64MDiv2 1XMN 1X Dublin University BC J (Brennan) 0:43:340:52:00.810:08:26.81
   Heat65MDiv2 1XMN 1X Dublin University BC I (Slevin) 0:43:340:52:33.700:08:59.70
   Heat66MDiv2 1XMN 1X Waterford BC (O'Mahony) 0:43:340:51:58.840:08:24.84
   Heat67MDiv2 1XMN 1X Dublin University BC E (Mc Cormick) 0:43:340:52:41.250:09:07.25
           
  7Heat71MDiv2 1XMN 1X Dublin University BC B (Nolan) 0:48:430:59:38.530:10:55.53
   Heat72MDiv2 1XMN 1X Dublin University BC G (Coulter) 0:48:430:57:53.510:09:10.51
   Heat73MDiv2 1XMN 1X U.C.D. BC C (Di Mascio) 0:48:43  
   Heat74MDiv2 1XMN 1X Skibbereen RC (Mc Carthy) 0:48:430:56:44.440:08:01.44
   Heat75MDiv2 1XMN 1X Dublin University BC D (Healy) 0:48:430:57:49.610:09:06.61
   Heat76MDiv2 1XMN 1X Commercial RC (Grenham) 0:48:430:57:18.700:08:35.70
   Heat77MDiv2 1XMN 1X Athlone BC B (Temple) 0:48:430:57:00.810:08:17.81
           
  8Heat81MDiv2 1XMN 1X Dublin University BC H (O'Kelly) 0:53:13  
   Heat82MDiv2 1XMN 1X U.C.D. BC B (Ryan) 0:53:13  
   Heat83MDiv2 1XMN 1X Sligo RC (Patterson) 0:53:131:01:05.090:07:52.09
   Heat84MDiv2 1XMN 1X Portadown BC (Mc Keown) 0:53:131:01:10.240:07:57.24
   Heat85MDiv2 1XMN 1X Carlow RC (Hipp) 0:53:131:01:37.660:08:24.66
   Heat86MDiv2 1XMN 1X Shandon BC (Smith) 0:53:131:01:45.650:08:32.65
   Heat87MDiv2 1XMN 1X Commercial RC A (O Rourke) 0:53:131:02:45.580:09:32.58
           
           
WDiv2 4X+08:4512Heat11WDiv2 4X+WJ16 4X+ Shandon BC 1:20:201:29:16.060:08:56.06
   Heat12WDiv2 4X+WJ16 4X+ Carlow RC 1:20:201:28:23.140:08:03.14
   Heat13WDiv2 4X+WJ16 4X+ Neptune RC 1:20:201:28:36.540:08:16.54
   Heat14WDiv2 4X+WJ16 4X+ Three Castles Rowing Club 1:20:201:29:38.920:09:18.92
   Heat15WDiv2 4X+WJ16 4X+ Bann RC 1:20:201:28:27.300:08:07.30
           
  13Heat21WDiv2 4X+WJ16 4X+ Offaly RC 1:24:391:33:17.760:08:38.76
   Heat22WDiv2 4X+WJ16 4X+ Skibbereen RC 1:24:391:32:50.830:08:11.83
   Heat23WDiv2 4X+WJ18B 4X+ Commercial RC 1:24:391:33:25.170:08:46.17
   Heat24WDiv2 4X+WN 4X+ Cork BC 1:24:391:33:10.500:08:31.50
           
MDiv2 8+08:5514Heat11MDiv2 8+MJ18B 8+ Blackrock College RC B 1:34:371:41:47.380:07:10.38
   Heat12MDiv2 8+MJ18B 8+ Cork BC 1:34:371:41:18.660:06:41.66
   Heat13MDiv2 8+MJ18B 8+ Blackrock College RC 1:34:371:42:54.040:08:17.04
   Heat14MDiv2 8+MJ18B 8+ Neptune RC 1:34:371:41:33.180:06:56.18
           
  15Heat21MDiv2 8+MN 8+ University of Limerick RC 1:39:111:45:53.830:06:42.83
   Heat22MDiv2 8+MN 8+ Dublin University BC 1:39:111:45:41.560:06:30.56
   Heat23MDiv2 8+MN 8+ NUI Galway BC 1:39:111:45:45.700:06:34.70
   Heat24MDiv2 8+MN 8+ U.C.D. BC B 1:39:111:45:44.710:06:33.71
   Heat25MDiv2 8+MN 8+ U.C.D. BC 1:39:111:45:49.210:06:38.21
           
WDiv1 2X09:0516Heat11WDiv1 2XWJ18A 2X Skibbereen RC 1:42:061:50:08.270:08:02.27
   Heat12WDiv1 2XW Int 2X Cork BC 1:42:061:50:34.250:08:28.25
   Heat13WDiv1 2XW Int 2X Dublin University Ladies BC 1:42:061:50:03.340:07:57.34
   Heat14WDiv1 2XW Int 2X NUI Galway BC 1:42:061:50:02.700:07:56.70
           
  17Heat21WDiv1 2XW Int 2X University of Limerick RC 1:45:151:53:59.310:08:44.31
   Heat22WDiv1 2XW Int 2X Neptune RC 1:45:151:54:34.070:09:19.07
   Heat23WDiv1 2XWS 2X St. Michaels Rowing Club 1:45:151:53:09.510:07:54.51
   Heat24WDiv1 2XWS 2X Skibbereen RC C 1:45:151:53:12.700:07:57.70
           
WDiv2 4+09:1518Heat11WDiv2 4+WJ16 4+ Shandon BC 1:50:301:59:22.560:08:52.56
   Heat12WDiv2 4+WJ18B 4+ Shandon BC 1:50:301:59:33.940:09:03.94
   Heat13WDiv2 4+WJ18B 4+ Colaiste Iognaid RC 1:50:301:58:56.700:08:26.70
   Heat14WDiv2 4+WN 4+ NUI Galway BC B 1:50:301:59:57.640:09:27.64
   Heat15WDiv2 4+WN 4+ U.C.D. BC 1:50:301:59:00.470:08:30.47
           
  19Heat21WDiv2 4+WN 4+ Garda Siochana BC 1:55:232:04:17.010:08:54.01
   Heat22WDiv2 4+WN 4+ U.C.D. BC B 1:55:232:04:46.780:09:23.78
   Heat23WDiv2 4+WN 4+ Dublin University Ladies BC 1:55:232:03:43.410:08:20.41
   Heat24WDiv2 4+WN 4+ Dublin University Ladies BC B 1:55:232:04:17.420:08:54.42
   Heat25WDiv2 4+WN 4+ NUI Galway BC 1:55:232:03:57.220:08:34.22
           
MDiv1 1X09:3020Heat11MDiv1 1XMJ18A 1X Cork BC (Mc Carthy) 2:04:35  
   Heat12MDiv1 1XMJ18A 1X Lee RC B (Mitchell) 2:04:352:12:27.670:07:52.67
   Heat13MDiv1 1XMJ18A 1X Shannon RC B (Browne) 2:04:352:13:10.870:08:35.87
   Heat14MDiv1 1XMJ18A 1X St. Michaels Rowing Club (O'Malley) 2:04:352:12:21.370:07:46.37
   Heat15MDiv1 1XMJ18A 1X Skibbereen RC A (Hegarty) 2:04:352:12:31.430:07:56.43
   Heat16MDiv1 1XMJ18A 1X Lee RC A (Buckley) 2:04:352:12:46.570:08:11.57
   Heat17MDiv1 1XMJ18A 1X Shannon RC C (Carmody) 2:04:352:12:23.570:07:48.57
           
  21Heat21MDiv1 1XMJ18A 1X Shandon BC B (Casey) 2:07:232:15:30.160:08:07.16
   Heat22MDiv1 1XMJ18A 1X Commercial RC (Yeomans) 2:07:232:15:32.070:08:09.07
   Heat23MDiv1 1XMJ18A 1X Shannon RC A (Blackwell) 2:07:232:15:47.260:08:24.26
   Heat24MDiv1 1XMJ18A 1X Skibbereen RC B (Ryan) 2:07:232:15:19.280:07:56.28
   Heat25MDiv1 1XMJ18A 1X Waterford BC (O'Mahony) 2:07:23  
   Heat26MDiv1 1XMJ18A 1X Shandon BC A (Harrington) 2:07:232:15:13.590:07:50.59
           
  22Heat31MDiv1 1XM Int 1X Clonmel RC (Prendergast) 2:11:402:19:29.210:07:49.21
   Heat32MDiv1 1XM Int 1X Three Castles Rowing Club (Corcoran) 2:11:402:19:48.640:08:08.64
   Heat33MDiv1 1XM Int 1X Bann RC (Whoriskey) 2:11:402:20:15.950:08:35.95
   Heat34MDiv1 1XM Int 1X University of Limerick RC A (Haugh) 2:11:402:19:59.440:08:19.44
   Heat35MDiv1 1XM Int 1X Carrick-on-Shannon RC (Cox) 2:11:402:19:59.920:08:19.92
   Heat36MDiv1 1XM Int 1X Dublin University BC B (Mc Carthy) 2:11:40  
   Heat37MDiv1 1XM Int 1X Garda Siochana BC A (Kelly) 2:11:402:19:38.560:07:58.56
           
  23Heat41MDiv1 1XM Int 1X University of Limerick RC B (Caroll) 2:16:58  
   Heat42MDiv1 1XM Int 1X Dublin University BC A (Harwood) 2:16:582:25:21.190:08:23.19
   Heat43MDiv1 1XM Int 1X Skibbereen RC B (Hurley) 2:16:582:24:58.200:08:00.20
   Heat44MDiv1 1XM Int 1X Carlow RC C (Mc Cormack) 2:16:582:25:45.060:08:47.06
   Heat45MDiv1 1XM Int 1X    
   Heat46MDiv1 1XM Int 1X Cork BC (Collins) 2:16:582:25:36.640:08:38.64
   Heat47MDiv1 1XM Int 1X Garda Siochana BC B (MacEoin) 2:16:582:25:22.210:08:24.21
           
  24Heat51MDiv1 1XM Lwt 1XQueens (Evans)2:22:022:30:18.380:08:16.38
   Heat52MDiv1 1XMS 1X U.C.D. BC (O'Donovan) 2:22:022:29:46.090:07:44.09
   Heat53MDiv1 1XMS 1X Carlow RC (Bolger) 2:22:022:30:09.030:08:07.03
   Heat54MDiv1 1XMS 1X Commercial RC (Crowley) 2:22:022:31:00.610:08:58.61
   Heat55MDiv1 1XMS 1X Skibbereen RC B (O'Donovan) 2:22:022:29:50.440:07:48.44
   Heat56MDiv1 1XMS 1X Skibbereen RC C (O'Driscoll) 2:22:022:29:48.740:07:46.74
   Heat57MDiv1 1XMS 1X Commercial RC (Graham) 2:22:022:30:40.390:08:38.39
           
  25  Race not needed due to crews scratching     
           
WDiv2 2X10:0026Heat11WDiv2 2XWJ16 2X Skibbereen RC 2:33:242:42:02.320:08:38.32
   Heat12WDiv2 2XWJ16 2X Neptune RC 2:33:242:42:21.240:08:57.24
   Heat13WDiv2 2XWJ18B 2X   0:00:00.00
   Heat14WDiv2 2XWJ18B 2X Shandon BC 2:33:242:42:49.950:09:25.95
   Heat15WDiv2 2XWJ18B 2X Clonmel RC 2:33:242:42:57.540:09:33.54
           
  27Heat21WDiv2 2XWN 2X Skibbereen RC B 2:40:152:48:52.820:08:37.82
   Heat22WDiv2 2XWN 2X Skibbereen RC 2:40:152:49:09.480:08:54.48
   Heat23WDiv2 2XWN 2X Cork BC 2:40:152:49:52.770:09:37.77
   Heat24WDiv2 2XWN 2X Commercial RC 2:40:152:49:20.140:09:05.14
   Heat25WDiv2 2XWN 2X Lee RC 2:40:152:49:00.340:08:45.34
   Heat16WDiv2 2XWJ18B 2X Athlone BC 2:40:152:49:52.640:09:37.64
           
MDiv1 4+10:1028  Now a Straight Final Later in this Division     
  29  Now a Straight Final Later in this Division     
           
WDiv1 8+10:2030Heat11WDiv1 8+WJ18A 8+ Bann RC 2:52:092:59:34.380:07:25.38
   Heat12WDiv1 8+WJ18A 8+ Commercial RC 2:52:093:00:02.420:07:53.42
   Heat13WDiv1 8+W Int 8+ Commercial RC 2:52:092:59:29.520:07:20.52
   Heat14WDiv1 8+W Int 8+ Cork BC 2:52:092:59:57.810:07:48.81
           
  31Heat21WDiv1 8+W Int 8+ U.C.D. BC 2:57:553:05:19.600:07:24.60
   Heat22WDiv1 8+W Int 8+ NUI Galway BC 2:57:553:05:28.290:07:33.29
   Heat23WDiv1 8+WS 8+ Dublin University Ladies BC 2:57:553:05:05.980:07:10.98
   Heat24WDiv1 8+WS 8+ St. Michaels Rowing Club 2:57:553:05:00.100:07:05.10
   Heat25WDiv1 8+WS 8+ U.C.D. BC 2:57:553:05:02.130:07:07.13
           
MJ14 1X10:3532Final 11MJ14 1XMJ14 1X Carlow RC B (O Brien)    
   Final 12MJ14 1XMJ14 1X Blackrock College RC A (Byrne)    
   Final 13MJ14 1XMJ14 1X Colaiste Iognaid RC (Buckley)    
   Final 14MJ14 1XMJ14 1X Blackrock College RC C (Ennis)    
   Final 15MJ14 1XMJ14 1X Blackrock College RC B (Dignam)    
   Final 16MJ14 1XMJ14 1X Lee RC A (Jackson)    
           
  33Final 21MJ14 1XMJ14 1X Blackrock College RC E (Lawless)    
   Final 22MJ14 1XMJ14 1X Carlow RC A (Keating)    
   Final 23MJ14 1XMJ14 1X Blackrock College RC D (Haugh)    
   Final 24MJ14 1XMJ14 1X Offaly RC A (Keenan)    
   Final 25MJ14 1XMJ14 1X Blackrock College RC F (Millar)    
           
MJ15 4X+10:4534Final 11MJ15 4X+MJ15 4X+ Athlone BC    
   Final 12MJ15 4X+MJ15 4X+ Cork BC    
   Final 13MJ15 4X+MJ15 4X+ Neptune RC B    
   Final 14MJ15 4X+MJ15 4X+ Lee RC    
   Final 15MJ15 4X+MJ15 4X+ Cork BC B    
           
  35Final 21MJ15 4X+MJ15 4X+ Commercial RC    
   Final 22MJ15 4X+MJ15 4X+ Neptune RC    
   Final 23MJ15 4X+MJ15 4X+ Carlow RC    
   Final 24MJ15 4X+MJ15 4X+ Blackrock College RC    
           
WJ14 1X10:5536Final1WJ14 1XWJ14 1X Lee RC C (Synnott)    
   Final2WJ14 1XWJ14 1X Shannon RC (O'Dwyer)    
           
WJ15 4X+11:0037Final1WJ15 4X+WJ15 4X+ Commercial RC    
   Final2WJ15 4X+WJ15 4X+ Athlone BC    
   Final3WJ15 4X+WJ15 4X+ Skibbereen RC B    
           
M Mast 1X11:0538Final1M Mast 1XM Mast 1X Commercial RC (Crowley) (d 51)    
   Final2M Mast 1XM Mast 1X Neptune RC (Dolan) (e 56)    
   Final3M Mast 1XM Mast 1X Galway RC (Heaney) (c 48)    
   Final4M Mast 1XM Mast 1X City of Derry BC (D'Urso) (e 55)    
   Final5M Mast 1XM Mast 1X Waterford BC A (Mc Carthy (C)) (a 35)    
   Final6M Mast 1XM Mast 1X Carlow RC (O Brien) (c 47)    
   Final7M Mast 1XM Mast 1X Waterford BC B (Mc Carthy (G)) (a 35)    
           
WDiv1 4X-11:1039Final1WDiv1 4X-WJ18A 4X- Cork BC    
   Final2WDiv1 4X-WJ18A 4X- Carrick-on-Shannon RC    
   Final3WDiv1 4X-WJ18A 4X- Skibbereen RC 2   
   Final4WDiv1 4X-WJ18A 4X- St. Michaels Rowing Club 3   
   Final5WDiv1 4X-W Int 4X- Shandon BC    
   Final6WDiv1 4X-WS 4X- Skibbereen RC 1   
           
WDiv1 4+11:1540Final1WDiv1 4+W Int 4+ NUI Galway BC 3:55:280:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Final2WDiv1 4+W Int 4+ Cork BC 3:55:280:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Final3WDiv1 4+W Int 4+ Dublin University Ladies BC 3:55:280:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Final4WDiv1 4+W Int 4+ Commercial RC B 3:55:280:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Final5WDiv1 4+W Int 4+ Commercial RC 3:55:280:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
           
MDiv2 1X11:2041Final H1MDiv2 1X     
   Final H2MDiv2 1X     
   Final H3MDiv2 1X     
   Final H4MDiv2 1X     
   Final H5MDiv2 1X     
   Final H6MDiv2 1X     
   Final H7MDiv2 1X     
           
MDiv2 1X11:2042Final G1MDiv2 1XMN 1X Dublin University BC B (Nolan) 3   
   Final G2MDiv2 1XMN 1X Commercial RC A (O Rourke) 2   
   Final G3MDiv2 1XMJ18B 1X Cork BC (Connolly)    
   Final G4MDiv2 1XMN 1X Dublin University BC G (Coulter) 1   
   Final G5MDiv2 1X     
   Final G6MDiv2 1X     
   Final G7MDiv2 1X     
           
  43Final F1MDiv2 1XMN 1X Dublin University BC E (Mc Cormick) 6   
   Final F2MDiv2 1XMN 1X Dublin University BC D (Healy) 2   
   Final F3MDiv2 1XMN 1X Dublin University BC F (Dover) 7   
   Final F4MDiv2 1XMN 1X Dublin University BC I (Slevin) 5   
   Final F5MDiv2 1XMN 1X U.C.D. BC D (Coffey) 4   
   Final F6MDiv2 1XMJ16 1X Skibbereen RC B (O'Sullivan) 3   
   Final F7MDiv2 1XMJ18B 1X Lee RC D (White) 1   
           
  44Final E1MDiv2 1XMJ16 1X Carrick-on-Shannon RC (Hartigan)    
   Final E2MDiv2 1XMJ16 1X Carlow RC (Curran) 2   
   Final E3MDiv2 1XMN 1X Commercial RC (Grenham)    
   Final E4MDiv2 1XMN 1X Dublin University BC C (Costello) 1   
   Final E5MDiv2 1XMJ18B 1X Commercial RC B (D'Estelle-Roe)    
   Final E6MDiv2 1XMN 1X Shandon BC (Smith) 6   
   Final E7MDiv2 1XMN 1X Dublin University BC J (Brennan)    
           
  45Final D1MDiv2 1XMN 1X Waterford BC (O'Mahony)    
   Final D2MDiv2 1XMN 1X Carlow RC (Hipp) 2   
   Final D3MDiv2 1XMN 1X Dublin University BC A (Bergin) 1   
   Final D4MDiv2 1XMJ18B 1X Athlone BC B (Hannon) 4   
   Final D5MDiv2 1XMJ16 1X Waterford BC B (O'Hanlon) 3   
   Final D6MDiv2 1XMN 1X Athlone BC B (Temple) 5   
   Final D7MDiv2 1XMN 1X Cappoquin RC (Povey) 6   
           
  46Final C1MDiv2 1XMJ18B 1X Castleconnell BC (Kileen) 7   
   Final C2MDiv2 1XMJ16 1X Cappoquin RC (Buckley) 6   
   Final C3MDiv2 1XMJ18B 1X Colaiste Iognaid RC (Coyne) 3   
   Final C4MDiv2 1XMJ16 1X Shandon BC (O'Sullivan) 4   
   Final C5MDiv2 1XMJ16 1X Castleconnell BC (Whittle) 1   
   Final C6MDiv2 1XMJ18B 1X Clonmel RC B (May) 5   
   Final C7MDiv2 1XMJ18B 1X Athlone BC A (Byrne) 2   
           
  47Final B1MDiv2 1XMN 1X U.C.D. BC A (Toland) 2   
   Final B2MDiv2 1XMJ16 1X Waterford BC A (Goff) 7   
   Final B3MDiv2 1XMJ18B 1X Neptune RC A (Doyle) 6   
   Final B4MDiv2 1XMJ18B 1X Commercial RC A (Carroll) 5   
   Final B5MDiv2 1XMN 1X Skibbereen RC (Mc Carthy) 4   
   Final B6MDiv2 1XMJ16 1X Cork BC (O'Connell) 1   
   Final B7MDiv2 1XMJ18B 1X Lee RC B (Kearney) 3   
           
  48Final A1MDiv2 1XMJ18B 1X Shandon BC (Begley) 4   
   Final A2MDiv2 1XMN 1X Portadown BC (Mc Keown) 2   
   Final A3MDiv2 1XMJ18B 1X Lee RC A (Synnott) 7   
   Final A4MDiv2 1XMJ18B 1X Lee RC H (Hill) 6   
   Final A5MDiv2 1XMJ18B 1X Athlone BC A (Munnelly) 3   
   Final A6MDiv2 1XMN 1X Sligo RC (Patterson) 1   
   Final A7MDiv2 1XMJ18B 1X Clonmel RC A (Channon) 5   
           
MDiv1 2-12:0049Final C1MDiv1 2-MS 2- Commercial RC 0:10:200:18:34.050:08:13.62
   Final C2MDiv1 2-MS 2- Commercial RC C 0:10:200:18:22.220:08:01.79
   Final C3MDiv1 2-M Int 2- Dublin University BC B 0:10:200:18:08.130:07:47.70
   Final C4MDiv1 2-MS 2- Dublin University BC 0:10:200:18:28.050:08:07.62
   Final C5MDiv1 2-  0:00:000:00:00.000:00:00.00
   Final C6MDiv1 2-  0:00:000:00:00.000:00:00.00
           
  50Final B1MDiv1 2-MJ18A 2- Neptune RC 0:15:100:23:16.430:08:06.43
   Final B2MDiv1 2-M Int 2- Dublin University BC C 0:15:100:23:49.690:08:39.69
   Final B3MDiv1 2-MS 2- Lady Elizabeth BC 0:15:100:22:56.760:07:46.76
   Final B4MDiv1 2-M Int 2- Commercial RC 0:15:100:23:22.420:08:12.42
   Final B5MDiv1 2-MJ18A 2- St. Michaels Rowing Club 0:15:100:22:59.190:07:49.19
   Final B6MDiv1 2-M Int 2- Shandon BC 0:15:100:22:55.210:07:45.21
   Final B7MDiv1 2-M Int 2- Neptune RC 0:15:100:23:04.290:07:54.29
           
  51Final A1MDiv1 2-M Int 2- Fossa RC 0:19:170:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Final A2MDiv1 2-M Int 2- U.C.D. BC 0:19:170:26:56.050:07:39.50
   Final A3MDiv1 2-M Int 2- Bann RC 0:19:170:27:00.070:07:43.52
   Final A4MDiv1 2-MS 2- Queens0:19:170:26:39.610:07:23.06
   Final A5MDiv1 2-MJ18A 2- Clonmel RC 0:19:170:26:57.520:07:40.97
   Final A6MDiv1 2-MS 2- NUI Galway BC 0:19:170:26:32.730:07:16.18
   Final A7MDiv1 2-MS 2- Gráinne Mhaol RC - Gráinne Mhaol RC/NUI Galway BC 0:19:170:26:34.930:07:18.38
           
WDiv2 4X+12:1552Final B1WDiv2 4X+WJ16 4X+ Three Castles Rowing Club 0:25:130:34:34.730:09:21.90
   Final B2WDiv2 4X+WJ16 4X+ Shandon BC 0:25:130:34:09.760:08:56.93
   Final B3WDiv2 4X+WJ18B 4X+ Commercial RC 0:25:130:34:44.320:09:31.49
   Final B4WDiv2 4X+  0:00:000:00:00.000:00:00.00
   Final B5WDiv2 4X+  0:00:000:00:00.000:00:00.00
           
  53Final A1WDiv2 4X+WJ16 4X+ Offaly RC 0:28:240:37:27.090:09:03.41
   Final A2WDiv2 4X+WN 4X+ Cork BC 0:28:240:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Final A3WDiv2 4X+WJ16 4X+ Neptune RC 0:28:240:36:46.140:08:22.46
   Final A4WDiv2 4X+WJ16 4X+ Skibbereen RC 0:28:240:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Final A5WDiv2 4X+WJ16 4X+ Bann RC 0:28:240:36:42.810:08:19.13
   Final A6WDiv2 4X+WJ16 4X+ Carlow RC 0:28:240:36:36.810:08:13.13
           
MDiv2 8+12:2554Final B1MDiv2 8+MJ18B 8+ Blackrock College RC 0:32:390:39:50.070:07:11.07
   Final B2MDiv2 8+MJ18B 8+ Blackrock College RC B 0:32:390:40:40.340:08:01.34
   Final B3MDiv2 8+MJ18B 8+ Neptune RC 0:32:390:39:42.320:07:03.32
   Final B4MDiv2 8+  0:00:000:00:00.000:00:00.00
           
  55Final A1MDiv2 8+MN 8+ University of Limerick RC 0:39:120:45:59.040:06:47.04
   Final A2MDiv2 8+MJ18B 8+ Cork BC 0:39:120:46:03.130:06:51.13
   Final A3MDiv2 8+MN 8+ U.C.D. BC 0:39:120:45:50.090:06:38.09
   Final A4MDiv2 8+MN 8+ NUI Galway BC 0:39:120:45:58.310:06:46.31
   Final A5MDiv2 8+MN 8+ U.C.D. BC B 0:39:120:45:53.470:06:41.47
   Final A6MDiv2 8+MN 8+ Dublin University BC 0:39:120:45:46.490:06:34.49
           
WDiv1 2X12:3556Final B1WDiv1 2XW Int 2X Neptune RC 0:44:520:54:12.700:09:20.70
   Final B2WDiv1 2XW Int 2X University of Limerick RC 0:44:520:53:54.130:09:02.13
   Final B3WDiv1 2X  0:00:000:00:00.000:00:00.00
   Final B4WDiv1 2X  0:00:000:00:00.000:00:00.00
           
  57Final A1WDiv1 2XW Int 2X Cork BC 0:47:490:56:23.500:08:34.50
   Final A2WDiv1 2XWJ18A 2X Skibbereen RC 0:47:490:56:13.260:08:24.26
   Final A3WDiv1 2XWS 2X Skibbereen RC C 0:47:490:55:46.230:07:57.23
   Final A4WDiv1 2XW Int 2X Dublin University Ladies BC 0:47:490:55:56.250:08:07.25
   Final A5WDiv1 2XW Int 2X NUI Galway BC 0:47:490:55:59.590:08:10.59
   Final A6WDiv1 2XWS 2X St. Michaels Rowing Club 0:47:490:55:42.290:07:53.29
           
WDiv2 4+12:4558Final B1WDiv2 4+WN 4+ NUI Galway BC B 0:55:011:04:50.800:09:49.80
   Final B2WDiv2 4+WN 4+ U.C.D. BC B 0:55:011:04:35.680:09:34.68
   Final B3WDiv2 4+WJ18B 4+ Shandon BC 0:55:011:04:21.750:09:20.75
   Final B4WDiv2 4+  0:00:000:00:00.000:00:00.00
   Final B5WDiv2 4+  0:00:000:00:00.000:00:00.00
           
  59Final A1WDiv2 4+WN 4+ Dublin University Ladies BC B 1:00:081:09:34.230:09:26.23
   Final A2WDiv2 4+WN 4+ Garda Siochana BC 1:00:081:09:15.280:09:07.28
   Final A3WDiv2 4+WJ16 4+ Shandon BC 1:00:081:09:20.770:09:12.77
   Final A4WDiv2 4+WN 4+ NUI Galway BC 1:00:081:08:57.620:08:49.62
   Final A5WDiv2 4+WN 4+ U.C.D. BC 1:00:081:08:49.650:08:41.65
   Final A6WDiv2 4+WJ18B 4+ Colaiste Iognaid RC 1:00:081:08:50.250:08:42.25
   Final A7WDiv2 4+WN 4+ Dublin University Ladies BC 1:00:081:08:40.080:08:32.08
           
MDiv1 1X13:0060  Race not required due to crews scratching     
  61Final E1MDiv1 1XMS 1X Commercial RC (Crowley) 1:04:371:13:40.880:09:03.88
   Final E2MDiv1 1XM Int 1X Carlow RC C (Mc Cormack) 1:04:371:13:47.370:09:10.37
   Final E3MDiv1 1XM Int 1X Cork BC (Collins) 1:04:371:13:24.300:08:47.30
   Final E4MDiv1 1X  0:00:000:00:00.000:00:00.00
   Final E5MDiv1 1X  0:00:000:00:00.000:00:00.00
   Final E6MDiv1 1X  0:00:000:00:00.000:00:00.00
   Final E7MDiv1 1X  0:00:000:00:00.000:00:00.00
           
  62Final D1MDiv1 1XMS 1X Commercial RC (Graham) 1:11:291:19:13.320:07:44.32
   Final D2MDiv1 1XM Int 1X Bann RC (Whoriskey) 1:11:291:19:23.590:07:54.59
   Final D3MDiv1 1XMJ18A 1X Shannon RC B (Browne) 1:11:291:19:18.520:07:49.52
   Final D4MDiv1 1XMJ18A 1X Shannon RC A (Blackwell) 1:11:291:19:20.450:07:51.45
   Final D5MDiv1 1XM Int 1X Garda Siochana BC B (MacEoin) 1:11:291:19:06.400:07:37.40
   Final D6MDiv1 1XM Int 1X Dublin University BC A (Harwood) 1:11:291:19:12.820:07:43.82
           
  63Final C1MDiv1 1XM Int 1X Carrick-on-Shannon RC (Cox) 1:13:141:22:01.390:08:47.39
   Final C2MDiv1 1XM Int 1X University of Limerick RC A (Haugh) 1:13:141:22:09.060:08:55.06
   Final C3MDiv1 1XM Lwt 1XQueens (Evans)1:13:14  
   Final C4MDiv1 1XMJ18A 1X Lee RC A (Buckley) 1:13:141:21:43.190:08:29.19
   Final C5MDiv1 1XMJ18A 1X Commercial RC (Yeomans) 1:13:141:21:52.190:08:38.19
   Final C6MDiv1 1XM Int 1X Three Castles Rowing Club (Corcoran) 1:13:141:21:48.460:08:34.46
           
  64Final B1MDiv1 1XMJ18A 1X Shandon BC B (Casey) 1:21:381:30:09.660:08:31.66
   Final B2MDiv1 1XMS 1X Carlow RC (Bolger) 1:21:381:29:45.680:08:07.68
   Final B3MDiv1 1XM Int 1X Skibbereen RC B (Hurley) 1:21:381:29:55.680:08:17.68
   Final B4MDiv1 1XM Int 1X Garda Siochana BC A (Kelly) 1:21:381:30:07.210:08:29.21
   Final B5MDiv1 1XMJ18A 1X Skibbereen RC A (Hegarty) 1:21:381:29:50.530:08:12.53
   Final B6MDiv1 1XMJ18A 1X Skibbereen RC B (Ryan) 1:21:381:30:00.260:08:22.26
   Final B7MDiv1 1XMJ18A 1X Lee RC B (Mitchell) 1:21:381:29:47.690:08:09.69
           
  65Final A1MDiv1 1XMJ18A 1X Shandon BC A (Harrington) 1:26:271:37:13.270:10:46.27
   Final A2MDiv1 1XM Int 1X Clonmel RC (Prendergast) 1:26:271:34:38.150:08:11.15
   Final A3MDiv1 1XMJ18A 1X Shannon RC C (Carmody) 1:26:271:34:32.390:08:05.39
   Final A4MDiv1 1XMS 1X Skibbereen RC B (O'Donovan) 1:26:271:34:24.160:07:57.16
   Final A5MDiv1 1XMS 1X Skibbereen RC C (O'Driscoll) 1:26:271:34:25.500:07:58.50
   Final A6MDiv1 1XMJ18A 1X St. Michaels Rowing Club (O'Malley) 1:26:271:34:35.210:08:08.21
   Final A7MDiv1 1XMS 1X U.C.D. BC (O'Donovan) 1:26:271:34:17.050:07:50.05
           
WDiv2 2X13:3066Final B1WDiv2 2XWN 2X Cork BC 1:40:351:50:38.640:10:03.64
   Final B2WDiv2 2XWJ18B 2X Athlone BC 1:40:351:51:02.460:10:27.46
   Final B3WDiv2 2XWJ18B 2X Clonmel RC 1:40:351:50:47.000:10:12.00
   Final B4WDiv2 2X  0:00:000:00:00.000:00:00.00
   Final B5WDiv2 2X  0:00:000:00:00.000:00:00.00
           
  67Final A1WDiv2 2XWJ18B 2X Shandon BC 1:43:421:53:53.060:10:11.06
   Final A2WDiv2 2XWN 2X Commercial RC 1:43:421:53:08.420:09:26.42
   Final A3WDiv2 2XWJ16 2X Neptune RC 1:43:42  
   Final A4WDiv2 2XWN 2X Skibbereen RC 1:43:421:53:54.090:10:12.09
   Final A5WDiv2 2XWN 2X Lee RC 1:43:421:52:53.270:09:11.27
   Final A6WDiv2 2XWJ16 2X Skibbereen RC 1:43:421:52:38.970:08:56.97
   Final A7WDiv2 2XWN 2X Skibbereen RC B 1:43:421:52:55.280:09:13.28
           
MDiv1 4+13:4068Final1MDiv1 4+MJ18A 4+ Colaiste Iognaid RC 1:48:491:56:17.980:07:28.98
   Final2MDiv1 4+M Int 4+ U.C.D. BC 1:48:491:56:02.540:07:13.54
   Final3MDiv1 4+M Int 4+ NUI Galway BC B 1:48:491:55:59.090:07:10.09
   Final4MDiv1 4+M Int 4+ NUI Galway BC 1:48:491:56:10.560:07:21.56
   Final5MDiv1 4+M Int 4+ Dublin University BC 1:48:491:56:20.790:07:31.79
   Final6MDiv1 4+MS 4+ U.C.D. BC 1:48:491:56:00.300:07:11.30
           
  69  Race not needed due to crews scratching     
           
MDiv1 4-13:5070Final1MDiv1 4-MS 4- Gráinne Mhaol RC 1:56:312:03:12.270:06:41.27
   Final2MDiv1 4-MS 4- St. Michaels Rowing Club 1:56:312:03:20.760:06:49.76
   Final3MDiv1 4-MS 4- St. Michaels Rowing Club B 1:56:312:03:37.550:07:06.55
   Final4MDiv1 4-MS 4- U.C.D. BC 1:56:312:03:09.410:06:38.41
   Final5MDiv1 4-MS 4- Dublin University BC 1:56:312:03:37.290:07:06.29
           
WDiv1 8+13:5571Final B1WDiv1 8+WJ18A 8+ Commercial RC 2:04:412:12:58.090:08:17.09
   Final B2WDiv1 8+W Int 8+ Cork BC 2:04:410:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Final B3WDiv1 8+W Int 8+ NUI Galway BC 2:04:412:12:29.500:07:48.50
   Final B4WDiv1 8+  0:00:000:00:00.000:00:00.00
           
  72Final A1WDiv1 8+WJ18A 8+ Bann RC 2:08:372:16:26.310:07:49.31
   Final A2WDiv1 8+W Int 8+ U.C.D. BC 2:08:372:16:10.990:07:33.99
   Final A3WDiv1 8+W Int 8+ Commercial RC 2:08:372:16:15.800:07:38.80
   Final A4WDiv1 8+WS 8+ Dublin University Ladies BC 2:08:372:16:01.280:07:24.28
   Final A5WDiv1 8+WS 8+ U.C.D. BC 2:08:372:15:53.450:07:16.45
   Final A6WDiv1 8+WS 8+ St. Michaels Rowing Club 2:08:372:15:51.710:07:14.71
           
M Mast 4+14:0573Final1M Mast 4+M Mast 4+ Old Collegians BC (c 192) 0:00:000:00:00.000:00:00.00
   Final2M Mast 4+M Mast 4+ Waterford BC (c 170) 0:00:000:00:00.000:00:00.00
   Final3M Mast 4+M Mast 4+ Waterford BC B (b 149) 0:00:000:00:00.000:00:00.00
           
MDiv1 2X14:1074Heat11MDiv1 2XMJ18A 2X Shannon RC 2:18:50 ###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Heat12MDiv1 2XMJ18A 2X Skibbereen RC 2:18:502:26:28.130:07:38.13
   Heat13MDiv1 2XMJ18A 2X St. Michaels Rowing Club 2:18:502:26:40.850:07:50.85
   Heat14MDiv1 2XMJ18A 2X Shandon BC 2:18:50 ###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Heat15MDiv1 2XMJ18A 2X Commercial RC 2:18:502:26:43.480:07:53.48
   Heat16MDiv1 2XM Int 2X Clonmel RC 2:18:502:26:58.470:08:08.47
   Heat17MDiv1 2XM Int 2X Garda Siochana BC B 2:18:502:26:29.490:07:39.49
           
  75Heat21MDiv1 2XM Int 2X Garda Siochana BC 2:22:492:30:17.700:07:28.70
   Heat22MDiv1 2XM Int 2X Carlow RC B 2:22:492:30:44.440:07:55.44
   Heat23MDiv1 2XM Int 2X Carlow RC 2:22:492:30:15.530:07:26.53
   Heat24MDiv1 2XMS 2X Skibbereen RC 2:22:492:30:06.360:07:17.36
   Heat25MDiv1 2XMS 2X Queens2:22:49  
   Heat26MDiv1 2XMS 2X Carlow RC 2:22:492:30:19.530:07:30.53
   Heat27MDiv1 2XMS 2XCommercial/Lee (Time Only)2:22:492:30:21.590:07:32.59
           
           
WDiv2 1X14:4079Heat11WDiv2 1XWJ16 1X Lee RC C (Synnott) 2:42:35 ###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Heat12WDiv2 1XWJ16 1X Skibbereen RC B (Mc Carthy) 2:42:352:52:57.440:10:22.44
   Heat13WDiv2 1XWJ16 1X Neptune RC (Doyle) 2:42:352:52:23.440:09:48.44
   Heat14WDiv2 1XWJ16 1X Shandon BC (O'Sullivan) 2:42:352:52:26.530:09:51.53
   Heat15WDiv2 1XWJ16 1X St. Michaels Rowing Club (Murphy) 2:42:352:52:12.770:09:37.77
   Heat16WDiv2 1XWJ16 1X Colaiste Iognaid RC (Lenihan) 2:42:352:53:06.990:10:31.99
   Heat17WDiv2 1XWJ16 1X Cappoquin RC (Laughlin) 2:42:352:53:27.920:10:52.92
           
  80Heat21WDiv2 1XWJ18B 1X Athlone BC (Curley) 2:47:302:57:45.900:10:15.90
   Heat22WDiv2 1XWJ18B 1X Clonmel RC (Coyne) 2:47:302:57:52.170:10:22.17
   Heat23WDiv2 1XWJ18B 1X Fermoy RC A (Ryan) 2:47:302:57:14.370:09:44.37
   Heat24WDiv2 1XWJ18B 1X Colaiste Iognaid RC (Cushen) 2:47:302:57:07.280:09:37.28
   Heat25WDiv2 1XWJ18B 1X Carlow RC (Byrne) 2:47:302:57:04.940:09:34.94
   Heat26WDiv2 1XWN 1X Cork BC B (Dorgan) 2:47:302:58:10.040:10:40.04
   Heat27WDiv2 1XWN 1X Shannon RC C (Lane) 2:47:300:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
           
  81Heat31WDiv2 1XWN 1X Shannon RC A (Ryan) 2:51:293:01:23.950:09:54.95
   Heat32WDiv2 1XWN 1X Skibbereen RC (Hegarty) 2:51:293:01:08.060:09:39.06
   Heat33WDiv2 1XWN 1X Dublin University Ladies BC (Greenan) 2:51:293:01:34.010:10:05.01
   Heat34WDiv2 1XWN 1X Commercial RC (Foley) 2:51:293:01:14.190:09:45.19
   Heat35WDiv2 1XWN 1X Belfast BC (Cameron) 2:51:293:01:27.280:09:58.28
   Heat36WDiv2 1XWN 1X Cork BC A (Desmond) 2:51:293:03:36.750:12:07.75
           
  82  Race not needed due to crews scratching     
           
WDiv1 2-15:0083Heat11WDiv1 2-WJ18A 2-    
   Heat12WDiv1 2-WJ18A 2- Shandon BC 3:02:313:11:50.180:09:19.18
   Heat13WDiv1 2-WJ18A 2- Colaiste Iognaid RC 3:02:313:12:36.710:10:05.71
   Heat14WDiv1 2-W Int 2- NUI Galway BC 3:02:313:11:40.790:09:09.79
   Heat15WDiv1 2-W Int 2- Commercial RC 3:02:313:11:25.090:08:54.09
           
  84Heat21WDiv1 2-W Int 2- Cork BC 3:07:253:16:48.010:09:23.01
   Heat22WDiv1 2-W Int 2- Bann RC 3:07:253:16:26.890:09:01.89
   Heat23WDiv1 2-W Int 2- University of Limerick RC 3:07:253:16:51.790:09:26.79
   Heat24WDiv1 2-WS 2- NUI Galway BC - NUI Galway BC/Tribesmen RC 3:07:253:15:59.360:08:34.36
   Heat25WDiv1 2-WS 2- Skibbereen RC 3:07:253:16:13.770:08:48.77
   Heat26WDiv1 2-WJ18A 2- Bann RC 3:07:253:16:46.230:09:21.23
           
  85Heat31WDiv1 2-WS 2- Dublin University Ladies BC 3:14:453:23:53.070:09:08.07
   Heat32WDiv1 2-WS 2- Skibbereen RC B 3:14:453:24:17.740:09:32.74
   Heat33WDiv1 2-WS 2- Dublin University Ladies BC B 3:14:453:24:25.290:09:40.29
   Heat34WDiv1 2-WS 2- Cork BC 3:14:453:23:29.850:08:44.85
   Heat35WDiv1 2-WS 2- Dublin University Ladies BC C 3:14:453:24:07.990:09:22.99
   Heat36WDiv1 2-WS 2- Dublin University Ladies BC D 3:14:453:23:39.420:08:54.42
           
WDiv2 8+15:1586Heat11WDiv2 8+WJ16 8+ Shandon BC 3:23:113:31:37.550:08:26.55
   Heat12WDiv2 8+WJ18B 8+ Shannon RC 3:23:113:31:25.080:08:14.08
   Heat13WDiv2 8+WN 8+ Commercial RC 3:23:113:31:16.420:08:05.42
   Heat14WDiv2 8+WN 8+ Garda Siochana BC 3:23:113:31:52.880:08:41.88
           
  87Heat21WDiv2 8+WN 8+ NUI Galway BC 3:28:303:37:21.450:08:51.45
   Heat22WDiv2 8+WN 8+ Dublin University Ladies BC 3:28:303:36:38.180:08:08.18
   Heat23WDiv2 8+WN 8+ U.C.D. BC 3:28:303:36:45.860:08:15.86
   Heat24WDiv2 8+WN 8+ University of Limerick RC 3:28:30 ###############################################################################################################################################################################################################################################################
           
MDiv2 4+15:2588Heat11MDiv2 4+MJ18B 4+ Blackrock College RC 3:32:593:41:08.480:08:09.48
   Heat12MDiv2 4+MJ18B 4+ Commercial RC 3:32:593:40:56.890:07:57.89
   Heat13MDiv2 4+MN 4+ U.C.D. BC B 3:32:593:40:47.460:07:48.46
   Heat14MDiv2 4+MN 4+ Dublin University BC 3:32:593:40:45.950:07:46.95
   Heat15MDiv2 4+MN 4+ University of Limerick RC 3:32:593:40:44.000:07:45.00
           
  89Heat21MDiv2 4+MN 4+ NUI Galway BC 3:35:353:43:13.910:07:38.91
   Heat22MDiv2 4+MN 4+ NUI Galway BC B 3:35:353:43:33.490:07:58.49
   Heat23MDiv2 4+MN 4+ Belfast RC 3:35:353:43:21.520:07:46.52
   Heat24MDiv2 4+MN 4+ U.C.D. BC 3:35:353:43:13.180:07:38.18
   Heat25MDiv2 4+MN 4+ Dublin University BC B 3:35:353:43:49.980:08:14.98
           
WDiv1 1X15:3590Heat11WDiv1 1XWJ18A 1X Neptune RC (Kavanagh) 3:39:523:51:17.740:11:25.74
   Heat12WDiv1 1XWJ18A 1X Fermoy RC (Sohun) 3:39:523:49:58.840:10:06.84
   Heat13WDiv1 1XWJ18A 1X Carrick-on-Shannon RC (Mc Cabe) 3:39:523:50:22.650:10:30.65
   Heat14WDiv1 1XWJ18A 1X Commercial RC (Rodger) 3:39:523:50:03.710:10:11.71
   Heat15WDiv1 1XW Int 1X NUI Galway BC (Hurst) 3:39:523:49:24.900:09:32.90
   Heat16WDiv1 1XW Int 1X Shandon BC (Horgan) 3:39:523:49:35.820:09:43.82
   Heat17WDiv1 1XW Int 1X University of Limerick RC A (Cooper) 3:39:52 ###############################################################################################################################################################################################################################################################
           
  91Heat21WDiv1 1XW Int 1X Dublin University Ladies BC A (O'Brien) 3:45:243:54:56.190:09:32.19
   Heat22WDiv1 1XW Int 1X Dublin University Ladies BC B (Dolan) 3:45:243:54:54.810:09:30.81
   Heat23WDiv1 1XW Int 1X University of Limerick RC B (Green) 3:45:240:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Heat24WDiv1 1XW Int 1X Bann RC (Allen) 3:45:243:55:29.390:10:05.39
   Heat25WDiv1 1XW Int 1X Lee Valley RC (Corcoran- O'Hare) 3:45:243:55:16.460:09:52.46
   Heat26WDiv1 1XW Int 1X Belfast BC (Cameron) 3:45:243:56:12.830:10:48.83
   Heat27WDiv1 1XW Int 1X Neptune RC (Feldman) 3:45:243:58:39.230:13:15.23
           
  92Heat31WDiv1 1XW Int 1X Commercial RC B (Holden) 3:52:494:03:21.620:10:32.62
   Heat32WDiv1 1XW Lwt 1X Commercial RC (Dolan) 3:52:494:02:14.350:09:25.35
   Heat33WDiv1 1XW Lwt 1X Three Castles Rowing Club (Quinn) 3:52:494:02:43.510:09:54.51
   Heat34WDiv1 1XWS 1X St. Michaels Rowing Club A (Clavin) 3:52:494:02:15.850:09:26.85
   Heat35WDiv1 1XWS 1X St. Michaels Rowing Club B (Jennings) 3:52:494:02:05.060:09:16.06
   Heat36WDiv1 1XWS 1X Skibbereen RC (Walsh) 3:52:494:02:07.350:09:18.35
           
  93  Race not needed due to crews scratching     
           
MDiv1 4X-15:5594Heat11MDiv1 4X-MJ18A 4X- Athlone BC 4:01:194:08:42.610:07:23.61
   Heat12MDiv1 4X-MJ18A 4X- Colaiste Iognaid RC 4:01:194:08:44.860:07:25.86
   Heat13MDiv1 4X-MJ18A 4X- Neptune RC 4:01:194:08:41.930:07:22.93
   Heat14MDiv1 4X-MJ18A 4X- Lee RC 4:01:194:08:35.490:07:16.49
   Heat15MDiv1 4X-MJ18A 4X- Shandon BC 4:01:194:08:47.050:07:28.05
   Heat16MDiv1 4X-M Int 4X- Garda Siochana BC 4:01:194:08:49.210:07:30.21
   Heat17MDiv1 4X-M Int 4X- Carlow RC 4:01:194:08:37.150:07:18.15
           
  95Heat21MDiv1 4X-M Int 4X- Dublin University BC 4:05:014:13:41.090:08:40.09
   Heat22MDiv1 4X-MS 4X- Commercial RC 4:05:014:11:53.280:06:52.28
   Heat23MDiv1 4X-MS 4X- Queens4:05:014:12:06.910:07:05.91
   Heat24MDiv1 4X-MS 4X- St. Michaels Rowing Club - Lee RC/Shannon RC/Skibbereen RC/St. Michaels Rowing Club 4:05:014:11:59.570:06:58.57
   Heat25MDiv1 4X-MS 4X- Carlow RC - Carlow RC/Three Castles Rowing Club 4:05:014:12:03.920:07:02.92
   Heat26MDiv1 4X-MS 4X- Skibbereen RC 4:05:014:12:03.310:07:02.31
           
MDiv2 2X16:0596Heat11MDiv2 2XMJ16 2X Colaiste Iognaid RC 4:12:024:20:35.720:08:33.72
   Heat12MDiv2 2XMJ16 2X Commercial RC 4:12:024:20:42.240:08:40.24
   Heat13MDiv2 2XMJ16 2X Waterford BC 4:12:024:20:27.210:08:25.21
   Heat14MDiv2 2XMJ16 2X Carlow RC 4:12:024:21:09.080:09:07.08
   Heat15MDiv2 2XMJ16 2X Carlow RC B 4:12:024:22:00.580:09:58.58
   Heat16MDiv2 2XMJ16 2X Carlow RC C 4:12:020:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Heat17MDiv2 2XMJ16 2X Clonmel RC 4:12:024:20:37.790:08:35.79
           
  97Heat21MDiv2 2XMJ16 2X Shandon BC 4:17:174:25:57.040:08:40.04
   Heat22MDiv2 2XMJ16 2X Athlone BC 4:17:174:27:40.060:10:23.06
   Heat23MDiv2 2XMJ18B 2X Cork BC B 4:17:174:25:46.630:08:29.63
   Heat24MDiv2 2XMJ18B 2X Castleconnell BC 4:17:174:25:30.810:08:13.81
   Heat25MDiv2 2XMJ18B 2X Lee RC 4:17:170:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Heat27MDiv2 2XMJ18B 2X Cork BC A 4:17:174:26:13.520:08:56.52
           
           
  98Heat31MDiv2 2XMN 2X Dublin University BC 4:24:584:34:32.380:09:34.38
   Heat32MDiv2 2XMN 2X Portadown BC 4:24:584:33:57.890:08:59.89
   Heat33MDiv2 2XMN 2X U.C.D. BC 4:24:584:33:29.500:08:31.50
   Heat34MDiv2 2XMN 2X Waterford BC 4:24:584:35:32.280:10:34.28
   Heat35MDiv2 2XMN 2XCarlow C4:24:584:34:12.820:09:14.82
   Heat36MDiv2 2XMN 2X Skibbereen RC 4:24:584:33:08.370:08:10.37
   Heat37MDiv2 2XMJ18B2XClonmel4:24:584:33:27.360:08:29.36
           
           
  99  Race not needed due to crews scratching     
           
MJ15 1X16:30100Final11MJ15 1XMJ15 1X Commercial RC A (Beggan) 1   
   Final12MJ15 1XMJ15 1X Commercial RC B (Byrne)    
   Final13MJ15 1XMJ15 1X Neptune RC (Thompson)    
   Final14MJ15 1XMJ15 1X Blackrock College RC F (Manahan)    
   Final15MJ15 1XMJ15 1X Carlow RC (Byrne)    
   Final16MJ15 1XMJ15 1X Blackrock College RC E (De Burca)    
           
  101Final21MJ15 1XMJ15 1X Cork BC B (O'Sullivan (F))    
   Final22MJ15 1XMJ15 1X Colaiste Iognaid RC (Buckley)    
   Final23MJ15 1XMJ15 1X Cork BC A (O'Connell)    
   Final24MJ15 1XMJ15 1X Carrick-on-Shannon RC (Mc Cabe)    
   Final25MJ15 1XMJ15 1X Cork BC C (Rea)    
   Final26MJ15 1XMJ15 1X Lee RC C (Crean)    
           
  102Final31MJ15 1XMJ15 1X Blackrock College RC B (Crowley)    
   Final32MJ15 1XMJ15 1X Blackrock College RC C (Rowland)    
   Final33MJ15 1XMJ15 1X Lee RC D (Deasy)    
   Final34MJ15 1XMJ15 1X Blackrock College RC G (O'Connor)    
   Final35MJ15 1XMJ15 1X Cork BC D (White)    
           
  103Final41MJ15 1XMJ15 1X Blackrock College RC D (Somers)    
   Final42MJ15 1XMJ15 1X Lee RC B (Larkin)    
   Final43MJ15 1XMJ15 1X Athlone BC A (Flynn)    
   Final44MJ15 1XMJ15 1X Athlone BC B (Maloney)    
   Final45MJ15 1XMJ15 1X Lee RC A (Breen)    
           
MJ14 4X+16:50104Final1MJ14 4X+MJ14 4X+ Carlow RC 1   
   Final2MJ14 4X+MJ14 4X+ Three Castles Rowing Club 2   
   Final3MJ14 4X+MJ14 4X+ Neptune RC 3   
   Final4MJ14 4X+MJ14 4X+ Carlow RC B 4   
           
WJ15 1X16:55105Final3WJ15 1XWJ15 1X Offaly RC (Mooney) 1   
   Final2WJ15 1XWJ15 1X Lee RC C (Cummins) 2   
   Final4WJ15 1XWJ15 1X Neptune RC (Desay) 3   
   Final5WJ15 1XWJ15 1X Cappoquin RC (Murphy) 4   
   Final1WJ15 1XWJ15 1X Athlone BC (Mc Mickan)    
           
WJ14 4X+17:00106Final1WJ14 4X+WJ14 4X+ Cappoquin RC    
   Final2WJ14 4X+WJ14 4X+ Skibbereen RC    
   Final3WJ14 4X+WJ14 4X+ Carlow RC    
   Final4WJ14 4X+WJ14 4X+ Athlone BC    
   Final5WJ14 4X+WJ14 4X+ Commercial RC    
           
M Mast 817:05107Final1M Mast 8+M Mast 8+ Belfast RC - Belfast BC/Belfast RC (e 451) 1   
   Final2M Mast 8+M Mast 8+ Old Collegians BC - City of Derry BC/Old Collegians BC/Three Castles Rowing Club (e 463) 2   
   Final3M Mast 8+M Mast 8+ Waterford BC (b 319) 3   
           
MDiv1 2X17:10108Final B1MDiv1 2XM Int 2X Clonmel RC 5:47:335:55:49.950:08:16.95
   Final B2MDiv1 2XM Int 2X Carlow RC B 5:47:335:56:01.240:08:28.24
   Final B3MDiv1 2XMJ18A 2X Commercial RC 5:47:330:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Final B4MDiv1 2XMJ18A 2X St. Michaels Rowing Club 5:47:335:55:43.460:08:10.46
   Final B5MDiv1 2X   0:00:00.000:00:00.00
   Final B6MDiv1 2X   0:00:00.000:00:00.00
   Final B7MDiv1 2X   0:00:00.000:00:00.00
           
  109Final A1MDiv1 2XM Int 2X Garda Siochana BC B 5:51:395:59:32.220:07:53.22
   Final A2MDiv1 2XMJ18A 2X Skibbereen RC 5:51:395:59:24.670:07:45.67
   Final A3MDiv1 2XMS 2XCommercial/Lee (Time Only)5:51:395:59:25.210:07:46.21
   Final A4MDiv1 2XMS 2X Carlow RC 5:51:395:59:36.150:07:57.15
   Final A5MDiv1 2XM Int 2X Garda Siochana BC 5:51:395:59:30.560:07:51.56
   Final A6MDiv1 2XM Int 2X Carlow RC 5:51:395:59:43.540:08:04.54
   Final A7MDiv1 2XMS 2X Skibbereen RC 5:51:395:59:12.710:07:33.71
           
MDiv2 4X+17:20110Final C1MDiv2 4X+not required 0:00:000:00:00.000:00:00.00
   Final C2MDiv2 4X+  0:00:000:00:00.000:00:00.00
   Final C3MDiv2 4X+  0:00:000:00:00.000:00:00.00
   Final C4MDiv2 4X+  0:00:000:00:00.000:00:00.00
   Final C5MDiv2 4X+  0:00:000:00:00.000:00:00.00
           
  111Final B1MDiv2 4X+MJ16 4X+ Skibbereen RC 5:33:565:42:18.690:08:22.69
   Final B2MDiv2 4X+MJ16 4X+ Carlow RC 5:33:565:42:18.690:08:22.69
   Final B3MDiv2 4X+MJ16 4X+ Commercial RC 5:33:565:41:51.730:07:55.73
   Final B4MDiv2 4X+MJ18B 4X+ Neptune RC 5:33:565:43:46.240:09:50.24
   Final B5MDiv2 4X+  0:00:000:00:00.000:00:00.00
           
  112Final A1MDiv2 4X+MJ18B 4X+ Neptune RC B 5:42:505:51:32.100:08:42.10
   Final A2MDiv2 4X+MN 4X+ Commercial RC 5:42:500:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Final A3MDiv2 4X+MN 4X+ Carrick-on-Shannon RC 5:42:505:51:03.410:08:13.41
   Final A4MDiv2 4X+MN 4X+ Neptune RC 5:42:505:50:41.770:07:51.77
   Final A5MDiv2 4X+MN 4X+ Lee RC 5:42:505:50:56.950:08:06.95
   Final A6MDiv2 4X+MN 4X+ Dublin University BC 5:42:505:50:42.070:07:52.07
   Final A7MDiv2 4X+MN 4X+ U.C.D. BC 5:42:505:50:38.210:07:48.21
           
WDiv2 1X17:35113  Race not required.     
  114Final C1WDiv2 1XWN 1X Cork BC A (Desmond) 6:00:420:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Final C2WDiv2 1XWJ16 1X Cappoquin RC (Laughlin) 6:00:426:12:12.090:11:30.09
   Final C3WDiv2 1XWN 1X Cork BC B (Dorgan) 6:00:420:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Final C4WDiv2 1XWJ16 1X Colaiste Iognaid RC (Lenihan) 6:00:426:11:46.340:11:04.34
   Final C5WDiv2 1X   0:00:00.000:00:00.00
   Final C6WDiv2 1X   0:00:00.000:00:00.00
   Final C7WDiv2 1X   0:00:00.000:00:00.00
           
  115Final B1WDiv2 1XWJ16 1X Skibbereen RC B (Mc Carthy) 6:06:456:17:28.600:10:43.60
   Final B2WDiv2 1XWJ18B 1X Clonmel RC (Coyne) 6:06:456:17:53.890:11:08.89
   Final B3WDiv2 1XWJ18B 1X Athlone BC (Curley) 6:06:456:17:32.460:10:47.46
   Final B4WDiv2 1XWN 1X Dublin University Ladies BC (Greenan) 6:06:456:17:13.200:10:28.20
   Final B5WDiv2 1XWN 1X Belfast BC (Cameron) 6:06:456:17:23.690:10:38.69
   Final B6WDiv2 1XWN 1X Shannon RC A (Ryan) 6:06:456:17:14.720:10:29.72
   Final B7WDiv2 1XWJ16 1X Shandon BC (O'Sullivan) 6:06:456:17:17.520:10:32.52
           
  116Final A1WDiv2 1XWJ16 1X Neptune RC (Doyle) 6:10:296:21:00.530:10:31.53
   Final A2WDiv2 1XWN 1X Commercial RC (Foley) 6:10:296:20:29.150:10:00.15
   Final A3WDiv2 1XWJ18B 1X Fermoy RC A (Ryan) 6:10:296:20:55.210:10:26.21
   Final A4WDiv2 1XWN 1X Skibbereen RC (Hegarty) 6:10:296:20:33.720:10:04.72
   Final A5WDiv2 1XWJ16 1X St. Michaels Rowing Club (Murphy) 6:10:296:20:44.390:10:15.39
   Final A6WDiv2 1XWJ18B 1X Colaiste Iognaid RC (Cushen) 6:10:296:20:55.760:10:26.76
   Final A7WDiv2 1XWJ18B 1X Carlow RC (Byrne) 6:10:296:20:58.920:10:29.92
           
WDiv1 2-17:55117Final C1WDiv1 2-WJ18A 2- Colaiste Iognaid RC 6:15:26DSQ#VALUE!
   Final C2WDiv1 2-WS 2- Dublin University Ladies BC B 6:15:266:26:29.460:11:03.46
   Final C3WDiv1 2-WS 2- Skibbereen RC B 6:15:260:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Final C4WDiv1 2-W Int 2- University of Limerick RC 6:15:266:26:15.850:10:49.85
   Final C5WDiv1 2-  0:00:000:00:00.000:00:00.00
           
  118Final B1WDiv1 2-W Int 2- Cork BC 6:26:090:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Final B2WDiv1 2-WS 2- Dublin University Ladies BC C 6:26:096:35:31.870:09:22.87
   Final B3WDiv1 2-WJ18A 2- Bann RC 6:26:096:36:03.660:09:54.66
   Final B4WDiv1 2-WJ18A 2- Shandon BC 6:26:096:36:38.400:10:29.40
   Final B5WDiv1 2-W Int 2- NUI Galway BC 6:26:096:35:32.200:09:23.20
   Final B6WDiv1 2-WS 2- Dublin University Ladies BC 6:26:096:35:32.710:09:23.71
           
  119Final A1WDiv1 2-W Int 2- Bann RC 6:31:156:40:37.940:09:22.94
   Final A2WDiv1 2-WS 2- Dublin University Ladies BC D 6:31:156:40:24.380:09:09.38
   Final A3WDiv1 2-W Int 2- Commercial RC 6:31:156:40:31.960:09:16.96
   Final A4WDiv1 2-WS 2- Skibbereen RC 6:31:156:40:15.480:09:00.48
   Final A5WDiv1 2-WS 2- Cork BC 6:31:156:40:13.300:08:58.30
   Final A6WDiv1 2-WS 2- NUI Galway BC - NUI Galway BC/Tribesmen RC 6:31:156:40:03.570:08:48.57
           
WDiv2 8+18:10120Final B1WDiv2 8+not required 0:00:000:00:00.000:00:00.00
   Final B2WDiv2 8+  0:00:000:00:00.000:00:00.00
   Final B3WDiv2 8+  0:00:000:00:00.000:00:00.00
   Final B4WDiv2 8+  0:00:000:00:00.000:00:00.00
           
  121Final A1WDiv2 8+WN 8+ NUI Galway BC 6:41:466:51:35.140:09:49.14
   Final A2WDiv2 8+WN 8+ Garda Siochana BC 6:41:466:50:31.380:08:45.38
   Final A3WDiv2 8+WJ16 8+ Shandon BC 6:41:466:50:34.750:08:48.75
   Final A4WDiv2 8+WN 8+ U.C.D. BC 6:41:466:49:59.040:08:13.04
   Final A5WDiv2 8+WJ18B 8+ Shannon RC 6:41:466:50:18.130:08:32.13
   Final A6WDiv2 8+WN 8+ Dublin University Ladies BC 6:41:466:50:04.710:08:18.71
   Final A7WDiv2 8+WN 8+ Commercial RC 6:41:466:50:04.260:08:18.26
           
MDiv2 4+18:20122Final B1MDiv2 4+MN 4+ Dublin University BC B 6:45:416:53:42.900:08:01.90
   Final B2MDiv2 4+MJ18B 4+ Blackrock College RC 6:45:416:53:46.340:08:05.34
   Final B3MDiv2 4+MN 4+ NUI Galway BC B 6:45:416:53:43.340:08:02.34
   Final B4MDiv2 4+  0:00:000:00:00.000:00:00.00
   Final B5MDiv2 4+  0:00:000:00:00.000:00:00.00
           
  123Final A1MDiv2 4+MJ18B 4+ Commercial RC 6:50:006:57:57.940:07:57.94
   Final A2MDiv2 4+MN 4+ U.C.D. BC B 6:50:006:57:57.400:07:57.40
   Final A3MDiv2 4+MN 4+ Dublin University BC 6:50:006:57:49.290:07:49.29
   Final A4MDiv2 4+MN 4+ Belfast RC 6:50:006:57:55.970:07:55.97
   Final A5MDiv2 4+MN 4+ University of Limerick RC 6:50:006:57:48.110:07:48.11
   Final A6MDiv2 4+MN 4+ NUI Galway BC 6:50:006:57:57.030:07:57.03
   Final A7MDiv2 4+MN 4+ U.C.D. BC 6:50:006:57:45.060:07:45.06
           
WDiv1 1X18:30124  Race not Required     
  125Final C1WDiv1 1XW Int 1X Neptune RC (Feldman) 6:59:597:11:46.350:11:47.35
   Final C2WDiv1 1XWJ18A 1X Neptune RC (Kavanagh) 6:59:597:10:24.270:10:25.27
   Final C3WDiv1 1XW Int 1X Belfast BC (Cameron) 6:59:590:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Final C4WDiv1 1XW Int 1X Commercial RC B (Holden) 6:59:597:10:10.830:10:11.83
   Final C5WDiv1 1X  0:00:000:00:00.000:00:00.00
   Final C6WDiv1 1X  0:00:000:00:00.000:00:00.00
   Final C7WDiv1 1X  0:00:000:00:00.000:00:00.00
           
  126Final B1WDiv1 1XWJ18A 1X Carrick-on-Shannon RC (Mc Cabe) 7:04:230:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Final B2WDiv1 1XWJ18A 1X Commercial RC (Rodger) 7:04:237:14:31.840:10:08.84
   Final B3WDiv1 1XWJ18A 1X Fermoy RC (Sohun) 7:04:237:14:21.500:09:58.50
   Final B4WDiv1 1XW Int 1X Bann RC (Allen) 7:04:237:14:23.030:10:00.03
   Final B5WDiv1 1XW Lwt 1X Three Castles Rowing Club (Quinn) 7:04:237:14:06.490:09:43.49
   Final B6WDiv1 1XW Int 1X Lee Valley RC (Corcoran- O'Hare) 7:04:237:14:11.640:09:48.64
   Final B7WDiv1 1XW Int 1X Shandon BC (Horgan) 7:04:237:14:10.320:09:47.32
           
  127Final A1WDiv1 1XW Int 1X NUI Galway BC (Hurst) 7:07:297:16:54.790:09:25.79
   Final A2WDiv1 1XW Int 1X Dublin University Ladies BC A (O'Brien) 7:07:297:16:54.010:09:25.01
   Final A3WDiv1 1XW Int 1X Dublin University Ladies BC B (Dolan) 7:07:297:16:55.760:09:26.76
   Final A4WDiv1 1XWS 1X St. Michaels Rowing Club A (Clavin) 7:07:297:16:53.100:09:24.10
   Final A5WDiv1 1XW Lwt 1X Commercial RC (Dolan) 7:07:297:16:48.280:09:19.28
   Final A6WDiv1 1XWS 1X Skibbereen RC (Walsh) 7:07:297:16:33.320:09:04.32
   Final A7WDiv1 1XWS 1X St. Michaels Rowing Club B (Jennings) 7:07:297:16:33.740:09:04.74
           
MDiv1 4X-18:50128Final B1MDiv1 4X-M Int 4X- Dublin University BC 7:12:457:20:59.010:08:14.01
   Final B2MDiv1 4X-M Int 4X- Garda Siochana BC 7:12:457:20:00.040:07:15.04
   Final B3MDiv1 4X-MJ18A 4X- Shandon BC 7:12:450:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Final B4MDiv1 4X-MJ18A 4X- Colaiste Iognaid RC 7:12:457:20:03.860:07:18.86
   Final B5MDiv1 4X-MJ18A 4X- Athlone BC 7:12:457:20:15.580:07:30.58
   Final B6MDiv1 4X-MJ18A 4X- Neptune RC 7:12:457:20:02.500:07:17.50
   Final B7MDiv1 4X-  7:12:450:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
           
  129Final A1MDiv1 4X-M Int 4X- Carlow RC 7:29:047:36:17.510:07:13.51
   Final A2MDiv1 4X-MJ18A 4X- Lee RC 7:29:047:36:07.180:07:03.18
   Final A3MDiv1 4X-MS 4X- Queens7:29:047:36:09.080:07:05.08
   Final A4MDiv1 4X-MS 4X- Carlow RC - Carlow RC/Three Castles Rowing Club 7:29:047:36:02.700:06:58.70
   Final A5MDiv1 4X-MS 4X- Skibbereen RC 7:29:047:35:55.380:06:51.38
   Final A6MDiv1 4X-MS 4X- St. Michaels Rowing Club - Lee RC/Shannon RC/Skibbereen RC/St. Michaels Rowing Club 7:29:047:36:00.720:06:56.72
   Final A7MDiv1 4X-MS 4X- Commercial RC 7:29:047:35:47.340:06:43.34
           
MDiv2 2X19:00130  Race not required     
  131Final C1MDiv2 2XMN 2X Waterford BC 7:33:037:42:40.420:09:37.42
   Final C2MDiv2 2XMJ16 2X Athlone BC 7:33:037:41:58.300:08:55.30
   Final C3MDiv2 2XMJ16 2X Carlow RC B 7:33:03 ###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Final C4MDiv2 2XMN 2X Dublin University BC 7:33:037:41:56.630:08:53.63
   Final C5MDiv2 2X  0:00:000:00:00.000:00:00.00
   Final C6MDiv2 2X  0:00:000:00:00.000:00:00.00
   Final C7MDiv2 2X  0:00:000:00:00.000:00:00.00
           
  132Final B1MDiv2 2XMN 2XCarlow C7:36:387:45:55.090:09:17.09
   Final B2MDiv2 2XMJ16 2X Carlow RC 7:36:387:45:28.270:08:50.27
   Final B3MDiv2 2XMN 2X Portadown BC 7:36:387:45:16.170:08:38.17
   Final B4MDiv2 2XMJ18B 2X Cork BC A 7:36:380:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Final B5MDiv2 2XMJ16 2X Commercial RC 7:36:387:45:06.020:08:28.02
   Final B6MDiv2 2XMJ16 2X Shandon BC 7:36:387:44:58.890:08:20.89
   Final B7MDiv2 2XMJ16 2X Clonmel RC 7:36:387:45:00.180:08:22.18
           
  133Final A1MDiv2 2XMJ16 2X Colaiste Iognaid RC 7:39:297:47:52.650:08:23.65
   Final A2MDiv2 2XMN 2X U.C.D. BC 7:39:297:47:49.280:08:20.28
   Final A3MDiv2 2XMJ18B 2X Cork BC B 7:39:297:47:38.550:08:09.55
   Final A4MDiv2 2XMJ18B2XClonmel7:39:297:47:41.140:08:12.14
   Final A5MDiv2 2XMJ16 2X Waterford BC 7:39:297:48:02.960:08:33.96
   Final A6MDiv2 2XMJ18B 2X Castleconnell BC 7:39:297:47:25.280:07:56.28
   Final A7MDiv2 2XMN 2X Skibbereen RC 7:39:297:47:24.670:07:55.67
           
WDiv1 4-19:20134Final1WDiv1 4-WJ18A 4- St. Michaels Rowing Club 7:49:567:58:13.610:08:17.61
   Final2WDiv1 4-WS 4- St. Michaels Rowing Club 7:49:567:57:56.430:08:00.43
   Final3WDiv1 4-WS 4- U.C.D. BC A 7:49:560:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Final4WDiv1 4-WS 4- U.C.D. BC B 7:49:560:00:00.00###############################################################################################################################################################################################################################################################
   Final5WDiv1 4-WS 4- Cork BC - Cork BC/Tribesmen RC 7:49:567:57:43.210:07:47.21
   Final6WDiv1 4-WS 4- Skibbereen RC 7:49:567:58:01.380:08:05.38
           
MDiv1 8+19:25135Final1MDiv1 8+M Int 8+ Belfast RC 7:54:528:02:10.530:07:18.53
   Final2MDiv1 8+M Int 8+ U.C.D. BC 7:54:528:01:24.070:06:32.07
   Final3MDiv1 8+M Int 8+ NUI Galway BC 7:54:528:01:27.300:06:35.30
   Final4MDiv1 8+M Int 8+ Dublin University BC 7:54:528:01:32.330:06:40.33
   Final5MDiv1 8+MS 8+ U.C.D. BC 7:54:528:01:16.330:06:24.33
   Final6MDiv1 8+MS 8+ Gráinne Mhaol RC - Gráinne Mhaol RC/NUI Galway BC 7:54:528:01:14.530:06:22.53
   Final7MDiv1 8+MS 8+ St. Michaels Rowing Club 7:54:528:01:28.700:06:36.70
          
Published in Rowing

# ROWING: The Irish Universities' Championships will be detached from the Irish Schools’ Championships and moved to a new date in June as part of the 2014 rowing calendar accepted by delegates at the Rowing Ireland agm in Dublin yesterday. The change has been prompted by Ireland Performance Director Morten Espersen, who also hopes to have the university athletes involved in a set programme of heads of the river and indoor rowing events.

 

Rowing Ireland Calendar 2014 (as approved by agm)

January 11th: Kerry Head of the River; 25th: Sligo Head.

February 1st: St Michael’s Head; 8th: Head of the Shannon, Carrick-on-Shannon; 15th: Lagan Head, Belfast; 22nd/23rd: Newry Trials.

March 1st: Erne Head, Enniskillen; 8th: Lagan Scullers’ Head, Belfast; 15th: Galway Head; 16th: Fermoy Head; 22nd: Dublin Head; 28th-30th: National Trials.

April 5th: Neptune Regatta, Islandbridge; 12th/13th: Skibbereen Regatta, National Rowing Centre; 19th: Trinity Regatta, Islandbridge; 26th: Limerick Regatta; 27th Schools’ Regatta, O’Brien’s Bridge.

May 3rd: Portadown Regatta; 10th: Bantry Regatta and Lough Rynn Regatta; 11th: Sligo Regatta; 17th: Queen’s Regatta, Castlewellan; 24th: Lee Regatta, Marina, Cork; 24th: Belfast Sprint Regatta.

June 1st: Carlow Regatta; 7th: Irish University Championships, Blessington; 8th: Dublin Metropolitan Regatta, Blessington; 14th: Athlone Regatta; 15th: Galway Regatta; 22nd: Castleconnell Sprint Regatta; 28th: Cork Regatta, NRC; 29th: Fermoy Sprints.

July 11th-13th: Irish Rowing Championships, NRC.

August: 3rd: Carrick-on-Shannon Sprints; 23rd: Belfast Summer Sprints.

September 13th: Interprovincial Sprints, Limerick; 20th: New Ross-Barrow Challenge. 27th/28th: National Trials, NRC.

October 4th: Tullamore Time Trial; 18th: Skibbereen Head, NRC.

November 1st: Castleconnell Head; 8th: Neptune Head, Blessington; 15th: Bann Head, Coleraine; 22nd/23rd: Regional Indoor Rowing Championships, Provincial Venues.

December 6th: Muckross Head, NRC. 13th: Irish Indoor Rowing Championships.

 

CALENDAR 2014 - proposal for discussion / approval at 2013 AGM        
2014 DATE EVENTS JAN - DEC 2014 TYPE OF EVENT STATUS LENGTH LANES VENUE PROVINCE
Sat 04-Jan
Sun 05-Jan
Sat 11-Jan Kerry HOR Head 4000 Killorglin Munster
Sun 12-Jan
Sat 18-Jan
Sun 19-Jan
Sat 25-Jan Sligo HOR Head 4000 Garavogue River Sligo Connaught
Sun 26-Jan
Sat 01-Feb St Michaels HOR Rolling Head 3500 O'Briens Bridge Munster
Sun 02-Feb
Sat 08-Feb Head of the Shannon Head 5000 Carrick on Shannon Connaught
Sun 09-Feb
Sat 15-Feb Lagan HOR Head 1 Head 2 2800 4200 River Lagan Belfast Ulster
Sat 15-Feb Cork HOR Head 4000 Marina Cork Munster
Sun 16-Feb
Sat 22-Feb Newry Trials Trials 5000 Newry Canal Ulster
Sun 23-Feb Newry Trials Trials 5000 Newry Canal Ulster
Sat 01-Mar Erne HOR Head 6000 Enniskillen Ulster
Sun 02-Mar
Sat 08-Mar Lagan Scullers HOR Head 2800 River Lagan Belfast Ulster
Sun 09-Mar
Sat 15-Mar Galway HOR Head 4300 Galway Connaught
Sun 16-Mar Fermoy HOR Head 4000 River Blackwater Munster
Sat 22-Mar Dublin HOR Head 3700 Liffey Leinster
Sun 23-Mar
Fri 28-Mar Trials - Juniors / U23 / Seniors Trials National Rowing Centre Cork Munster
Sat 29-Mar Trials - Juniors / U23 / Seniors Trials National Rowing Centre Cork Munster
Sun 30-Mar Trials - Juniors / U23 / Seniors Trials National Rowing Centre Cork Munster
Sat 05-Apr Neptune Regatta Regatta - Grow the Sport SEMI 1400 2 Islandbridge Dublin Leinster
Sun 06-Apr
Sat 12-Apr Skibbereen Regatta Regatta - Grand League FULL 2000 8 National Rowing Centre Cork Munster
Sun 13-Apr Skibbereen Regatta Regatta -Grand League FULL 2000 8 National Rowing Centre Cork Munster
Sat 19-Apr Trinity Regatta Regatta - Grow the Sport SEMI 1800 2 Islandbridge Dublin Leinster
Sun 20-Apr Easter Sunday
Sat 26-Apr Limerick Regatta Regatta - Multi-lane FULL 1500 4 O'Briens Bridge Munster
Sun 27-Apr Schools Regatta Non 1500 4 O'Briens Bridge Munster
Sat 03-May Portadown Regatta Regatta - Grow the Sport SEMI 1000 2 Portadown Ulster
Sun 04-May
Sat 10-May Bantry Regatta/Lough Rynn Regatta - Grow the Sport /ML NON/FULL 500/2000 3 Bantry Munster/Connaught
Sun 11-May Sligo Regatta Regatta - Multi-lane SEMI 1000 Sligo Connaught
Sat 17-May Queen's Regatta Regatta - Grand League FULL 1500 6 Castlewellan Ulster
Sun 18-May
Sat 24-May Lee Regatta Regatta - Grow the Sport NON 500 6 Marina Cork Munster
Sat 24-May Belfast Sprint Regatta Regatta - Grow the Sport NON 500 2 River Lagan Belfast Ulster
Sun 25-May
Sat 31-May
Sun 01-Jun Carlow Regatta Regatta - Grow the Sport SEMI 1000 2 Carlow Leinster
Sat 07-Jun UNIVERSITY CHAMPIONSHIPS / ( NON Championship) Regatta - Multi-lane NON 2000 6 Blessington Munster
Sun 08-Jun Dublin Metropolitan Regatta Regatta - Grand League FULL 2000 6 Blessington Leinster
Sat 14-Jun Athlone Regatta Regatta - Multi-lane FULL 1800 5 Coosan Point Athlone Connaught
Sun 15-Jun Galway Regatta Regatta - Grow the Sport SEMI 700 3 Galway Connaught
Sat 21-Jun
Sun 22-Jun Castleconnell Sprint Regatta Regatta - Grow the Sport NON 500 5 Castleconnell Munster
Sat 28-Jun Cork Regatta Regatta - Grand League FULL 2000 6 National Rowing Centre Cork Munster
Sun 29-Jun Fermoy Sprints Regatta - Grow the Sport NON 500 3 Fermoy Munster
Sat 05-Jul
Sun 06-Jul
Fri 11-Jul Irish Rowing Championships Championships FULL 2000 6 National Rowing Centre Cork Munster
Sat 12-Jul Irish Rowing Championships Championships FULL 2000 6 National Rowing Centre Cork Munster
Sun 13-Jul Irish Rowing Championships Championships FULL 2000 6 National Rowing Centre Cork Munster
Sat 19-Jul
Sun 20-Jul
Sat 26-Jul
Sun 27-Jul
Sat 02-Aug
Sun 03-Aug Carrick-on-Shannon Sprints Regatta - Grow the Sport NON 420 3 Carrick on Shannon Connaught
Sat 09-Aug
Sun 10-Aug
Sat 16-Aug
Sun 17-Aug
Sat 23-Aug Belfast Summer Sprints Regatta - Grow the Sport NON 300 2 River Lagan Belfast Ulster
Sun 24-Aug
Sat 30-Aug
Sun 31-Aug
Sat 06-Sep
Sun 07-Sep
Sat 13-Sep Interprovincial Sprints Interprovincials 500 Limerick Munster
Sun 14-Sep
Sat 20-Sep New Ross - Barrow Challenge Head 18000 River Barrow Leinster
Sun 21-Sep
Sat 27-Sep Trials - Juniors / U23 / Seniors Trials National Rowing Centre Cork Munster
Sun 28-Sep Trials - Juniors / U23 / Seniors Trials National Rowing Centre Cork Munster
Sat 04-Oct Tullamore Time Trial Head 2250 Canal Offaly Leinster
Sun 05-Oct
Sat 11-Oct
Sun 12-Oct
Sat 18-Oct Skibbereen HOR Head 3000 National Rowing Centre Cork Munster
Sun 19-Oct
Sat 25-Oct
Sun 26-Oct
Sat 01-Nov Castleconnell HOR Head 3000 Castleconnell Munster
Sun 02-Nov
Sat 08-Nov Neptune HOR Head 4000 Blessington Leinster
Sun 09-Nov
Sat 15-Nov Bann HOR Head 3000 River Bann Coleraine Ulster
Sun 16-Nov
Sat 22-Nov Regional Indoor Rowing 2k Provincial Venues each Province
Sun 23-Nov Championships 2k to be confirmed each Province
Sat 29-Nov
Sun 30-Nov
Sat 06-Dec Muckross HOR Head 3000 National Rowing Centre Cork Munster
Sun 07-Dec
Sat 13-Dec Irish Indoor Rowing Championships
Sun 14-Dec Irish Indoor Rowing Championships
Sat 20-Dec
Sun 21-Dec
Sat 27-Dec
Sun 28-Dec
Published in Rowing

# ROWING: Niall Kenny was the fastest man on the water at the Rowing Ireland National Assessments in Newry today. The 23 year old lightweight clocked 19 minutes 15 seconds for the five kilometres in the incessant rain. It was a good day for Galway competitors as the fastest crew was the heavyweight men’s pair of Fionnan McQuillan-Tolan and Sean O’Connor. Kenny was ranked as having hit 86.6 per cent of the projected world best time for his grade, but junior single sculler Bridget Jacques performed best of all on this rating, with a mark of 87.8 per cent. She was the third fastest woman after senior heavyweights Sanita Puspure and Monika Dukarska.

Rowing Ireland
Newry 5km Time Trial; 10th February 2013
Results - OVERALL
Category Crew Final Time %age
BHM2- Fionnan Mcquillan-Tolan / Sean O'Connor (St.Josephs RC / NUIGBC) 18:58.1 83.0%
LM1x Niall Kenny (Grainne Mhaol RC) 19:15.0 86.6%
LM1x Justin Ryan (Skibbereen RC) 19:17.0 86.4%
BLM1x Shane O'Driscoll (CIT RC) 19:37.0 87.1%
JM2- Kevin Fallon / jack smyth (St.Josephs RC / St.Josephs RC) 19:46.2 83.2%
BHM2- Adam Boreham / Matthew Wray (Belfast BC / Bann RC) 19:49.2 79.5%
BHM1x Johnathan Mitchell (Belfast BC) 19:51.5 83.5%
JM2- David Keohane / Brian Keohane (Presentation College RC / Presentation College RC) 19:53.6 82.7%
BLM1x Gary O'Donovan (CIT RC) 19:57.0 85.6%
JM1x Andy Harrington (Shandon B.C.) 20:01.0 86.2%
JM2- Aidan Kinneen / James Egan (St.Josephs RC / St.Josephs RC) 20:10.1 81.6%
BLM1x Paul O'Donovan (UCDBC) 20:11.0 84.6%
BLM1x Alan Prendergast (Clonmel RC) 20:12.1 84.6%
HM1x David Neale (UCDBC) 20:20.7 80.3%
JM1x Conor Carmody (Shannon RC) 20:24.7 84.5%
BLM1x Aodhan Burns (Skibbereen RC) 20:25.2 83.7%
JM1x David O Malley (St Michaels RC) 20:32.7 84.0%
JM1x Jack Casey (Shandon B.C.) 20:34.4 83.8%
JM1x Paddy Hegarty (Skibbereen RC) 20:35.9 83.7%
JM1x John Mitchel (Lee RC) 20:39.7 83.5%
HW1x Sanita Puspure (Old Collegians BC) 20:45.7 85.3%
JM1x Gareth McKillen (RBAIRC) 20:50.9 82.7%
JM1x Evan Stone (Lee RC) 20:51.2 82.7%
JM1x william yeomans (Commercial RC) 20:52.4 82.6%
BLM1x Eoghan O'Connor (Castleconnell Boat Club) 20:55.0 81.7%
JM1x Daniel Buckley (Lee RC) 20:55.0 82.5%
HW1x Monika Dukarska (Killorglin RC) 20:55.2 84.6%
JM2- Colin Finnerty / Jack Silke (St.Josephs RC / St.Josephs RC) 21:03.0 78.2%
JM1x Stephen Murphy (Cork BC) 21:04.7 81.8%
JM1x Eoghan Whittle (Castleconnell Boat Club) 21:05.2 81.8%
JM1x Sam Keogh (Lee RC) 21:07.5 81.7%
JM1x Rory O Sullivan (Lee RC) 21:07.8 81.6%
JM1x Neil McCarthy (Cork BC) 21:18.8 80.9%
JM1x Kevin Keohane (Presentation College RC) 21:22.7 80.7%
JM1x Matthew Ryan (Skibbereen RC) 21:28.2 80.3%
JM1x Karl Anderson (Portora BC) 21:29.7 80.3%
JM1x James Blackwell (Shannon RC) 21:29.9 80.2%
JW1x Bridget Jacques (Belfast BC) 21:32.4 87.8%
JM1x Ewan Murry (Portora BC) 21:32.7 80.1%
JM1x patrick munnelly (Athlone BC) 21:35.9 79.9%
BLM1x Nathan O'Reilly (University of Surrey) 21:36.7 79.0%
JM1x Evan Despard (St Michaels RC) 21:40.2 79.6%
JM1x Christopher Laffey (Garda RC) 21:47.8 79.1%
BLW1x Denise Walsh (Skibbereen RC) 21:51.8 85.9%
JW1x Hilary Shinnick (Fermoy RC) 21:52.5 86.5%
BLW1x Sinead Dolan (DULBC) 21:56.3 85.7%
JM1x Charlie Murray (Cork BC) 21:57.8 78.5%
JM1x Alex Chadfield (Clonmel RC) 21:58.6 78.5%
JM1x Thomas Cregan (Presentation College RC) 22:08.9 77.9%
JM1x Andrew GOFF (Waterford BC) 22:12.3 77.7%
JM1x Ewan Gallagher (Athlunkard BC) 22:15.4 77.5%
JM1x Kevin Hogan (Colaiste Chiarain RC) 22:18.9 77.3%
BLW1x Sally O'Brien (DULBC) 22:19.0 84.2%
JM1x Eoghan Fogarty (Neptune RC) 22:19.2 77.3%
JW1x Jasmin English (Belfast BC) 22:19.7 84.7%
JW1x Fiona Murtagh (Galway RC) 22:31.0 84.0%
JM1x Ger McNamara (Athlunkard BC) 22:37.5 76.2%
JM1x Aidan Murray 22:38.1 76.2%
LW1x Sarah Dolan (Commercial RC) 22:40.1 80.9%
JW1x Claire Beechinor (Cork BC) 22:46.6 83.1%
JW1x Phoebe Mulligan (Portora BC) 22:49.0 82.9%
JM1x Mark Breen (Lee RC) 22:52.9 75.4%
JW1x Leonie Hamel (Cork BC) 22:59.5 82.3%
JM1x Mike O'HANLON (Waterford BC) 23:12.0 74.4%
JM2- Eoghan Walls-Tuite / Kai McGlacken (Colaiste Iognaid RC / Colaiste Iognaid RC) 23:12.4 70.9%
JW1x Zoe Hyde (Killorglin RC) 23:17.2 81.2%
HM1x Colm Keenan (Molesey BC) 23:19.9 70.0%
JW1x Megan McClaughlin (Cork BC) 23:21.6 81.0%
JW1x Lauren McHugh (Shannon RC) 23:22.3 80.9%
JW1x Kara O'Connor (Muckross RC) 23:22.9 80.9%
JM1x Philip McCullough (CAIBC) 23:23.6 73.7%
JW1x aisling Rodger (Commercial RC) 23:26.9 80.7%
JW1x Eimear Lambe (Commercial RC) 23:31.1 80.4%
JW1x Erin Barry (Bann RC) 23:35.1 80.2%
JW1x Ruth Gilligan (Shannon RC) 23:37.1 80.1%
JW1x Kirsty Turner (Belfast BC) 23:43.9 79.7%
JW1x Sarah Murphy (St Michaels RC) 23:59.8 78.8%
JW2- Clodagh Scannell / Daisy Callanan (Shandon B.C.) 24:02.9 75.5%
JW2- Elizabeth Clarke / Chloe Finlayson (Portora BC / Portora BC) 24:30.2 74.1%
JW1x Erin Coll (Shannon RC) 24:45.6 76.4%
JW1x Megan Blackburne (Fermoy RC) 24:49.7 76.2%
BLM1x Andrew Bell (UCDBC) NTT
Published in Rowing

# ROWING: One hundred and twenty rowers are listed to compete at the Rowing Ireland Assessment in Newry tomorrow and Sunday. The ergometer test will be on Saturday and the on-the-water time trial is set for 11 o’clock on Newry Canal on Sunday.

This will be the first assessment since Morten Espersen has taken over as High Performance Director.

 

Rowing Ireland 2000m Ergo Assessment
Newry, February 9th 2013
HP Team
07/02/2013
Row Labels Testing Time Ergo Number
Athlone BC
munnelly, patrick 13:20 6
Athlunkard BC
Gallagher, Ewan 13:20 7
McNamara, Ger 13:20 8
Bann RC
Barry, Erin 12:00 2
Wray, Matthew 13:20 1
Belfast BC
Boreham, Adam 13:20 2
English, Jasmin 12:00 3
Jacques, Bridget 12:00 4
Mitchell, Johnathan 13:20 3
Taggart, Emily 12:00 9
Turner, Kirsty 12:00 1
CAIBC
McCullough, Philip 13:20 5
Castleconnell Boat Club
O'Connor, Eoghan 11:20 8
Whittle, Eoghan 11:20 9
CIT RC
O'Donovan, Gary 12:40 9
O'Driscoll, Shane 12:20 11
Clonmel RC
Chadfield, Alex 13:20 10
Channon, Stewart
Lonergan, Sean 13:20 11
Prendergast, Alan 13:20 9
Colaiste Chiarain RC
Hogan, Kevin 11:20 11
Colaiste Iognaid RC
McGlacken, Kai
Walls-Tuite, Eoghan
Commercial RC
Dolan, Sarah 13:00 4
Lambe, Eimear 13:00 10
Rodger, aisling 13:00 9
yeomans, william 11:20 12
Cork BC
Beechinor, Claire 12:40 1
Hamel, Leonie 12:40 3
Kilbane, Laura 12:40 4
McCarthy, Neil 11:00 2
McClaughlin, Megan 12:40 2
Murphy, Stephen 11:00 3
Murray, Charlie 11:00 1
DUBC
Flaherty, Paul
DULBC
Dolan, Sinead 13:00 5
O'Brien, Sally 13:00 6
Fermoy RC
Blackburne, Megan 12:00 11
Shinnick, Hilary 12:00 10
Galway RC
Murtagh, Fiona 12:40 6
Garda RC
Laffey, Christopher 12:40 5
Killorglin RC
Dukarska, Monika 12:00 7
Hyde, Zoe 12:00 12
Lagan Scullers Club
Hethertington, Thomas
Lee RC
Breen, Mark 11:00 8
Buckley, Daniel 11:00 5
Keogh, Sam 11:00 6
Mitchel, John 11:00 4
O Sullivan, Rory 11:00 7
Stone, Evan 11:00 9
Molesey BC
Keenan, Colm 12:20 7
Muckross RC
O'Connor, Kara 13:00 11
Neptune RC
Fogarty, Eoghan 11:40 9
Horan, Conor 11:40 8
Mulvaney, Shane 11:40 10
NUIGBC
Keogh, Aifric
Mullarkey, Edward 12:20 2
O'Connor, Sean 12:20 1
Old Collegians BC
Puspure, Sanita 12:00 8
Portadown BC
McKeown, Sam 11:40 12
Portora BC
Anderson, Karl 13:40 1
Beacom, Alice 13:40 5
Clarke, Elizabeth 13:40 3
Finlayson, Chloe 13:40 4
Mulligan, Phoebe 13:40 6
Murry, Ewan 13:40 2
Presentation College RC
Cregan, Thomas 14:00 6
Keohane, Brian 14:00 4
Keohane, David 14:00 5
Keohane, Kevin 14:00 3
QULBC
Leahy, Aoife
RBAIRC
McKillen, Gareth 13:20 4
Robinson, Ben 11:40 11
Shandon B.C.
Callanan, Daisy 11:40 6
Carroll, Luke 11:40 4
Casey, Jack 11:40 2
Harrington, Andy 11:40 1
Hennessy, Colm 11:40 5
O'Sullivan, Clodagh 11:40 3
Scannell, Clodagh 11:40 7
Shannon RC
Blackwell, James 14:00 2
Carmody, Conor 14:00 1
Coll, Erin 13:00 3
Gilligan, Ruth 13:00 1
McHugh, Lauren 13:00 2
Skibbereen RC
Burns, Aodhan 12:40 7
Dineen, Shelly
Hegarty, Paddy 12:40 8
Ryan, Justin 12:20 8
Ryan, Matthew 12:40 10
Walsh, Bernadette 12:40 12
Walsh, Denise 12:40 11
St Michaels RC
Clavin, Sheila
Despard, Evan 12:20 4
McCarthy, Hannah 13:00 7
Murphy, Sarah 13:00 8
O Malley, David 12:20 5
O'Brien, Kate
St.Josephs RC
Egan, James 11:20 2
Fallon, Kevin 11:20 5
Finnerty, Colin 11:20 6
Kinneen, Aidan 11:20 1
Mcquillan-Tolan, Fionnan 11:20 7
Silke, Jack 11:20 3
smyth, jack 11:20 4
Tribesmen RC
McCrohan, Siobhan
UCCRC
Kenny, Niall 12:20 9
UCDBC
Bell, Andrew 12:20 12
Bennett, Siofra
Collins, Grace
Finnegan, Orla
Lambe, Claire 12:00 6
Neale, David 12:20 6
Ni Reachtagain, Claire
O'Donovan, Paul 12:20 10
ULRC
Penny, Stephen 11:20 10
University of Surrey
O'Reilly, Nathan 12:20 3
Waterford BC
GOFF, Andrew 11:00 10
O'HANLON, Mike 11:00 11
(blank)
Bulman, Amy 12:00 5
Published in Rowing
Page 3 of 3

The Half Ton Class was created by the Offshore Racing Council for boats within the racing band not exceeding 22'-0". The ORC decided that the rule should "....permit the development of seaworthy offshore racing yachts...The Council will endeavour to protect the majority of the existing IOR fleet from rapid obsolescence caused by ....developments which produce increased performance without corresponding changes in ratings..."

When first introduced the IOR rule was perfectly adequate for rating boats in existence at that time. However yacht designers naturally examined the rule to seize upon any advantage they could find, the most noticeable of which has been a reduction in displacement and a return to fractional rigs.

After 1993, when the IOR Mk.III rule reached it termination due to lack of people building new boats, the rule was replaced by the CHS (Channel) Handicap system which in turn developed into the IRC system now used.

The IRC handicap system operates by a secret formula which tries to develop boats which are 'Cruising type' of relatively heavy boats with good internal accommodation. It tends to penalise boats with excessive stability or excessive sail area.

Competitions

The most significant events for the Half Ton Class has been the annual Half Ton Cup which was sailed under the IOR rules until 1993. More recently this has been replaced with the Half Ton Classics Cup. The venue of the event moved from continent to continent with over-representation on French or British ports. In later years the event is held biennially. Initially, it was proposed to hold events in Ireland, Britain and France by rotation. However, it was the Belgians who took the ball and ran with it. The Class is now managed from Belgium. 

At A Glance – Half Ton Classics Cup Winners

  • 2017 – Kinsale – Swuzzlebubble – Phil Plumtree – Farr 1977
  • 2016 – Falmouth – Swuzzlebubble – Greg Peck – Farr 1977
  • 2015 – Nieuwport – Checkmate XV – David Cullen – Humphreys 1985
  • 2014 – St Quay Portrieux – Swuzzlebubble – Peter Morton – Farr 1977
  • 2013 – Boulogne – Checkmate XV – Nigel Biggs – Humphreys 1985
  • 2011 – Cowes – Chimp – Michael Kershaw – Berret 1978
  • 2009 – Nieuwpoort – Général Tapioca – Philippe Pilate – Berret 1978
  • 2007 – Dun Laoghaire – Henri-Lloyd Harmony – Nigel Biggs – Humphreys 1980~
  • 2005 – Dinard – Gingko – Patrick Lobrichon – Mauric 1968
  • 2003 – Nieuwpoort – Général Tapioca – Philippe Pilate – Berret 1978

Featured Sailing School

INSS sidebutton

Featured Clubs

dbsc mainbutton
Howth Yacht Club
Kinsale Yacht Club
National Yacht Club
Royal Cork Yacht Club
Royal Irish Yacht club
Royal Saint George Yacht Club

Featured Brokers

Featured Webcams

Featured Associations

ISA sidebutton
ICRA
isora sidebutton

Featured Events 2020

tokyo sidebuttoncork300 sidebuttoncorkweek2020 sidebuttonroundire sidebuttonWave Regatta button full size

Featured Chandleries

CHMarine Afloat logo
osm sidebutton
viking sidebutton

Featured Sailmakers

northsails sidebutton
uksails sidebutton

Featured Marinas

dlmarina sidebutton

Featured Blogs

W M Nixon - Sailing on Saturday
podcast sidebutton
mansfield sidebutton
BSB sidebutton
sellingboat sidebutton

Please show your support for Afloat by donating