Menu

Ireland's sailing, boating & maritime magazine

In association with ISA Logo Irish Sailing

Displaying items by tag: Shandon

#Rowers of the Month: The Afloat Rowers of the Month for November are Barney Rix of Portora and Ronan Byrne of Shandon. The two young men set new Irish records in indoor rowing. Byrne set a new junior record of six minutes 16.9 seconds at the Provinces Indoor Championships in Limerick. Rix, who had won the junior section at the Irish Indoor Championships early in the year, competed just two days after the Limerick test in Enniskillen – and lowered the record by .1 of a second to 6:16.8.

 Rower of the Month awards: The judging panel is made up of Liam Gorman, rowing correspondent of The Irish Times and David O'Brien, Editor of Afloat magazine. Monthly awards for achievements during the year will appear on afloat.ie and the overall national award will be presented to the person or crew who, in the judges' opinion, achieved the most notable results in, or made the most significant contribution to rowing during 2015. Keep a monthly eye on progress and watch our 2015 champions list grow.

Published in Rowing

#Rowing: Shandon had an excellent day at the Skibbereen Head of the River at the new venue of the Marina in Cork on Saturday. Their men’s senior eight were the fastest winning crew. Competing in the fourth fixed head, they clocked 10 minutes and 50 seconds. UCC’s senior eight were six seconds further back. 

The fastest women’s single sculler was the outstanding junior, Emily Hegarty of the host club.

Skibbereen Head of the River, Saturday, The Marina, Cork (Selected Results, Fixed Head):

Men – Eight, Senior: Shandon 10 mins 50 secs. Inter: UCC 11:04. Masters: Muckross 11:52. Jun 18A: Cork 11:11. Jun 16: Shandon 11:44.

Four – Four: 11:04. Inter: UCC 11:15. Inter (coxed): Cork 11:29. Jun 18, coxed: St Brendan’s 12:36. Jun 16, coxed: Pres, Cork 12:44.

Pair – Jun 18A: Pres, Cork 13:31.

Sculling, Quadruple: Skibbereen 11:03. Jun 18A: Lee 11:27. Jun 16, coxed: Cork 11:47.

Double – Sen: Skibbereen A 12:17. Inter: Skibbereen 13:11.  Jun 18A: Lee 12:31.

Single –Sen: E Rowan 12:21. Inter: F McCarthy 12:19. Club One: D Larkin 12:41. Jun 18A: K Mannix 13:01. Jun 16: B O’Flynn 12:57. Masters: H Mertz 13:08.

Women

Eight, Inter: UCC 12.17. Jun 18A: Shandon 12:38. Jun 16: Shandon 13:48.

Four – Sen: Skibbereen 13:34. Inter: UCC 13:26. Jun 18A: Skibbereen 13:35.

Pair – Inter: UCC 13:46.

Sculling, Quad – Inter: UCC 12:56. Jun 18A: Skibbereen 13:14. Jun 16, coxed: Workman’s 13:44.

Double – Inter: 13:39. Nov: St Brendan’s A 15:26. Jun 16: Lee 13:18.

Single – Sen: O Hayes 13:46. Inter: E McCarthy 14:24. Club: M Cremen 14:09. Jun 18A: E Hegarty 13:44. Jun 16: C Synott 14:22.

 

      
4SkibbereenMens Senior 1XE. Rowan00:30:0000:42:2100:12:21
2UCCRCMens Senior 1XA. Harrington00:29:2600:41:4800:12:22
3SkibbereenMens Senior 1XM. Rowan00:29:4100:42:0800:12:27
1Skibbereen Mens Senior 1XK. McCarthy00:29:0500:41:3900:12:34
       
7SkibbereenMens Intermediate 1XF. McCarthy00:30:4500:43:0400:12:19
8ShandonMens Intermediate 1XC. Merz00:31:4900:44:2500:12:36
6ShandonMens Intermediate 1XD. Begley00:31:1100:43:5000:12:39
5SkibbereenMens Intermediate 1XM. Ryan00:47:3601:04:0500:16:29
       
9LeeMens Club 1 1XD. Larkin00:32:2700:45:0800:12:41
12SkibbereenMens Club 1 1XJ. McCarthy00:33:3000:46:2400:12:54
11LeeMens Club 1 1XH. Sutton00:33:1500:46:1600:13:01
13SkibbereenMens Club 1 1XN. Kennedy00:34:0700:47:3700:13:30
10SkibbereenMens Club 1 1XD. O' Driscoll00:00:0000:00:00DNS
14ShandonMens Club 1 1XS. Channon00:00:0000:00:00DNS
       
16ShandonMens Club 2 1XD. Smith00:35:1300:48:3100:13:18
15ShandonMens Club 2 1XR. Diffley00:34:3900:48:1700:13:38
17CorkMens Club 2 1XD. Collins00:00:0000:00:00DNS
       
18ShandonMens Masters 1XH. Merz00:35:3900:48:4700:13:08
22ShandonMens Masters 1XJ. O'Neill00:37:1800:51:0800:13:50
20ShandonMens Masters 1XN. Carey00:36:3400:50:2600:13:52
19Lee ValleyMens Masters 1XT. Corcoran00:35:5900:50:3800:14:39
21WorkmansMens Masters 1XM. Burns00:36:5900:51:5900:15:00
       
26SkibbereenMens J18A 1XK. Mannix00:38:4100:51:4200:13:01
23CorkMens J18A 1XL. O'Connell00:37:3600:50:4100:13:05
24LeeMens J18A 1XD. Breen00:37:5600:51:0800:13:12
27LeeMens J18A 1XS. Crean00:39:5200:53:2100:13:29
31ShandonMens J18A 1XR. Byrne00:39:3600:53:0900:13:33
25CorkMens J18A 1XC. Twohig00:38:1400:52:0200:13:48
29CorkMens J18A 1XE. Whooley00:39:1100:53:0600:13:55
28CorkMens J18A 1XR. Cudmore00:00:0000:00:00DNS
30FermoyMens J18A 1XG. Morrison00:00:0000:00:00DNS
       
       
8bLee Mens J18 1XH. Deasy00:32:1200:45:1600:13:04
7bLeeMens J18 1XR. Fitzgerald00:31:2000:44:4900:13:29
9bLeeMens J18 1XC. Finn00:32:4700:47:0200:14:15
       
       
       
35CorkMens J18B 1XF. O'Sullivan00:40:4500:53:4900:13:04
36CorkMens J18B 1XC. Corkery00:40:5800:54:1900:13:21
40ShandonMens J18B 1XE. Hickey00:42:4000:56:0500:13:25
38CorkMens J18B 1XC. Cudden00:41:3000:54:5600:13:26
37WorkmansMens J18B 1XJ. Greene00:41:1700:55:2800:14:11
39ShandonMens J18B 1XC. Rea00:41:4600:56:2200:14:36
34St. BrendansMens J18B 1XR. O'Shea00:40:2300:56:0200:15:39
32CorkMens J18B 1XA. O'Sullivan00:00:0000:00:00DNS
33KillorglinMens J18B 1XC. O'Donovan02:35:5402:49:4100:13:47
       
41CorkMens J16 1XB. O'Flynn00:42:2800:55:2500:12:57
45CorkMens J16 1XE. Curtin00:43:3100:56:4000:13:09
50CorkMens J16 1XB. Connolly00:45:2100:58:3900:13:18
47LeeMens J16 1XT. Murphy00:44:0700:57:3200:13:25
53MuckrossMens J16 1XS. Fleming00:46:5301:00:2800:13:35
46MuckrossMens J16 1XF. Bastible00:43:5100:57:2700:13:36
43LeeMens J16 1XE. Larkin00:43:0400:56:4100:13:37
54LeeMens J16 1XP. Jackson00:47:1601:00:5400:13:38
55LeeMens J16 1XL. Guerin00:48:0601:02:0200:13:56
51SkibbereenMens J16 1XD. O'Sullivan00:45:5601:00:0400:14:08
48LeeMens J16 1XL. Lee00:44:3900:58:4900:14:10
49CorkMens J16 1XC. O'Callaghan00:45:0600:59:2100:14:15
44ShandonMens J16 1XD. O'Neill00:43:1700:57:4200:14:25
57LeeMens J16 1XC. O'Malley00:48:3501:03:0300:14:28
42CorkMens J16 1XE. Power00:42:4000:57:2500:14:45
52MuckrossMens J16 1XD. Leen00:46:2401:01:3400:15:10
56MuckrossMens J16 1XD. Casey00:50:5901:07:1400:16:15
       
58Killorglin/UCCRCWomens Senior 2-Killorglin/UCCRC00:00:0000:00:00DNS
       
61UCCRCWomens Intermediate 2-UCCRC B00:50:1701:04:0300:13:46
59SkibbereenWomens Intermediate 2-Skibbereen00:49:4801:03:5000:14:02
60UCCRCWomens Intermediate 2-UCCRC A00:49:2001:03:2300:14:03
       
62KillorglinWomens Club 1 2-Killorglin00:51:2901:07:3100:16:02
       
63CorkWomens J18A 2-Cork00:51:5901:05:5600:13:57
64ShandonWomens J18A 2-Shandon00:52:2501:06:4700:14:22
       
       
  10:45am - Head 2    
       
       
4bShandonMens Senior 4-Shandon01:45:4301:56:4700:11:04
11bSkibbereenMens Senior 4-Skibbereen02:09:3502:20:5800:11:23
1bUCCRCMens Senior 4-UCCRC A01:49:1202:00:3700:11:25
2bUCCRCMens Senior 4-UCCRC B01:50:0802:01:3700:11:29
       
       
80Cork Mens Intermediate 4+Cork01:42:0901:53:3800:11:29
       
81UCCRCMens Intermediate 4-UCCRC01:51:1302:02:2800:11:15
       
82St. BrendansMens J18A 4+St Brendans01:33:1701:45:5300:12:36
       
83Pres CorkMens J16 4+Pres Cork01:34:2501:47:0900:12:44
       
84UCCRCWomens Intermediate 8+UCCRC01:56:1002:08:2700:12:17
       
86SkibbereenWomens Intermediate 2XSkibbereen02:13:4502:27:2400:13:39
85FermoyWomens Intermediate 2XFermoy00:00:0000:00:00DNS
       
90St BrendansWomens Novice 2XSt. Brendans A01:29:2301:44:4900:15:26
89St BrendansWomens Novice 2XSt. Brendans B01:32:2601:48:1800:15:52
87CorkWomens Novice 2XCork01:40:3801:56:3100:15:53
       
91ShandonWomens J18A 8+Shandon01:38:5901:51:3700:12:38
       
92SkibbereenWomens J18A 2XSkibbereen01:36:5301:49:4200:12:49
93FermoyWomens J18A 2XFermoy00:00:0000:00:00DNS
       
95ShandonWomens J16 8+Shandon01:40:0301:53:5100:13:48
94MuckrossWomens J16 8+Muckross02:26:1602:41:1400:14:58
       
99LeeWomens J16 2XLee01:35:5001:49:0800:13:18
97WorkmansWomens J16 2XWorkmans02:04:0002:18:0100:14:01
96CorkWomens J16 2XCork01:30:4601:44:5700:14:11
98SkibbereenWomens J16 2XSkibbereen01:31:3101:47:3800:16:07
       
       
  12:00 - Head 3    
       
101SkibbereenMens Senior 4X-Skibbereeen03:33:3303:44:3600:11:03
100UCCRCMens Senior 4X-UCCRC03:20:0303:31:2000:11:17
       
102ShandonMens Masters 4X-Shandon03:00:1303:13:1400:13:01
       
104LeeMens J18A 4X-Lee 02:53:4403:05:1100:11:27
103ShandonMens J18A 4X-Shandon02:52:5003:04:3000:11:40
105WorkmansMens J18A 4X-Workmans02:54:1803:06:3100:12:13
       
109CorkMens J16 4X+Cork02:56:0403:07:5100:11:47
106MuckrossMens J16 4X+Muckross B02:57:1803:09:3300:12:15
110ShandonMens J16 4X+Shandon02:56:5403:09:3000:12:36
112WorkmansMens J16 4X+Workmans02:57:5403:10:3300:12:39
108LeeMens J16 4X+Lee02:59:3203:13:0600:13:34
107Pres CorkMens J16 4X+Pres Cork02:55:2403:09:1000:13:46
111MuckrossMens J16 4X+Muckross A03:21:2603:36:4800:15:22
       
114SkibbereenWomens Senior 1XO. Hayes03:01:4603:15:3200:13:46
113UCCRCWomens Senior 1XA. Bulman00:00:0000:00:00DNS
       
117SkibbereenWomens Intermediate 1XE. McCarthy03:02:4703:17:1100:14:24
116SkibbereenWomens Intermediate 1XB. Walsh03:02:1703:17:2200:15:05
115FermoyWomens Intermediate 1XS. Bouanane00:00:0000:00:00DNS
       
122LeeWomens Club 1 1XM. Cremen03:05:4503:19:5400:14:09
120UCCRCWomens Club 1 1XD. O'Sullivan03:04:3303:19:0700:14:34
121LeeWomens Club 1 1XC. Murphy03:05:1603:21:0800:15:52
119CommercialWomens Club 1 1XC. Edwards03:03:4103:19:4300:16:02
118LeeWomens Club 1 1XM. Brozio03:03:5903:20:1900:16:20
       
12bKillorglinWomens Club 2 1XM. O' Connor03:20:5103:37:0000:16:09
24bCorkWomens Club 2 1XA. O' Leary03:19:1903:36:1700:16:58
22bCorkWomens Club 2 1XE. Hanley03:20:2103:37:5100:17:30
19bWorkmansWomens Club 2 1XL. McCarthy00:00:0000:00:00DNS
 KillorglinWomens Club 2 1XT. O'Connor00:00:0000:00:00DNS
       
123Lee ValleyWomens Masters 1XL. Corcoran-O'Hare03:16:2503:32:4600:16:21
       
126Skibbereen Womens J18A 1XE. Hegarty03:07:0503:20:4900:13:44
124Skibbereen Womens J18A 1XA. Casey03:06:1103:20:2600:14:15
134LeeWomens J18A 1XW. Littlewood03:10:3703:25:1400:14:37
130LeeWomens J18A 1XE. Cummins03:08:3903:23:1600:14:37
128CorkWomens J18A 1XA. Mason03:07:5203:22:3600:14:44
127Skibbereen Womens J18A 1XL. O'Sullivan03:07:3503:22:2100:14:46
131ShandonWomens J18A 1XC. Minehane03:09:4203:24:2900:14:47
129ShandonWomens J18A 1XM. Kovacs03:08:1603:23:0600:14:50
137Skibbereen Womens J18A 1XL. Heaphy03:11:5303:26:4700:14:54
135Skibbereen Womens J18A 1XA. Fitzgerald03:11:3103:26:3700:15:06
132CorkWomens J18A 1XS. Hegarty03:10:1003:25:1800:15:08
125LeeWomens J18A 1XM. Heaney03:06:1103:21:3000:15:19
133ShandonWomens J18A 1XA. McCarthy00:00:0000:00:00DNS
136FermoyWomens J18A 1XK. Bartley00:00:0000:00:00DNS
       
140LeeWomens J16 1XC. Synnott03:13:1003:27:3200:14:22
138CorkWomens J16 1XA. Rice03:12:2103:27:1900:14:58
147WorkmansWomens J16 1XS. Burns03:18:1403:33:3000:15:16
141CorkWomens J16 1XC. McCarthy03:13:3703:28:5400:15:17
145CorkWomens J16 1XH. Dupuis03:15:3703:31:1500:15:38
144MuckrossWomens J16 1XA. Farrell03:14:5603:31:4400:16:48
142CorkWomens J16 1XC. Hughes03:14:0503:31:0000:16:55
143CorkWomens J16 1XM. O'Sullivan03:14:2503:31:2600:17:01
139CorkWomens J16 1XS. Murphy03:12:4603:30:4700:18:01
146CorkWomens J16 1XJ. Mackey00:00:0000:00:00DNS
       
       
  1:30pm - Head 4    
       
151ShandonMens Senior 8+Shandon05:39:3305:50:2300:10:50
150UCCRCMens Senior 8+UCCRC04:39:0504:50:0100:10:56
       
153SkibbereenMens Senior 2XSkibbereen A04:29:0804:41:2500:12:17
152SkibbereenMens Senior 2XSkibbereen B00:00:0000:00:00DNS
       
154UCCRCMens Intermediate 8+UCCRC04:40:5304:51:5700:11:04
155CorkMens Intermediate 8+Cork04:21:5704:33:0600:11:09
       
156SkibbereenMens Intermediate 2XSkibbereen04:49:3605:02:4700:13:11
       
157LeeMens Club 1 2XLee04:29:4704:43:1300:13:26
       
158St BrendansMens Novice 2XSt Brendans04:31:1204:45:4400:14:32
       
16bMuckrossMens Masters 8+Muckross01:41:1501:53:0700:11:52
159ShandonMens Masters 8+Shandon04:22:3304:34:5600:12:23
       
161ShandonMens Masters 2XShandon04:31:3604:44:3400:12:58
       
162CorkMens J18A 8+Cork04:25:5104:37:0200:11:11
163Pres CorkMens J18A 8+Pres Cork04:26:2704:37:5700:11:30
       
166LeeMens J18A 2XLee04:33:1104:45:4200:12:31
168Cork BMens J18A 2XCork B04:34:2804:47:4800:13:20
169Cork AMens J18A 2XCork A04:35:1304:48:5000:13:37
165St BrendansMens J18A 2XSt Brendans04:32:5004:46:3300:13:43
164WorkmansMens J18A 2XWorkmans04:32:0004:45:5000:13:50
167Pres CorkMens J18A 2XPres Cork04:34:0704:51:0500:16:58
       
170ShandonMens J16 8+Shandon04:27:5104:39:3500:11:44
171Pres CorkMens J16 8+Pres Cork04:28:3304:40:5200:12:19
       
172LeeMens J16 2XLee04:35:3504:48:3600:13:01
173WorkmansMens J16 2XWorkmans04:35:5704:49:2800:13:31
175SkibbereenMens J16 2XSkibbereen04:37:1304:50:5800:13:45
174MuckrossMens J16 2XMuckross04:36:4704:54:5900:18:12
       
176SkibbereenWomens Senior 4-Skibbereen04:40:2204:53:5600:13:34
       
177UCCRCWomens Intermediate 4-UCCRC04:38:1104:51:3700:13:26
       
178SkibbereenWomens J18A 4-Skibbereen04:39:5104:53:2600:13:35
       
       
       
  3:00pm - Head 5    
       
200SkibbereenMens Senior 2-Skibbereen00:00:0000:00:00DNS
       
203Pres CorkMens J18A 2-Pres Cork05:53:5806:07:2900:13:31
202CorkMens J18A 2-Cork A05:53:2806:07:1400:13:46
204CorkMens J18A 2-Cork C05:54:4906:09:2700:14:38
201CorkMens J18A 2-Cork B00:00:0000:00:00DNS
       
205SkibbereenWomens Senior 4X-Skibbereen00:00:0000:00:00DNS
       
206UCCRCWomens Intermediate 4X-UCCRC05:57:0006:09:5600:12:56
       
207St BrendansWomens Novice 4X+St Brendans A05:57:2006:11:5700:14:37
208St BrendansWomens Novice 4X+St Brendans B05:58:2706:14:4300:16:16
       
210SkibbereenWomens J18A 4X-Skibbereen05:59:5406:13:0800:13:14
209CorkWomens J18A 4X-Cork05:59:0706:12:2700:13:20
       
211ShandonWomens J18 4X+Shandon06:00:2306:14:0700:13:44
       
214WorkmansWomens J16 4X+Workmans06:03:5106:17:3500:13:44
216CorkWomens J16 4X+Cork A06:04:1706:18:0700:13:50
213ShandonWomens J16 4X+Shandon A06:02:3206:16:3300:14:01
212SkibbereenWomens J16 4X+Skibbereen06:01:2206:15:5700:14:35
217CorkWomens J16 4X+Cork B06:05:3406:21:4500:16:11
218ShandonWomens J16 4X+Shandon B06:06:0006:23:1900:17:19
215MuckrossWomens J16 4X+Muckross05:04:3100:00:00DNF
Published in Rowing

#Rowing: Justin Ryan and Siobhan McCrohan took the lightweight single sculls titles at the Irish Rowing Championships today. The Skibbereen man and Tribesmen woman were commanding winners. McCrohan had already won the senior singles title, while Ryan was taking his second consecutive lightweight title at the National Rowing Centre. Last year he represented UCC.

Two crews won by taking early command of their races. Colm Hennessy and Ronan Byrne in the Shandon junior double and the Commercial intermediate pair of Colm Dowling and Neil Gahan gauged the tailwind well and used it to back up their good starts.

NUIG also won the women’s intermediate coxed four well, and Bann’s Hannah Scott and Katie Shirlow, added the junior pair to their junior fours crown.

Queen’s took the club coxed four, having already won the club eight. They held off UCD’s challenge in the closing stages.

Irish Rowing Championships, National Rowing Centre, Cork, Day Three (Selected results)

Men

Four – Club, coxed: 1 Queen’s 6:28.23, 2 UCD A 6:30.77, 3 NUIG A 6:36.48.

Pair – Intermediate: 1 Commercial A 6:47.94, 2 Skibbereen 6:55.20, 3 Portora 7:00.19.

Sculling, Double – Junior: 1 Shandon 6:40.27, 2 Castleconnell A 6:50.48, 3 Cork BC B 6:55.56.

Lightweight Single: 1 Skibbereen (J Ryan) 7:09.17, 2 Skibbereen (McCarthy) 7:12.63, 3 St Michael’s (D O’Connor) 7:15.40.

Women

Four – Intermediate, coxed: 1 NUIG 7:09.66, 2 Commercial 7:18.28, 3 Shannon 7:23.16.

Pair – Junior: 1 Bann 7:42.60, 2 Portora 7:47.30, 3 Lee 7:51.35.

Sculling, Single – Lightweight: 1 Tribesmen (S McCrohan) 7:46.48, 2 Commercial (Sarah Dolan) 7:50.22, 3 Skibbereen (O Hayes) 8:00.39.

Published in Rowing

#ROWING: A composite men’s senior eight of Shandon Rowing Club and Presentation Brothers College, Cork were the fastest crew at the Cork Head of the River today. They outpaced two other senior eights: a Shandon/Cahir composite and Cork Boat Club. The UCC intermediate eight were the second fastest overall, clocking 12 minutes 36.6 seconds - just under seven seconds off the winning time. John Keohane of Lee Valley was the fastest single sculler on the day, and Amy Bulman recorded the fastest time for a woman. 

Cork Head of the River (Selected Results)

Men

Head One:

Eight – Senior: 1 Shandon/Presentation 12 minutes 29.7 seconds, 2 Cork BC 12:44.8, 3 Shandon/Cahir 13:29.7. Intermediate: UCC 12:36.6. Junior 18: Cork 12:55.7.

Head Two:

Sculling, Single – Senior: Lee Valley (J Keohane) 15:10.7. Inter: Lee (D O’Sullivan) 15:44.7. Jun 18: 1 Fermoy (G Morrison) 15:53.8, 2 Athlunkard (E Gallagher) 16:09, 3 Lee (H Deasy) 16:09.5. Jun 16: Lee (L Guerin) 16:35.3.

Head Three:

Four – Senior: UCC 13:58.8. Inter, coxed: Cork 14:19.4. Jun 18, coxed: Muckross 17:21.9. Jun 16, coxed: Fermoy 16.44.2.

Head Four:

Sculling, Quadruple – Inter: Shandon 14:08.7. Club Two, coxed: Clonmel 15:46.5. Jun 18: Cork 14:16. Jun 16, coxed: Cork 14:47.5.

Head Five:

Pair – Jun 18A: Cork 16:36.0.

Head Six:

Sculling, Double – Inter: Presentation, Cork 15:41.6. Club Two: Shandon 16:52.7. Novice: St Brendan’s 19:15.3. Jun 18A: Shandon 15:41.4. Jun 16: Lee 16:43.0.

Rolling Head

Eight – Intermediate: Muckross 14:22.3. Masters: Fermoy 14:16.6.

Pair – Jun 18A: Pres, Cork 17:39.9.

Sculling, Quadruple – Inter: UCC 15:59.5. Club Two, coxed: Fermoy 18:27.8. Novice, coxed: St Brendan’s 16:19.0. Jun 18A: Pres, Cork 14:32.0. Jun 16, coxed: Pres, Cork 14:36.2. Masters: Shandon 15:31.3.

Double – Jun 18: Presentation, Cork 16:05.4. Jun 16: Skibbereen 16:21.6.

Single – Senior: Clonmel (A Chadfield) 16:57.2. Jun 18: Skibbereen (K Mannix) 17:18.5. Jun 16: Skibbereen (D O’Sullivan) 18:47.5. Masters: Cahir (D Heffernan) 16:49.3.

Women

Head One:

Eight – Intermediate: UCC 15:24.3.

Sculling, Quadruple – Club Two, coxed: Lee 15:08.5. Novice, coxed: Fermoy 16:55.6. Junior 16, coxed: Cork 15:34.9.

Head Two:

Pair – Senior: Cork 16:38.2. Junior 18A: Lee 16:54.8.

Head Three:

Sculling, Double – Senior: UCC 15:45.0. Jun 18A: Cork 16:45.6. Jun 16: Lee 16:33.0.

Head Five:

Sculling, Single – Senior: 1 UCC (A Bulman) 17:57.3, 2 Cork (M O’Neill) 18:10.8. Inter: UCC 19:11.1. Novice: Lee 21:03.1. Junior 18A: Muckross 19.04.0. Jun 16: Lee Valley 19:17.8.

Rolling Head

Eight – Jun 16: Shandon 16:29.9.

Four – Masters, coxed: Clonmel 18:59.4.

Pair – Senior: UCC 17:33.3.

Sculling, Quadruple – Club Two, coxed: Fermoy 18:27.8. Jun 16, coxed: Shandon 15:57.8.

Double – Jun 18A: Clonmel 17:57.4. Jun 16: Fermoy 17:27.1.

Single – Senior: Fermoy (S Bouanane) 17:36.4. Inter: Fermoy (S Bouanane) 19:25.9. Jun 18A: Fermoy (S Cotter) 18:40.5. Jun 16: Shandon (C Minehane) 17:51.5.

Published in Rowing

#ROWING: Two of the big wins of the evening session of finals at the Irish Rowing Championships at the National Rowing Centre in Cork came to crews with very different levels of experience.

The Cork Boat Club junior women’s eight made a breakthrough for the club at this level by beating Portora and Bann in a fine race. The senior men’s quadruple was taken by the crew of Albert Maher, Sean Jacob, Con Collis and Michael Maher, who held off a challenge from the Castleconnell/University of Limerick crew. Jacob and Maher are both in their forties and have over 40 ‘Pots’ between them.

The women’s senior pair was won by Barbara O’Brien and Aifric Keogh, representing NUIG, while Sarah Quinn of Belfast Boat Club won the Club singles.

The junior men’s quadruple gave Shandon’s young crew – two are junior 17 athletes and one a junior 16 – a fine win over Skibbereen, who faltered before the finish.

The women’s lightweight single sculls final turned into a battle between Claire Lambe of Old Collegians and Siobhán McCrohan of Tribesmen, with the Dubliner coming out on top.

Turlough Hughes of UCD had a remarkably straightforward win over David O’Malley of St Michael’s in the men’s intermediate single sculls, while UCD held off a late charge by Queen’s to win the men’s novice eight.

Irish Rowing Championships, National Rowing Centre, Cork (Selected Results; Finals)

Men

Eight – Intermediate: 1 Trinity 5:46.25, 2 NUIG 5:50.28, 3 UCD 5:56.96. Novice: 1 UCD 6:59.50, 2 Queen’s 7:02.31, 3 Trinity 7:03.29.

Four, coxed – Junior: 1 Cork BC 6:35.99, 2 Presentation 6:36.22, 3 Portora 6:38.08.

Pair – Senior: 1 UCD (M O’Donovan, N Kenny) 6:46.05, 2 NUIG 6:49.95, 3 Commercial B 7:00.16.

Sculling, Quadruple – Senior: 1 Old Collegians/Commercial (C Collis, S Jacob, A Maher, M Maher) 5:59.84, 2 Castleconnell/University of Limerick 6:00.60, 3 Queen’s 6:07.90.

Junior: 1 Shandon 6:08.24, 2 Athlone 6:13.34, 3 Skibbereen 6:15.52.

Single – Intermediate: 1 UCD (T Hughes) 7:13.0, 2 St Michael’s (O’Malley) 7:20.72, 3 NUIG (O’Connor) 7:25.14. Club: Lee (D O’Sullivan) 7:31.80, 2 St Michael’s (P O’Connor) 7:36.24, 3 Belfast BC (A Murray) 7:39.44.

 

Women

Eight – Novice: 1 Queen’s 7:19.74, 2 Trinity 7:55.75. Junior: 1 Cork BC 6:39.32, 2 Portora 6:41.90, 3 Bann 6:45.27.

Sculling, Double – Intermediate: 1 Killorglin (F Foley, M Dukarska) 7:17.17, 2 Commercial 7:20.83, 3 Skibbereen 7:39.99.

Pair – Senior: 1 NUIG (B O’Brien, A Keogh) 7:33.89, 2 St Michael’s 7:42.32, 3 Shannon 7:42.48.

Single – Lightweight: 1 Old Collegians (C Lambe) 7:41.70, 2 Tribesmen (McCrohan) 7:43.80, 3 Skibbereen (Hayes) 8:01.34. Club: 1 Belfast (S Quinn) 8:09.22, 2 Queen’s (Edwards) 8:10.61, 3 Lee (McGuire) 8:39.69.

Junior: 1 Cork BC (O Forde) 8:06.14, 2 Belfast BC (J English) 8:07.11, 3 Commercial B 7:00.16.

Published in Rowing

# ROWING: Young crews took full advantage of the absence of some of the big guns at Queen’s Regatta at Castlewellan today. The women’s Division One eights of the first eFlow Grand League regatta of the season gave Galway Rowing Club the chance to showcase their ambitious tyros – all but cox Aifric O’Regan are juniors – and they won from UCD’s intermediates and Portora’s junior eight. The men’s Division One single sculls was won by 18 year old Andy Harrington from clubmate Jack Casey, who is just 17. The two later teamed up to win the Division One double sculls’ title.

The top prize on the day, the Division One men’s eights, was taken by the Queen’s University senior crew, but they got quite a battle from the junior eight from St Joseph’s of Galway.   

Queen’s Regatta, Castlewellan, Co Down (1500 m), Saturday (Selected Results: Division One comprises senior (open, under-23 and lightweight), intermediate and junior 18A grades; Division Two comprises novice, junior 18 B and junior 16 grades.

Men

Eight, Division One – A Final: 1 Queen’s (sen) 4:54.68, 2 St Joseph’s (jun 18) 4:58.83, 3 Portora (jun 18) 5:11.50; 5 Queen’s (u23) 5:29.67. Division Two – A Final: 1 UCC (nov) 4:46.02, 2 Queen’s (nov) 4:47.92, 3 Belfast (nov) 4:53.10; 4 Portora (jun 16) 4:54.56; 6 Coleraine AI (jun 18B) 5:10.46. B Final: RBAI (jun 18B) 5:00.66.

Four, coxed, Division One – A Final: 1 Queen’s (sen) 5:01.13, 2 UCC (inter) 5:06.40, 3 Galway (jun) 5:10.30. B Final: Commercial (inter) 5:23.13. Masters: 1 Belfast BC/Belfast RC 5:48.15, 2 Bann 5:54.23, 3 Portadown 6:33.67. Division Two – A Final: 1 UCC (nov) 5:47.67, 2 Queen’s (nov) 5:57.21, 3 Blackrock (jun 18B) 6:01.14; 4 Methodist (jun 16) 6:06.18. B Final: Queen’s (nov) 6:03.00. C Final: Belfast RC (nov) 6:02.89.

Pair, Division One – A Final: 1 Queen’s (u23) 5:24.30, 2 Queen’s (sen) 5:27.59, 3 Queen’s (sen) 5:31.41. B Final: 1 Commercial (sen) 5:38.89; 2 Shandon (jun 18) 5:40.43; 5 Neptune (inter) 5:57.68. C Final: Portora (inter) 5:44.35. D Final: Commercial (sen) 5:47.30.

Sculling,

Quadruple, Division One – A Final: 1 Commercial (sen) 5:09.64, 2 Lee (jun 18) 5:14.69, 3 Garda (inter) 5:23.44. B Final: Neptune (jun 18) 5:27.68.

Division Two, coxed – A Final: 1 Cork (jun 16) 5:30.30, 2 Commercial (jun 18B) 5:33.79, 3 Lee (jun 18B) 5:34.68. B Final: RBAI (jun 18B) 5:53.44. C Final: 1 Portadown (jun 18B) 6:20.67; 2 Sliog (nov) 6:25.96.

Double, Division One – A Final: 1 Shandon (jun 18) 5:28.89, 2 UCC (sen) 5:39.42, 3 Queen’s/Skibbereen (sen) 5:40.43; 4 Garda (inter) 5:50.04. B Final: Commercial (inter) 5:55.04. Division Two – A Final: 1 Skibbereen (nov) 6:00.22, 2 Cork (jun 18B) 6:00.81, 3 Lee (jun 18B) 6:05.43. B Final: UCD (nov) 6:02.19; 5 Galway (jun 16) 6:55.56. C Final: Commercial (jun 16) 6:31.34. D Final: Belfast RC (jun 18B) 6:55.86.

Single, Division One – A Final: 1 Shandon (A Harrington, jun 18) 5:39.79, 2 Shandon (Casey, jun 18) 5:41.78, 3 Lee (Mitchell, jun 18) 5:43.58; 5 Skibbereen (Murphy, sen) 5:45.40. B Final: Lee (Buckley, jun 18) 5:45.19; 3 Commercial (McKenna, inter) 5:52.13. C Final: Commercial (Dowling, sen) 5:40.29; 6 UCC (Griffin, lwt) 6:05.03. D Final UCC (O’Leary, lwt) 5:56.23. E Final: Carrick-on-Shannon (Cox, inter) 6:01.09.

Division Two – A Final: 1 Sligo (Patterson, nov) 5:50.62, 2 UCC (Stanton, nov) 5:51.69, 3 Lee (White, jun 18B) 5:58.15; 5 Cork (O’Connell, jun 16) 6:01.16. B Final: Cork (Dennehy, jun 18B) 5:56.0. C Final: Portadown (McKeown, nov) 5:50.70. D Final: Skibbereen (McCarthy, jun 16) 6:00.19. E Final: Lee (Larkin, nov) 6:02.12. F Final: Commercial (Meade, nov) 6:18.68. G Final: Cappoquin (Buckley, jun 16) 6:09.72.  

Women

Eight, Division One – A Final: 1 Galway (u23) 5:16.95, 2 UCD (inter) 5:18.53, 3 Portora (jun 18) 5:19.02; 5 Queen’s (inter) 5:31.06. Division Two – A Final: 1 Queen’s (nov) 5:50.98, 2 Portora (jun 16) 5:55.82, 3 UCD (nov) 6:01.23. B Final: Commercial (jun 18B) 6:21.01.

Four, Division One – A Final: 1 Portora (jun 18) 6:18.20, 2 Methodist Col (jun 18) 6:35.28.

Four, coxed, Division One – A Final: 1 UCD (inter) 5:44.98, 2 Commercial (inter) 5:50.63, 3 Commercial B (inter) 5:51.29. B Final: Queen’s B (inter) 5:56.77.

Pair, Division One – A Final: Bann (inter) 6:32.44, 2 Skibbereen (u23) 6:34.73, 3 Shandon (jun 18) 6:40.69; 4 Commercial (inter) 6:41.64. B Final: Cork (sen) 7:00.21.

Sculling, Quadruple, Division One – A Final: 1 Galway (jun 18) 5:31.91, 2 Shandon (inter) 5:34.77, 3 UCD (inter) 5:49.23.

Division Two, coxed – A Final: 1 Galway (jun 18B) 5:52.76, 2 Lee (nov) 6:00.32, 3 Bann (jun 18B) 6:02.19; 4 Methody (jun 16) 6:03.27. B Final: Cork (nov) 6:01.03. C Final: Athlunkard (nov) 6:18.70. D Final: Portadown (jun 16) 6:33.53.

Double, Division Two – A Final: 1 Muckross (jun 18B) 6:02.82, 2 Skibbereen (jun 16) 6:09.52, 3 Lee (jun 18B) 6:20.55; 5 Skibbereen (nov) 6:34.51. B Final: Methody (jun 18B) 6:25.72. C Final: Portadown (jun 16) 7:06.44.

Single, Division One – A Final: 1 Skibbereen (O Hayes, lwt) 6:49.79, 2 Commercial (Dolan, lwt) 6:59.90, 3 Skibbereen (Dinneen, u23) 7:05.76; 5 Skibbereen (Hegarty, jun 18) 7:13.89; 6 Lee Valley (Corcoran-O’Hare, inter) 7:26.55. B Final: Shandon (Horgan, inter) 7:09.86.

Division Two – A Final: 1 Bann (E Barry, jun 16) 6:46.61, 2 Commercial (Foley, nov) 6:48.65, 3 Commercial (Lambe, jun 16) 6:57.22. B Final: Offaly (Mooney, jun 16) 7:04.65. C Final: Belfast BC (Cameron, nov) 7:29.49.

Published in Rowing
Waterways Ireland has confirmed that work will begin on the Royal Canal to excavate and reline 410 metres of the canal that runs between Lock 6 and 7 in the Phibsborough/Cabra area. The work is key to keeping the Canal navigable for a range of boats and will also address seepage through the canal embankment adjacent to Shandon Gardens.

The work which requires the dewatering of the canal will remove sediment and rubbish deposits from the central navigation channel before the construction of a new impervious lining to the canal. All material removed from the canals will be transported to licensed disposal facilities. Restoration of the existing towpath walls will also be undertaken to heritage approved standards.

Environmental surveys have been undertaken in full compliance with the regulatory authorities along with the planned removal of all fish to be carried under licence before onsite work begins.
A Traffic Management Plan will be agreed with Dublin City Council and implemented to keep traffic disruption to a minimum. Works are due to be completed by year end.

To facilitate works, the Royal Canal will be closed to navigation from 19 September 2011. The towpath from Lock 6 to the Liffey Junction Bridge on the north side and the Shandon Park area on the south side of the Canal will be closed for the duration of the contract. Following consultation and agreement with residents, a temporary roadway and bridge will also be constructed to provide access for the Coke Oven Residents through Shandon Park. This access will be suitable for emergency vehicles.

An engineer will be full time in attendance for the duration of the contract to ensure that issues which arise are dealt with in a prompt and efficient manner. For further information on the project please visit the Waterways Ireland web site www.waterwaysireland.org and check out the 'Navigation Information, Planned Works' page.

Published in Inland Waterways

Cork crews saw off rivals from far and near at the Cork rowing Head of the River at the Marina on Saturday. UCC’s men’s senior eight were the fastest men’s crew – by 1.3 seconds from De Maas of Rotterdam, a masters eight. The fastest women’s crew was Cork Boat Club’s junior 18 eight, adjudged just .8 of a second quicker than UCD’s women’s senior eight. The fastest men’s single sculler was  John Keohane of Lee Valley and Karen Corcoran-O’Hare of Shandon was the fastest women’s single sculler.

 

Cork Head of the River, The Marina, Cork, Saturday

Overall: 1 UCC men’s senior eight 12 minutes 6.7 seconds, 2 De Maas, Rotterdam men’s masters eight 12:08.0, 3 UCC men’s novice eight 12:25.9, 4 UCD men’s novice eight 12:42.4, 5 Presentation College men’s junior eight 12:44.3, 6 Muckross intermediate eight 12:49.9. 

Men, Eight – Senior: UCC 12:06.7. Intermediate: Muckross 12:49.9. Novice: UCC 12:25.9. Junior: Presentation 12:44.3. Junior 16: Cork 13:21.2. Masters: De Maas 12:08.0.

Fours – Senior: Cork/Garda 12:53.6. Intermediate: UCC 13:40.6. Novice: Cappoquin 13:43.9. Junior 18, coxed: Presentation 13:04.0

Pair – Junior 18: Presentation 14:58.7. Masters: De Maas 13:09.9. Coastal – Novice: Ahakista 17:28.7.

Sculling, Quadruple – Senior: Shannon 13:50.8. Novice: Shannon 15:07.4. Junior 18: Cork 13:05.3. Junior 16: Cork 13:15.2.

Double – Intermediate: Cork IT 13:41.6. Junior 18: Clonmel 13:53.9. Junior 16: St Michael’s 15:04.4. Coastal – Novice: Kilmacsimon 16:17.2.

Single – Senior: Lee Valley (J Keohane) 14:16.4. Intermediate: Lee (O’Connell) 14:53.4. Novice: Lee (O’Connell) 14:37.9. Junior 18: Workmen’s (Burns) 14:33.0. Junior 16: Shandon (Casey) 15:08.9. Masters: Skibbereen (Barry) 15:40.07. Coastal – Novice: Kilmacsimon 17:33.6

 

Women – Overall: 1 Cork junior eight 13:40.0, 2 UCD senior eight 13:40.8, 3 St Michael’s junior eight 13:54.1.

Eight – Senior: UCD 13:40.8. Novice: UCC 14:25.4. Junior 18: 1 Cork 13:40.0. Junior 16: Clonmel 16:21.0.

 Four – Senior: Muckross 14:15.9. Intermediate: UCC 17:00.9. Novice: UCC 16:29.8. Masters: Skibbereen 22:34.9.

Pair – Junior 18: St Michael’s 15:00.2.

 Sculling, Quadruple  - Novice: Shannon 15:51.4. Junior 16: St Michael’s 15:16.5.

Double – Intermediate: UCC 16:15.1. Junior 18: Cork 14:43.9. Junior 16: Lee 15:42.3. Masters: Cork 15:38.3.

Single – Senior: Intermediate: Shandon (K Corcoran-O’Hare) 15:39.7. Junior 18: Lee (Kearney) 16:52.1. Junior 16: Lee (Hamel) 16:13.6. Masters: Cork (Crowley) 17:49.2.

Coastal: 1 Kilmacsimon men’s novice double scull 16:17.2, 2 Ahakista men’s novice quadruple coxed scull 17:28.7.

Click this link for Irish Rowing details

Click this link for the Latest Rowing News

Published in Rowing
Page 3 of 3

Featured Sailing School

INSS sidebutton

Featured Clubs

DBSC
Howth Yacht Club
Kinsale Yacht Club
National Yacht Club
Royal Cork Yacht Club
Royal Irish Yacht club
Royal Saint George Yacht Club

Featured Brokers

mgm sidebutton
bjmarine sidebutton
xyachts sidebutton

Featured Associations

ISA sidebutton
ICRA
isora sidebutton

Featured Events

tokyo sidebutton
sovscup sidebutton
vdlr sidebutton

Featured Chandleries

CHMarine Afloat logo
viking sidebutton

Featured Sailmakers

northsails sidebutton
uksails sidebutton

Featured Marinas

dlmarina sidebutton

Featured Blogs

W M Nixon - Sailing on Saturday
podcast sidebutton
BSB sidebutton
sellingboat sidebutton

Please show your support for Afloat by donating