Menu
Allianz and Afloat - Supporting Irish Boating

Ireland's sailing, boating & maritime magazine

Displaying items by tag: DBSC

After a great turnout for the second race last Sunday, the 75-boat AIB DBSC Turkey Shoot Series looks set for more breeze on Dublin Bay for race three this weekend.

The combined fleet of 75 will again have a five start lineup this weekend.

A full breakdown of starts for race three is downloadable below.

Northwest winds gusting to 30 mph are forecast for Dun Laoghaire Harbour this Sunday.

XC Weather forecast for Dun LaoghaireXC Weather forecast for Dun Laoghaire

Revised handicaps for the third race are calculated and also available to download below.

Race organiser Fintan Cairns reports a great atmosphere in the Royal Irish Yacht Club Wet Bar and the Terrace after racing, subject to COVID guidelines.

Published in Turkey Shoot
Tagged under

National Yacht Club sailor Noel Butler could not attend the AIB DBSC prizegiving in Dun Laoghaire's National Maritime Museum on Friday evening last to collect his trophy. Still, his winter Turkey Shoot shipmates made sure the Windmill Leisure and Marine Perpetual Trophy got to the multi-champion dinghy ace promptly by presenting it to him dockside on Sunday morning, before the second race of the 2021 Turkey Shoot Series on Dublin Bay.

It's the second year in succession. Butler, a former Laser II World Champion, has won the trophy for his PY performance in his RS Aero 'Orion' dinghy.

Butler is sailing on the J/97 Windjammer for the Turkey Shoot, another winning yacht from Friday night's ceremony. The Lindsay Casey skippered boat from the Royal St. George Yacht Club won DBSC's Premier award: the Waterhouse Shield, for the best yacht in a handicapped series across all DBSC fleets. 

Read more about Friday's prizegiving at the National Maritime Museum here.

Published in DBSC
Tagged under

The Dublin Bay Sailing Club (DBSC) prizegiving highlights the Dun Laoghaire Harbour sailing season with an array of magnificent and ancient yachting silverware.

This year's event was especially so because it marked the close of DBSC's 137th season and the resumption of competitive sailing in its AIB sponsored season while living with COVID-19.

Prizes were awarded in all of DBSC's 22 classes by Commodore Ann Kirwan, but in a break from tradition, at a new venue, in Dun Laoghaire's National Maritime Museum last Friday night.

As well as six premier awards for best performances, Commodore Kirwan congratulated over 100 different winners.

The array of magnificent and ancient yachting silverware laid out for the DBSC prizegivingPrizes galore - The array of magnificent and ancient yachting silverware laid out for the DBSC prizegiving

The club – one of the largest yacht racing clubs of its type in Europe – was previously acclaimed by Afloat's WM Nixon, who posed the question: Is Dublin Bay Sailing Club (DBSC) The Most Effective Sailing Organisation in the World? It's an even more valid question today, given the club and its weekly racing schedule brought so much stability to the sailing scene at a time of great flux in 2021.

Scroll down for awards photography of the evening by photographer Michael Chester. Click here for an overview of the DBSC Thursday awards winners, and here for the DBSC Saturday winners,

DBSC Commodore Ann Kirwan and Hon Sec Chris Moore at the National Maritime Museum for the 137th prizegivingDBSC Commodore Ann Kirwan and Hon Sec Chris Moore at the National Maritime Museum for the 137th prizegiving

DBSC Premier Award Winners

Richella Carroll was recognised as a special DBSC volunteer and race officer for many years in DBSCRichella Carroll (right) was recognised as a special DBSC volunteer and race officer for many years in DBSC.

SB20 sailor Davy Taylor won the Dun Laoghaire Trophy Premier Award for the best new DBSC yacht in 2021SB20 sailor Davy Taylor won the Dun Laoghaire Trophy Premier Award for the best new DBSC yacht in 2021

J/97 sailors Shane Kelly and Lindsay Casey were awarded the Waterhouse Shield, a DBSC Premier Award for the best yacht in a handicapped seriesJ/97 sailors Shane Kelly and Lindsay Casey were awarded the Waterhouse Shield, a DBSC Premier Award for the best yacht in a handicapped series

Therese Tyrrell (centre) and Caroline Liddy accepting the Viking Premier Award, for an outsanding contribution to sailing on behalf of over 50 DBSC volunteersTherese Tyrrell and Caroline Liddy accepting the Viking Premier Award for an outstanding contribution to sailing on behalf of over 50 DBSC volunteers

Premier Award For the most successful yacht in  One Design racing, George Arthur Newsom Cup: Mariposa, Water Wag, Cathy McAleavey & FamilyThe DBSC Premier Award For the most successful yacht in One Design racing, George Arthur Newsom Cup went to Mariposa, Water Wag, Cathy McAleavey & Family

Dr. Alf Delaney Cup for the best Dinghy for the season: Laser Radial, Dave CahillDr. Alf Delaney Cup for the best Dinghy for the season: Laser Radial, Dave Cahill

DBSC Junior Awards

PY Junior Trophy: Jamie Hammond/Jake PerryPY Junior Trophy: Jamie Hammond/Jake Perry

Topper Series Lawson Cup: James HallTopper Series Lawson Cup: James Hall

Optimist Series Seapoint Cup: Abigail MurphyOptimist Series Seapoint Cup: Abigail Murphy

RS Feva Series Mitchel Cup: Ronan Blake-HickeyRS Feva Series Mitchel Cup: Ronan Blake-Hickey

DBSC junior winners: PY Junior Trophy: Jamie Hammond/Jake Perry; Topper Series Lawson Cup:James Hall; Optimist Series Seapoint Cup: Abigail Murphy;RS Feva Series Mitchel Cup: Ronan Blake-Hickey/Hugh Meagher and Laser 4.7 Series: Jimmy Mooney GobletDBSC junior winners: PY Junior Trophy: Jamie Hammond/Jake Perry; Topper Series Lawson Cup: James Hall; Optimist Series Seapoint Cup: Abigail Murphy; RS Feva Series Mitchel Cup: Ronan Blake-Hickey/Hugh Meagher and Laser 4.7 Series: Jimmy Mooney Goblet

Cruiser Awards

Cruiser 0 Thursdays IRC Racing Martin Cup: Rockabill VI, P. O'Higgins Cruiser 0 Thursdays IRC Racing Martin Cup: Rockabill VI, P. O'Higgins

Cruiser 0	Saturdays IRC Racing: Knox-Gore Trophy, Prima Forte, F Rigley/S.LemassCruiser 0 Saturdays IRC Racing: Knox-Gore Trophy, Prima Forte, F Rigley/S.Lemass

Cruiser 0	Thursdays Echo Racing:	Knox-Gore Bowl,Tsunami, Vincent Farrell and Peter RyanCruiser 0 Thursdays Echo Racing: Knox-Gore Bowl, Tsunami, Vincent Farrell (left) and Peter Ryan

Cruiser 1	Thursdays Echo Racing:	Tiamat Trophy	, Something Else, John & Brian HallCruiser 1 Thursdays Echo Racing: Tiamat Trophy, Something Else, John & Brian Hall

Brendan Ebrill Memorial Cup Cruisers 1 (ECHO): Jalapeno, Paul BarringtonBrendan Ebrill Memorial Cup Cruisers 1 (ECHO): Jalapeno, Paul Barrington

Cruiser 1 Saturdays IRC Racing Weir Cup: Bon Exemple, Colin ByrneCruiser 1 Saturdays IRC Racing Weir Cup: Bon Exemple, Colin Byrne

Cruiser 2	Thursdays Echo Racing	Centenary Cup and Most Improved Boat Cr 2 Silver Foam Trophy: Ruthless, Conor RonanCruiser 2 Thursdays Echo Racing Centenary Cup and Most Improved Boat Cr 2 Silver Foam Trophy: Ruthless, Conor Ronan (centre)

Cruiser 2 Saturdays Echo Racing TP Early Memorial Cup: Leeuwin, Henry LeonardCruiser 2 Saturdays Echo Racing TP Early Memorial Cup: Leeuwin, Henry Leonard

Cruiser 3	Tuesdays ECHO Racing Whimbrel Rose Bowl; Thursdays IRC Racing	Smalldridge Cup and Saturdays IRC Racing Jack Kennedy Memorial Cup: Starlet Kevin ByrneCruiser 3 Tuesdays ECHO Racing Whimbrel Rose Bowl; Thursdays IRC Racing Smalldridge Cup and Saturdays IRC Racing Jack Kennedy Memorial Cup: Starlet Kevin Byrne

Cruiser 3	Saturdays ECHO Racing	Mercia Cup: Maranda, Myles KellyCruiser 3 Saturdays ECHO Racing Mercia Cup: Maranda, Myles Kelly

Thursdays & Saturdays IRC Racing The Trevor Wood Trophy and Thursdays & Saturdays ECHO Racing: Boomerang, The Kirwan Family White Sails Thursdays & Saturdays IRC Racing, The Trevor Wood Trophy and Thursdays & Saturdays, ECHO Racing: Boomerang, The Kirwan Family

 Cruiser 5	Thursdays ECHO Overall Div A, Gerry Henry Salver; Saturdays A and B  ECHO  overall, Ana Livia Trophy: Just Jasmine Philip SmithCruiser 5 Thursdays ECHO Overall Div A, Gerry Henry Salver; Saturdays A and B ECHO overall, Ana Livia Trophy: Just Jasmine Philip Smith.

Cruiser 5	Thursdays IRC Overall Div A	Burford Trophy and Saturdays A and B IRC overall White Sail Class Trophy: Playtime J. Phillips & N. KidneyCruiser 5 Thursdays IRC Overall Div A Burford Trophy and Saturdays A and B IRC overall White Sail Class Trophy: Playtime J. Phillips & N. Kidney

One Design keelboats & Dinghies

31.7	Thursday Racing Feanor Trophy: After You Too, Michael Blaney31.7 Thursday Racing Feanor Trophy: After You Too, Michael Blaney

31.7 Thursday Racing Echo Horrigan Cup and 31.7 Saturday Racing Echo Long John Silver Cup: Bluefin Two M & B Bryson31.7 Thursday Racing Echo Horrigan Cup and 31.7 Saturday Racing Echo Long John Silver Cup: Bluefin Two M & B Bryson

31.7 Racing: Prospect, Chris Johnston31.7 Racing: Prospect, Chris Johnston

B211 Tuesday ECHO Overall Optec Trophy and Thursdays SCRATCH overall Facet Jewellers Cup: Billy Whiz, J Fischer & S BagotB211 Tuesday ECHO Overall Optec Trophy and Thursdays SCRATCH overall Facet Jewellers Cup: Billy Whiz, J Fischer & S Bagot

B211 Saturdays SCRATCH overall Beneteau 21 Cup and B211 Thurs/Sat Combined ECHO Waterhouse Rose Bowl: Small Wonder, Jacqueline McStay & Hugh KellyB211 Saturdays SCRATCH overall Beneteau 21 Cup and B211 Thurs/Sat Combined ECHO Waterhouse Rose Bowl: Small Wonder, Jacqueline McStay & Hugh Kelly

B211 Thursdays ECHO overall Beneteau 21 Tray: Isolde Jimmy Martin & Brian MulkeenB211 Thursdays ECHO overall Beneteau 21 Tray: Isolde Jimmy Martin & Brian Mulkeen

The Dragon RIYC Cup ZinZan, Adrian Masterson  The Dragon RIYC Cup ZinZan, Adrian Masterson

Glens Thursdays Racing Pterodactyl Cup; Saturday Racing Harry Maguire Memorial Cup; Thurs and Sats combined Combined The McMullen Cup; Dalkey Island Race (Bobolink) The Hamilton Reid Cup : Glenluce M.A.C.MillerickGlens Thursdays Racing Pterodactyl Cup; Saturday Racing Harry Maguire Memorial Cup; Thurs and Sats combined Combined The McMullen Cup; Dalkey Island Race (Bobolink) The Hamilton Reid Cup: Glenluce M.A.C.Millerick

Glens Tuesday Racing Cut Glass Tumbler and Crews Race Glen Challenge Trophy Robert O' Connor  (David Houlton)  Glens Ladies Race  "Once Again" ! pair of Silver Vases Glendun, Alison O'BrienGlens Tuesday Racing Cut Glass Tumbler and Crews Race Glen Challenge Trophy Robert O' Connor (David Houlton) Glens Ladies Race "Once Again" ! pair of Silver Vases Glendun, Alison O'Brien

Ruffians Tuesday Racing, John Donnelly Perpetual Cup: Carmen, Enda BrennanRuffians, Tuesday Racing, John Donnelly Perpetual Cup: Carmen, Enda Brennan

Ruffians, Thursday Racing Huet Trophy: Shannagh Stephen Gill & Padraig DiarmadaRuffians, Thursday Racing Huet Trophy: Shannagh Stephen Gill & Padraig Diarmada

Ruffians	Saturday Racing British Airways Trophy and	Thursdays and Saturdays combined, J.Lamont Trophy: Ruffles, Michael CutliffeRuffians Saturday Racing British Airways Trophy and Thursdays and Saturdays combined, J.Lamont Trophy: Ruffles, Michael Cutliffe

Shipmans Tuesday Racing Cut Glass Tumbler: Poppy, Alain DeladienneeShipmans Tuesday Racing, Cut Glass Tumbler: Poppy, Alain Deladiennee

Shipmans Saturday Racing The Melindi Cup and Shipmans Thursdays and Saturdays combined The Shipman Perpetual Trophy: Invader Gerry GlynnShipmans Saturday Racing The Melindi Cup and Shipmans Thursdays and Saturdays combined The Shipman Perpetual Trophy: Invader Gerry Glynn

SB20 Saturdays series A Bealtaine Trophy: Venues world,Ger DempseySB20 Saturdays series A Bealtaine Trophy: Venues world, Ger Dempsey

SB20 Saturday Racing overall, Saturday SB20 Cup: So Blue, Justin Burke Chris Helme & Alan Claffey SB20 Saturday Racing overall, Saturday SB20 Cup: So Blue, Justin Burke Chris Helme & Alan Claffey

 Mixed Sportsboats	Thursdays Overall, Sportsboat Trophy:	Jester, J/70 D.CurtinMixed Sportsboats Thursdays Overall, Sportsboat Trophy: Jester, J/70 D.Curtin

Mixed Sportsboats	Saturdays Overall (23 Races) Saturday Sportsboat Cup: Jambiya, Martin Ryan & Vincent LattimoreMixed Sportsboats Saturdays Overall (23 Races) Saturday Sportsboat Cup: Jambiya, Martin Ryan & Vincent Lattimore

 Water Wags Wednesday (17 Races): Goldsmith Cup, Mariposa Cathy McAleavey & Con MurphyWater Wags Wednesday (17 Races): Goldsmith Cup, Mariposa Cathy McAleavey & Con Murphy

Flying Fifteens (Tuesday Racing) Fifty Something Cup: Perfect 10, Alan Balfe and Patrick Frison RocheFlying Fifteens (Tuesday Racing) Fifty Something Cup: Perfect 10, Alan Balfe and Patrick Frison Roche

Flying Fifteens Thursday Racing for the Flying Fifteen Gun: Rodriguez, Ken DumpletonFlying Fifteens Thursday Racing for the Flying Fifteen Gun: Rodriguez, Ken Dumpleton

Flying Fifteens Saturday Racing Brian S Ryan Trophy:	Ignis Caput, David Mulvin and Ronan Beirne (pictured)Flying Fifteens Saturday Racing Brian S Ryan Trophy: Ignis Caput, David Mulvin and Ronan Beirne (pictured)

Flying Fifteens Mid week Handicap racing Blake Cup:	Peter Murphy & Ciara MulveyFlying Fifteens Midweek Handicap racing Blake Cup: Peter Murphy & Ciara Mulvey

Mermaid Racing for The JB Kearney Shield: Ailbhe Smith  Mermaid Racing for The JB Kearney Shield: Ailbhe Smith

Mermaid Saturday Racing Iolar Trophy and Mermaid Thursday Racing (Special Conditions) Amy Cup: Jill and Paul Smith & Pat ManganMermaid Saturday Racing Iolar Trophy and Mermaid Thursday Racing (Special Conditions) Amy Cup: Paul Smith & Pat Mangan

Dublin Bay 21s Tuesdays Daisey Picker Cup: Estelle, Number 3, DB21 Class Association, Hal Sisk and Fionan de Barra picturedDublin Bay 21s Tuesdays Daisey Picker Cup: Estelle, Number 3, DB21 Class Association, Hal Sisk and Fionan de Barra pictured

Squibs Saturdays Shannon Cup:  Periquin, Noel ColcloughSquibs Saturdays Shannon Cup: Periquin, Noel Colclough

DBSC Dinghy Awards

Fireballs Tuesdays Nuit St. George Trophy: Louise McKennaFireballs Tuesdays Nuit St. George Trophy: Louise McKenna

IDRAs 14s Tuesdays Overall Bay Cup: Slipway Julie Ascoop received by Pam McKay
IDRAs 14s Tuesdays Overall Bay Cup: Slipway Julie Ascoop received by Pam McKay

IDRA 14s Special Conditions The Halfway Trophy: Dun Moanin' Jenny IDRA 14s Special Conditions The Halfway Trophy: Dun Moanin' Jennifer Byrne

IDRA 14s Special Conditions Crews challenge Cup: Dart Yves & Paul LongIDRA 14s Special Conditions Crews challenge Cup: Dart, Yves & Paul Long

Laser Standard Saturday racing Cut Glass Tumbler: Gavan MurphyLaser Standard Saturday racing Cut Glass Tumbler: Gavan Murphy

Laser Radial Tuesday Racing	Sailcraft Tray Trophy and Laser Radial Tuesdays and Saturdays combined DBSC Challenge Trophy: David CahillLaser Radial Tuesday Racing Sailcraft Tray Trophy and Laser Radial Tuesdays and Saturdays combined DBSC Challenge Trophy: David Cahill

PY Class Saturday Racing (27 races) Early Bird Trophy Brendan FoleyPY Class Saturday Racing (27 races) Early Bird Trophy Brendan Foley

Water Wags Wednesday 3rd Place G.Pugin Meldon Trophy: Shindella, Alistair & Zoe KissaneWater Wags Wednesday 3rd Place G.Pugin Meldon Trophy: Shindella, Alistair & Zoe Kissane

Photography by Michael Chester 

Published in DBSC

After a great turnout for the first race last Sunday, the AIB DBSC Turkey Shoot Series has been boosted by another five cruiser-racer entries for this Sunday's second of seven races on Dublin Bay.

The combined Dun Laoghaire Harbour fleet of 75 will have some adjustments to its five start lineup this weekend.

The First 27.7 Jigsaw, First 36s7 Karukera and Hanse 312 Kudos will move to the first start. The Sigma 33s Boojum and Elandra and the Sun Odyssey 490 Conquestador will start second. 

A full breakdown of starts for race two is downloadable below.

Light winds are forecast for this Sunday with revised Handicaps calculated and also available to download below.

Race Organiser Fintan Cairns reports a great atmosphere in the Royal Irish Yacht Club Wet Bar and the Terrace after racing, subject to COVID guidelines.

Published in Turkey Shoot
Tagged under

It was J/109s all the way on Sunday in the first round the cans race of the AIB DBSC Turkey Shoot with John Maybury's Joker II taking the first gun on modified ECHO.

The sistership Dear Prudence was second and the 1720 sportsboat entry, The Conor K was third.

As Afloat reported previously, the race was a tonic for Dublin Bay sailors even though it didn't all go to plan for some crews.

The Royal Irish Yacht Club hosted fleet sailed in the northwest of the Bay and for the first time, there were five separate starts such is the range of boats now competing. 

Download results below as a PDF file.

Race two starts next Sunday at 10.10hrs.

Published in Turkey Shoot
Tagged under

The second start of DBSC's AIB Turkey Shoot Series on Sunday will be the biggest, with 20 boats lining up for the first race of seven on Dublin Bay.

This year organisers are running five different starts for the 69-boat fleet that sees six 40-footers racing for the first time. As Afloat reported here, the fleet includes the past double winner Seamus Fitzpatrick's Mermaid V, a Beneteau 50-footer. 

The big boats will start last in start number five. (Starts and Handicaps are downloadable below)

First to start on Sunday morning is a 19-boat fleet that includes the 2019 overall winner, Eleint, a Trapper 300

Sailing instructions are here

In a change to the race officials for the 21st series, Henry Leonard, who has officiated at all the Turkey Shoots over the past 20 years, has retired, and Brian Mathews is replacing him.

 

Published in Turkey Shoot
Tagged under

Dublin Bay Sailing Club looks on course for its regular bumper turnout of 70 boats – or more – for its seven-race AIB sponsored Turkey Shoot Series starting in just under three weeks. 

The Bay Winter Series has consistently made an effort to include boats that do not usually race. Series organiser Fintan Cairns is reporting a 'good response' from cruising boats and one design among the largely cruiser-racer-based fleet this week.

There has been a healthy response across the Dun Laoghaire Harbour waterfront - and further afield too - with boats from the West Coast competing, including Sean Hawkshaw's Wardance of Sligo Yacht Club.

The fun Series that features short sharp racing has 35 confirmed entries so far, with 18 days to run before the first race on November 7th. 

The two regular Sunfast 3600s are entered, club 1720 sportsboats and ISORA competitor, A Plus, an Archambault 31.

The Archambault 31, A Plus from the National Yacht ClubThe Archambault 31, A Plus from the National Yacht Club

A First 44.7, a J/112e are also entered at this stage plus there is the prospect of some new arrivals to the bay also joining the Series.

The Series of seven races will be held on Sunday mornings under modified ECHO handicap.

The popular Series runs until December 19th with First Gun each Sunday at 10.10 hrs.

The entry fee is €70 and includes temporary membership of DBSC and the Royal Irish Yacht Club who are hosting the Series.

A Notice of Race is downloadable here.

A number of club 1720s are enteredA number of club 1720s are entered

Published in Turkey Shoot

The AIB DBSC 2021 Summer Sailing Season annual prizegiving will be held this year in the National Maritime Museum on Friday, November 12th at 19.00hrs

It's a move away from the traditional club based event. Due to COVID, it follows on from the fact that DBSC was unable to hold its annual prize-giving last November. Three separate events were held in the waterfront clubs in June/July this year instead. 

DBSC has been celebrating the wrap up of its 2021 season with a report by Commodore Ann Kirwan here

After a three-week race training programme during May and early June with great participation, the full racing programme started on June 8th which was six weeks earlier than last season, a bonus considering the difficult and uncertain circumstances. The club enjoyed great weather with only one day lost to strong winds – Saturday 7th August and only two Thursdays and one Wednesday lost to very light airs.

DBSC held 639 races over the season with 138 dinghy races on Tuesday and Saturdays, 17 Water Wag Races on Wednesdays and 445 keelboat races on Tuesdays, Thursdays and Saturdays.

See Afloat's review of DBSC Thursday Series winners here and Saturday Series here.

Published in DBSC
Tagged under

With the ink still drying on September's final race results of the 2021 Dublin Bay Sailing Club (DBSC) Summer season, the country's biggest yacht racing club has already unveiled its 2021/22 Winter AIB sponsored programme and Turkey Shoot Series.

A series of seven races will be held on Sunday mornings on the Bay under modified ECHO. Cruisers, cruising boats, one-designs and boats that do not normally race are very welcome.

The popular series can attract as many as 70 to 80 boats for the short sharp races and this year it will run from 7th November to 19th December with First Gun each Sunday at 10.10 hrs.

The entry fee is €70 and includes temporary membership of DBSC and the Royal Irish Yacht Club at Dun Laoghaire Harbour who are hosting the series.

A Notice of Race is downloadable below. Entries are online here.

Great racing at the 2017 Turkey Shoot Series in Seapoint Bay. Photo: AfloatGreat racing at the 2017 Turkey Shoot Series in Seapoint Bay. Photo: Afloat

Published in Turkey Shoot
Tagged under

With the conclusion of Saturday racing at the weekend, Ireland's biggest sailing club brought the curtain down on its summer season in style, and overall results in all classes for the series are published below (subject to protest).

Dublin Bay Sailing Club members enjoyed warm sunny weather with a good breeze for the final Saturday race of the AIB DBSC Summer Sailing Season, with 121 boats racing over three race courses.

As regular Afloat readers will know, the DBSC Saturday season commenced with race training on four Saturdays in May, followed by 17 Saturdays of great racing during June, July, August and September. DBSC only lost one Saturday due to too much wind on August 7th, when racing was cancelled for all fleets.

Otherwise, many DBSC Saturdays had 'champagne sailing' conditions, including the final day on Saturday, September 25th.

"A team of 50+ volunteers including race officers, committee boat drivers, race management teams, patrol crews and mark layers all worked together to ensure that our members got an excellent standard of racing, sometimes in a very busy Dublin Bay when the three DBSC fleets shared the Bay with other events, DBSC Commodore Ann Kirwan told Afloat.

A team of 50 volunteers are required to run DBSC racing each seasonA team of 50 volunteers are required to run DBSC racing each season

The Blue/Red fleet raced over 17 Saturdays with seven race starts from committee boat MacLir each race day for Cruisers 0, 1, 2, 3, 4, 5, B31.7s, Shipmans and Glens.

A total of 115 races were held, including three hut starts on the Saturday of the ICRA National Championships. DBSC PRO Ed Totterdell ran the majority of these races.

Patrick Burke's Prima Forte that made an instant impression by winning the best new yacht on the Bay in 2020 is in the prizes again this season, the First 40 from the Royal Irish Yacht Club winning the Cruiser 0 IRC prize on Saturdays. The second was clubmate George Sisk in the XP44; Wow. Third was Vincent Farrell's First 40.7 Tsunami from the National Yacht Club.

Patrick Burke's Prima Forte Patrick Burke's Prima Forte

Colin Byrne's XP34 'Bon Exemple' has won overall in Cruiser 1 IRC from Royal Irish clubmate Tim and Richard Goodbody's J/109 White Mischief. Third was the National Yacht Club J109 Jalapeno (Barrington/Despard/O'Sullivan/O'Reilly). The J order was repeated in the Cruiser 1 J/109 division with White Mischief victorious and John and Brian Hall's Something Else from the National Yacht Club in third. 

Colin Byrne's XP34 'Bon Exemple'Colin Byrne's XP34 'Bon Exemple'

The National Yacht Club were tops in the 31.7 One Designs, with Chris Johnston's Prospect winning from RIYC's Attitude (T Milner/D Owens/J Sugar). Third was Johnston's clubmates Michael Leahy and John Power in Levante.

Chris Johnston's Beneteau 31.7 ProspectChris Johnston's Beneteau 31.7 Prospect

Royal St. George J/97 (Lindsay J. Casey and Denis Power) took the overall prize in Cruiser 2 IRC from Jim McCann's RIYC based Mustang 30 Peridot, a 2019 winner of DBSC's best handicap boat prize. Third, in IRC2 was the Royal St. George's Sigma 33 (Richard and Philip Lovegrove).

Lindsay J. Casey and Denis Power's J97 WindjammerLindsay J. Casey and Denis Power's J97 Windjammer

In the Cruiser 2 Sigma 33 division, the Lovegrove's were winners finishing ahead of Gwilli II (Dermot Clarke/Paddy Maguire) from the RSt.GYC. Third was Henry Leonard and Bobby Kerr's Leeuwin from the RIYC.

Kevin Byrne's Formula 28 StarletKevin Byrne's Formula 28 Starlet

In Cruiser 3 IRC, Class Captain Kevin Byrne racing the Formula 28 Starlet, took overall honours from Myles Kelly's DMYC-based Senator, Maranda. Third was the September winner of the Cruisers III Championships held on the Bay; the Ken Lawless skippered Quarter Tonner, Cartoon from the RIYC. 

DBSC One Designs 

The Green fleet raced over 16 Saturdays with SB20s, Flying Fifteens, Sportsboats, Dragons, Ruffians, B211s, Mermaids and Squibs.

The Green fleet, run from committee boat Freebird, had a total of 180 Saturday races, the majority run by Race Officer Barry O'Neill. 

Justin Burke, Chris Helme and Alan Claffey from the National Yacht Club sailing So Blue were DBSC Saturday winners in the SB20 class. They took the overall prize ahead of Ger Dempsey's Venuesworld crew of the RIYC, who were runners up in this month's SB20 Nationals on Lough Ree. Colin Galavan and Richard Hayes from the RStGYC were third in Carpe Diem.

Ger Dempsey's  SB20 VenuesworldGer Dempsey's SB20 Venuesworld

Ignis Caput II 4068, sailed by David Mulvin and Ronan Beirne NYCIgnis Caput II 4068, sailed by David Mulvin and Ronan Beirne NYC

The Flying Fifteens were won by Ignis Caput II sailed by David Mulvin and Ronan Beirne of the National Yacht Club. The second was Ben Mulligan's Enfant de Marie with this year's Facet Trophy prize winner Niall Coleman sailing Flyer in third place.

The Royal St. George Georgette sportsboat teamThe Royal St. George 'Georgette' sportsboat team

On a trial basis, Sports Boats were also recorded using the VPRS handicap system. The winners were Vincent Latimore/Martin Ryan in the J70 with Ram Jam second and Mervyn Dyke and Basil in Jawesome III third. The results were the same in one design.

Dragon class victory went to ZinZan (Tim Carpenter, Adrian Masterson), who beat the Irish national champions Peter Bowring, Neil Hegarty and David Williams sailing Phantom. Third were Declan Hayes, Joey Mason and Chris Fleming in D-cision.

Michael Cutliffe's Ruffian 23 RufflesMichael Cutliffe's Ruffian 23 Ruffles

The Ruffian 23 Saturday top prize went to Michael Cutliffe's DMYC-moored Ruffles. Irish champion Bandit skippered by Ann Kirwan was second with Cutliffe's clubmate Frank Bradley in Ripples third.

The James Conboy-Fischer skippered B211 Billy WhizzThe James Conboy-Fischer skippered B211 Billy Whizz

The B211 One Design Saturday title went to  Jacqueline McStay/Hugh Kelly's Small Wonder. Second was James Conboy-Fischer skippered B211 Billy Whizz, and third was Royal Irish Commodore Pat Shannon in Beeswing.

Glencree 107 (John Bligh & Henry Roche) of the RStGYCGlencree 107 (John Bligh & Henry Roche) of the RStGYC

Richard O'Connor, Lucy Grant and Marcus Pearson in Glenluce won out against David Houlton's Glendun in Saturday Glen racing. Third was David and Roderick McCaffrey in Pterodactyl. 

DBSC Dinghies

The Dinghies had 16 Saturday race days with three starts in each and enjoyed two races most days, with three on one sunny Saturday in Scotsman's Bay. Race Officers Suzanne McGarry and Barbara Conway ran most of the 84 Saturday races for the dinghies. 

The DBSC Dinghy Commitee BoatThe DBSC Dinghy Committee Boat

Royal St. George's Brendan Foley took the overall win in an RS Aero while Finn sailor Richard Tate was second and Stephen Oram third. 

PY winner Brendan Foley in his RS Aero dinghyPY winner Brendan Foley in his RS Aero dinghy

Pierre Long's Dart won the IDRA 14s. Frank Hamilton's Dunmoanin was second, with John Fitzgerald/Jennifer Byrne sailing Doody in third. All three sail out of the DMYC.

As the Fireball fleet prepares to host the world championships on Lough Derg next year, the DMYC's Owen Sinnott sailing Probably produced a win over Paul ter Horst in second and Louise McKenna Royal St George's Pink Fire in third. 

The DBSC Laser fleet racing in Scotsman's BayThe DBSC Laser fleet racing in Scotsman's Bay

Royal St. George's Gavan Murphy was Saturday Laser Standard winner ahead of Conor Roche. Theo Lyttle was third. In the Radial: Sean Craig won from David Cahill with Shirley Gilmore in third.

DBSC Saturday's Series Winners (Results Provisional & Subject to Protest) 

Cruiser 0 IRC: 1. Prima Forte, 2. Wow, 3. Tsunami

Cruiser 0 Echo: 1. Prima Forte, 2. Wow, 3. Lively Lady

Cruiser 1 IRC: 1. Bon Exemple, 2. White Mischief, 3. Jalapeno

Cruiser 1 Echo: 1. Gringo, 2. Raptor, 3. Bon Exemple

Cruiser 1 J109: 1. White Mischief, 2. Jalapeno, 3. Something Else

31.7 One Design: 1. Prospect, 2. Attitude, 3. Levante

31.7 Echo: 1. Bluefin Two, 2. Attitude, 3. Kernach

Cruiser 2 IRC: 1. Windjammer, 2. Peridot, 3. Rupert

Cruiser 2 Echo: 1. Leeuwin, 2. Peridot, 3. Springer

Cruiser 2 Sigma 33: 1. Rupert, 2. Gwili II, 3. Leeuwin

Cruiser 3 IRC: 1. Starlet, 2. Maranda, 3. Cartoon

Cruiser 3 Echo: 1. Maranda, 2. Wynward, 3. Starlet

Cruiser 4 NS-IRC: 1. Boomerang, 2. RunAway, 3. Karukera

Cruiser 4 Echo: 1. Boomerang, 2. RunAway, 3. Karukera

Cruiser 5 NS-IRC: 1. Playtime, 2. Persistence, 3. Gung Ho

Cruiser 5 Echo: 1. Just Jasmin, 2. Playtime, 3. Gung Ho

SB20: 1. So Blue, 2. venuesworld.com, 3. Carpe Diem

Flying 15: 1. Ignis Caput II, 2. Enfant de Marie, 3. Flyer

Sportsboat VPRS: 1. Jambiya, 2. Ram Jam, 3. Jawesome III

Sportsboat: 1. Jambiya, 2. Ram Jam, 3. Jawesome III

Dragon: 1. ZinZan, 2. Phantom, 3. D-cision

Ruffian 23: 1. Ruffles, 2. Bandit, 3. Ripples

Shipman 28: 1. Invader, 2. Jo Slim 5, 3. Poppy

B211 One Design: 1. Small Wonder, 2. Billy Whizz, 3. Beeswing

B211 Echo: 1. Ventuno, 2. Small Wonder, 3. Beeswing

Glen: 1. Glenluce, 2. Glendun, 3. Pterodactyl

Squib/Mermaid PY: 1. Periquin, 2. Allsorts, 3. Aideen

PY Class: 1. Brendan Foley, 2. Richard Tate, 3. Stephen Oram

IDRA 14: 1. Dart, 2. Dunmoanin, 3. Doody

Fireball: 1. Owen Sinnott, 2. Paul ter Horst, 3. Louise McKenna

Laser Standard: 1. Gavan Murphy, 2. Conor Roche, 3. Theo Lyttle

Laser Radial: 1. Sean Craig, 2. David Cahill, 3. Shirley Gilmore

Published in DBSC
Tagged under
Page 2 of 111
Who is Your Sailor of the Year 2021?
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

At A Glance – Laser Dinghy Specifications

Designer Bruce Kirby & Ian Bruce

Year 1969

Crew 1
Draft 0.787 m (2 ft 7.0 in)
Hull weight 58.97 kg (130.0 lb)
LOA 4.2 m (13 ft 9 in)
LWL 3.81 m (12 ft 6 in)
Beam 1.39 m (4 ft 7 in)
Mainsail area 7.06 m2 (76.0 sq ft)

Racing D-PN 91.1 RYA PN 1088 PHRF 217

Featured Sailing School

INSS sidebutton

Featured Clubs

dbsc mainbutton
Howth Yacht Club
Kinsale Yacht Club
National Yacht Club
Royal Cork Yacht Club
Royal Irish Yacht club
Royal Saint George Yacht Club

Featured Brokers

leinster sidebutton

Featured Associations

ICRA
isora sidebutton

Featured Webcams

Featured Events 2022

Featured Sailmakers

northsails sidebutton
uksails sidebutton
quantum sidebutton
watson sidebutton

Featured Chandleries

CHMarine Afloat logo
osm sidebutton
https://afloat.ie/resources/marine-industry-news/viking-marine

Featured Marinas

dlmarina sidebutton

Featured Blogs

W M Nixon - Sailing on Saturday
podcast sidebutton
mansfield sidebutton
BSB sidebutton
wavelengths sidebutton
 

Please show your support for Afloat by donating