Displaying items by tag: rowing
Kelly and Crew Take to the Sea in World Record Attempt
#ROWING - Irishman Aodhan Kelly and five crewmates set off from Tarfaya in Morocco today in an attempt to set a new record for rowing the Atlantic Ocean. The Sara G, under skipper Matt Craughwell, left port at 1pm on a journey to Barbados which they hope will take 30 days or under.
Below is a vide clip of Sara G from a year ago. The expedition is completely different but gives an idea of what Aodhan and his crew mates face on the voyage across the Atlantic.
Comprehensive 2012 Calendar For Irish Rowers
#ROWING – The year ahead will be a bumper one for rowing. Check out the 2012 Calendar - with a month-by-month list of domestic and international fixtures.
Rowing Calendar 2012
January 21st: Sligo Head of the River. 28th: St Michael’s Head, O’Brien’s Bridge.
February 4th: Lagan Scullers Head, Belfast. 18th: Head of the Shannon, Carrick-on-Shannon; Cork Head, Marina. 25th: Lagan Head, Belfast.
March 3rd: Erne Head, Enniskillen; Fermoy Head; Women’s Eights Head, London. 17th: Tribesmen Head, Galway; Head of the River, London. 19th: Gannon Cup Colours Races, Dublin (morning); 24th: Dublin Head.
April 1st: Monkstown Sprint Regatta, National Rowing Centre, Cork. 7th: Trinity Regatta, Islandbridge, Dublin. 14th: Irish University Championships and Irish Schools’ Regatta, NRC. 15th: Skibbereen Regatta, NRC. 21st: Neptune Regatta, Islandbridge. 28th: Queen’s Regatta, Castlewellan; Bantry Regatta, Bantry.
May 4th-6th: World Cup One, Belgrade. 5th: Portadown Regatta. 5th-6th: Munich Junior Regatta. 5th-6th: Ghent International May Regatta. 12th: Limerick Regatta, O’Brien’s Bridge. 19th: Belfast Sprint Regatta; Lee Regatta, Cork Harbour. 20th-23rd: Final Olympic Qualification Regatta, Lucerne. 25th-27th: World Cup Two, Lucerne. 26th: Metropolitan Regatta, Blessington.
June 2nd-3rd: Carlow Regatta; (British) Metropolitan Regatta, Dorney Lake; International Junior Regatta, Hamburg. 10th: Castleconnell Sprint Regatta, O’Brien’s Bridge; 15th-17th: World Cup Three, Munich; 15th-17th: Henley Women’s Regatta; 16th: Athlone Regatta, Coosan Point; 17th: Galway Regatta; 16th-17th: Marlow Regatta, Dorney Lake. 23rd: Cork Regatta, NRC; 23rd-24th: National Assessment (Junior Trials), NRC; 24th: Fermoy Sprints; 27th-July 1st: Henley Royal Regatta.
July 1st (from June 27th): Henley Royal Regatta; 11th-15th: World Under-23 Championships, Trakai, Lithuania; 12th-15th: National Championships, National Rowing Centre, Farran Wood, Cork; 20th-22nd: Coupe de la Jeunesse, Banyoles, Spain. 21st (Provisional) Home International Regatta, Cardiff; 28th-August 4th: Olympic Games Regatta, Dorney Lake, England.
August (from July 28th) to 4th: Olympic Games Regatta, Dorney Lake, England. 5th: Carrick-on-Shannon Sprints; 15th-19th: World Senior and Junior Championships, Plovdiv, Bulgaria; 24th-26th: All-Ireland Coastal Rowing Championships, Broadstrand, Courtmacsherry, Co Cork; 25th Belfast Summer Sprints; 31st-September 2nd: Paralympic Regatta, Dorney Lake, England.
September (from August 31st) to 2nd: Paralympic Regatta, Dorney Lake, England; 6th-9th: World Masters Regatta, Duisburg, Germany; 7th-9th: World University Championships, Kazan, Russia. 14th-16th: European Championships, Varese, Italy.
October 7th: Tullamore Time Trial; 20th: Skibbereen Head of the River, NRC; 20th-21st: Head of the Charles, Boston, Massachussets.
November 1st-4th: World Rowing Coaches Conference, Limerick. 3rd: Castleconnell Head of the River, O’Brien’s Bridge; 10th: Neptune Head of the River, Blessington; Fours Head of the River, London. 17th: Bann Head of the River, Coleraine. 24th-25th: National Assessment, Newry.
Holly Nixon is Afloat Rower of the Year 2011
#ROWING – Holly Nixon is the Afloat Rower of the Year for 2011. The Enniskillen woman won the Afloat Rower of the Month award for August after making history by becoming the first Ireland rower to medal at the World Junior Championships. Nixon took silver in the single sculls behind Anne Beenken of Germany at Dorney Lake, the site of next year’s Olympic Games regatta. In June she had joined up with Sanita Puspure, Lisa Dilleen and Eimear Moran to win the elite quadruple sculls at Henley Women’s Regatta.
Ireland's Holly Nixon pictured after winning Silver in the Women's Single Sculls at the 2011 World Rowing Junior Championships at Dorney Lake in August. Photo: Scott Heavey/Getty Images
The Devenish College student and Portora rower is now concentrating on her A Levels, but her performances at the recent National Assessment and approaches from American universities with scholarship offers suggests that she has a bright future as a rower.
Rower of the Year: The judging panel is made up of Liam Gorman, rowing correspondent of The Irish Times, President of Rowing Ireland Anthony Dooley and David O'Brien, Editor of Afloat magazine. Monthly awards for achievements during the year appear on afloat.ie. Keep an eye for the Rower of the Month awards in 2012.
Lightweights Top Rankings at Rowing Assessment
Rowing Ireland |
---|
Results Time Trial 26th November 2011 |
Values |
Row Labels Time %GMT |
HM1x |
Colin Williamson (QUBBC) HM 20:29.7 79.7% |
David Neale (UCD ) HM 21:01.6 77.7% |
BHM1x |
Eddie Mullarkey (NUIGBC) HMU23 21:11.9 78.2% |
Patrick Hughes (DUBC) HMU23 21:37.8 76.7% |
Finbarr Manning (UCD ) HMU23 21:44.7 76.3% |
Matthew Wray (Bann RC) HMU20 22:51.2 72.6% |
LM1x |
Mark O'Donovan (CITRC) LM 20:21.6 81.9% |
Anthony English (UCCRC) LM 20:42.3 80.5% |
Nathan O'Reilly (Tideway Scullers School) LM 21:10.1 78.7% |
Niall Kenny (NUIGBC) LM 21:17.4 78.3% |
Colm Dowling (Lee Valley R.C.) LM 21:34.0 77.3% |
BLM1x |
Justin Ryan (UCCRC) LMU23 20:54.0 81.7% |
Shane O'Driscoll (CIT) LMU23 21:00.3 81.3% |
Jonathan Mitchell (QUBBC) LMU23 21:03.6 81.1% |
Adam O'Donohue (Carlow RC) LMU23 22:08.0 77.2% |
Colin Barrett (UCD ) LMU23 22:42.1 75.3% |
HW1x |
Sanita Puspure (OCBC) HW 21:48.7 81.2% |
BHW1x |
Holly Nixon (Portora BC) HWU20 22:22.2 81.0% |
Monika Dukarska (Killorglin RC) HWU23 22:48.4 79.5% |
LW1x |
Siobhan McCrohan (Tribesmen RC) LW 22:06.2 82.9% |
BLW1x |
Claire Lambe (UCDBC) LWU23 22:29.8 83.5% |
Sinead Dolan (DULBC) LWU23 23:31.8 79.9% |
Aoife Leahy (St Michaels) LWU20 24:12.5 77.6% |
JW1x |
Hilary Shinnick (Fermoy RC) WJ17 23:31.8 79.0% |
Bernadett Walsh (Skibbereen R.C.) WJ17 23:33.2 78.9% |
Bridget Jacques (BBC) WJ17 23:37.2 78.7% |
Kate O'Brien (St Michaels) WJ18 23:53.4 77.8% |
Sally O'Brien (Neptune R.C.) WJ18 23:54.9 77.7% |
Katie Cromie (Portora BC) WJ18 23:55.2 77.7% |
Fionna Murtagh (GRC) WJ17 24:00.3 77.4% |
Megan McLaughlin (Cork BC) WJ16 24:06.7 77.1% |
Sarah Higgins (Cork BC) WJ18 24:11.9 76.8% |
Laura Connelly (Skibbereen R.C.) WJ18 24:16.0 76.6% |
Sarah Allen (Bann RC) WJ18 24:16.9 76.5% |
Eimear Byrne (Neptune R.C.) WJ18 24:19.9 76.4% |
Sadhbh Cassidy (Neptune R.C.) WJ18 24:24.0 76.2% |
Phoebe Mulligan (Portora BC) WJ17 24:35.3 75.6% |
Roisin Merz (Shandon B.C.) WJ18 24:35.5 75.6% |
Hanna O'Sullivan (St Michaels) WJ18 24:36.0 75.5% |
Ruth Gilligan (Shannon RC) WJ17 24:42.8 75.2% |
Jasmine English (MCB) WJ16 24:50.9 74.8% |
Laura Coleman (Shandon B.C.) WJ18 24:56.8 74.5% |
Lucie Litvack (BBC) WJ18 24:57.1 74.5% |
Katherine Cremin (Muckross RC) WJ16 24:57.3 74.5% |
Lauren McHugh (Shannon RC) WJ17 25:00.4 74.3% |
Megan Donnegan (Castleconnell Boat Club) WJ17 25:01.3 74.3% |
Aileen Crowley (Muckross RC) WJ18 25:02.2 74.2% |
Claire Silke (Castleconnell Boat Club) WJ16 25:02.8 74.2% |
Emily Hutchinson (Bann RC) WJ18 25:11.0 73.8% |
Ella Ciallis (Skibbereen R.C.) WJ18 25:16.5 73.5% |
Kara O'Connor (Muckross RC) WJ16 25:18.3 73.4% |
Laura Kilbane (Cork BC) WJ16 25:18.8 73.4% |
Claire Beechinor (Cork BC) WJ16 25:20.4 73.3% |
Megan Donnelly (GRC) WJ16 25:26.6 73.0% |
Kellie Wade (GRC) WJ17 25:27.2 73.0% |
Zoe Hyde (Killorglin RC) WJ16 25:34.2 72.7% |
Hanna McCarthy (St Michaels) WJ17 25:40.2 72.4% |
Ruth Cummins (GRC) WJ16 25:49.9 71.9% |
Meabh O'Brien (GRC) WJ16 26:47.1 69.4% |
Cara Cunningham (GRC) WJ17 27:10.3 68.4% |
Rebecca McKeown (BBC) WJ18 27:18.6 68.0% |
Brooke Edgar (Bann RC) WJ18 27:39.4 67.2% |
Big Margin for O'Donovan in Newry Rowing Assessment
#ROWING–Paul O’Donovan was by far the fastest junior man of 65 in the first on-the-water session today at the National Assessments in Newry. In cold, sometimes choppy conditions on Newry canal, he fashioned a big lead over Henry Millar, who started just behind him. O’Donovan’s time of 21 minutes 58.5 seconds gave him a ranking of just 78 per cent of projected gold medal times on the ranking of the High Performance programme.
Rowing Ireland |
---|
Results Time Trial 26th November 2011 PROVISIONAL |
Values |
Row Labels Time %GMT |
JM1x |
Paul O'Donovan (Skibbereen R.C.) MJ18 21:58.5 78.0% |
Cathal Phelan (Offaly RC) MJ17 22:27.3 76.4% |
Aodhan Burns (Skibbereen R.C.) MJ18 22:38.7 75.7% |
John Mitchel (Lee R.C.) MJ17 22:39.0 75.7% |
Paudie Leonard (Skibbereen R.C.) MJ18 22:45.1 75.4% |
Chris Black (Bann RC) MJ18 22:46.2 75.3% |
Joel Cassells (Bann RC) MJ18 22:46.9 75.3% |
Andrew Griffin (Neptune R.C.) MJ18 22:54.2 74.9% |
Kevin Molloy (Athlone B C) MJ18 22:55.1 74.8% |
Barry Crowley (Lee R.C.) MJ18 22:56.8 74.7% |
David Quinlan (Castleconnell Boat Club) MJ18 22:57.5 74.7% |
James Egan (St.Joseph's) MJ17 23:05.3 74.3% |
Paddy Hegarty (Skibbereen R.C.) MJ17 23:06.6 74.2% |
Lloyd Seaman (Portora BC) MJ18 23:07.4 74.2% |
Mathew Ryan (Skibbereen R.C.) MJ17 23:10.4 74.0% |
Henry Millar (Portora BC) MJ18 23:10.5 74.0% |
Aaron McGrath (Carlow RC) MJ17 23:13.0 73.9% |
Patrick Boomer (MCB) MJ18 23:16.1 73.7% |
Joe Nelson (Portora BC) MJ18 23:19.4 73.5% |
Andy Harrington (Shandon B.C.) MJ17 23:19.7 73.5% |
Mathew Kelly (Col.Iognaid) MJ18 23:21.0 73.4% |
Kevin Synnott (Lee R.C.) MJ18 23:21.4 73.4% |
Dylan Aherne (ULRC) MJ18 23:21.5 73.4% |
Eddie Beechinor (Lee R.C.) MJ18 23:24.1 73.3% |
Andrew Bell (Col.Iognaid) MJ18 23:24.4 73.3% |
William Yeomans (comm rc) MJ17 23:30.8 72.9% |
Colm O'Riada (comm rc) MJ18 23:37.4 72.6% |
Kevin Keohane (Presentation College Cork) MJ17 23:38.5 72.5% |
Daniel Buckley (Lee R.C.) MJ17 23:42.7 72.3% |
Jack Casey (Shandon B.C.) MJ17 23:45.3 72.2% |
David O'Malley (St Michaels) MJ16 23:48.0 72.1% |
Gearoid Moore (St Michaels) MJ18 23:48.1 72.1% |
Shane Walsh (GRC) MJ18 23:51.7 71.9% |
Thomas English (Neptune R.C.) MJ18 23:58.3 71.5% |
Chris Alcorn (Bann RC) MJ18 24:00.1 71.5% |
Niall Crowley (Presentation College Cork) MJ17 24:07.4 71.1% |
Aidan Kinneen (St.Joseph's) MJ17 24:07.4 71.1% |
Eric McEvoy (St.Joseph's) MJ17 24:08.5 71.0% |
Conor Carmody (Shannon RC) MJ16 24:09.5 71.0% |
PROVISIONAL Rowing Ireland |
Results Time Trial 26th November 2011 |
Values |
Row Labels Time %GMT |
JM1x |
Killian Doyle (Carlow RC) MJ18 24:15.0 70.7% |
Brian Keohane (presentation College Cork) MJ16 24:15.2 70.7% |
James Healy (St Michaels) MJ18 24:17.8 70.6% |
Gareth McKillen (RBAIRC) MJ17 24:23.6 70.3% |
Aaron Cusack (Castleconnell Boat Club) MJ18 24:37.8 69.6% |
Anthony Noone (Col.Iognaid) MJ18 24:40.0 69.5% |
Ross Maxwell (GRC) MJ16 24:40.2 69.5% |
Turlough Eccles (Neptune R.C.) MJ16 24:56.2 68.8% |
Jack Smyth (St.Joseph's) MJ16 25:00.8 68.6% |
Dylan Grace (Shannon RC) MJ18 25:09.0 68.2% |
Martin Laffey (GRC) MJ17 25:12.4 68.0% |
Jack Silke (St.Joseph's) MJ17 25:12.4 68.0% |
Cathal Kileen (Castleconnell Boat Club) MJ16 25:14.0 68.0% |
Eoghan Whittle (Castleconnell Boat Club) MJ16 25:15.5 67.9% |
Evan Despard (St Michaels) MJ17 25:16.5 67.9% |
Charlie Murray (Cork BC) MJ16 25:51.8 66.3% |
Eoghan Fogarty (Neptune R.C.) MJ17 26:00.1 66.0% |
Kai McGlacken (Col.Iognaid) MJ16 26:03.0 65.8% |
O'Donovan Leads the Way in Newry Rowing Assessment
The one senior man to breach the six-minute barrier in the ergometer test was Colin Williamson of Queen’s University who was timed at 5:58.4. Dave Neale of UCD clocked 6:07.3.
Rowing Ireland |
---|
2000m Assessment |
26th Nov 2011 |
Sex M |
NOV 2k Score (Multiple Items) |
2000m Time |
Row Labels Total |
HM |
Colin Williamson (QUBBC) 5:58.4 |
David Neale (UCD ) 6:07.3 |
Kevin Coughlan (Carlow RC) 6:16.4 |
David Brett (Neptune R.C.) 6:17.7 |
HMU23 |
Finbarr Manning (UCD ) 6:09.5 |
Eddie Mullarkey (NUIGBC) 6:10.0 |
Patrick Hughes (DUBC) 6:18.9 |
David Stundon (St Michaels) 6:21.4 |
HMU20 |
Matthew Wray (Bann RC) 6:18.8 |
LM |
Niall Kenny (NUIGBC) 6:18.2 |
Mark O'Donovan (CITRC) 6:18.6 |
Nathan O'Reilly (Tideway Scullers School) 6:22.6 |
Anthony English (UCCRC) 6:24.0 |
Colm Dowling (Lee Valley R.C.) 6:34.3 |
LMU23 |
Jonathan Mitchell (QUBBC) 6:17.3 |
Justin Ryan (UCCRC) 6:18.9 |
Shane O'Driscoll (CIT) 6:25.7 |
Colin Barrett (UCD ) 6:28.0 |
Adam O'Donohue (Carlow RC) 6:37.9 |
Niall Murphy (Carlow RC) 6:51.9 |
Sean Egan (Athlone B C) 6:52.1 |
Eoghan O'Connor (Castleconnell Boat Club) 6:58.9 |
MJ18 |
Paul O'Donovan (Skibbereen R.C.) 6:19.8 |
Henry Millar (Portora BC) 6:24.8 |
Joel Cassells (Bann RC) 6:25.8 |
Andrew Griffin (Neptune R.C.) 6:27.8 |
David Quinlan (Castleconnell Boat Club) 6:29.8 |
Chris Black (Bann RC) 6:30.6 |
Patrick Boomer (MCB) 6:33.9 |
Killian Doyle (Carlow RC) 6:34.1 |
Eddie Beechinor (Lee R.C.) 6:34.7 |
James Healy (St Michaels) 6:36.3 |
Andrew Bell (Col.Iognaid) 6:37.8 |
Lloyd Seaman (Portora BC) 6:39.4 |
Colm O'Riada (comm rc) 6:40.1 |
Thomas English (Neptune R.C.) 6:42.1 |
Kevin Synnott (Lee R.C.) 6:42.6 |
Aaron Cusack (Castleconnell Boat Club) 6:42.8 |
Anthony Noone (Col.Iognaid) 6:42.8 |
Chris Alcorn (Bann RC) 6:43.3 |
Paudie Leonard (Skibbereen R.C.) 6:44.9 |
Barry Crowley (Lee R.C.) 6:46.1 |
Kevin Molloy (Athlone B C) 6:46.1 |
Mathew Kelly (Col.Iognaid) 6:47.0 |
Gearoid Moore (St Michaels) 6:48.0 |
Shane Walsh (GRC) 6:48.1 |
Rowing Ireland |
2000m Assessment |
26th Nov 2011 |
2000m Time |
Row Labels Total |
Aodhan Burns (Skibbereen R.C.) 6:49.1 |
Dylan Aherne (ULRC) 6:49.3 |
Dylan Grace (Shannon RC) 6:49.9 |
Joe Nelson (Portora BC) 6:51.9 |
Brian Twomey-Thompson (Lee R.C.) 6:56.0 |
Danny Peilow (Cork BC) 6:56.7 |
Cathal Moloney (Castleconnell Boat Club) 7:00.0 |
Gary Devereux (Shannon RC) 7:01.0 |
Conor Breen (St.Joseph's) 7:02.6 |
MJ17 |
Paddy Hegarty (Skibbereen R.C.) 6:34.6 |
Kevin Keohane (Presentation College Cork) 6:38.8 |
Aidan Kinneen (St.Joseph's) 6:39.4 |
Aaron McGrath (Carlow RC) 6:40.3 |
Mathew Ryan (Skibbereen R.C.) 6:41.7 |
James Egan (St.Joseph's) 6:42.2 |
Eric McEvoy (St.Joseph's) 6:43.8 |
Jack Casey (Shandon B.C.) 6:45.2 |
Gareth McKillen (RBAIRC) 6:45.7 |
John Mitchel (Lee R.C.) 6:46.0 |
Martin Laffey (GRC) 6:46.3 |
Andy Harrington (Shandon B.C.) 6:46.9 |
William Yeomans (comm rc) 6:47.3 |
Niall Crowley (Presentation College Cork) 6:47.4 |
Niall Roberts (Carlow RC) 6:48.9 |
Jack Silke (St.Joseph's) 6:49.2 |
Cathal Phelan (Offaly RC) 6:50.8 |
Daniel Buckley (Lee R.C.) 6:51.3 |
Eoghan Fogarty (Neptune R.C.) 6:52.2 |
Evan Despard (St Michaels) 6:52.4 |
Nathan Collins (GRC) 6:57.2 |
Michael Lawless (Col.Iognaid) 6:58.0 |
Stephen O'Connor (Castleconnell Boat Club) 6:58.0 |
James Blackwell (Shannon RC) 6:59.1 |
Sam Butler (Lee R.C.) 6:59.1 |
David Laffey (GRC) 7:04.1 |
Chris Laffey (GRC) 7:08.4 |
MJ16 |
Kai McGlacken (Col.Iognaid) 6:46.8 |
Ross Maxwell (GRC) 6:54.5 |
Conor Carmody (Shannon RC) 6:56.9 |
Turlough Eccles (Neptune R.C.) 6:57.3 |
Eoghan Whittle (Castleconnell Boat Club) 6:57.6 |
Jack Smyth (St.Joseph's) 6:59.6 |
Cathal Kileen (Castleconnell Boat Club) 7:00.5 |
Charlie Murray (Cork BC) 7:00.6 |
Brian Keohane (presentation College Cork) 7:03.0 |
David O'Malley (St Michaels) 7:06.0 |
Warren Stone (Cork BC) 7:09.3 |
Dara Duffy (GRC) 7:09.5 |
Sean Dennehy (Cork BC) 7:12.5 |
Stephen Murphy (Cork BC) 7:16.3 |
Adam Browne (Shannon RC) 7:30.3 |
Puspure and O'Brien Shine at National Rowing Assessment
#ROWING–Sanita Puspure and Kate O’Brien posted outstanding times in the ergometer test at the National Assessment in Newry. Puspure’s mark of six minutes 37.2 seconds was 22.5 seconds inside the cut-off mark for senior women set by the High Performance programme. O’Brien, who has just turned 17, clocked 6:59.4 – the cut-off for junior women was 7:48.8.
Rowing Ireland |
---|
2000m Assessment |
26th Nov 2011 |
Sex W |
NOV 2k Score (Multiple Items) |
2000m Time |
Row Labels Total |
HW |
Sanita Puspure (OCBC) 6:37.2 |
Alice O'Sullivan (ULRC) 7:07.5 |
HWU23 |
Monika Dukarska (Killorglin RC) 6:58.6 |
Jessica O'Keeffe (St Michaels) 7:14.3 |
HWU20 |
Holly Nixon (Portora BC) 7:02.9 |
LW |
Siobhan McCrohan (Tribesmen RC) 7:09.5 |
Karen Corcoran-O'Hare (Shandon B.C.) 7:43.0 |
LWU23 |
Claire Lambe (UCDBC) 7:12.5 |
Sinead Dolan (DULBC) 7:41.6 |
LWU20 |
Aoife Leahy (St Michaels) 7:50.3 |
WJ18 |
Kate O'Brien (St Michaels) 6:59.4 |
Rebecca McKeown (BBC) 7:11.9 |
Katie Cromie (Portora BC) 7:12.3 |
Aileen Crowley (Muckross RC) 7:25.5 |
Sarah Allen (Bann RC) 7:30.2 |
Hanna O'Sullivan (St Michaels) 7:30.5 |
Brooke Edgar (Bann RC) 7:34.1 |
Laura Connelly (Skibbereen R.C.) 7:34.9 |
Emily Hutchinson (Bann RC) 7:35.5 |
Lucie Litvack (BBC) 7:37.7 |
Laura Coleman (Shandon B.C.) 7:38.3 |
Eimear Byrne (Neptune R.C.) 7:39.6 |
Ella Ciallis (Skibbereen R.C.) 7:40.5 |
Roisin Merz (Shandon B.C.) 7:42.1 |
Sally O'Brien (Neptune R.C.) 7:43.7 |
Sarah Higgins (Cork BC) 7:44.6 |
Sadhbh Cassidy (Neptune R.C.) 7:47.9 |
Saoirse Horgan (Shandon B.C.) 7:55.9 |
Holly Lingwood (Shandon B.C.) 8:09.6 |
WJ17 |
Hilary Shinnick (Fermoy RC) 7:10.9 |
Bridget Jacques (BBC) 7:14.0 |
Hanna McCarthy (St Michaels) 7:34.7 |
Leonie Hamel (Cork BC) 7:36.5 |
Lauren McHugh (Shannon RC) 7:38.6 |
Cara Cunningham (GRC) 7:43.2 |
Kellie Wade (GRC) 7:43.2 |
Phoebe Mulligan (Portora BC) 7:43.9 |
Fionna Murtagh (GRC) 7:44.7 |
Bernadett Walsh (Skibbereen R.C.) 7:44.9 |
Ruth Gilligan (Shannon RC) 7:45.6 |
Megan Donnegan (Castleconnell Boat Club) 7:46.6 |
Ellie Sherin (St Michaels) 7:49.5 |
Rachel McGowan (Shannon RC) 7:51.3 |
Alison Mc Devitt (Castleconnell Boat Club) 8:09.9 |
Rowing Ireland |
2000m Assessment |
26th Nov 2011 |
2000m Time |
Row Labels Total |
WJ16 |
Claire Beechinor (Cork BC) 7:38.7 |
Laura Kilbane (Cork BC) 7:51.1 |
Kara O'Connor (Muckross RC) 7:51.3 |
Megan McLaughlin (Cork BC) 7:52.6 |
Ruth Cummins (GRC) 7:52.9 |
Jasmine English (MCB) 7:53.7 |
Zoe Hyde (Killorglin RC) 7:53.8 |
Katherine Cremin (Muckross RC) 7:57.9 |
Meabh O'Brien (GRC) 8:01.4 |
Claire Silke (Castleconnell Boat Club) 8:01.7 |
Rachel Nixon (Portora BC) 8:06.2 |
Erin Coll (Shannon RC) 8:06.6 |
Aoife Cushen (Col.Iognaid) 8:09.6 |
Ailish Griffin (Castleconnell Boat Club) 8:12.3 |
Megan Donnelly (GRC) 7:58.1 |
Impressive Entry for National Rowing Test in Newry
The National Assessment event at Newry this weekend has drawn a big entry of Irish rowers. The ergometer test which forms the first part of the test takes place on Saturday and will determine who progresses to the time trial stage on Sunday. Check out the entries below.
3 Castles
Maher, Michael
Moran, Eimear 13:40 10
Athlone B C
Egan, Sean 13:00 1
Molloy, Kevin 15:00 14
Bann RC
Alcorn, Chris 12:00 7
Allen, Sarah 14:40 7
Black, Chris 12:00 6
Cassells, Joel 12:00 5
Edgar, Brooke 14:40 9
Hutchinson, Emily 14:40 8
Wray, Matthew 13:00 10
Belfast BC
Jacques, Bridget 14:20 11
Litvack, Lucie 14:20 12
McKeown, Rebecca 14:20 13
Carlow RC
Coughlan, Kevin 13:00 13
Doyle, Killian 12:00 2
McGrath, Aaron 12:00 3
Murphy, Niall 13:00 2
O'Donohue, Adam 13:00 3
Roberts, Niall 12:00 4
Castleconnell Boat Club
Cusack, Aaron 12:00 9
Donnegan, Megan 14:40 12
Griffin, Ailish 14:20 13
Kileen, Cathal 12:00 13
Mc Devitt, Alison 14:40 13
Moloney, Cathal 12:00 10
O'Connor, Eoghan 13:20 13
O'Connor, Stephen 12:00 11
Quinlan, David 12:00 8
Silke, Claire 14:40 10
Whittle, Eoghan 12:00 12
Hosts Excel at Skibbereen Head of the River
Skibbereen's own men's senior eight were the fastest crew at the Skibbereen Head of the River, which was run in good weather conditions at the National Rowing Centre.
Skibbereen Head of the River, National Rowing Centre, Cork (Selected Results)
HEAD ONE
Event Crew Bow No. Start time Finish time Result
womens senior 8+ Skibbereen RC 1 0:59:40 1:10:42 00:11:02
womens J18A 8+ Clonmel RC 2 2:38:42 2:51:18 00:12:36
womens novice 8+ Cork BC 3 1:01:51 1:13:53 00:12:02
womens intermediate I 4X- Garda Siochana BC 4 1:02:27 1:14:42 00:12:15
womens J18A 4X- Shandon BC 6 1:04:26 1:15:53 00:11:27
Muckross RC 7 1:05:10 1:17:00 00:11:50
Cork BC 9 1:06:26 1:18:45 00:12:19
Skibbereen RC B 8 1:03:40 1:16:28 00:12:48
womens novice 4X+ Lee RC 12 1:21:15 1:35:28 00:14:13
Shandon BC 13 1:09:51 1:25:22 00:15:31
womens J16 4X+ Carlow RC 16 1:12:44 1:24:53 00:12:09
Cork BC 14 1:07:43 1:20:36 00:12:53
Shandon BC 17 1:13:43 1:26:38 00:12:55
Muckross RC 15 1:11:03 1:24:24 00:13:21
St. Michaels Rowing Club 18 1:14:50 1:28:20 00:13:30
Clonmel RC 19 2:39:46 2:54:30 00:14:44
HEAD TWO
Event Crew Bow No. Start time Finish time Result
mens senior 2- Cork BC B 21 1:53:38 2:04:58 00:11:20
Cork BC C 22 1:54:06 2:06:00 00:11:54
Cork BC 23 2:02:19 2:15:00 00:12:41
mens intermediate I 2- U.C.C. RC B 27 1:57:08 2:08:37 00:11:29
Neptune RC 25 1:55:36 2:07:12 00:11:36
U.C.C. RC 24 1:55:05 2:06:43 00:11:38
Castleconnell BC 26 1:56:36 2:08:41 00:12:05
mens J18A 2- St. Michaels Rowing Club 28 2:07:55 2:20:06 00:12:11
mens senior 1X Lee Valley RC A (Dowling) 33 1:58:48 2:10:28 00:11:40
Skibbereen RC A (Murphy) 31 1:59:50 2:11:47 00:11:57
U.C.C. RC (Whooley) 37 2:01:19 2:13:19 00:12:00
Cork BC C (Doran) 35 2:00:56 2:13:04 00:12:08
Skibbereen RC B (Mc Carthy) 39 2:01:55 2:14:04 00:12:09
Carlow RC A (Bolger) 40 2:02:51 2:15:06 00:12:15
Cork BC D (O'Brien) 30 1:59:05 2:11:22 00:12:17
Cork BC B (Walsh) 38 2:01:33 2:14:03 00:12:30
Skibbereen RC C (O'Donovan) 29 1:58:06 2:10:50 00:12:44
Carlow RC B (Murphy) 32 2:00:16 2:13:32 00:13:16
mens intermediate I 1X St. Michaels Rowing Club D (Power) 47 2:05:48 2:17:53 00:12:05
Clonmel RC (Prendergast) 45 2:05:09 2:17:36 00:12:27
Lee RC (Looney) 42 2:04:23 2:16:53 00:12:30
Garda Siochana BC (Kelly) 51 2:07:08 2:19:57 00:12:49
Skibbereen RC A (O'Driscoll) 48 2:06:12 2:19:12 00:13:00
Skibbereen RC B (Murphy) 46 2:05:37 2:18:38 00:13:01
mens J18A 1X Skibbereen RC C (O'Donovan) 53 2:03:45 2:15:31 00:11:46
Skibbereen RC A (Burns) 68 2:16:54 2:28:59 00:12:05
Skibbereen RC B (Ryan) 70 2:17:41 2:29:47 00:12:06
Clonmel RC A (Mc Carthy) 52 2:07:32 2:19:42 00:12:10
Lee RC A (Beechinor) 69 2:17:21 2:29:36 00:12:15
Lee RC C (Crowley) 54 2:10:11 2:22:27 00:12:16
Presentation College RC A (Keohane) 59 2:11:13 2:23:29 00:12:16
Lee RC D (Twomey-Thompson) 66 2:15:57 2:28:27 00:12:30
Cork BC B (Madden) 55 2:08:58 2:21:31 00:12:33
Presentation College RC B (Crowley) 57 2:09:50 2:22:29 00:12:39
St. Michaels Rowing Club C (Moore) 58 2:13:04 2:25:45 00:12:41
St. Michaels Rowing Club A (Healy) 72 2:18:34 2:31:18 00:12:44
Presentation College RC C (Higgins) 56 2:09:19 2:22:03 00:12:44
Lee RC E (Collins) 62 2:12:48 2:25:32 00:12:44
Clonmel RC B (Murphy) 71 2:18:08 2:31:15 00:13:07
St. Michaels Rowing Club B (Mahon) 61 2:13:42 2:26:55 00:13:13
Presentation College RC D (Keena) 64 2:14:50 2:28:11 00:13:21
Presentation College RC E (O'Donovan) 67 2:16:27 2:30:04 00:13:37
Clonmel RC C (Allen) 63 2:14:04 2:27:42 00:13:38
mens novice 1X Lee RC (O'Connell) 74 2:19:29 2:31:37 00:12:08
Garda Siochana BC (MacEoin) 75 2:20:22 2:32:52 00:12:30
Skibbereen RC A (Barry) 77 2:20:38 2:33:25 00:12:47
Skibbereen RC B (Mc Carthy) 76 2:20:11 2:33:24 00:13:13
Killorglin RC (Leahy) 73 2:20:59 2:35:12 00:14:13
Lee Valley RC (Olivier) 78 2:22:03 2:37:36 00:15:33
mens J16 1X Shandon BC B (Harrington) 82 2:23:27 2:35:33 00:12:06
Lee RC A (Mitchell) 99 2:32:44 2:45:02 00:12:18
Shandon BC A (Casey) 95 2:30:48 2:43:14 00:12:26
Skibbereen RC B (Seymour) 88 2:26:37 2:39:04 00:12:27
Lee RC F (Butler) 98 2:32:20 2:44:57 00:12:37
Lee RC B (Buckley) 81 2:22:59 2:35:37 00:12:38
Presentation College RC A (Keohane) 97 2:31:28 2:44:13 00:12:45
Cork BC D (Stone) 100 2:33:01 2:45:47 00:12:46
Cork BC G (Dennehy) 101 2:33:17 2:46:06 00:12:49
Skibbereen RC D (Walsh) 102 2:33:43 2:46:37 00:12:54
Cork BC C (Mc Carthy) 105 2:34:58 2:48:00 00:13:02
Lee RC C (Mc Carthy) 89 2:26:56 2:40:02 00:13:06
Cork BC F (Murphy) 94 2:30:20 2:43:26 00:13:06
Clonmel RC A (Channon) 86 2:25:35 2:38:43 00:13:08
Lee RC E (Stone) 79 2:22:07 2:35:17 00:13:10
Skibbereen RC C (Keating) 103 2:34:06 2:47:18 00:13:12
St. Michaels Rowing Club (O' Malley) 96 2:31:09 2:44:25 00:13:16
Cork BC E (Murray) 107 2:35:55 2:49:11 00:13:16
Shandon BC C (Hennessy) 83 2:24:03 2:37:24 00:13:21
Lee RC D (White) 87 2:26:00 2:39:22 00:13:22
Offaly RC A (Grogan) 108 2:36:24 2:49:47 00:13:23
Skibbereen RC A (O'Regan) 84 2:25:03 2:38:29 00:13:26
Cork BC A (Hegarty) 106 2:35:30 2:49:02 00:13:32
Offaly RC B (Walsh) 90 2:28:06 2:42:15 00:14:09
Clonmel RC C (O Meara) 92 2:29:46 2:44:08 00:14:22
Presentation College RC B (O Farrell) 91 2:28:39 2:43:04 00:14:25
Clonmel RC B (Kelly) 15:08
HEAD THREE
Event Crew Bow No. Start time Finish time Result
womens senior 2- Skibbereen RC 111 3:24:09 3:36:43 00:12:34
womens senior 1X Skibbereen RC (Hayes) 112 3:24:54 3:37:31 00:12:37
Killorglin RC A (Dukarska) 117 3:26:02 3:38:43 00:12:41
Offaly RC (Moran) 116 3:25:42 3:38:38 00:12:56
Three Castles Rowing Club (Quinn) 114 3:25:14 3:38:15 00:13:01
Cork I.T. RC (Hosford) 118 3:26:31 3:39:52 00:13:21
**timing only - Killorglin RC B (Dukarska) 119 4:25:43 0:12:39 0:12:39
womens intermediate I 1X Shandon BC (Corcoran- O'Hare) 125 3:30:03 3:43:00 00:12:57
Garda Siochana BC (Davidson) 122 3:29:09 3:42:56 00:13:47
U.C.C. RC A (Beatty) 124 3:29:42 3:43:52 00:14:10
U.C.C. RC B (o'brien) 121 3:28:44 3:44:24 00:15:40
womens J18A 1X Skibbereen RC A (Dineen) 126 3:30:47 3:43:34 00:12:47
Shandon BC C (Horgan) 137 3:36:30 3:49:42 00:13:12
Cork BC C (Murphy) 135 3:35:32 3:48:58 00:13:26
Cork BC B (Higgins) 127 3:31:05 3:44:37 00:13:32
Shandon BC B (Coleman) 138 3:36:45 3:50:24 00:13:39
Shandon BC D (Mertz) 128 3:32:39 3:46:24 00:13:45
Muckross RC B (Crowley) 136 3:35:54 3:49:43 00:13:49
Skibbereen RC C (Mc Carthy) 130 3:33:33 3:47:35 00:14:02
Shandon BC A (Lingwood) 129 3:33:09 3:47:13 00:14:04
Muckross RC A (Cooper) 132 3:34:34 3:48:44 00:14:10
Clonmel RC (Kinsella) 134 3:50:58 4:05:33 00:14:35
womens novice 1X Lee RC B (Cummins) 139 3:37:31 3:52:43 00:15:12
Lee RC A (O'Mahoney) 142 3:38:21 3:53:59 00:15:38
Clonmel RC (Hickey) 140 3:49:57 4:05:38 00:15:41
Garda Siochana BC (Heeney) 141 3:37:53 3:54:01 00:16:08
womens J16 1X Fermoy RC (Shinnick) 163 3:48:04 4:01:00 00:12:56
Cork BC D (Lynch) 160 3:47:02 4:00:37 00:13:35
Muckross RC A (Cremin) 164 3:48:31 4:02:35 00:14:04
Cork BC B (Mc Laughlin) 150 3:41:25 3:55:32 00:14:07
Muckross RC B (O Connor) 157 3:44:53 3:59:06 00:14:13
St. Michaels Rowing Club B (Sheehan) 154 3:43:30 3:57:50 00:14:20
Cork BC C (Kilbane) 145 3:39:10 3:53:38 00:14:28
St. Michaels Rowing Club E (Walsh) 147 3:40:17 3:55:07 00:14:50
St. Michaels Rowing Club D (Madden) 156 3:43:54 3:58:46 00:14:52
Tralee RC A (Deady) 151 3:42:09 3:57:02 00:14:53
Clonmel RC A (Coyne) 144 3:51:24 4:06:18 00:14:54
St. Michaels Rowing Club A (Mc Evoy) 149 3:41:00 3:55:56 00:14:56
Lee RC (Millere) 148 3:40:18 3:55:20 00:15:02
Skibbereen RC C (O 158 3:46:46 4:01:52 00:15:06
Tralee RC B (Ryall) 159 3:46:08 4:01:32 00:15:24
St. Michaels Rowing Club F (Mc Loughlin) 153 3:43:11 3:58:50 00:15:39
Clonmel RC B (Walsh) 152 3:49:24 4:05:19 00:15:55
HEAD FOUR
mens senior 4+ U.C.C. RC 172 4:25:16 4:36:05 00:10:49
mens intermediate I 4+ U.C.C. RC 175 4:26:37 4:38:12 00:11:35
mens J18A 4+ St. Michaels Rowing Club 177 4:28:17 4:39:04 00:10:47
Shandon BC 176 4:29:12 4:41:10 00:11:58
mens novice 4+ Cork BC 178 4:52:00 5:03:46 00:11:46
mens senior 2X Skibbereen RC 180 4:30:03 4:40:54 00:10:51
Skibbereen RC B 182 4:30:58 4:42:11 00:11:13
Carlow RC 181 4:30:33 4:41:55 00:11:22
mens intermediate I 2X Clonmel RC B 183 4:31:27 4:42:28 00:11:01
Lee RC 189 4:33:49 4:44:50 00:11:01
Neptune RC 185 4:32:24 4:43:28 00:11:04
Garda Siochana BC 186 4:32:45 4:43:57 00:11:12
Skibbereen RC 187 4:33:10 4:44:36 00:11:26
Clonmel RC 184 4:31:57 4:43:27 00:11:30
U.C.C. RC 188 4:33:29 4:45:35 00:12:06
mens J18A 2X Skibbereen RC 192 4:44:05 4:54:53 00:10:48
Presentation College RC B 190 4:34:15 4:45:18 00:11:03
Lee RC 200 4:37:55 4:49:05 00:11:10
Shandon BC 195 4:36:27 4:47:39 00:11:12
Lee RC B 197 5:21:38 5:33:15 00:11:37
St. Michaels Rowing Club 193 4:35:23 4:47:01 00:11:38
Clonmel RC 191 4:34:39 4:46:30 00:11:51
Presentation College RC 194 4:35:41 4:47:33 00:11:52
Presentation College RC C 196 4:36:53 4:49:22 00:12:29
Cork BC 199 4:39:35 4:53:02 00:13:27
timing only - Lee 198 6:14:44 6:28:00 00:13:16
mens J16 2X Lee RC B 205 4:41:59 4:53:20 00:11:21
Lee RC 203 4:41:04 4:52:48 00:11:44
Tralee RC 202 4:40:45 4:53:02 00:12:17
Shandon BC 206 4:43:09 4:55:41 00:12:32
Tralee RC B 207 4:43:38 4:56:55 00:13:17
Lee RC C 201 5:13:43 5:27:33 00:13:50
HEAD FIVE
Event Crew Bow No. Start time Finish time Result
womens intermediate I 4+ Cork BC 212 5:57:49 6:10:59 00:13:10
womens J16 4+ Clonmel RC 215 5:58:50 6:13:06 00:14:16
womens senior 2X Skibbereen RC 217 6:03:32 6:14:58 00:11:26
Offaly RC - Offaly RC/Three Castles Rowing Club 218 6:01:44 6:13:26 00:11:42
Skibbereen RC B 220 6:02:42 6:14:46 00:12:04
Cork BC 216 6:00:29 6:12:35 00:12:06
womens intermediate I 2X U.C.C. RC 225 6:03:55 6:16:53 00:12:58
Garda Siochana BC 223 6:03:17 6:16:20 00:13:03
Skibbereen RC 224 6:06:47 6:20:07 00:13:20
Garda Siochana BC B 226 6:04:15 6:18:24 00:14:09
womens J18A 2X Skibbereen RC B 230 6:07:04 6:18:52 00:11:48
Cork BC C 227 6:05:24 6:17:41 00:12:17
Muckross RC 228 6:05:47 6:18:32 00:12:45
Cork BC 232 6:08:06 6:20:52 00:12:46
Cork BC B 229 6:06:15 6:19:16 00:13:01
Carlow RC 233 6:08:34 6:22:26 00:13:52
Skibbereen RC 231 6:07:39 6:21:51 00:14:12
womens novice 2X Shandon BC 234 6:10:33 6:25:44 00:15:11
womens J16 2X Carlow RC 241 6:11:54 6:24:17 00:12:23
St. Michaels Rowing Club B 235 6:09:26 6:22:14 00:12:48
Muckross RC B 239 6:11:05 6:23:54 00:12:49
Carlow RC B 238 6:11:42 6:24:58 00:13:16
St. Michaels Rowing Club C 236 6:09:46 6:23:04 00:13:18
Lee RC 244 6:12:31 6:25:53 00:13:22
Offaly RC B 242 6:12:04 6:25:30 00:13:26
Offaly RC 246 6:13:05 6:27:07 00:14:02
Muckross RC 237 6:10:17 6:24:53 00:14:36
Tralee RC 247 6:13:22 6:28:09 00:14:47
HEAD SIX
Event Crew Bow No. Start time Finish time Result
mens senior 8+ Skibbereen RC 251 6:49:49 6:59:22 00:09:33
mens J18A 8+ St. Michaels Rowing Club 253 6:52:29 7:02:49 00:10:20
mens J16 8+ Clonmel RC 254 6:53:24 7:03:48 00:10:24
mens senior 4X- Cork BC 256 6:55:03 7:05:01 00:09:58
mens intermediate I 4X- Lee RC 258 6:58:06
mens J18A 4X- Skibbereen RC 260 6:57:07 7:07:01 00:09:54
Presentation College RC 261 6:56:41 7:06:56 00:10:15
Cork BC 263 7:08:00 7:18:52 00:10:52
St. Michaels Rowing Club B 262 6:56:21 7:07:37 00:11:16
mens novice 4X+ Lee RC 264 7:05:28 7:17:04 00:11:36
mens J16 4X+ Lee RC 272 7:02:59 7:13:48 00:10:49
Cork BC 265 6:59:12 7:10:02 00:10:50
Presentation College RC B 267 7:00:09 7:10:59 00:10:50
Skibbereen RC 269 7:03:39 7:15:13 00:11:34
Muckross RC 266 7:00:32 7:12:17 00:11:45
Tralee RC 271 7:02:42 7:14:46 00:12:04
Presentation College RC 270 7:02:17 7:14:25 00:12:08
Muckross RC B 268 7:06:06 7:19:36 00:13:30
HEAD SEVEN (ROLLING HEAD)
Event Crew Bow No. Start time Finish time Result
mens J14 4X+ Carlow RC 287 2:46:19 2:53:47 00:07:28
Killorglin RC 290 4:04:15 4:11:48 00:07:33
Skibbereen RC 283 4:54:13 5:01:53 00:07:40
Cork BC 284 2:44:57 2:52:42 00:07:45
Cork BC D 281 4:01:49 4:09:43 00:07:54
Clonmel RC 289 4:05:28 4:13:25 00:07:57
Shandon BC B 282 2:52:28 3:00:42 00:08:14
Cork BC B 294 2:44:14 2:52:55 00:08:41
Lee RC 291 2:45:50 2:54:36 00:08:46
Workmens RC B 293 2:48:38 2:57:29 00:08:51
Workmens RC 296 4:03:06 4:12:16 00:09:10
Shandon BC 286 4:58:08 5:07:19 00:09:11
Cork BC C 295 4:03:55 4:13:32 00:09:37
Clonmel RC C 292 5:28:51 5:39:16 00:10:25
Offaly RC 285 4:10:29 4:21:04 00:10:35
Clonmel RC B 288 3:07:30 3:19:46 00:12:16
mens J15 4X+ Clonmel RC 305 4:55:03 5:02:01 00:06:58
Lee RC 298 5:08:11 5:15:22 00:07:11
Muckross RC 307 2:43:41 2:51:03 00:07:22
Shandon BC B 306 4:56:55 5:04:27 00:07:32
Killorglin RC B 300 2:44:38 2:52:16 00:07:38
Presentation College RC 303 4:08:54 4:16:33 00:07:39
Killorglin RC 304 5:09:00 5:16:43 00:07:43
Shandon BC 297 2:53:42 3:01:27 00:07:45
Muckross RC B 308 2:43:09 2:51:10 00:08:01
Presentation College RC D 299 4:55:30 5:04:03 00:08:33
Skibbereen RC 301 2:50:22 2:59:03 00:08:41
Presentation College RC B 302 4:09:46 4:18:54 00:09:08
Presentation College RC C 309 4:56:13 5:05:44 00:09:31
mens masters 1X Clonmel RC (Kinsella) 310 5:33:39 5:41:30 00:07:51
Skibbereen RC (Barry) 312 4:11:24 4:19:23 00:07:59
Killorglin RC (Leahy) 311 3:58:39 4:07:24 00:08:45
Workmens RC (Burns) 313 4:54:31 5:03:25 00:08:54
womens J14 4X+ Killorglin RC 316 2:49:13 2:57:09 00:07:56
Killorglin RC B 320 5:14:43 5:22:50 00:08:07
Skibbereen RC 319 5:37:14 5:45:29 00:08:15
Skibbereen RC C 315 5:32:57 5:41:14 00:08:17
Skibbereen RC B 314 4:53:45 5:02:22 00:08:37
Offaly RC 321 2:48:04 2:56:48 00:08:44
Shandon BC B 317 4:08:37 4:17:31 00:08:54
Lee RC 318 4:02:35 4:11:45 00:09:10
Shandon BC 322 4:08:04 4:17:20 00:09:16
womens J15 4X+ Muckross RC 324 4:53:16 5:00:50 00:07:34
Carlow RC 327 4:06:52 4:14:39 00:07:47
Killorglin RC 329 4:06:28 4:14:27 00:07:59
Skibbereen RC C 326 3:59:43 4:07:56 00:08:13
Skibbereen RC 325 4:00:16 4:08:41 00:08:25
Shandon BC 323 5:55:31 6:03:58 00:08:27
Skibbereen RC B 328 2:46:55 2:55:32 00:08:37
Hosts' Four Fastest at Bann Head of the River
The host club's men's four, competing in the second head on the day, was the fastest crew at Bann Head of the River on Saturday. Queen's University's men's senior quadruple was the fastest crew at the first head on the day.
Bann Head of the River, Saturday.
First Head (Second Time listed is adjusted figure)
1 QUBC M SEN 4X- 14:37.87
3 BANN RC A M SEN 4X- 14:50.57
4 BANN RC B M SEN 4X- 15:12.75
6 BANN RC M J16 8+ 15:14.58
11 BANN RC W J18A 8+ 17:29.81
13 BELFAST RC (E) MM 8+ 17:45.09 16:07.09
17 CAI M J15 8+ 17:49.28
21 CAI A M J18B 2- 18:00.70
15 LADY VICT. (E) MM 8+ 18:06.21 16:27.21
14 BANN RC (D) MM 8+ 18:27.50 17:19.50
16 BELFAST RC (F) MM 8+ 18:39.61 16:35.55
20 CARRICK RC M INT 2- 18:52.32
7 QUBC M NOV 8+ 18:56.30
22 CAI B M J18B 2- 19:52.20
9 QUBC B M NOV 8+ 20:10.59
23 CAI M J16 2X 20:45.58
8 BELFAST RC M NOV 8+ 20:50.99
24 BELFAST BC (F) MM 2X 21:29.65 18:29.6
26 CARRICK RC W J16 2X 21:44.07
18 QUBC LADIES W NOV 8+ 21:53.41
25 BELFAST BC (E) MM 1X 22:08.35 19:08.4
28 CARRICK RC W J15 2X 23:22.91
27 CARRICK RC B W J16 2X 26:22.32
29 CARRICK RC B W J15 2X 27:50.88
30 CARRICK RC M J15 4X+ 24:06.46 Time only
31 CARRICK RC M NOV 4+ 19:14.49 Time only
32 CARNLOUGH RC COASTAL 25:52.38 Time only
Head Two
36 BANN RC M SEN 4- 14:24.59
35 QUBC M SEN 4- 14:37.88
38 BANN RC M INT 4+ 15:42.22
48 QUBC M NOV 4+ 15:59.69
37 CAI M J18B 4- 16:04.85
46 BANN RC M J16 4+ 16:21.17
42 WILLIAMSON QUBC C M SEN 1X 16:57.40
39 QUB LADIES BC W SEN 4- 17:14.01
47 CAI M J16 4+ 17:20.90
43 EVANS QUBC D M SEN 1X 17:47.40
41 O’CONNOR QUBC B M SEN 1X 17:52.26
63 CAI B M J15 4X+ 18:00.41
55 BELFAST BC (E) MM 4+ 18:20.41 16:48.41
56 BANN RC M J16 4X+ 18:21.45
51 LITTLE CARRICK RC M J18A 1X 18:26.38
44 ARCHIBALD CAI M SEN 1X 18:34.97
52 GORDON BANN RC M J16 1X 19:42.31
53 MCKAY CAI B M J18B 1X 19:50.37
50 BELFAST RC M NOV 4+ 19:52.40
68 BELFAST RC W NOV 4+ 19:53.82
57 ALLEN BANN RC A W J18A 1X 20:34.46
62 CAI A M J15 4X+ 20:41.28
60 CARRICK RC M J15 4X+ 20:57.95
59 HUTCHINSON BANN RC B W J18A 1X 21:18.03
58 VAN DER SPEK CARRICK RC W J18A 1X 22:07.98
61 BANN RC M J15 4X+ 22:09.70
65 KELLY CARRICK RC B W J16 1X 22:28.35
64 COONEY CARRICK RC A W J16 1X 22:54.47
69 QUBC LADIES W NOV 8 23:53.48 Time Only
67 MCCABE CARRICK RC B W J15 1X 24:49.50