#oceantocity – Cork harbour waters featured a flotilla of over 180 Irish and international boats taking part in the Ocean to City, An Rás Mór on Saturday. A record number of boats competed in the race which saw competitors row 28km from Crosshaven's Royal Cork Yacht Club to Lapps Quay.
Blackrock Youth Course
1st Lassies Crew Tara & Pamela, The Pink Pirates, YAP Ireland
1st Lads Crew Adam & Jake, Mooju, TACT Project, Togher
1st Youth Crew William & Charlie, The Red Oars, Life Centre
1st Junior Kayak Daniel Redmond, Phoenix Kayak Club
1st Cooperation Ireland Crew David & Jack, Belfast/Lisburn
Ogra Cup Winner Mikey & Niall, The Daisy, Foroige Greenmount/Ballyphehane
Most Fiercesome Youth Crew Jack, Ciaran & Cliona, Belfast/ Lisburn Cooperation Ireland
Monkstown-Kayak Course
1st Woman Kayak #770 Catherine Molloy
3rd Veteran Kayak #753 Barry Marron, Inniscara Sailing & Kayaking Club
2nd Veteran Kayak #766 Sean Casey
1st Veteran Kayak #773 Patrick Sparrow
2nd Single Sit-on-top Kayak #753 Barry Marron, Inniscara Sailing & Kayaking Club
1st Single Sit-on-top Kayak #669 Chris Coady
3rd Single Touring Kayak #770 Catherine Molloy
2nd Single Touring Kayak #766 Sean Casey
1st Single Touring Kayak #773 Patrick Sparrow
Monkstown Course
1st 2-hand Currach #105 Churchfield Community Trust, An Dobharchú
Dragon Boat Course
2nd Dragon Boat #83 Dublin Vikings
1st Dragon Boat #84 Croí Cróga
City-Kayak Course
3rd Veteran Kayak #679 Lawrence Buckley, Blackrock Surfski Club
2nd Veteran Kayak #675 Tim Healy
1st Veteran Kayak #682 Malcolm Banks, Salmon Leap
1st Veteran Woman Kayak #648 Jan Albin, Snowdonia Canoe Club (Wales)
2nd Woman Kayak #606 Ruth McAuliffe, Phoenix Kayak Club
1st Woman Kayak #648 Jan Albin, Snowdonia Canoe Club (Wales)
1st Double Kayak #509 Patrick Pierce & Ruth Phelan
3rd Touring Kayak #654 Chris McDaid, North Mayo Sea Kayakers
2nd Touring Kayak #672 Edward Doody
1st Touring Kayak #675 Tim Healy
2nd Racing Kayak #679 Lawrence Buckley, Blackrock Surfski Club
1st Racing Kayak #682 Malcolm Banks, Salmon Leap
1st Single Kayak #682 Malcolm Banks, Salmon Leap
City Course
1st Veteran Crew #17 North Berwick Rowing Club, Speedwell (Scotland)
1st City Crew #17 North Berwick Rowing Club, Speedwell (Scotland)
Ocean-Relay Course
1st Traditional-style Relay Crew #2 Kilbrin Rowing Club, Cul Rowings
1st Relay Crew #59 Galley Flash Rowing Club
1st ICRF Relay #59 Galley Flash Rowing Club
Ocean Course
2nd Mixed Crew #39 North Berwick Rowing Club, Bass Rockets (Scotland)
1st Mixed Crew #62 Edermine Ferry, Still Mad For It
1st Veteran Crew #7 Naomhóga Chorcaí, Croi Na Nog
3rd Women's Crew #51 MYC Rowing Porthmadog, Porthmadog Ladies (Wales)
2nd Women's Crew #20 St.Kearns Rowing Club, Flaming Rowing Tigers
1st Women's Crew #8 Naomhóga Chorcaí, Neart na mBan
1st Single Sliding Seat Boat #13 Mersea Island Rowing Club, Lone Wolf (England)
2nd St Ayles Skiff #39 North Berwick Rowing Club, Bass Rockets (Scotland)
1st St Ayles Skiff #38 Coigach Rowing, Coigach (Wales)
1st 4-oared Wooden Boat #20 St.Kearns Rowing Club, Flaming Rowing Tigers
1st 6-oared Wooden Boat #72 Falmouth Gig Club, Kernow Bys Vyken (England)
1st Wooden Boat #38 Coigach Rowing, Coigach (Wales)
1st Mixed Crew Celtic Longboat #54 Aberystwyth RC, Aberystwyth Mixed (Wales)
2nd Celtic Longboat #52 Aberystwyth RC, Aberystwyth Men (Wales)
1st Celtic Longboat #53 Aberystwyth RC, Aberystwyth Vets (Wales)
2nd ICRF #68 Templenoe Rowing Club
1st ICRF #63 Arklow Rowing Club, Honey Badgers
1st GRP Crew #63 Arklow Rowing Club, Honey Badgers
2nd Racing Currach #29 An Spideil
1st Racing Currach #30 Doonbeg Currach Club
1st Working Noamhóg #7 Naomhóga Chorcaí, Croi Na Nog
1st Currach #3 Naomhóga Chorcaí, Fiolair na Mara
1st Ocean Crew #3 Naomhóga Chorcaí, Fiolair na Mara
Special Awards
Meitheal Mara Challenge #105 Churchfield Community Trust, An Dobharchú
Boat of the Day, Charlie Hennessy Cup #4 Avonmore II, Paul Tingle
Boat Builder of the Day #33 Jeremy Duffin, Strangfjǫrðr, Strangford Costal Rowing Club
Community Boat Build Prize #1&2 Kilbrin Rowing Club
First International Crew #53 Aberystwyth RC, Aberystwyth Vets (Wales)
Special Endeavour Award #754 Jason Coniry for the ''First ever SUP entry''
Cian Ó Sé Commemorative Trophy #11 Naomhóga Chorcaí, Cumhacht Ceithre Capall