Menu
Allianz and Afloat - Supporting Irish Boating

Ireland's sailing, boating & maritime magazine

In association with ISA Logo Irish Sailing

Displaying items by tag: Queen's

# ROWING: Young crews took full advantage of the absence of some of the big guns at Queen’s Regatta at Castlewellan today. The women’s Division One eights of the first eFlow Grand League regatta of the season gave Galway Rowing Club the chance to showcase their ambitious tyros – all but cox Aifric O’Regan are juniors – and they won from UCD’s intermediates and Portora’s junior eight. The men’s Division One single sculls was won by 18 year old Andy Harrington from clubmate Jack Casey, who is just 17. The two later teamed up to win the Division One double sculls’ title.

The top prize on the day, the Division One men’s eights, was taken by the Queen’s University senior crew, but they got quite a battle from the junior eight from St Joseph’s of Galway.   

Queen’s Regatta, Castlewellan, Co Down (1500 m), Saturday (Selected Results: Division One comprises senior (open, under-23 and lightweight), intermediate and junior 18A grades; Division Two comprises novice, junior 18 B and junior 16 grades.

Men

Eight, Division One – A Final: 1 Queen’s (sen) 4:54.68, 2 St Joseph’s (jun 18) 4:58.83, 3 Portora (jun 18) 5:11.50; 5 Queen’s (u23) 5:29.67. Division Two – A Final: 1 UCC (nov) 4:46.02, 2 Queen’s (nov) 4:47.92, 3 Belfast (nov) 4:53.10; 4 Portora (jun 16) 4:54.56; 6 Coleraine AI (jun 18B) 5:10.46. B Final: RBAI (jun 18B) 5:00.66.

Four, coxed, Division One – A Final: 1 Queen’s (sen) 5:01.13, 2 UCC (inter) 5:06.40, 3 Galway (jun) 5:10.30. B Final: Commercial (inter) 5:23.13. Masters: 1 Belfast BC/Belfast RC 5:48.15, 2 Bann 5:54.23, 3 Portadown 6:33.67. Division Two – A Final: 1 UCC (nov) 5:47.67, 2 Queen’s (nov) 5:57.21, 3 Blackrock (jun 18B) 6:01.14; 4 Methodist (jun 16) 6:06.18. B Final: Queen’s (nov) 6:03.00. C Final: Belfast RC (nov) 6:02.89.

Pair, Division One – A Final: 1 Queen’s (u23) 5:24.30, 2 Queen’s (sen) 5:27.59, 3 Queen’s (sen) 5:31.41. B Final: 1 Commercial (sen) 5:38.89; 2 Shandon (jun 18) 5:40.43; 5 Neptune (inter) 5:57.68. C Final: Portora (inter) 5:44.35. D Final: Commercial (sen) 5:47.30.

Sculling,

Quadruple, Division One – A Final: 1 Commercial (sen) 5:09.64, 2 Lee (jun 18) 5:14.69, 3 Garda (inter) 5:23.44. B Final: Neptune (jun 18) 5:27.68.

Division Two, coxed – A Final: 1 Cork (jun 16) 5:30.30, 2 Commercial (jun 18B) 5:33.79, 3 Lee (jun 18B) 5:34.68. B Final: RBAI (jun 18B) 5:53.44. C Final: 1 Portadown (jun 18B) 6:20.67; 2 Sliog (nov) 6:25.96.

Double, Division One – A Final: 1 Shandon (jun 18) 5:28.89, 2 UCC (sen) 5:39.42, 3 Queen’s/Skibbereen (sen) 5:40.43; 4 Garda (inter) 5:50.04. B Final: Commercial (inter) 5:55.04. Division Two – A Final: 1 Skibbereen (nov) 6:00.22, 2 Cork (jun 18B) 6:00.81, 3 Lee (jun 18B) 6:05.43. B Final: UCD (nov) 6:02.19; 5 Galway (jun 16) 6:55.56. C Final: Commercial (jun 16) 6:31.34. D Final: Belfast RC (jun 18B) 6:55.86.

Single, Division One – A Final: 1 Shandon (A Harrington, jun 18) 5:39.79, 2 Shandon (Casey, jun 18) 5:41.78, 3 Lee (Mitchell, jun 18) 5:43.58; 5 Skibbereen (Murphy, sen) 5:45.40. B Final: Lee (Buckley, jun 18) 5:45.19; 3 Commercial (McKenna, inter) 5:52.13. C Final: Commercial (Dowling, sen) 5:40.29; 6 UCC (Griffin, lwt) 6:05.03. D Final UCC (O’Leary, lwt) 5:56.23. E Final: Carrick-on-Shannon (Cox, inter) 6:01.09.

Division Two – A Final: 1 Sligo (Patterson, nov) 5:50.62, 2 UCC (Stanton, nov) 5:51.69, 3 Lee (White, jun 18B) 5:58.15; 5 Cork (O’Connell, jun 16) 6:01.16. B Final: Cork (Dennehy, jun 18B) 5:56.0. C Final: Portadown (McKeown, nov) 5:50.70. D Final: Skibbereen (McCarthy, jun 16) 6:00.19. E Final: Lee (Larkin, nov) 6:02.12. F Final: Commercial (Meade, nov) 6:18.68. G Final: Cappoquin (Buckley, jun 16) 6:09.72.  

Women

Eight, Division One – A Final: 1 Galway (u23) 5:16.95, 2 UCD (inter) 5:18.53, 3 Portora (jun 18) 5:19.02; 5 Queen’s (inter) 5:31.06. Division Two – A Final: 1 Queen’s (nov) 5:50.98, 2 Portora (jun 16) 5:55.82, 3 UCD (nov) 6:01.23. B Final: Commercial (jun 18B) 6:21.01.

Four, Division One – A Final: 1 Portora (jun 18) 6:18.20, 2 Methodist Col (jun 18) 6:35.28.

Four, coxed, Division One – A Final: 1 UCD (inter) 5:44.98, 2 Commercial (inter) 5:50.63, 3 Commercial B (inter) 5:51.29. B Final: Queen’s B (inter) 5:56.77.

Pair, Division One – A Final: Bann (inter) 6:32.44, 2 Skibbereen (u23) 6:34.73, 3 Shandon (jun 18) 6:40.69; 4 Commercial (inter) 6:41.64. B Final: Cork (sen) 7:00.21.

Sculling, Quadruple, Division One – A Final: 1 Galway (jun 18) 5:31.91, 2 Shandon (inter) 5:34.77, 3 UCD (inter) 5:49.23.

Division Two, coxed – A Final: 1 Galway (jun 18B) 5:52.76, 2 Lee (nov) 6:00.32, 3 Bann (jun 18B) 6:02.19; 4 Methody (jun 16) 6:03.27. B Final: Cork (nov) 6:01.03. C Final: Athlunkard (nov) 6:18.70. D Final: Portadown (jun 16) 6:33.53.

Double, Division Two – A Final: 1 Muckross (jun 18B) 6:02.82, 2 Skibbereen (jun 16) 6:09.52, 3 Lee (jun 18B) 6:20.55; 5 Skibbereen (nov) 6:34.51. B Final: Methody (jun 18B) 6:25.72. C Final: Portadown (jun 16) 7:06.44.

Single, Division One – A Final: 1 Skibbereen (O Hayes, lwt) 6:49.79, 2 Commercial (Dolan, lwt) 6:59.90, 3 Skibbereen (Dinneen, u23) 7:05.76; 5 Skibbereen (Hegarty, jun 18) 7:13.89; 6 Lee Valley (Corcoran-O’Hare, inter) 7:26.55. B Final: Shandon (Horgan, inter) 7:09.86.

Division Two – A Final: 1 Bann (E Barry, jun 16) 6:46.61, 2 Commercial (Foley, nov) 6:48.65, 3 Commercial (Lambe, jun 16) 6:57.22. B Final: Offaly (Mooney, jun 16) 7:04.65. C Final: Belfast BC (Cameron, nov) 7:29.49.

Published in Rowing

Jonathan Mitchell qualified for the quarter-finals of the lightweight single scull at the World Under-23 Championships in Amsterdam. The Queen’s University man finished third in his heat, behind Germany and Sweden.

World Under-23 Rowing Championships, Amsterdam, Day Two (Irish interest):

Men

Lightweight Single Scull – Heat Six (First Three to Quarter-Finals): 1 Germany (R Acht) 7:47.10, 2 Sweden (O Russberg) 7:53.46, 3 Ireland (J Mitchell) 7:59.95; 4 Chile 8:03.41

Published in Rowing
Tagged under
Page 3 of 3

Featured Sailing School

INSS sidebutton

Featured Clubs

dbsc mainbutton
Howth Yacht Club
Kinsale Yacht Club
National Yacht Club
Royal Cork Yacht Club
Royal Irish Yacht club
Royal Saint George Yacht Club

Featured Brokers

leinster sidebutton

Featured Webcams

Featured Car Brands

subaru sidebutton

Featured Associations

ISA sidebutton dob
ICRA
isora sidebutton

Featured Events 2020

Wave button for Afloat new dates

Featured Chandleries

CHMarine Afloat logo
osm sidebutton
viking sidebutton

Featured Sailmakers

northsails sidebutton
uksails sidebutton

quantum sidebutton

Featured Marinas

dlmarina sidebutton

Featured Blogs

W M Nixon - Sailing on Saturday
podcast sidebutton
mansfield sidebutton
BSB sidebutton
sellingboat sidebutton

Please show your support for Afloat by donating