Menu
Allianz and Afloat - Supporting Irish Boating

Ireland's sailing, boating & maritime magazine

In association with ISA Logo Irish Sailing

Displaying items by tag: Skibbereen Regatta

#ROWING: Niall Kenny and Mark O’Donovan, who as a lightweight pair will represent Ireland this season, were outstanding winners of the division one men’s pair at Skibbereen Regatta today. Denise Walsh and Andy Harrington showed the strength of under-23 rowing by winning the division one single sculls finals.  UCC’s men and Trinity’s women won the division one quadruple sculls finals.

Skibbereen Regatta, National Rowing Centre, Cork

Men, Eight – Division Two – A Final: 1 Portora (jun 16) 6:08.6, 2 Trinity A (nov) 6:11.4, 3 UCD (nov) 6:11.4; 4 UCD (club two). B Final: Cork (jun 16) 6:25.2; 3 St Michael’s (jun 18B) 6:29.1. C Final: Queen’s (nov) 6:55.5.

Four – Division One, coxed – A Final: 1 Trinity (inter) 6:42.4, 2 NUIG/Gr Mhaol (sen) 6:43.7, 3 UCD (inter) 6:47.1; 5 UCD (club one) 6:49.8. B Final: Neptune (inter) 6:52.7; 2 Portora (jun 18A) 6:53.0. C Final: Garda (club one) 7:03.62.

Pair – Division Two – A Final: 1 UCD/Univ of Limerick (M O’Donovan, N Kenny; sen) 6:51.4, 2 Commercial (sen) 7:00.0, 3 St Michael’s (sen) 7:01.1, 3 S Michael’s (sen) 7:01.1; 4 Neptune (inter) 7:11.8. B Final: Trinity (inter) 7:06.4; 2 Pres, Cork (jun 18) 7:07.4, 3 UCD (club one) 7:11.5. C Final: St Michael’s (sen) 7:27.95.

Sculling, Quadruple – Division One – A Final: 1 UCC (sen) 6:16.7, 2 Castleconnell,Univ of Limerick, Portadown, Clonmel 6:17.8, 3 Cork (jun 18) 6:24.4. B Final: Shandon (jun 18) 6:28.3.

Double – A Final – 1 Fermoy (jun 16) 7:17.30; 2 Queen’s A (club two) 7:20.90, 3 Lee A (Jun 16) 7:21.31; 5 Carlow (jn 18B) 7:26.11. 7:26.11. B Final: Queen’s B (club two) 7:25.15. C Final: Muckross (jun 18B) 7:29.73.

Single, Division One – A Final: 1 UCC (A Harrington; sen) 7:12.0, 2 Skibbereen (S O’Driscoll; u-23) 7:14.7, 3 St Michael’s (D O’Malley; jun 18) 7:6.4; 5 Queen’s (C Beck; lwt) 7:21.1. B Final: University of Limerick (D Quinlan) 7:20.1. C Final: Shannon (C Carmody, Jun 18)

Women

Eight – Division Two – A Final: 1 UCD (club two) 7:15.0, 2 Portora A (jun 16) 7:16.2, 3 Shandon (club two) 7:37.3; 4 Queen’s (nov) 7:42.5. B Final: Garda (club two) 7:34.2; 2 St Michael’s (jun 18B) 7:40.7. C Final: Cork (jun 16) 8:12.6.

Four, coxed – Divison One – A Final: 1 Commercial (club one) 7:38.3, 2 NUIG (Inter) 7:41.0, 3 Portora (club one) 7:48.7. B Final: Skibbereen (club one) 7:48.2.

Sculling, Quadruple – Division One – A Final: 1 Trinity (sen) 7:04.6, 2 UCC (Inter) 7:10.0, 3 Skibbereen (inter) 7:12.1; 4 Cork (jun 18) 7:22.3. B Final: Offaly (jun 18) 7:46.5.

Double – Division Two – A Final: 1 Belfast BC (club two) 7:56.6, 2 Belfast A (club two) 7:59.5, 3 Lee A (jun 16) 8:08.9. B Final: Trinity (club two). C Final: Muckross (jun 16) 8:56.3.

Single – Division One – A Final: 1 Skibbereen (D Walsh, u-23) 7:54.59, 2 Skibbereen (O Hayes; lwt) 7:58.76, 3 Commercial (C Jennings; lwt) 7:59.62; 4 Three Castles (H Walshe; sen) 8:16.63, 5 NUIG (C Hurst; inter) 8:17.82. B Final: UCC (S Horgan; inter) 8:15.73; 3 Trinity (H O’Neill; club one) 8:26.50, 4 St Michael’s (S Murphy; jun 18) 8:28.79. C Final: UCC (R Mertz; inter) 8:37.74.  

Published in Rowing
Tagged under

# ROWING: SKIBBEREEN REGATTA: St Michael’s won the big prize in the morning session of finals at Skibbereen Regatta at the National Rowing Centre. The women’s senior eight of Jessica O’Keeffe, Aoife Leahy, Emily Tormey, Alice O’Sullivan, Kate O’Brien, Ailish Sheehan, Orla McEvoy, Hannah O’Sullivan and cox Conor McGowan saw off UCD to win well in the final eFlow Grand League Regatta of the season. The crew may be further strengthened by Sinead Jennings and Sheila Clavin, whose bid to win the double sculls was derailed with surprising aplomb by Helen Walshe and Eimear Moran of Three Castles. St Michael’s also won the women’s coxed four, and the men’s pair through Kevin O’Connor and Mike O’Brien.

John Keohane was untroubled in his win in the men’s single sculls and UCC had good wins in the coxed four and the Division Two eights, where their novice crew won a battle with the UCD novice eight.  

Skibbereen started the day with a win, though in an unexpected fashion: their senior women’s quadruple broke an oar, but the juniors stepped up to win the A Final.

Skibbereen Regatta, National Rowing Centre, Selected Results

(Selected Results: Division One comprises senior (open, under-23 and lightweight), intermediate and junior 18A grades; Division Two comprises novice, junior 18B and junior 16 grades.)

Men

Eight – Division Two – A Final: 1 UCC (nov) 6:12.96, 2 UCD (nov) 6:15.12, 3 Cork (jun 18B) 6:20.05;

Four, coxed – Divsion One – A Final: 1 UCC (inter) 6:29.66, 2 NUIG (inter) 6:32.9, 3 Trinity (inter) 6:33.60; 4 St Michael’s (jun 18A) 6:45.78. B Final: NUIG (inter) 6:42.18.

Pair – Division One – A Final: 1 St Michael’s B (K O’Connor, M O’Brien; sen) 6:52.69, 2 St Michael’s C (sen) 6:55.62, 3 Clonmel (jun 18A) 6:55.97. B Final: St Joseph’s (jun 18A) 7:14.02; 4 Commercial (inter) 7:35.29. C Final: Blackrock College (jun 18A) 7:39.55.

Sculling,

Single – Division One – A Final: 1 Lee Valley (J Keohane, sen) 7:12.18, 2 Three Castles (Grigalius, sen) 7:20.89, 3 Skibbereen (Ryan, jun 18A) 7:21.59; 4 Skibbereen (Burns, u23) 7:22.59; 6 Clonmel (Prendergast, inter) 7:23.44. B Final: Portadown (McKeown, inter) 7:31.83. C Final: 1 Three Castles (Corcoran, inter) 7:42.87; 2 Clonmel (Channon, lwt) 7:45.65. D Final: Skibbereen (Barry, inter) 7:57.57. Division Two – A Final: 1 Castleconnell (E Whittle, jun 16) 7:38.19, 2 Lee (White, jun 18B) 7:40.50, 3 Shandon (Begley, jun 18B) 7:43.82; 5 Univ of Limerick (Koyayashi; nov) 7:39.35. B Final: Waterford (Goff, jun 16) 7:41.25. C Final: Skibbereen (McCarthy, nov) 7:53.80. D Final: UCD (Toland, nov) 8:05.52.

Women

Eights – Division One – A Final: 1 St Michael’s (sen) 6:32.25, 2 UCD (sen) 6:34.32, 3 Skibbereen (sen) 6:38.68. B Final: 1 Cork (jun 18B) 6:51.83, 2 Commercial (inter) 6:52.26

Four, coxed – Division One – A Final: 1 St Michael’s (sen) 7:16.4, 2 UCC (inter) 7:26.04, 3 UCD (inter) 7:37.30.

Four, coxed – Division Two – A Final: 1 Shannon (nov) 7:39.91, 2 Trinity (nov) 7:46.61, 3 Commercial (nov) 7:48.44; 4 Shandon (jun 16) 8:22.77.

Sculling

Quadruple – Division One – A Final: 1 Skibbereen (Jun 18A) 7:01.73, 2 Skibbereen (sen) 7:05.47, 3 St Michael’s (jun 18A) 7:20.57. Division Two (coxed) – A Final: 1 Skibbereen (nov) 7:39.92, 2 Killorglin (jun 16) 7:53.61, 3 St Michael’s (jun 16) 8:07.04.

Double – Division One – A Final: 1 Three Castles (H Walshe, E Moran, sen) 7:13.57, 2 St Michaels (sen) 7:27.81, 3 NUIG (inter) 7:38.38; 4 Castleconnell (jun 18A) 8:02.90. Division Two – A Final: 1 Carlow (jun 18B) 8:04.89, 2 Lee (jun 18B) 8:13.12, 3 Lee (jun 16) 8:17.70. B Final: Graiguenamanagh (jun 18B) 8:29.09. C Final: Tralee (jun 18B) 8:47.99.

Published in Rowing

# ROWING: Skibbereen Regatta was today given a new posting of Sunday, June 30th, opening up the prospect of a bumper weekend of rowing at the National Rowing Centre in Cork. Skibbereen Regatta was originally to open the eFlow Grand League Series but had to be postponed because of poor weather. It will now end the series, directly following Cork Regatta on the Saturday. The Irish Schools’ Regatta, also rescheduled, will begin three days of action at the NRC on Friday, June 28th.

The new date for Skibbereen became available because Fermoy Regatta cancelled, citing flood relief works on the traditional course.

Published in Rowing

# ROWING: Skibbereen Regatta and the Irish Universities’ and Schools’ Championships, scheduled for Sunday and Saturday respectively, have been postponed. Faced with the forecast of high winds and rain at the National Rowing Centre, the organisers of both events opted to seek a new date. The Domestic Events Committee of Rowing Ireland will make any decision on a new position in the calendar for the regattas. 

 Skibbereen Regatta was set to open the eFlow Grand League series. The event had a huge entry and was to run from 7.15 am to 6.15 pm.   

Published in Rowing

The first Grand League rowing regatta of the season, hosted by Skibbereen at the National Rowing Centre in Cork, came successfully through a bout of fog. The fastest crew on the day were the University of Limerick/Garda senior eight, while John Keohane of Lee Valley and Becky Quinn of Three Castles were the fastest single scullers.

 Skibbereen Regatta, National Rowing Centre, Cork, Sunday

Men

Eight – Divison One – A Final: 1 University of Limerick/Garda (senior) 6:01.02, 2 Trinity (under-23/senior) 6:03.05, 3 Neptune (intermediate) 6:04.69; 5 St Joseph’s (junior 18A) 6:12.15. 

Division Two – A Final: 1 Trinity A (novice) 6:29.64, 2 UCC (nov) 6:35.37, 3 Trinity B (nov) 6:45.81; 4 St Michael’s (jun 16) 7:19.31. B Final: 1 UCD B (nov) 6:58.60, 2 St Joseph’s (jun 16) 7:01.38, 3 NUIG (nov) 7:07.41.

Four – Division One – A Final: 1 UCD A (senior) 6:22.39, 2 UCD B (sen) 6:29.47, 3 Commercial (sen) 6:34.00.

Four, coxed – Division One - A Final: Trinity (intermediate) 6:39.28, 2 Univ of Limerick (senior) 6:39.96, 3 UCD  B (inter) 6:45.00.  B Final: 1 Neptune (intermediate) 6:57.16, 2 Fossa (inter) 6:58.80, 3 NUIG (inter) 6:59.36); 5 Presentation (jun 18A) 7:21.80. Division Two – A Final: 1 UCC (novice) 6:55.61, 2 Cappoquin (nov) 6:59.11, 3 UCD A (nov) 7:02.33; 5 St Joseph’s A (jun 16) 7:23.49. B Final: 1 Workmen’s (novice) 7:10.14, 2 Clonmel (jun 16) 7:20.88, 3 St Michael’s (jun 16) 7:29.93.

Pair – Division One – A Final: 1 UCD B (senior) 7:07.81, 2 UCD A (sen) 7:11.76, 3 Commercial (sen) 7:19.40; 4 NUIG (inter) 7:25.25; 6 St Joseph’s (jun 18) 7:36.35. B Final: 1 Presentation (jun 18) 7:25.43, 2 St Michael’s (senior) 7:32.99, 3 Lee (jun) 7:33.60. C Final: Commercial/Carlow (u23/sen) 7:33.31.

Sculling, Quadruple – Division One – A Final: 1 Skibbereen (senior) 6:24.80, 2 Skibbereen (jun 18A) 6:27.50, 3 Carlow (jun 18A) 6:27.92. Division Two (coxed) – A Final: 1 Carlow (jun 18B) 7:09.09, 2 Neptune (jun 18B) 7:10.97, 3 Cork (jun 16) 7:11.23. B Final: 1 Neptune (jun 16) 7:23.32, 2 Col Chiarain (jun 16) 7:45.88, 3 Fermoy (jun 16) 7:55.38.

Double – Division One – A Final: 1 Muckross (senior) 6:46.41, 2 Skibbereen (sen) 6:55.41, 3 Cork/Neptune 7:04.47; 4 Lee (intermediate one) 7:06.39; 5 Skibbereen (jun 18A) 7:16.16. B Final: 1 UCC (intermediate) 7:09.84, 2 Neptune (jun 18A) 7:11.74, 3 Lee (jun 18A) 7:21.59. Division Two – A Final: 1 Cork (jun 16) 7:18.41, 2 Univ of Limerick (novice) 7:19.23, 3 Shannon (jun 16) 7:22.42; 5 Athlunkard (jun 18B) 7:40.98. B Final: 1 Graiguenamanagh (jun 18B) 7:41.55, 2 Lee (jun 16) 7:43.06, 3 Tralee (jun 18B) 7:48.74.

Single – Division One – A Final: 1 Lee Valley (Keohane; senior) 7:16.01, 2 Carlow (Brady; inter) 7:27.80, 3 Skibbereen (Murphy; sen) 7:29.58. B Final: 1 Skibbereen (O’Donovan; jun 18A) 7:25.42, 2 Grainne Mhaol (Mannion; senior) 7:32.01, 3 Three Castles (Folan; inter) 7:36.08. C Final: Clonmel (Prendergast; inter) 7:42.81. D Final: Univ of Limerick (Sheehan; inter) 8:00.00. E Final: Skibbereen (Murphy; inter) 8:18.69.

Division Two – A Final: 1 Neptune (Griffin; novice) 7:56.42, 2 Shandon (Casey; jun 16) 8:13.04, 3 Shannon (Radic; jun 18) 8:18.06. B Final: 1 Shandon (Harrington; jun 16) 8:16.11, 2 Shandon (Coffey; jun 18) 8:27.98, 3 Shannon (O’Carroll; novice) 8:28.98. 

Women

Eight – Division One – A Final: 1 St Michael’s (jun 18A) 6:50.43, 2 Trinity (senior) 6:54.23, 3 NUIG (intermediate) 6:57.04; 5 Trinity (u23/senior) 7:06.39. Division Two – A Final: 1 NUIG (novice) 7:13.61, 2 UCC (nov) 7:14.07, 3 UCD (nov) 7:16.71; 5 Cork (jun 16) 7:23.04; 6 Commercial (jun 18B) 7:25.69. B Final: 1 Trinity C (novice) 7:22.23, 2 Killorglin (jun 16) 7:33.24, 3 Trinity B (nov) 7:34.28; 7 Athlone (jun 16) 10:00.83.

Four – Division One – A Final: 1 Muckross (senior) 7:23.62, 2 UCD (senior) 7:29.41, 3 Trinity (senior) 7:31.83; 4 Clonmel (junior 18A) 7:59.65.

Four, coxed – Division One – A Final: 1 Trinity (inter) 7:45.79, 2 NUIG (inter)  7:50.28, 3 UCD (inter) 8:01.89. Division Two – A Final: 1 Trinity (novice) 7:51.33, 2 NUIG (nov) 7:57.33, 3 Galway (jun 16) 8:01.52; 6 Clonmel (jun 18B) 8:18.28. B Final: 1 UCD B (nov) 8:06.59, 2 Trinity B (nov) 8:15.39, 3 Fermony (jun 18B) 8:30.62.

Pair – Division One – A Final: 1 St Michael’s (jun 18A) 8:13.64, 2 UCD (u23/senior) 8:18.20.

Sculling

Quadruple – Division One – A Final: 1 Skibbereen (u23/sen) 7:23.48, 2 UCD (senior) 7:33.75, 3 Shandon (junior) 7:46.03. Division Two – A Final: 1 Cork (jun 16) 8:01.23, 2 Commercial (jun 16) 8:12.81, 3 Galway (jun 16) 8:21.32. B Final: 1 Cappoquin (jun 16) 8:40.69; 3 Commercial (nov) 8:59.23. C Final: Cork (novice) 8:39.28.

Double – Division One – A Final: 1 Skibbereen (u23/sen) 7:48.93, 2 Univ of Limerick/Killorglin (senior) 8:01.02, 3 Skibbereen (jun 18) 8:06.83. B Final: 1 Shandon (jun 18A) 8:25.22, 2 St Michael’s (inter) 8:27.17, 3 UCC (inter) 8:52.65.  Division Two – A Final: 1 Fermoy (jun 16) 8:17.80, 2 Shannon (novice) 8:22.14, 3 Univ of Limerick (nov) 8:26.38; 7 Carlow (jun 18B) 9:04.96. B Final: 1 St Michael’s (jun 16) 8:39.32, 2 Commercial (jun 16) 8:41.44, 3 Shandon (jun 18B) 8:59.64.

Single – Division One – A Final: 1 Three Castles (Quinn; lightweight) 8:17.41, 2 Skibbereen (Fitzgerald; inter one) 8:21.39, 3 Old Collegians (Walshe; senior) 8:27.23. B Final: 1 Trinity (Dolan; u23/senior) 8:21.16, 2 St Michael’s (O’Brien; jun 18A) 8:33.33, 3 Univ of Limerick (O’Sullivan; senior) 8:38.31.

Division Two – A Final: 1 Shandon (Mertz; jun 18B) 8:52.83, 2 Athlunkard (Green; jun 18B) 9:00.19, 3 Trinity (Dowling; novice) 9:16.15; 5 Tralee (Deady; jun 16) 9:46.58.

Published in Rowing
Page 2 of 2

Featured Sailing School

INSS sidebutton

Featured Clubs

dbsc mainbutton
Howth Yacht Club
Kinsale Yacht Club
National Yacht Club
Royal Cork Yacht Club
Royal Irish Yacht club
Royal Saint George Yacht Club

Featured Brokers

leinster sidebutton

Featured Webcams

Featured Car Brands

subaru sidebutton

Featured Associations

ISA sidebutton
ICRA
isora sidebutton

Featured Events 2020

Featured Chandleries

CHMarine Afloat logo
osm sidebutton
viking sidebutton

Featured Sailmakers

northsails sidebutton
uksails sidebutton

Featured Marinas

dlmarina sidebutton

Featured Blogs

W M Nixon - Sailing on Saturday
podcast sidebutton
mansfield sidebutton
BSB sidebutton
sellingboat sidebutton

Please show your support for Afloat by donating