Menu
Allianz and Afloat - Supporting Irish Boating

Ireland's sailing, boating & maritime magazine

Displaying items by tag: Cork Regatta,

#ROWING: Paul O’Donovan of UCD and his brother Gary, representing Skibbereen, finished first and second in the single sculls at Cork Regatta at the National Rowing Centre today, with another Skibbereen oarsman, Erik Rowan, third. Reigning Irish champion John Keohane was fourth in a race run in a very strong tailwind. The women’s single also went to Skibbereen, in the form of 16-year-old Emily Hegarty. There were timing problems, which saw the men’s and women’s pairs finals run off on the draw made for the heats.

Cork Regatta, National Rowing Centre (Selected Results)

Saturday

Men

Eight – Div Two – A Final: 1 Commercial (Club Two) 6:07.87, 2 St Michael’s (Club Two) 6:14.16, 3 UCD (nov) 6:17.04. B Final: St Joseph’s (jun 16) 6:21.33.

Pair – Division One (run on heat seeding): 1 Skibbereen/Old Collegians (sen) 6:33.2, 2 UCC A (inter) 6:52.3, 3 Commercial (sen) 6:53.2; Jun 18A: St Joseph’s 7:09.2.

Sculling,

Single – Div One – A Final: 1 UCD (P O’Donovan, sen) 6:55.74, 2 Skibbereen (G O’Donovan) 7:03.20, 3 Skibbereen (E Rowan) 7:11.35; 5 Skibbereen (J Ryan; lightweight) 7:15.57. B Final: Athlone (Munnelly; jun 18A) 7:18.86; 4 Lee (O’Sullivan; inter) 7:30.85; 5 Carlow (Keating; Club One) 7:34.12. C Final: Skibbereen (McCarthy; light) 7:22.83.

Women

Pair – Div One – Final (run on heat seeding): 1 Trinity A (sen) 7:38.43, 2 Trinity B (sen) 7:48.19, 3 Shannon B (sen) 7:50.06; Jun 18A: Skibbereen 7:50.10; Club One: UCC 8:04.18.

Sculling

Quadruple – Div Two – A Final: 1 Cork A (jun 16) 7:26.15; 3 Methody (jun 18B) 7:43.65; 5 Garda (Club Two) 7:49.65. B Final: Galway (jun 16) 7:59.76. C Final: Clonmel (Nov) 8:37.90.

Single – A Final: Skibbereen (E Hegarty; jun 18A), 2 Belfast BC (S Quinn; light), 3 Belfast BC (K Turner; light); 6 Castleconnell (Vascotto; jun 18A). B Final: Skibbereen (A Casey; jun 18A); 2 St Michael’s (A O’Sullivan; sen); 6 Belfast BC (O Blundell; Club One). C Final: Neptune (C Feerick; jun 18A); 3 Methody (C Deyermond; inter).

 

Published in Rowing

#ROWING: Galway crews came out on top in Division One of the men’s eights at Cork Regatta at the National Rowing Centre in Cork. The Grainne Mhaol/NUIG senior eight overcame NUIG’s intermediate eight, with the St Joseph’s junior crew third.

Helen Walshe and Eimear Moran of Three Castles added the Division One doubles title to the singles title Walshe had won the previous night.

Men, Eight – Division One – A Final: 1 Grainne Mhaol/NUIG (senior) 6:19.4, 2 NUIG (intermediate) 6:23.7, 3 St Joseph’s (junior 18A) 6:33.3; 4 UCD (inter) 6:38.9, 5 Galway (jun 18A) 6:40.9. B Final: Neptune (jun 18A) 6:50.8. Division Two: 1 Trinity (nov) 6:19.4, 2 UCD (nov) 6:19.7, 3 Neptune (jun 16) 6:25.9.

Four – Division One: 1 Grainne Maol (sen) 6:20.3, 2 Cork (sen) 6:24.3, 3 St Michael’s (sen) 6:27.3; 4 NUIG (u-23) 6:55.5.

Four, coxed – Division One – A Final: 1 UCD (inter) 6:37.8, 2 NUIG (inter) 6:40.2, 3 Portora (jun 18A) 6:49.1. B Final: St Michael’s (jun 18A) 6:48.3. Division Two, coxed – A Final: 1 Trinity (nov) 7:22.4, 2 UCC (nov) 7:23.7, 3 UCD (nov) 7:27.5. B Final: 1 NUIG (nov) 7:42.6; 2 Cork (jun 16) 7:44.2.

Sculling, Quadruple – Division One – A Final: 1 Skibbereen (sen) 6:40.5, 2 Skibbereen (jun 18A) 6:45.2, 3 Carlow (sen) 6:48.5. B Final: NUIG (inter) 7:13.1.

Division Two, coxed – A Final: 1 Shandon (nov) 7:15.6, 2 Neptune (nov) 7:16.2, 3 Commercial (jun 16) 7:31.8. B Final: Shandon (jun 18B) 7:43.6.

Double – Division One – A Final: 1 Neptune (inter) 7:06.9, 2 UCD (sen) 7:07.7, 3 Castleconnell (u-23) 7:09.8; 5 Skibbereen (jun 18A) 7:28.4. B Final: Skibbereeen (inter) 7:11.1. C Final: Garda (inter) 7:13.8. Division Two – A Final: 1 Cappoquin (nov) 7:33.8, 2 Skibbereen (nov) 7:36.8, 3 Lee (Jun 18B) 7:46.0. B Final: 1 Shannon (jun 18B) 7:51.6; 2 Athlone (jun 16) 7:54.6. C Final: Shandon (jun 18B) 8:17.0.

Single - Division Two: 1 Skibbereen (O’Neill, nov) 7:47.3, 2 Cork A (Burgess, jun 18B) 8:00.6, 3 Neptune (McCarthy, nov) 8:03.2. B Final: Shannon (Carmody; jun 16) 7:55.6; C Final: Cork D (Murphy; jun 16) 7:56.9. Masters: Clonmel (Kinsella).

Women

Eight – Division One: 1 Trinity (u-23) 6:41.4, 2 Galway (jun 18A) 6:47.3, 3 St Michael’s (inter) 6:52.1; 4 Skibbereen (u-23) 6:56.5, 5 NUIG (inter) 7:05.6. Division Two: 1 Trinity (nov) 7:39.5, 2 NUIG (Nov) 7:52.9, 3 Cork (nov) 8:00.6; 5 Shannon (jun 16) 8:27.1, 6 Shandon (jun 18B) 8:30.8.

Four – Division One - A Final: 1 Skibbereen (sen) 7:42.2, 2 Cork (sen) 7:47.3, 3 NUIG (sen) 7:55.0; 4 St Michael’s (jun 18A) 8:07.3. B Final: 1 Galway (jun 18A) 8:04.0.

Four, coxed - Division One: 1 Trinity (inter) 7:37.6, 2 University of Limerick (inter) 7:46.2, 3 Commercial (inter) 7:47.8. Division Two: 1 Trinity (nov) 7:46.0, 2 University of Limerick 7:46.2, 3 NUIG (nov) 7:56.9. B Final: Trinity B 8:07.1.

Sculling, Quadruple – Division One: 1 Skibbereen (sen) 7:06.3, 2 Shandon (jun 18A) 7:10.3, 3 Cork (jun 18A) 7:10.3. Division Two, coxed – A Final: 1 Carlow (jun 16) 7:38.8, 2 Galway (jun 16) 7:41.3. B Final: 1 Commercial (jun 16) 7:55.6; 4 Muckross (jun 18B) 8:47.7; 5 Commercial (nov) 9:20.3.

Double – Division One – A Final: 1 Three Castles (sen) 7:14.3, 2 Skibbereen (under-23) 7:39.1, 3 Skibbereen (u-23) 7:42.6. B Final: Neptune (jun 18) 7:53.4. C Final: Clonmel B (jun 18A) 8:22.1.

Single – Division Two – A Final: 1 Shandon (Callnan, jun 18B) 9:16.1, 2 St Michael’s B (Madden; jun 18B) 9:26.8, 3 Fermoy (Sohun; jun 16) 9:33.4. B Final: 1 Muckross (Cremin; jun 16) 9:23.3; 2 University of Limerick (Kearney; novice) 9:29.4. C Final: Fermoy (Freeman; jun 16) 9:25.6.

Published in Rowing

# ROWING: Cork Regatta provided John Keohane with a fine boost as he heads off to compete in the Diamond Sculls at Henley Royal Regatta, as the Lee Valley man beat Paul O'Donovan into second in Division One of the men's single sculls at the National Rowing Centre last night.

Helen Walshe of Three Castles won the women's single, beating clubmate Eimear Moran into second as darkness fell at the NRC. Walshe, like Keohane, thus took  two of the eFlow Go Row Grand League rounds. The Division One titles in men's and women's pairs were won by St Michael's of Limerick.

 

Published in Rowing

Featured Sailing School

INSS sidebutton

Featured Clubs

dbsc mainbutton
Howth Yacht Club
Kinsale Yacht Club
National Yacht Club
Royal Cork Yacht Club
Royal Irish Yacht club
Royal Saint George Yacht Club

Featured Brokers

leinster sidebutton

Featured Associations

ICRA
isora sidebutton

Featured Webcams

Featured Events 2021

vdlr21 sidebutton

Featured Sailmakers

northsails sidebutton
uksails sidebutton
quantum sidebutton
watson sidebutton

Featured Chandleries

CHMarine Afloat logo
osm sidebutton
https://afloat.ie/resources/marine-industry-news/viking-marine

Featured Marinas

dlmarina sidebutton

Featured Blogs

W M Nixon - Sailing on Saturday
podcast sidebutton
mansfield sidebutton
BSB sidebutton
wavelengths sidebutton
 

Please show your support for Afloat by donating