Menu

Ireland's sailing, boating & maritime magazine

In association with ISA Logo Irish Sailing

Latest Stories

The International Optimist Dinghy Association Ireland (IODAI) shared a photo yesterday (Sunday 30 June) of the five-strong team headed to Antigua to represent Ireland at the 2019 World Championships later this week.

Rocco Wright (Howth YC), James Dwyer Matthews (Royal Cork/Kinsale), Ben O’Shaughnessy (Royal Cork), Sam Ledoux (National YC) and Luke Turvey (Howth YC) will be supported by team coach Dara O’Shea at the event, where racing gets under way this Saturday 6 July.

They will be hoping to best the European team’s impressive performance in Brittany last week, placing 11th overall in a field of 300 sailors representing 50 countries.

Published in Optimist

#Optimist - Howth Yacht Club have congratulated youth members Luke Turvey and Rocco Wright for topping the senior and junior tables respectively in the final 2018 rankings in Ireland’s Optimist class.

Turvey is in fine company in the senior fleet, ahead of Justin Lucas; James Dwyer-Matthews; Rian Geraghty-McDonnell, Ireland’s top performer at last week’s Oppy Worlds in Cyprus; and Sam Ledoux, who beat him on count back to win the senior Gold fleet at the IODAI Munster Championships last weekend.

Fellow Howth and NYC youth Wright, meanwhile, sailed a solid event with five bullets at Tralee Bay Sailing Club in Fenit, which saw a tough weekend of shifty conditions.

And in another win for Howth, the Fair Sailing Award went to Johnny Flynn.

“LukeLuke Turvey was second overall in the Senior fleet | Photo: Paul-Michel Ledoux

2018 IODAI Munster Championships Results

Junior Fleet Gold

  • 1st Rocco Wright HYC
  • 2nd Jessica Riordan RStGYC
  • 3rd Ben O’Shaughnessy RCYC
  • 4th Billy Doyle TBSC
  • 5th Peter Williams RStGYC

Junior Fleet Girls

  • 1st Jessica Riordan RStGYC
  • 2nd Alana Twomey RCYC/CHSC
  • 3rd Clementine van Steenberge NYC

Junior Fleet Silver

  • 1st Sorcha Gannon O’Connor HYC
  • 2nd William Walsh TBSC
  • 3rd Conall Mac Thrinfhir TBSC
  • 4th Harry Moynan RCYC
  • 5th Hugo Crawford HYC

Top Local Sailor – Junior Fleet

  • Billy Doyle TBSC

Senior Fleet Gold

  • 1st Sam Ledoux NYC
  • 2nd Luke Turvey HYC
  • 3rd James Dwyer Matthews RCYC
  • 4th Fiachra McDonnell NYC
  • 5th Trevor Bolger RStGYC

Senior Fleet Girls

  • 1st Eimer McMorrow-Moriarty TBSC
  • 2nd Lauren O’Callaghan NYC
  • 3rd Grace Fahy RStGYC/LDYC

Senior Fleet Silver

  • 1st Liam Duggan RCYC
  • 2nd Fleet Ciara Paul MYC
  • 3rd Clodagh Malone NYC

Top Local Sailor – Senior Fleet

  • Eimer McMorrow-Moriarty TBSC
Published in Optimist

Featured Sailing School

INSS sidebutton

Featured Clubs

dbsc mainbutton
Howth Yacht Club
Kinsale Yacht Club
National Yacht Club
Royal Cork Yacht Club
Royal Irish Yacht club
Royal Saint George Yacht Club

Featured Brokers

mgm sidebutton
bjmarine sidebutton
xyachts sidebutton

Featured Webcams

webcam sidebutton

Featured Associations

ISA sidebutton
ICRA
isora sidebutton

Featured Events

tokyo sidebutton
sovscup sidebutton
vdlr sidebutton

Featured Chandleries

CHMarine Afloat logo
osm sidebutton
viking sidebutton

Featured Sailmakers

northsails sidebutton
uksails sidebutton

Featured Marinas

dlmarina sidebutton

Featured Blogs

W M Nixon - Sailing on Saturday
podcast sidebutton
mansfield sidebutton
BSB sidebutton
sellingboat sidebutton

Please show your support for Afloat by donating