With Saturday Dublin Bay Sailing Club cruiser-racing suspended to facilitate the ICRA National Championships at the National Yacht Club, the DBSC's racing was limited to the one-design and dinghy fleets.
In the eight boat Glen class, Glenshesk (M. Reid, L Faulkner, G Walker) was the winner from Glencree (John Bligh & Henry Roche). Third was GlenDun (David Houlton)
A results summary in all classes is below
DBSC Results for 04/09/2021
Race 1
31.7 One Design: 1. Prospect, 2. Levante, 3. Attitude
31.7 Echo: 1. Indigo, 2. Attitude, 3. Kernach
SB20: 1. So Blue, 2. venuesworld.com, 3. Carpe Diem
Flying 15: 1. Ignis Caput II, 2. Mike Wazowski, 3. Enfant de Marie
Sportsboat VPRS: 1. Jambiya, 2. Ram Jam
Sportsboat: 1. Jambiya, 2. Ram Jam
Ruffian: 1. Bandit, 2. Icicle
Shipman: 1. Invader, 2. Jo Slim 5, 3. Curraglass
B211 One Design: 1. Chinook, 2. Beeswing, 3. Billy Whizz
B211 Echo: 1. Beeswing, 2. Ventuno, 3. Chinook
Glen: 1. Glenshesk, 2. Glencree, 3. GlenDun
Squib/Mermaid: 1. Jill, 2. Aideen, 3. Periquin
PY Class: 1. Brendan Foley, 2. Richard Tate, 3. Michael McCambridge
IDRA 14: 1. Dunmoanin, 2. Dart, 3. Doody
Laser Standard: 1. Theo Lyttle, 2. Gary O'Hare, 3. Niall Cowman
Laser Radial: 1. Sean Craig, 2. Peter Hassett, 3. Brendan Hughes
Race 2
SB20: 1. venuesworld.com, 2. So Blue, 3. Carpe Diem
Flying 15: 1. Fflagella, 2. Rodriguez, 3. Flyer
Sportsboat VPRS: 1. Jambiya
Sportsboat: 1. Jambiya
Ruffian: 1. Ruffles, 2. Bandit, 3. Alias
B211 One Design: 1. Small Wonder, 2. Billy Whizz, 3. Chinook
B211 Echo: 1. Small Wonder, 2. Beeswing, 3. Ventuno
Squib/Mermaid: 1. Aideen, 2. Jill, 3. Periquin
PY Class: 1. Brendan Foley, 2. Richard Tate, 3. Michael McCambridge
IDRA 14: 1. Dunmoanin, 2. Doody, 3. Dart
Laser Standard: 1. Theo Lyttle, 2. Niall Cowman, 3. Chris Arrowsmith
Laser Radial: 1. Sean Craig, 2. Brendan Hughes, 3. David Cahill
Race 3
PY Class: 1. Brendan Foley, 2. Richard Tate, 3. Michael McCambridge
IDRA 14: 1. Dunmoanin, 2. Dart, 3. Doody
Laser Radial: 1. Sean Craig, 2. Brendan Hughes, 3. Peter Hassett