Menu
Allianz and Afloat - Supporting Irish Boating

Ireland's sailing, boating & maritime magazine

Dublin Bay Sailing Club AIB Prizewinners Saluted at National Maritime Museum Ceremony

14th November 2021
DBSC Premier Award winners gathered on stage at the annual prizegiving at the National Maritime Museum in Dun Laoghaire. Scroll down for a full photo gallery of the evening
DBSC Premier Award winners and Commodore Ann Kirwan (left) gathered on stage at the annual prizegiving at the National Maritime Museum in Dun Laoghaire. Scroll down for a full photo gallery of the evening Credit: Michael Chester

The Dublin Bay Sailing Club (DBSC) prizegiving highlights the Dun Laoghaire Harbour sailing season with an array of magnificent and ancient yachting silverware.

This year's event was especially so because it marked the close of DBSC's 137th season and the resumption of competitive sailing in its AIB sponsored season while living with COVID-19.

Prizes were awarded in all of DBSC's 22 classes by Commodore Ann Kirwan, but in a break from tradition, at a new venue, in Dun Laoghaire's National Maritime Museum last Friday night.

As well as six premier awards for best performances, Commodore Kirwan congratulated over 100 different winners.

The array of magnificent and ancient yachting silverware laid out for the DBSC prizegivingPrizes galore - The array of magnificent and ancient yachting silverware laid out for the DBSC prizegiving

The club – one of the largest yacht racing clubs of its type in Europe – was previously acclaimed by Afloat's WM Nixon, who posed the question: Is Dublin Bay Sailing Club (DBSC) The Most Effective Sailing Organisation in the World? It's an even more valid question today, given the club and its weekly racing schedule brought so much stability to the sailing scene at a time of great flux in 2021.

Scroll down for awards photography of the evening by photographer Michael Chester. Click here for an overview of the DBSC Thursday awards winners, and here for the DBSC Saturday winners,

DBSC Commodore Ann Kirwan and Hon Sec Chris Moore at the National Maritime Museum for the 137th prizegivingDBSC Commodore Ann Kirwan and Hon Sec Chris Moore at the National Maritime Museum for the 137th prizegiving

DBSC Premier Award Winners

Richella Carroll was recognised as a special DBSC volunteer and race officer for many years in DBSCRichella Carroll (right) was recognised as a special DBSC volunteer and race officer for many years in DBSC.

SB20 sailor Davy Taylor won the Dun Laoghaire Trophy Premier Award for the best new DBSC yacht in 2021SB20 sailor Davy Taylor won the Dun Laoghaire Trophy Premier Award for the best new DBSC yacht in 2021

J/97 sailors Shane Kelly and Lindsay Casey were awarded the Waterhouse Shield, a DBSC Premier Award for the best yacht in a handicapped seriesJ/97 sailors Shane Kelly and Lindsay Casey were awarded the Waterhouse Shield, a DBSC Premier Award for the best yacht in a handicapped series

Therese Tyrrell (centre) and Caroline Liddy accepting the Viking Premier Award, for an outsanding contribution to sailing on behalf of over 50 DBSC volunteersTherese Tyrrell and Caroline Liddy accepting the Viking Premier Award for an outstanding contribution to sailing on behalf of over 50 DBSC volunteers

Premier Award For the most successful yacht in  One Design racing, George Arthur Newsom Cup: Mariposa, Water Wag, Cathy McAleavey & FamilyThe DBSC Premier Award For the most successful yacht in One Design racing, George Arthur Newsom Cup went to Mariposa, Water Wag, Cathy McAleavey & Family

Dr. Alf Delaney Cup for the best Dinghy for the season: Laser Radial, Dave CahillDr. Alf Delaney Cup for the best Dinghy for the season: Laser Radial, Dave Cahill

DBSC Junior Awards

PY Junior Trophy: Jamie Hammond/Jake PerryPY Junior Trophy: Jamie Hammond/Jake Perry

Topper Series Lawson Cup: James HallTopper Series Lawson Cup: James Hall

Optimist Series Seapoint Cup: Abigail MurphyOptimist Series Seapoint Cup: Abigail Murphy

RS Feva Series Mitchel Cup: Ronan Blake-HickeyRS Feva Series Mitchel Cup: Ronan Blake-Hickey

DBSC junior winners: PY Junior Trophy: Jamie Hammond/Jake Perry; Topper Series Lawson Cup:James Hall; Optimist Series Seapoint Cup: Abigail Murphy;RS Feva Series Mitchel Cup: Ronan Blake-Hickey/Hugh Meagher and Laser 4.7 Series: Jimmy Mooney GobletDBSC junior winners: PY Junior Trophy: Jamie Hammond/Jake Perry; Topper Series Lawson Cup: James Hall; Optimist Series Seapoint Cup: Abigail Murphy; RS Feva Series Mitchel Cup: Ronan Blake-Hickey/Hugh Meagher and Laser 4.7 Series: Jimmy Mooney Goblet

Cruiser Awards

Cruiser 0 Thursdays IRC Racing Martin Cup: Rockabill VI, P. O'Higgins Cruiser 0 Thursdays IRC Racing Martin Cup: Rockabill VI, P. O'Higgins

Cruiser 0	Saturdays IRC Racing: Knox-Gore Trophy, Prima Forte, F Rigley/S.LemassCruiser 0 Saturdays IRC Racing: Knox-Gore Trophy, Prima Forte, F Rigley/S.Lemass

Cruiser 0	Thursdays Echo Racing:	Knox-Gore Bowl,Tsunami, Vincent Farrell and Peter RyanCruiser 0 Thursdays Echo Racing: Knox-Gore Bowl, Tsunami, Vincent Farrell (left) and Peter Ryan

Cruiser 1	Thursdays Echo Racing:	Tiamat Trophy	, Something Else, John & Brian HallCruiser 1 Thursdays Echo Racing: Tiamat Trophy, Something Else, John & Brian Hall

Brendan Ebrill Memorial Cup Cruisers 1 (ECHO): Jalapeno, Paul BarringtonBrendan Ebrill Memorial Cup Cruisers 1 (ECHO): Jalapeno, Paul Barrington

Cruiser 1 Saturdays IRC Racing Weir Cup: Bon Exemple, Colin ByrneCruiser 1 Saturdays IRC Racing Weir Cup: Bon Exemple, Colin Byrne

Cruiser 2	Thursdays Echo Racing	Centenary Cup and Most Improved Boat Cr 2 Silver Foam Trophy: Ruthless, Conor RonanCruiser 2 Thursdays Echo Racing Centenary Cup and Most Improved Boat Cr 2 Silver Foam Trophy: Ruthless, Conor Ronan (centre)

Cruiser 2 Saturdays Echo Racing TP Early Memorial Cup: Leeuwin, Henry LeonardCruiser 2 Saturdays Echo Racing TP Early Memorial Cup: Leeuwin, Henry Leonard

Cruiser 3	Tuesdays ECHO Racing Whimbrel Rose Bowl; Thursdays IRC Racing	Smalldridge Cup and Saturdays IRC Racing Jack Kennedy Memorial Cup: Starlet Kevin ByrneCruiser 3 Tuesdays ECHO Racing Whimbrel Rose Bowl; Thursdays IRC Racing Smalldridge Cup and Saturdays IRC Racing Jack Kennedy Memorial Cup: Starlet Kevin Byrne

Cruiser 3	Saturdays ECHO Racing	Mercia Cup: Maranda, Myles KellyCruiser 3 Saturdays ECHO Racing Mercia Cup: Maranda, Myles Kelly

Thursdays & Saturdays IRC Racing The Trevor Wood Trophy and Thursdays & Saturdays ECHO Racing: Boomerang, The Kirwan Family White Sails Thursdays & Saturdays IRC Racing, The Trevor Wood Trophy and Thursdays & Saturdays, ECHO Racing: Boomerang, The Kirwan Family

 Cruiser 5	Thursdays ECHO Overall Div A, Gerry Henry Salver; Saturdays A and B  ECHO  overall, Ana Livia Trophy: Just Jasmine Philip SmithCruiser 5 Thursdays ECHO Overall Div A, Gerry Henry Salver; Saturdays A and B ECHO overall, Ana Livia Trophy: Just Jasmine Philip Smith.

Cruiser 5	Thursdays IRC Overall Div A	Burford Trophy and Saturdays A and B IRC overall White Sail Class Trophy: Playtime J. Phillips & N. KidneyCruiser 5 Thursdays IRC Overall Div A Burford Trophy and Saturdays A and B IRC overall White Sail Class Trophy: Playtime J. Phillips & N. Kidney

One Design keelboats & Dinghies

31.7	Thursday Racing Feanor Trophy: After You Too, Michael Blaney31.7 Thursday Racing Feanor Trophy: After You Too, Michael Blaney

31.7 Thursday Racing Echo Horrigan Cup and 31.7 Saturday Racing Echo Long John Silver Cup: Bluefin Two M & B Bryson31.7 Thursday Racing Echo Horrigan Cup and 31.7 Saturday Racing Echo Long John Silver Cup: Bluefin Two M & B Bryson

31.7 Racing: Prospect, Chris Johnston31.7 Racing: Prospect, Chris Johnston

B211 Tuesday ECHO Overall Optec Trophy and Thursdays SCRATCH overall Facet Jewellers Cup: Billy Whiz, J Fischer & S BagotB211 Tuesday ECHO Overall Optec Trophy and Thursdays SCRATCH overall Facet Jewellers Cup: Billy Whiz, J Fischer & S Bagot

B211 Saturdays SCRATCH overall Beneteau 21 Cup and B211 Thurs/Sat Combined ECHO Waterhouse Rose Bowl: Small Wonder, Jacqueline McStay & Hugh KellyB211 Saturdays SCRATCH overall Beneteau 21 Cup and B211 Thurs/Sat Combined ECHO Waterhouse Rose Bowl: Small Wonder, Jacqueline McStay & Hugh Kelly

B211 Thursdays ECHO overall Beneteau 21 Tray: Isolde Jimmy Martin & Brian MulkeenB211 Thursdays ECHO overall Beneteau 21 Tray: Isolde Jimmy Martin & Brian Mulkeen

The Dragon RIYC Cup ZinZan, Adrian Masterson  The Dragon RIYC Cup ZinZan, Adrian Masterson

Glens Thursdays Racing Pterodactyl Cup; Saturday Racing Harry Maguire Memorial Cup; Thurs and Sats combined Combined The McMullen Cup; Dalkey Island Race (Bobolink) The Hamilton Reid Cup : Glenluce M.A.C.MillerickGlens Thursdays Racing Pterodactyl Cup; Saturday Racing Harry Maguire Memorial Cup; Thurs and Sats combined Combined The McMullen Cup; Dalkey Island Race (Bobolink) The Hamilton Reid Cup: Glenluce M.A.C.Millerick

Glens Tuesday Racing Cut Glass Tumbler and Crews Race Glen Challenge Trophy Robert O' Connor  (David Houlton)  Glens Ladies Race  "Once Again" ! pair of Silver Vases Glendun, Alison O'BrienGlens Tuesday Racing Cut Glass Tumbler and Crews Race Glen Challenge Trophy Robert O' Connor (David Houlton) Glens Ladies Race "Once Again" ! pair of Silver Vases Glendun, Alison O'Brien

Ruffians Tuesday Racing, John Donnelly Perpetual Cup: Carmen, Enda BrennanRuffians, Tuesday Racing, John Donnelly Perpetual Cup: Carmen, Enda Brennan

Ruffians, Thursday Racing Huet Trophy: Shannagh Stephen Gill & Padraig DiarmadaRuffians, Thursday Racing Huet Trophy: Shannagh Stephen Gill & Padraig Diarmada

Ruffians	Saturday Racing British Airways Trophy and	Thursdays and Saturdays combined, J.Lamont Trophy: Ruffles, Michael CutliffeRuffians Saturday Racing British Airways Trophy and Thursdays and Saturdays combined, J.Lamont Trophy: Ruffles, Michael Cutliffe

Shipmans Tuesday Racing Cut Glass Tumbler: Poppy, Alain DeladienneeShipmans Tuesday Racing, Cut Glass Tumbler: Poppy, Alain Deladiennee

Shipmans Saturday Racing The Melindi Cup and Shipmans Thursdays and Saturdays combined The Shipman Perpetual Trophy: Invader Gerry GlynnShipmans Saturday Racing The Melindi Cup and Shipmans Thursdays and Saturdays combined The Shipman Perpetual Trophy: Invader Gerry Glynn

SB20 Saturdays series A Bealtaine Trophy: Venues world,Ger DempseySB20 Saturdays series A Bealtaine Trophy: Venues world, Ger Dempsey

SB20 Saturday Racing overall, Saturday SB20 Cup: So Blue, Justin Burke Chris Helme & Alan Claffey SB20 Saturday Racing overall, Saturday SB20 Cup: So Blue, Justin Burke Chris Helme & Alan Claffey

 Mixed Sportsboats	Thursdays Overall, Sportsboat Trophy:	Jester, J/70 D.CurtinMixed Sportsboats Thursdays Overall, Sportsboat Trophy: Jester, J/70 D.Curtin

Mixed Sportsboats	Saturdays Overall (23 Races) Saturday Sportsboat Cup: Jambiya, Martin Ryan & Vincent LattimoreMixed Sportsboats Saturdays Overall (23 Races) Saturday Sportsboat Cup: Jambiya, Martin Ryan & Vincent Lattimore

 Water Wags Wednesday (17 Races): Goldsmith Cup, Mariposa Cathy McAleavey & Con MurphyWater Wags Wednesday (17 Races): Goldsmith Cup, Mariposa Cathy McAleavey & Con Murphy

Flying Fifteens (Tuesday Racing) Fifty Something Cup: Perfect 10, Alan Balfe and Patrick Frison RocheFlying Fifteens (Tuesday Racing) Fifty Something Cup: Perfect 10, Alan Balfe and Patrick Frison Roche

Flying Fifteens Thursday Racing for the Flying Fifteen Gun: Rodriguez, Ken DumpletonFlying Fifteens Thursday Racing for the Flying Fifteen Gun: Rodriguez, Ken Dumpleton

Flying Fifteens Saturday Racing Brian S Ryan Trophy:	Ignis Caput, David Mulvin and Ronan Beirne (pictured)Flying Fifteens Saturday Racing Brian S Ryan Trophy: Ignis Caput, David Mulvin and Ronan Beirne (pictured)

Flying Fifteens Mid week Handicap racing Blake Cup:	Peter Murphy & Ciara MulveyFlying Fifteens Midweek Handicap racing Blake Cup: Peter Murphy & Ciara Mulvey

Mermaid Racing for The JB Kearney Shield: Ailbhe Smith  Mermaid Racing for The JB Kearney Shield: Ailbhe Smith

Mermaid Saturday Racing Iolar Trophy and Mermaid Thursday Racing (Special Conditions) Amy Cup: Jill and Paul Smith & Pat ManganMermaid Saturday Racing Iolar Trophy and Mermaid Thursday Racing (Special Conditions) Amy Cup: Paul Smith & Pat Mangan

Dublin Bay 21s Tuesdays Daisey Picker Cup: Estelle, Number 3, DB21 Class Association, Hal Sisk and Fionan de Barra picturedDublin Bay 21s Tuesdays Daisey Picker Cup: Estelle, Number 3, DB21 Class Association, Hal Sisk and Fionan de Barra pictured

Squibs Saturdays Shannon Cup:  Periquin, Noel ColcloughSquibs Saturdays Shannon Cup: Periquin, Noel Colclough

DBSC Dinghy Awards

Fireballs Tuesdays Nuit St. George Trophy: Louise McKennaFireballs Tuesdays Nuit St. George Trophy: Louise McKenna

IDRAs 14s Tuesdays Overall Bay Cup: Slipway Julie Ascoop received by Pam McKay
IDRAs 14s Tuesdays Overall Bay Cup: Slipway Julie Ascoop received by Pam McKay

IDRA 14s Special Conditions The Halfway Trophy: Dun Moanin' Jenny IDRA 14s Special Conditions The Halfway Trophy: Dun Moanin' Jennifer Byrne

IDRA 14s Special Conditions Crews challenge Cup: Dart Yves & Paul LongIDRA 14s Special Conditions Crews challenge Cup: Dart, Yves & Paul Long

Laser Standard Saturday racing Cut Glass Tumbler: Gavan MurphyLaser Standard Saturday racing Cut Glass Tumbler: Gavan Murphy

Laser Radial Tuesday Racing	Sailcraft Tray Trophy and Laser Radial Tuesdays and Saturdays combined DBSC Challenge Trophy: David CahillLaser Radial Tuesday Racing Sailcraft Tray Trophy and Laser Radial Tuesdays and Saturdays combined DBSC Challenge Trophy: David Cahill

PY Class Saturday Racing (27 races) Early Bird Trophy Brendan FoleyPY Class Saturday Racing (27 races) Early Bird Trophy Brendan Foley

Water Wags Wednesday 3rd Place G.Pugin Meldon Trophy: Shindella, Alistair & Zoe KissaneWater Wags Wednesday 3rd Place G.Pugin Meldon Trophy: Shindella, Alistair & Zoe Kissane

Photography by Michael Chester 

Published in DBSC
Afloat.ie Team

About The Author

Afloat.ie Team

Email The Author

Afloat.ie is Ireland's dedicated marine journalism team.

Have you got a story for our reporters? Email us here.

We've got a favour to ask

More people are reading Afloat.ie than ever thanks to the power of the internet but we're in stormy seas because advertising revenues across the media are falling fast. Unlike many news sites, we haven’t put up a paywall because we want to keep our marine journalism open.

Afloat.ie is Ireland's only full–time marine journalism team and it takes time, money and hard work to produce our content.

So you can see why we need to ask for your help.

If everyone chipped in, we can enhance our coverage and our future would be more secure. You can help us through a small donation. Thank you.

Direct Donation to Afloat button

Dublin Bay Sailing Club (DBSC) is one of Europe's biggest yacht racing clubs. It has almost sixteen hundred elected members. It presents more than 100 perpetual trophies each season some dating back to 1884. It provides weekly racing for upwards of 360 yachts, ranging from ocean-going forty footers to small dinghies for juniors.

Undaunted by austerity and encircling gloom, Dublin Bay Sailing Club (DBSC), supported by an institutional memory of one hundred and twenty-nine years of racing and having survived two world wars, a civil war and not to mention the nineteen-thirties depression, it continues to present its racing programme year after year as a cherished Dublin sporting institution.

The DBSC formula that, over the years, has worked very well for Dun Laoghaire sailors. As ever DBSC start racing at the end of April and finish at the end of September. The current commodore is Jonathan Nicholson of the Royal St. George Yacht Club.

The character of racing remains broadly the same in recent times, with starts and finishes at Club's two committee boats, one of them DBSC's new flagship, the Freebird. The latter will also service dinghy racing on Tuesdays and Saturdays. Having more in the way of creature comfort than the John T. Biggs, it has enabled the dinghy sub-committee to attract a regular team to manage its races, very much as happened in the case of MacLir and more recently with the Spirit of the Irish. The expectation is that this will raise the quality of dinghy race management, which, operating as it did on a class quota system, had tended to suffer from a lack of continuity.

Featured Sailing School

INSS sidebutton

Featured Clubs

dbsc mainbutton
Howth Yacht Club
Kinsale Yacht Club
National Yacht Club
Royal Cork Yacht Club
Royal Irish Yacht club
Royal Saint George Yacht Club

Featured Brokers

leinster sidebutton

Featured Associations

ICRA
isora sidebutton

Featured Webcams

Featured Events 2021

vdlr21 sidebutton

Featured Sailmakers

northsails sidebutton
uksails sidebutton
quantum sidebutton
watson sidebutton

Featured Chandleries

CHMarine Afloat logo
osm sidebutton
https://afloat.ie/resources/marine-industry-news/viking-marine

Featured Marinas

dlmarina sidebutton

Featured Blogs

W M Nixon - Sailing on Saturday
podcast sidebutton
mansfield sidebutton
BSB sidebutton
wavelengths sidebutton
 

Please show your support for Afloat by donating