Menu
Allianz and Afloat - Supporting Irish Boating

Ireland's sailing, boating & maritime magazine

Over 100 Trophies Presented at Dublin Bay Sailing Club's 2022 Prizegiving

13th November 2022
DBSC's 2022 Premier Award winners are presented with their trophies at the annual prizegiving at the Maritime Museum in Dun Laoghaire. From left Hal Sisk, Paul Long, John Power, DBSC Commodore Ann Kirwan, Chris Johnston, Richard Goodbody and Michael Kiernan representing the late Ida Kiernan
DBSC's 2022 Premier Award winners are presented with their trophies at the annual prizegiving at the Maritime Museum in Dun Laoghaire. From left Hal Sisk, Paul Long, John Power, DBSC Commodore Ann Kirwan, Chris Johnston, Richard Goodbody and Michael Kiernan representing the late Ida Kiernan. Scroll down for a full set of results and photos from the prizegiving Credit: Michael Cherster

There was standing room only at the Maritime Museum in Dun Laoghaire Harbour on Friday night when over 100 trophies were presented at the annual prizegiving of Ireland's biggest yacht racing club. 

Dublin Bay Sailing Club (DBSC) Commodore Ann Kirwan presented a glittering array of prizes with Honorary Secretary Rosemary Roy and former Commodore Pat Shannon. 

The prizegiving represented the culmination of a successful full summer season for the club's fleet of 300 boats and 1,200 members that race Tuesdays, Wednesdays, Thursdays and Saturdays from April to October in 22 separate classes.

The prizegiving began with the sounding of two hoots, dropping the AP, and hoisting the DBSC burgee (from the museum pulpit).

 DBSC Commodore Ann Kirwan addresses a packed 2022 prizegiving at the Maritime Museum in Dun Laoghaire Photo: Michael Chester DBSC Commodore Ann Kirwan addresses a packed 2022 prizegiving at the Maritime Museum in Dun Laoghaire Photo: Michael Chester

DBSC has five perpetual premier awards, and this year one of those trophies – The Viking Trophy (for an outstanding contribution to DBSC sailing) – was posthumously awarded to Ida Kiernan, following a short tribute by Commodore Kirwan. Ida's brother Michael accepted it on behalf of the family. Also present at the prizegiving were Ida's brother Gerard and her good friends and neighbours Pat and Sue.

Michael Kiernan accepts the Viking Award from DBSC Commodore Ann Kirwan. The award was made posthumously to DBSC stalwart, the late Ida Kiernan, for her notable contribution to sailing in Dublin Bay Photo: Michael ChesterMichael Kiernan accepts the Viking Award from DBSC Commodore Ann Kirwan. The award was made posthumously to DBSC stalwart, the late Ida Kiernan, for her notable contribution to sailing in Dublin Bay Photo: Michael Chester

In other premier awards, the Dun Laoghaire Harbour Trophy (For the best 'New' boat entered into DBSC racing) went to the restored Dublin Bay 21 Fleet.

Hal Sisk collects the Dun Laoghaire Harbour Trophy (for the best 'New' boat entered into DBSC racing) that was awarded to the restored Dublin Bay 21 Fleet. Photo: Michael ChesterHal Sisk collects the Dun Laoghaire Harbour Trophy (for the best 'New' boat entered into DBSC racing) that was awarded to the restored Dublin Bay 21 Fleet (pictured below). Photo: Michael Chester

Dublin Bay 21 Fleet

The George Arthur Newsom Cup, for the most successful boat in one design racing went to Prospect, Chris Johnston's well sailed Beneteau 31.7.

Chris Johnston, skipper of the Beneteau 31.7 Prospect was the winner of the The George Arthur Newsom Cup for the most successful boat in one design racing Photo: Michael ChesterChris Johnston, skipper of the Beneteau 31.7 Prospect (below) was the winner of the The George Arthur Newsom Cup for the most successful boat in one design racing Photo: Michael Chester

Chris Johnston, skipper of the Beneteau 31.7 Prospect was the winner of the The George Arthur Newsom Cup for the most successful boat in one design racing Photo: Michael Chester

The Waterhouse Shield, for the most successful boat in a Handicap Series was presented to White Mischief, Tim & Richard Goodbody from the J109 and Cruisers One class.

Richard Goodbody receives the The Waterhouse Shield, for the most successful boat in a DBSC Handicap Series Photo: Michael ChesterRichard Goodbody co-skipper of J109 White Mischief receives the The Waterhouse Shield, for the most successful boat in a DBSC Handicap Series Photo: Michael Chester

Richard Goodbody co-skipper of J109 White Mischief receives the The Waterhouse Shield, for the most successful boat in a DBSC Handicap SeriesRichard Goodbody co-skipper of J109 White Mischief receives the The Waterhouse Shield, for the most successful boat in a DBSC Handicap Series

The Brendan Ebril Memorial Cup for the boat that turns out regularly and has not won another cup was presented to Levante Beneteau 31.7, John Power and Michael Leahy.

The Brendan Ebril Memorial Cup for the boat that turns up regularly to DBSC racing and has not won another cup went to John Power of the Beneteau 31.7 Levante Photo: Michael ChesterThe Brendan Ebrill Memorial Cup for the boat that turns up regularly to DBSC racing and has not won another cup went to John Power of the Beneteau 31.7 Levante (below) Photo: Michael Chester

The Brendan Ebril Memorial Cup for the boat that turns up regularly to DBSC racing and has not won another cup went to John Power of the Beneteau 31.7 Levante

The Dr Alf Delany Memorial Cup, for the most successful Dinghy of the season, was presented to the IDRA 14 Dart, sailed by the Long Family.

Paul Long receives the Dr Alf Delany Memorial Cup for the most successful DBSC dinghy of the season, the IDRA 14, Dart Photo: Michael ChesterPaul Long receives the Dr Alf Delany Memorial Cup for the most successful DBSC dinghy of the season, the IDRA 14, Dart (below) Photo: Michael Chester

Ben Mulligan and Cormac Bradley won one of the Flying Fifteen trophies. As regular Afloat readers will know, Ben Mulligan, a keen DBSC racer and race officer, passed away in November and Hon Sec Rosemary Roy gave a short tribute to Ben before Cormac was presented with the trophy.

The late Ben Mulligan sailing with Cormac Bradley at the Flying Fifteen National Championships in September Photo: AfloatThe late Ben Mulligan sailing with Cormac Bradley at the Flying Fifteen National Championships in September Photo: Afloat

See full 2022 results in all DBSC classes below

Cruisers 0

The Patrick Burke skippered First 40 Prima Forte crew won the Knox Gore Bowl, Knox Gore Cup and The Centenary Trophy for their performance in DBSC Cruisers Zero Photo: Michael ChesterThe Patrick Burke skippered First 40 Prima Forte crew (pictured above and racing below) won the Knox Gore Bowl, Knox Gore Cup and The Centenary Trophy for their performance in DBSC Cruisers Zero Photo: Michael Chester

x

  • Thur IRC series A, Thurs Overall: Rockabill, Paul O Higgins, The Martin Cup
  • Thur IRC series B, ECHO Overall: Sat IRC, Series A, B & Overall, Prima Forte, Knox Gore Bowl, Knox Gore Cup
  • Thursdays ECHO series A: Lively Lady, Rodney Martin
  • Thursdays Echo series B: El Pocko, Jonathan Nicholson

Cruisers 1

 Barry O'Sullivan collects the Osterberg Trophy for DBSC Saturday's ECHO Overall in the J109 Jalapeno Photo: Michael Chester Barry O'Sullivan collects the Osterberg Trophy for DBSC Saturday's ECHO Overall in the J109 Jalapeno (below) Photo: Michael Chester

 J109 Jalapeno

  • Thurs IRC series A, B & Overall Saturdays IRC ser A, B: Overall White Mischief, Tim & Richard Goodbody, West Pier Cup, The Weir Cup
  • J 109 Thursdays & Saturdays overall: White Mischief, Tim & Richard Goodbody, The Goodbody Cup
  • Thursdays ECHO Overall: Something Else, John & Brian Hall, The Tiamat Trophy
  • Saturdays ECHO Overall: Jalapeno, Paul Barrington & Barry O Sullivan, The Osterberg Trophy
  • Thursdays ECHO Series A: Gringo, Tony Fox
  • Saturdays ECHO Series A:  Ruth, The Shanahan Family

Cruisers 2

Noel and Shane from Lindsay Casey's J97 Windjammer pick up the Cruisers Two The Lady Shamrock Trophy for Thursday IRC B & Overall wins in DBSC Cruisers Two  Photo: Michael ChesterNoel and Shane from Lindsay Casey's J97 Windjammer (pictured below) pick up the Cruisers Two The Lady Shamrock Trophy for Thursday IRC B & Overall wins in DBSC Cruisers Two Photo: Michael Chester

Lindsay Casey's J97 Windjammer

Michael Kavanagh and W Roe from Peridot with the Centenary Cup for Thursdays ECHO Overall in DBSC Cruisers TwoMichael Kavanagh and W Roe from Peridot with the Centenary Cup for Thursdays ECHO Overall in DBSC Cruisers Two Photo: Michael Chester

Philip Lovegrove from the Sigma 33  Rupert with the Stephens Trophy and The Rupert Bowl for Cruisers 2 Sigma, Thursdays & Saturdays IRCPhilip Lovegrove from the Sigma 33  Rupert with the Stephens Trophy and The Rupert Bowl for Cruisers 2 Sigma, Thursdays & Saturdays IRC Photo: Michael Chester 

  • Thursdays IRC B & Overall:  Windjammer Lindsay Casey, The Lady Shamrock Trophy
  • Thursdays ECHO Overall: Peridot, Jim Mc Cann, Yannick Cherrier, The Centenary Cup
  • Saturdays IRC& ECHO series A, B & Overall provisional: Paul Cadden, Hugh O Donnell, The Silver Salver, & TP Early Memorial Cup
  • Thursdays IRC & ECHO series A: Black Velvet, Lesley Parnell
  • Thursdays ECHO series B: Antix, Derek Ryan
  • Cruisers 2 Sigma, Thursdays & Saturdays. Saturdays IRC: Rupert, Richard & Philip Lovegrove, JB Stephens Trophy and The Rupert Bowl

Cruisers 3

Kevin Byrne & the Crew of Starlet (pictured racing below), winners of Thursday IRC Ser A & B & Overall, ECHO Ser B & Overall receiving the Smalldridge Cup, The Annette Cup and The Jack Kennedy Memorial Cup  Photo Michael ChesterKevin Byrne & the Crew of Starlet (pictured racing below), winners of Thursday IRC Ser A & B & Overall, ECHO Ser B & Overall receiving the Smalldridge Cup, The Annette Cup and The Jack Kennedy Memorial Cup  Photo Michael Chester

Cruisers Three Starlet

Papytoo's Frank Guilfoyle collects the Cruisers Three Whimbrel Trophy for Tuesday series Photo: Michael ChesterPapytoo's Frank Guilfoyle collects the Cruisers Three Whimbrel Trophy for Tuesday series Photo: Michael Chester

Michael and Ben Ryan receiving the Mercia Cup for Saki winning Cruisers 3 Saturdays overall on ECHO Photo: Michael ChesterMichael and Ben Ryan receiving the Mercia Cup for Saki winning Cruisers 3 Saturdays overall on ECHO Photo: Michael Chester

  • Tuesday series: Papytoo, Eavan Maher & Frank Guilfoyle, The Whimbrel Trophy
  • Thursdays IRC Ser A & B & Overall: ECHO Ser B & Overall Starlet, Kevin Byrne, The Smalldridge Cup, The Annette Cup
  • Saturdays IRC Ser A & B & Overall: The Jack Kennedy Memorial Cup
  • Saturdays ECHO, series A, B & Overall: Saki, Michael & Ben Ryan, The Mercia Cup
  • Thursdays ECHO, series A: Grasshopper

Beneteau 21.1

Brian Mulkeen and Jimmy Markin from Isolde with The Optec Trophy & The Beneteau 21.1 Tray Photo: Michael ChesterBrian Mulkeen and Jimmy Markin from Isolde with The Optec Trophy & The Beneteau 21.1 Tray Photo: Michael Chester

Les from Billy Whizz with the Facet Jewellers Cup The Beneteau 21.1 Cup and The Waterhouse Rose Bowl Photo: Michael ChesterLes from Billy Whizz with the Facet Jewellers Cup The Beneteau 21.1 Cup and The Waterhouse Rose Bowl Photo: Michael Chester

Pat Shannon of the Beneteau 21 Beeswing with the Jimmy Fischer Cup Photo: Michael ChesterPat Shannon of the Beneteau 21 Beeswing with the Jimmy Fischer Cup Photo: Michael Chester

  • Tuesday ECHO, Thurs IRC ser A & ECHO ser A & Overall Isolde, Brian Mulkeen, The Optec Trophy & The Beneteau 21.1 Tray
  • Thurs one design Sat one design, Thurs & Sat combined: Billy Whizz Jimmy Fischer & Stafford Bagot, Facet Jewellers Cup, The Beneteau 21.1 Cup, The Waterhouse Rose Bowl
  • Saturday ECHO Overall Beeswing, Pat Shannon 98 The Jimmy Fischer Cup
  • Thursdays ECHO series B Chinook, Andrew Bradley
  • Saturdays ECHO series A Betty B, Michael Shiell
  • Saturdays ECHO series B Small Wonder, J. Mc Stay & Hugh Kelly

Cruisers 5 a/b

Johnnie Phillips of Playtime with The Burford Trophy and The White Sail Class Trophy Photo: Michael ChesterJohnnie Phillips of Playtime with The Burford Trophy and The White Sail Class Trophy for DBSC Cruisers 5 Photo: Michael Chester

Michael O Leary and David Andrews with The DBSC Cruisers 5 Heineken Super League Cup Photo: Michael ChesterMichael O Leary and David Andrews with The DBSC Cruisers 5 Heineken Super League Cup Photo: Michael Chester

Eamonn Doyle and Catherine Day of Shearwater with the Cruisers 5 Peggy Bawn Half Model Photo: Michael ChesterEamonn Doyle and Catherine Day of Shearwater with the Cruisers 5 Peggy Bawn Half Model Photo: Michael Chester

James McSweeney and Patrick Madigan of Menapia with the DBSC Cruisers 5 Galileo Cup Photo: Michael ChesterJames McSweeney and Patrick Madigan of Menapia with the DBSC Cruisers 5 Galileo Cup Photo: Michael Chester

  • Thurs IRC ser A, B & Overall, Sat IRC ser A & Overall Playtime, Johnnie Phillips & Noel Kidney, The Burford Trophy & The White Sail Class Trophy
  • Thurs ECHO series A & Overall Shearwater, Eamonn Doyle & Peter O Toole, The Peggy Bawn Half Model
  • Saturdays ECHO series B & Overall Act Two, Michael O Leary Tom Roche David Andrews, The Heineken Super League Cup
  • Thursdays ECHO div B ser B & Overall Menapia, James McSweeney & Patrick Madigan, The Galileo Cup
  • Thursdays ECHO div B ser A Great Escape, Pat Rigney, Aurora, Ray Conway, Calypso, Howard Knott, Persistence, Charles Broadhead

Cruisers 4/5

Paul Kirwan, skipper of Boomerang (pictured below) accepting the Trevor Wood Trophy in DBSC Cruisers 4/5 Photo: Michael ChesterPaul Kirwan, skipper of Boomerang (pictured below) accepting the Trevor Wood Trophy in DBSC Cruisers 4/5 Photo: Michael Chester

Paul Kirwan Boomerang

  • Thursdays IRC Series A,B & Overall Boomerang, The Kirwan family, The Trevor Wood Trophy

Beneteau 31.7

PJ Timmins, Dermot Breen, and Bill Quigley from the Beneteau 31.7 Fiddly Bits with the Horrigan Cup Photo: Michael ChesterPJ Timmins, Dermot Breen, and Bill Quigley from the Beneteau 31.7 Fiddly Bits with the Horrigan Cup Photo: Michael Chester

  • Thursdays IRC Overall, Saturdays IRC ser A, B & Overall: Prospect, Chris Johnston, The Feanor Trophy & The Arandora Trophy
  • Thursday ECHO ser A, B & Overall. Sat ECHO serA & Overall: Fiddly Bits, PJ Timmins, Dermot Breen, Gerry Murray & Michael Walsh, The Horrigan Cup, The Long John Silver Trophy
  • Thursday IRC series B: After You Too, Michael Blaney
  • Thursdays IRC series A: Levante, John Power, Michael Leahy
  • Saturdays ECHO series B: Kernach, Eoin O Driscoll

Dragons

Dragon sailors Ronan Murphy & Alistair Kissane from Serafina with The Royal Irish Yacht Club Cup Photo: Michael ChesterDragon sailors Ronan Murphy & Alistair Kissane from Serafina with The Royal Irish Yacht Club Cup Photo: Michael Chester

Peter Bowring (right) and David Williams of Dragon Phantom with the Oxford and Cambridge Cup and The Old Time Cup Photo: Michael ChesterPeter Bowring (right) and David Williams of Dragon Phantom with the Oxford and Cambridge Cup and The Old Time Cup Photo: Michael Chester

Thursday's series A, B & Overall Saturdays Series B Phantom, Peter Bowring, David Williams, Oxford & Cambridge Cup & The Old Time Cup
Thursdays & Saturdays combined
Saturdays Series A & Overall Serafina, Ronan Murphy & Alistair Kissane, The Royal Irish Yacht Club Cup

Shipman

Neill Masterson of the Shipman Currglas with The Midweek Trophy Photo: Michael ChesterNeill Masterson of the Shipman Currglas with The Midweek Trophy Photo: Michael Chester

Gerry Glynn of Invader with the Melindi Cup Photo: Michael ChesterGerry Glynn of Invader with the Melindi Cup Photo: Michael Chester

Fergus Mason and Colm Duggan and Orna Tubridy with The Shipman Perpetual Trophy Photo: Michael ChesterFergus Mason and Colm Duggan and Orna Tubridy with The Shipman Perpetual Trophy Photo: Michael Chester

  • Thursday's series A & Overall: Currglas, John & Neill Masterson 45 The Midweek Trophy
  • Saturdays series B & Overall Invader: Gerry Glynn 46 The Melindi Cup
  • Thursdays series B & Thursdays & Saturdays Overall: Viking, Fergus Mason & Colm Duggan 47 The Shipman Perpetual Trophy
  • Saturdays series A: JoSlim, John Clarke & BJ Maher
  • Tuesdays: Gusto, Christine Heath

Dublin Bay 21

Hal Sisk, Finnon De Barra, Jim Foley and Sean Doyle of the Dublin Bay 21 Class Association with The Carson Challenge Cup, The Daisy Picker Cup and The Inisfallon Cup Photo: Michael ChesterHal Sisk, Finnon De Barra, Jim Foley and Sean Doyle of the Dublin Bay 21 Class Association with The Carson Challenge Cup, The Daisy Picker Cup and The Inisfallon Cup Photo: Michael Chester

  • Saturdays Overall: Naneen, DB 21 Class Association, The Carson Challenge Cup
  • Garavogue, DB 21 Class Association, The Daisy Picker Cup
  • Estelle, DB 21 Class Association, The Inisfallon Cup

Glens

Ailbe Millerick (red jacket) and the Glenluce crew with the DBSC Glen Pterodactyl Cup, McMillan Cup and Mitchell trophy Photo: Michael ChesterAilbe Millerick (red jacket) and the Glenluce crew with the DBSC Glen Pterodactyl Cup, McMillan Cup and Mitchell trophy Photo: Michael Chester

David Houlton and Brian Denham of Glendun winners of the Glen class DBSC Saturday Series Photo: Michael ChesterDavid Houlton and Brian Denham of Glendun winners of the Glen class DBSC Saturday Series Photo: Michael Chester

Myles Fleeton, Pat Sheehan of Glencoe with the Bobolink Cup for the round Dalkey Island race Photo: Michael ChesterMyles Fleeton, Pat Sheehan and Robert Killane of Glencoe with the Bobolink Cup for the round Dalkey Island race Photo: Michael Chester

  • Thursdays, Thurs & Sats & The Crews Race Glenluce, Ailbe Milerick (Nicky Scofield NZ), Pterodactyl Cup, McMillan Cup, Mitchell Trophy
  • Saturdays, series A, B & Overall Glendun, David Houlton, Alison O BrienStephen Flood, The Harry Maguire Memorial Cup
  • Special The Dalkey Island Race ( Bobolink) Glencoe, Rose Mary Craig, Patrick Sheehan, The Hamilton Reid Cup
  • Ladies Race Rose Mary Craig, The Pair of Silver Vases

Ruffians

Annette Morrissey of Ruffian 23 Ruff Diamond with Ruff Diamond's prize for DBSC Tuesdays Photo: Michael ChesterAnnette Morrissey of Ruffian 23 Ruff Diamond with Ruff Diamond's prize for DBSC Tuesdays Photo: Michael Chester

Ruffian 23 sailor Ann Kirwan of Bandit is pictured with Bandit crew member Feena Lynch receiving the Huet Trophy, and the J. Lamont Brown Trophy  Photo: Michael ChesterRuffian 23 sailor Ann Kirwan of Bandit is pictured with Bandit crew member Feena Lynch receiving the Huet Trophy, and the J. Lamont Brown Trophy  Photo: Michael Chester Ian Cutliffe of Ruffles with the DBSC Ruffian 23 British Airways Trophy Photo: Michael Chester Ian Cutliffe of Ruffles with the DBSC Ruffian 23 British Airways Trophy Photo: Michael Chester

  • Thursday's series A & Overall Saturdays series B: Bandit, An Kirwan, Brian Cullen & Ciara Brown, The Huet Trophy Thursdays & Saturdays combined  J. Lamont Brown Trophy
  • Saturday's series A & Overall: Ruffles, Michael Cutliffe, The British Airways Trophy
  • Thursdays series B: Shannagh, Stephen Gill & Padraig Mac Diarmada
  • Best Tuesday Boat Ruff Diamond, Damien Byrne
  • The John Donnelly Cup, Sailing in Dublin Club, 

SB 20

Ger Dempsey skipper of the SB20 Venues World with The Crichton CupGer Dempsey skipper of the SB20 Venues World with The Crichton Cup Photo: Michael Chester

Colin Galavan and Richard Hayes of the SB20 Carpe Diem with he Saturday SB20 Cup Photo: Michael ChesterColin Galavan and Richard Hayes of the SB20 Carpe Diem with he Saturday SB20 Cup Photo: Michael Chester

James Gorman with the DBSC SB20 The Lunasa Trophy Photo: Michael ChesterJames Gorman with the DBSC SB20 The Lunasa Trophy Photo: Michael Chester

Sea Biscuit's Barry Galvin (right), Chris Helme and Niall O’Riordan with the SB20 DBSC Bealtaine Trophy Photo: Michael ChesterSea Biscuit's Barry Galvin (right), Chris Helme and Niall O’Riordan with the SB20 DBSC Bealtaine Trophy Photo: Michael Chester

  • Thursday's series A & Overall: Venues World, Ger Dempsey, The Crichton Cup
  • Thursday series B & Saturdays Overall: Carpe Deim, Colin Galavan & Richard Hayes,  The Saturday SB20 Cup
  • Special fleet award Saturdays: Seabiscuit, Barry Galvin & Niall O Riordan, The Bealtaine Trophy
  • Special fleet award Saturdays: Black, James Gorman, The Lunasa Trophy

Sportsboats

Declan Curtin of the J70 Jester with The Thursday DBSC Sportsboat Trophy Photo: Michael ChesterDeclan Curtin of the J70 Jester with The Thursday DBSC Sportsboat Trophy Photo: Michael Chester

The J70 Jambiya crew with The Saturday Sportsboat Trophy  Photo: Michael ChesterThe J70 Jambiya crew with The Saturday Sportsboat Trophy  Photo: Michael Chester

  • Thursday's series A, B & Overall: Jester, Declan Curtin, The Thursday Sportsboat Trophy
  • Saturday's series A, B & Overall: Jambiya, The Saturday Sportsboat Trophy
  • Tuesdays: George 7, Jonathan Craig

Flying Fifteens

Dave Gorman skipper of FOMO was the winner of Flying Fifteen Bryan S Ryan Trophy Photo: Michael ChesterDave Gorman skipper of FOMO was the winner of Flying Fifteen Bryan S Ryan Trophy Photo: Michael Chester

 Neil Colin & Margaret Casey with The Flying Fifteen Gun trophy Photo: Michael Chester Neil Colin & Margaret Casey with The Flying Fifteen Gun trophy Photo: Michael Chester

Laura Coleman accepts the Flying Fifteen's The Fifty Something Cup Photo: Michael ChesterLaura Coleman accepts the Flying Fifteen's The Fifty Something Cup Photo: Michael Chester

  • Tuesdays: Flyer, Niall & Laura Coleman, The Fifty Something Cup
  • Thursdays Series A, B & Overall: Fuzzy, Neil Colin & Margaret Casey, The Flying Fifteen Gun
  • Saturday's series A, B & Overall: FOMO, Dave Gorman, The Bryan S Ryan Trophy
  • Special fleet Midweek Cup: Enfant de Marie (Ben Mulligan) & Cormac Bradley, The Blake Cup

Water Wags

  • First Place Swift, Guy & Jackie Kilroy, The Goldsmith Cup
  • Second Place Mariposa Cathy Mc Aleavey & family, The Bluebird Trophy
  • Third Place Tortoise, William & Linda Prentice

Mermaids

Paul Smith & Pat Mangan from the DBSC Mermaid Jill with The Amy Cup and The Iolar Trophy Photo: Michael ChesterPaul Smith & Pat Mangan from the DBSC Mermaid Jill with The Amy Cup and The Iolar Trophy Photo: Michael Chester

Brendan Martin accepts the JB Kearney Shield Photo: Michael ChesterBrendan Martin accepts the JB Kearney Shield Photo: Michael Chester

  • Thursday's series A, B & Overall, Saturdays series A, B & Overall: Jill, Paul Smith & Pat Mangan, The Amy Cup & The Iolar Trophy
  • Special Fleet award: Lively Lady, Geraldine O Neill & Mick Hanney, The Stella Cup
  • Special Fleet award: Aideen, Dan Brennan & Brendan Martin, JB Kearney Shield

Squibs

Rupert Westrup of Sidewinder with DBSC Squib Minx Trophy Photo: Michael ChesterRupert Westrup of Sidewinder with DBSC Squib Minx Trophy Photo: Michael Chester

  • Thursday's series A, B & Overall: Sidewinder, Rupert Bowen & Rupert Westrup, The Minx Trophy
  • Saturday's series A, B & Overall: Allsorts, Tony Mullet

Laser Standard

Laser sailor Gary O Hare with the DBSC The Lanavere Cup Photo: Michael ChesterLaser sailor Gary O Hare with the DBSC The Lanavere Cup Photo: Michael Chester

  • Tuesday's series A & Overall Buster, Gary O Hare, The Lanavere Cup
  • Tuesday's series B & C Sidewinder

Laser Radial

Michael Norman with the Sailcraft Tray, Laser Saturday & DBSC Challenge trophies Photo: Michael ChesterMichael Norman with the Sailcraft Tray, Laser Saturday & DBSC Challenge trophies Photo: Michael Chester

  • Tues series A, B, C & Overall, Sats series B & Overall: Djinn, Michael Norman 69,107,108 Sailcraft Tray, Laser Saturday & DBSC Challenge trophies 
  • Saturdays series A: Judy O Beirne

Fireballs

Fireball Tues series A & Overall Saturdays series A, Elevation sailed by Neil Colin with the Nuits St George Trophy Photo: Michael ChesterFireball Tues series A & Overall Saturdays series A, Elevation sailed by Neil Colin with the Nuits St George Trophy Photo: Michael Chester

Louise McKenna, skipper of Pink Fire, winner of the DBSC Fireball Saturday CupLouise McKenna, skipper of Pink Fire, winner of the DBSC Fireball Saturday Cup Photo: Michael Chester

  • Tues series A & Overall Saturdays series A Elevation, Neil Colin & Marjo Moonen, Nuits St George Trophy
  • Saturdays series B & Overall Pink Fire, Louise McKenna, The Fireball Saturday Cup
  • Tuesdays series B, Owen Sinnott
  • Tuesdays series C Probably, Frank Miller

IDRA 14

IDRA 14 skipper Pierre Long of Dart with The Bay Cup and The Kennedy Cup Photo: Michael ChesterIDRA 14 skipper Pierre Long of Dart with The Bay Cup and The Kennedy Cup Photo: Michael Chester

  • Tues series B & Overall Saturdays series A, B & Overall Dart, The Long family, The Bay Cup & The Kennedy Cup
  • Tuesday's series A & C Dunmoanin, Frank Hamilton
  • Special Dunmoanin,Chris Corrigan & Frank Hamilton, The Crews Challenge & The Melapus Cup
  • Special Sapphire, Lorcan O Sullivan & crew, The Halfway Trophy

PY Dinghies

Sarah Dwyer helm of the RS Aero Tikka with DBSC PY fleet Early Bird Trophy Photo: Michael ChesterSarah Dwyer helm of the RS Aero Tikka with DBSC PY fleet Early Bird Trophy Photo: Michael Chester

  • Tuesdays series A,C & Overall: Orion, Noel Butler, The Windmill Cup
  • Saturdays series A, B & Overall: Tikka, Skinny Dwyer, the Early Bird Trophy
  • Tuesdays series B: 3822, Roy Van Maanen

The Junior September Series Awards

  • The Lawson Cup for the Topper Series Ben Doherty NYC
  • The Seapoint Cup for the Optimist Series Aurele Dion NYC
  • The Mitchel Cup for the RS Feva Series Lorcan Golden & Tom Boret R St G YC
  • The Jimmy Mooney Goblet for the Laser 4.7 Series Krzysztof Ciborowski R St G YC
  • The Junior Trophy for the Laser Radial Series Brian Carroll RSt GYC

DBSC racing continues through the winter, with the Turkey Shoot Series pre-Christmas and the Spring Chicken Series leading up to the 2023 summer season starting next April.

The DBSC AGM is on December 6th, where Commodore Kirwan will hand over to Eddie Totterdell.  

Race Results

You may need to scroll vertically and horizontally within the box to view the full results

Published in DBSC
Afloat.ie Team

About The Author

Afloat.ie Team

Email The Author

Afloat.ie is Ireland's dedicated marine journalism team.

Have you got a story for our reporters? Email us here.

We've got a favour to ask

More people are reading Afloat.ie than ever thanks to the power of the internet but we're in stormy seas because advertising revenues across the media are falling fast. Unlike many news sites, we haven’t put up a paywall because we want to keep our marine journalism open.

Afloat.ie is Ireland's only full–time marine journalism team and it takes time, money and hard work to produce our content.

So you can see why we need to ask for your help.

If everyone chipped in, we can enhance our coverage and our future would be more secure. You can help us through a small donation. Thank you.

Direct Donation to Afloat button

Dublin Bay Sailing Club (DBSC) is one of Europe's biggest yacht racing clubs. It has almost sixteen hundred elected members. It presents more than 100 perpetual trophies each season some dating back to 1884. It provides weekly racing for upwards of 360 yachts, ranging from ocean-going forty footers to small dinghies for juniors.

Undaunted by austerity and encircling gloom, Dublin Bay Sailing Club (DBSC), supported by an institutional memory of one hundred and twenty-nine years of racing and having survived two world wars, a civil war and not to mention the nineteen-thirties depression, it continues to present its racing programme year after year as a cherished Dublin sporting institution.

The DBSC formula that, over the years, has worked very well for Dun Laoghaire sailors. As ever DBSC start racing at the end of April and finish at the end of September. The current commodore is Jonathan Nicholson of the Royal St. George Yacht Club.

The character of racing remains broadly the same in recent times, with starts and finishes at Club's two committee boats, one of them DBSC's new flagship, the Freebird. The latter will also service dinghy racing on Tuesdays and Saturdays. Having more in the way of creature comfort than the John T. Biggs, it has enabled the dinghy sub-committee to attract a regular team to manage its races, very much as happened in the case of MacLir and more recently with the Spirit of the Irish. The expectation is that this will raise the quality of dinghy race management, which, operating as it did on a class quota system, had tended to suffer from a lack of continuity.

Featured Sailing School

INSS sidebutton

Featured Clubs

dbsc mainbutton
Howth Yacht Club
Kinsale Yacht Club
National Yacht Club
Royal Cork Yacht Club
Royal Irish Yacht club
Royal Saint George Yacht Club

Featured Brokers

leinster sidebutton

Featured Associations

ICRA
isora sidebutton

Featured Webcams

Featured Events 2022

Featured Marinas

dlmarina sidebutton

Featured Chandleries

CHMarine Afloat logo
osm sidebutton
https://afloat.ie/resources/marine-industry-news/viking-marine

Featured Sailmakers

northsails sidebutton
uksails sidebutton
quantum sidebutton
watson sidebutton

Featured Blogs

W M Nixon - Sailing on Saturday
podcast sidebutton
BSB sidebutton
wavelengths sidebutton
 

Please show your support for Afloat by donating