Displaying items by tag: Dublin Bay Sailing Club
DBSC Results for Tuesday 02 July 2019
DBSC Results for 02/07/2019
Race 1
Cruiser 3 Tuesday Echo: 1. Maranda, 2. Asterix, 3. Wynward
Combined Cruisers Tuesday Echo: 1. Jalapeno, 2. Hot Cookie
Ruffian: 1. Carmen, 2. Bandit, 3. Alias
B211 One Design: 1. Yikes, 2. Isolde, 3. Ventuno
B211 Echo: 1. Isolde, 2. Yikes, 3. Ventuno
PY Class: 1. T Murphy, 2. Cressida, 3. Cordelia
IDRA 14: 1. Dumoanin, 2. Slipstream, 3. Sapphire
Fireball: 1. S Oram, 2. M Barry & C Power, 3. L McKenna
Laser Standard: 1. R Wallace, 2. G O'Hare, 3. D O'Connell
Laser Radial: 1. M Sorgassi, 2. S Gilmore, 3. B Hughes
Race 2
PY Class: 1. T Murphy, 2. Cressida, 3. Desdemona
IDRA 14: 1. Dumoanin, 2. Slipstream, 3. Sapphire
Fireball: 1. S Oram, 2. M Barry & C Power, 3. F Miller
Laser Standard: 1. R Wallace, 2. G O'Hare, 3. R O'Leary
Laser Radial: 1. J O'Beirne, 2. M Sorgassi, 3. S Gilmore
DBSC Results for Saturday, June 29th, 2019
DBSC Race 1
Cruiser 0 IRC: 1. Lively Lady, 2. Tsunami
Cruiser 0 Echo: 1. Lively Lady, 2. Tsunami
Cruiser 1 IRC: 1. White Mischief, 2. Ruth, 3. Dear Prudence
Cruiser 1 Echo: 1. White Mischief, 2. Ruth, 3. Dear Prudence
Cruiser 1 J109: 1. White Mischief, 2. Ruth, 3. Dear Prudence
31.7 One Design: 1. Prospect, 2. Camira, 3. Levante
31.7 Echo: 1. Fiddly Bits, 2. Kernach, 3. Extreme Reality
Cruiser 2 IRC: 1. Windjammer, 2. Rupert, 3. Peridot
Cruiser 2 Echo: 1. Windjammer, 2. Leeuwin, 3. Rupert
Cruiser 2 Sigma 33: 1. Rupert, 2. Gwili Two, 3. Leeuwin
Cruiser 3 IRC: 1. Dubious, 2. Asterix, 3. Ceol Na Mara
Cruiser 3 Echo: 1. Ceol Na Mara, 2. Maranda, 3. Pamafe
Cruiser 5 NS-IRC: 1. Cevantes, 2. Persistence
Cruiser 5 Echo: 1. Persistence, 2. Spirit, 3. Afternoon Delight
SB20: 1. Black, 2. Venuesworld.com, 3. Carpe Diem
Sportsboat: 1. Jitterburg, 2. Jester, 3. Jambiya
Flying 15: 1. Ffantastic Mr Fox, 2. Betty, 3. FFandango
Ruffian: 1. Bandit, 2. Ruffles, 3. Icicle
Shipman: 1. Viking, 2. Curraglas, 3. Jo Slim
B211 One Design: 1. Small Wonder, 2. Yikes, 3. Bees Wing
B211 Echo: 1. Yikes, 2. Small Wonder, 3. Bees Wing
Glen: 1. Glenluce, 2. Pterodactyl, 3. Glenshesk
Mermaid: 1. Jill, 2. Aideen, 3. Red Seal
IDRA 14: 1. Dumoanin, 2. Diane, 3. Slipstream
Race 2
SB20: 1. Venuesworld.com, 2. Black, 3. Carpe Diem
Sportsboat: 1. Jester, 2. Jitterburg, 3. Jambiya
Flying 15: 1. Ffantastic Mr Fox, 2. Betty, 3. Nimble
Mermaid: 1. Jill, 2. Red Seal, 3. Aideen
IDRA 14: 1. Slipstream, 2. Dumoanin, 3. Diane
Race 3
IDRA 14: 1. Diane, 2. Dumoanin, 3. Sapphire
DBSC's Thursday night racing was cancelled on Dublin Bay this evening due to lack of wind.
It follows a similar cancellation earlier this week when Tuesday night dinghy racing was scrubbed also for no wind.
On the south coast, the second day of Sovereign's Cup racing was cancelled due to gales on the south coast this morning.
DBSC Results for Saturday, 22 June 2019
110 boats competed to today in DBSC's Saturday race. Top three results in all classes below:
Race 1
Cruiser 0 IRC: 1. Tsunami, 2. Lively Lady
Cruiser 0 Echo: 1. Tsunami, 2. Lively Lady
Cruiser 1 IRC: 1=. Chimaera, 1=. Gringo, 3. White Mischief
Cruiser 1 Echo: 1. Prima Luce, 2. Raptor, 3. Chimaera
Cruiser 1 J109: 1. Chimaera, 2. White Mischief, 3. Dear Prudence
31.7 One Design: 1. Bluefin Two, 2. Levante, 3. Prospect
31.7 Echo: 1. Bluefin Two, 2. Levante, 3. Extreme Reality
Cruiser 2 IRC: 1. Gwili Two, 2. Windjammer, 3. Peridot
Cruiser 2 Echo: 1. Enchantress, 2. Springer, 3. Gwili Two
Cruiser 2 Sigma 33: 1. Gwili Two, 2. Enchantress, 3. Springer
Cruiser 3 IRC: 1. Starlet, 2. Asterix, 3. Dubious
Cruiser 3 Echo: 1. Starlet, 2. Pamafe, 3. Asterix
Cruiser 5 NS-IRC: 1. Cevantes, 2. Persistence, 3. Shearwater
Cruiser 5 Echo: 1. Persistence, 2. Spirit, 3. Shearwater
SB20: 1. So Blue, 2. Carpe Diem, 3. Bad-Kilcullen
Sportsboat: 1. Jawesome III, 2. Jitterburg, 3. Toute Si
Dragon: 1. Phantom, 2. Sir Ossis of the River
Flying 15: 1. Flyer, 2. No Name, 3. Nimble
Ruffian: 1. Scamp, 2. Bandit, 3. Ripples
Shipman: 1. Curraglas, 2. Jo Slim, 3. Viking
B211 One Design: 1. Ventuno, 2. Small Wonder, 3. Yikes
B211 Echo: 1. Ventuno, 2. Small Wonder, 3. Yikes
Squib: 1. Periquin, 2. Sidewinder
Glen: 1. Glenluce, 2. Pterodactyl, 3. Glendun
Mermaid: 1. Jill, 2. Red Seal, 3. Aideen
IDRA 14: 1. Slipstream, 2. Dumoanin, 3. Sapphire
Race 2
SB20: 1. Bad-Kilcullen, 2. Lo Fly, 3. So Blue
Sportsboat: 1. Jitterburg, 2. Jawesome III, 3. George 3
Flying 15: 1. Flyer, 2. No Name, 3. Snow White
Squib: 1. Sidewinder, 2. Periquin
Mermaid: 1. Aideen, 2. Red Seal
IDRA 14: 1. Dumoanin, 2. Slipstream, 3. Sapphire
Race 3
IDRA 14: 1. Sapphire, 2. Dumoanin, 3. Doody
Race 4
IDRA 14: 1. Dumoanin, 2. Sapphire, 3. Chaos
DBSC Results for Tuesday, 18 June 2019
Race 1
Cruiser 3 Tuesday Echo: 1. Grasshopper 2, 2. Papytoo, 3. Pamafe
Combined Cruisers: 1. Jalapeno, 2. D-Tox
Sportsboat: 1. Sea Jade, 2. George 3, 3. Jay-Z
Ruffian: 1. Bandit, 2. Carmen, 3. Icicle
B211 One Design: 1. Billy Whizz, 2. Yikes
Mermaid: 1. Jill, 2. Red Seal, 3. Aideen
PY Class: 1. Cordelia, 2. Cressida, 3. T Murphy
IDRA 14: 1. Dumoanin, 2. Dart, 3. Doody
Fireball: 1. S Oram, 2. F Miller, 3. M Barry & C Power
Laser Standard: 1. R O'Leary, 2. R Wallace, 3. D O'Connell
Laser Radial: 1. C Clancy, 2. J O'Beirne, 3. M Sorgassi
Race 2
Mermaid: 1. Red Seal, 2. Jill, 3. Aideen
PY Class: 1. T Murphy, 2. Cordelia, 3. Cressida
IDRA 14: 1. Dart, 2. Dunmoanin, 3. Doody
Fireball: 1. S Oram, 2. F Miller, 3. L McKenna
Laser Standard: 1. R Wallace, 2. J Marmelstein, 3. D Maloney
Laser Radial: 1. C Clancy, 2. B Hughes, 3. O Laverty
DBSC Results for Saturday, June 15 2019
Race 1
Cruiser 1 IRC: 1. Jalapeno, 2. Dear Prudence, 3. Gringo
Cruiser 1 Echo: 1. Dear Prudence, 2. Jalapeno, 3. Powder Monkey
Cruiser 1 J109: 1. Jalapeno, 2. Dear Prudence, 3. White Mischief
31.7 One Design: 1. Prospect, 2. Levante, 3. Camira
31.7 Echo: 1. Indigo, 2. Kalamar, 3. Fiddly Bits
Cruiser 2 IRC: 1. Gwili Two, 2. Peridot, 3. Leeuwin
Cruiser 2 Echo: 1. Leeuwin, 2. Gwili Two, 3. Graduate
Cruiser 2 Sigma 33: 1. Gwili Two, 2. Leeuwin, 3. Moonshine
Cruiser 3 IRC: 1. Asterix, 2. Starlet, 3. Dubious
Cruiser 3 Echo: 1. Wynward, 2. Pamafe, 3. Saki
Cruiser 5 NS-IRC: 1. Cevantes, 2. Shearwater, 3. Persistence
Cruiser 5 Echo: 1. Shearwater, 2. Just Jasmin, 3. Persistence
SB20: 1. Carpe Diem, 2. Venuesworld.com, 3. Black
Sportsboat: 1. Jambiya, 2. Jester, 3. Jitterburg
Dragon: 1. Phantom, 2. Zin Zan
Flying 15: 1. Snow White, 2. Betty, 3. Flyer
Ruffian: 1. Icicle, 2. Bandit, 3. Ruffles
Shipman: 1. Curraglas, 2. Viking, 3. Invader
B211 One Design: 1. Yikes, 2. Chinook, 3. Billy Whizz
B211 Echo: 1. Ventuno, 2. Bees Wing, 3. Small Wonder
Glen: 1. Glenluce, 2. Glencree, 3. Glendun
Mermaid: 1. Jill, 2. Aideen
IDRA 14: 1. Dumoanin, 2. Chaos, 3. Slipstream
Race 2
SB20: 1. So Blue, 2. Carpe Diem, 3. Venuesworld.com
Sportsboat: 1. Jester, 2. Jambiya, 3. Jitterburg
Flying 15: 1. Ash, 2. Betty, 3. Ignis Caput II
Mermaid: 1. Jill, 2. Aideen
IDRA 14: 1. Diane, 2. Dumoanin, 3. Dart
The Best Dressed boat for Bloomsday was Kalamar.
DBSC Results for Thursday 13th June, 2019
Despite 11 DBSC boats competing in this week's Dun Laoghaire to Dingle Race, there was a fantastic turnout of 120 boats this evening, for Thursday night's DBSC racing on Dublin Bay including a 100% turnout of all twelve Beneteau 31.7s. Results are below:
DBSC Results for 13/06/2019
Cruiser 1 IRC: 1. Gringo, 2. Jalapeno, 3. White Mischief
Cruiser 1 Echo: 1. Raptor, 2. Gringo, 3. Black Velvet
Cruiser 1 J109: 1. Jalapeno, 2. White Mischief, 3. Dear Prudence
31.7 One Design: 1. Crazy Horse, 2. Attitude, 3. Prospect
31.7 Echo: 1. Attitude, 2. Extreme Reality, 3. Kernach
Cruiser 2 IRC: 1. Peridot, 2. Gwili Two, 3. Enchantress
Cruiser 2 Echo: 1. Enchantress, 2. Peridot, 3. Graduate
Cruiser 2 Sigma 33: 1. Gwili Two, 2. Enchantress, 3. Leeuwin
Cruiser 3A IRC: 1. Running Wild, 2. Starlet, 3. Supernova
Cruiser 3A Echo: 1. Starlet, 2. Supernova, 3. Running Wild
Cruiser 5A NS-IRC: 1. Shearwater, 2. Persistence, 3. The Great Escape
Cruiser 5A Echo: 1. Shearwater, 2. Persistence, 3. Spirit
SB20: 1. Venuesworld.com, 2. Carpe Diem, 3. So Blue
Sportsboat: 1. Sea Jade, 2. Aquaholics, 3. RIYC 1
Dragon: 1. Phantom, 2. Zin Zan, 3. Dcision
Flying 15: 1. Betty, 2. Rodriguez, 3. Ignis Caput II
Ruffian: 1. Bandit, 2. Shannagh, 3. Ruff Diamond
Shipman: 1. Twocan, 2. Invader, 3. Curraglas
B211 One Design: 1. Chinook, 2. Small Wonder, 3. Marissa XIV
B211 Echo: 1. Small Wonder, 2. Chinook, 3. Bees Wing
Squib: 1. Sidewinder, 2. The Backstop
Glen: 1. Pterodactyl, 2. Glencree, 3. Glendun
DBSC Results for Tuesday, June 11 2019
Race 1
Cruiser 3 Tuesday Echo: 1. Grasshopper 2, 2. Papytoo, 3. Pamafe
Combined Cruisers Tuesday Echo: 1. Powder Monkey, 2. D-Tox
Sportsboat: 1. Jay-Z, 2. Sea Jade
Ruffian: 1. Diane II, 2. Ruff Justice, 3. Ruff Diamond
B211 One Design: 1. Ventuno, 2. Yikes, 3. Isolde
B211 Echo: 1. Ventuno, 2. Isolde, 3. Bees Wing
PY Class: 1. Cressida, 2. R Mooney, 3. E McKeon
IDRA 14: 1. Diane, 2. Dumoanin, 3. Dart
Fireball: 1. S Oram, 2. F Miller, 3. L McKenna
Laser Standard: 1. R Wallace, 2. D O'Connell, 3. D Maloney
Laser Radial: 1. J O'Beirne, 2. C Vandlik, 3. M Sorgassi
Race 2
PY Class: 1. E McKeon, 2. R Mooney
IDRA 14: 1. Dumoanin, 2. Diane, 3. Dart
Fireball: 1. L McKenna, 2. S Oram, 3. F Miller
Laser Standard: 1. R Wallace, 2. D Maloney, 3. I Simington
Laser Radial: 1. M Simington, 2. C Clancy, 3. M Sorgassi
Laser 4.7: 1. A Coakley, 2. M Tempany
DBSC Results for Thursday, June 6th 2019
Cruiser 0 IRC: 1. Rockabill, 2. Wow
Cruiser 0 Echo: 1. Rockabill, 2. Wow
Cruiser 1 IRC: 1. Black Velvet, 2. Juggerknot 2, 3. Chimaera
Cruiser 1 Echo: 1. Black Velvet, 2. Boomerang, 3. Juggerknot 2
Cruiser 1 J109: 1. Chimaera, 2. Something Else, 3. Joker II
31.7 One Design: 1. Prospect, 2. Crazy Horse, 3. After You Too
31.7 Echo: 1. Bluefin Two, 2. Attitude, 3. Extreme Reality
Cruiser 2 IRC: 1. Windjammer, 2. Peridot, 3. Rupert
Cruiser 2 Echo: 1. Windjammer, 2. Peridot, 3. Albireo
Cruiser 2 Sigma 33: 1. Rupert, 2. Elandra, 3. Springer
Cruiser 3A IRC: 1. Black Sheep, 2. Running Wild, 3. Supernova
Cruiser 3A Echo: 1. Black Sheep, 2. Starlet, 3. Supernova
Cruiser 3B Echo: 1. Saki, 2. Grasshopper, 3. Pamafe
Cruiser 5A NS-IRC: 1. Persistence, 2. The Great Escape
Cruiser 5A Echo: 1. Melusine, 2. Edenpark, 3. Persistence
Cruiser 5B NS-IRC: 1. Gung-ho, 2. Cevantes, 3. Menapia
Cruiser 5B NS-IRC: 1. Nauti-Gal, 2. Gung-ho, 3. Cevantes
SB20: 1. So Blue, 2. Carpe Diem, 3. Lia
Sportsboat: 1. Jester, 2. Jheetah, 3. Sea Jade
Dragon: 1. Zin Zan, 2. Sir Ossis of the River
Flying 15: 1. Betty, 2. As Good as it Gets, 3. Gulfstream
Ruffian: 1. Ripples, 2. Bandit, 3. Shannagh
Shipman: 1. Jo Slim, 2. Curraglas, 3. Twocan
B211 One Design: 1. Chinook, 2. Marissa XIV, 3. Small Wonder
B211 Echo: 1. Marissa XIV, 2. Chinook, 3. Small Wonder
Squib: 1. Periquin, 2. Sidewinder
Glen: 1. Glencree, 2. Glencoe, 3. Pterodactyl
DBSC Results for Tuesday, June 4, 2019
DBSC Results for 04/06/2019
Race 1
Cruiser 3 Tuesday Echo: 1. Pamafe, 2. Papytoo, 3. Maranda
Sportsboat: 1. Jay-Z, 2. Jamiroquai, 3. Sea Jade
B211 One Design: 1. Yikes, 2. Ventuno, 3. Isolde
B211 Echo: 1. Isolde, 2. Ventuno, 3. Bees Wing
IDRA 14: 1. Dart, 2. Dumoanin, 3. Doody Fireball: 1. S Oram, 2. L McKenna, 3. F Miller
Laser Standard: 1. R Wallace, 2. D Maloney, 3. G Murphy
Laser Radial: 1. C Clancy, 2. C Vandlik, 3. J O'Beirne Race 2
IDRA 14: 1. Dumoanin, 2. Dart, 3. Doody Fireball: 1. S Oram, 2. F Miller, 3. L McKenna
Laser Standard: 1. R Wallace, 2. D Maloney, 3. G Murphy Laser Radial: 1. C Clancy, 2. C Vandlik, 3. B Hughes