Displaying items by tag: 2010 Yacht of the Year
Round Ireland Winner is RORC's Yacht of the Year
The Royal Ocean Racing Club in London announced that Holland's Piet Vroon's Ker 46 Tonnerre de Breskens 3 is the 2010 Yacht of the Year.
Piet has been racing with the RORC for 50 years and during that time has achieved many notable successes including winning the Rolex Fastnet Race. Now 80 years young, he competed in eight RORC races this season including the Conway Media Wicklow's Round Ireland and the Sevenstar Round Britain and Ireland Race.
Tonnerre de Breskens 3 takes the Jazz Trophy for the overall winner of the Season's Points Championship (when all races count); the Trenchemer Cup for winning IRC Zero; the Stradivarius Trophy for the best overseas yacht in IRC and also the Somerset Memorial Trophy for outstanding racing achievement by a yacht owned or sailed by a RORC member as voted for by the Main Committee. It was a spectacular season from a veteran campaigner and great supporter of RORC racing.
Niklas Zenstrom's JV72, Rán 2, was awarded the Dennis P Miller Memorial Trophy for a British Yacht Overseas. Rán travelled all over the world and has an impressive list of victories which included the Mini-Maxi Rolex World Championships, winning her divisions in the 2009 Rolex Sydney Hobart Race; Antigua Sailing Week; Newport Bermuda Race; Onion Patch Series and Copa del Rey.
Also of note are the team on British Soldier who were second overall in the Season's Points Championships and won the Serendip Trophy for the best series produced yacht in IRC. The boat provides much needed 'R and R' for war veterans and through the Toe in the Water tri-services initiative, introduces many disabled servicemen to sailing.
A full list of all the RORC trophy and award winners:
RORC Annual Challenge Trophies and Special Awards
2010 YACHT OF THE YEAR - TONNERRE DE BRESKENS 3 (KER 46) PIET VROON
Winning the SOMERSET MEMORIAL TROPHY
For outstanding racing achievement by a yacht owned or sailed by a RORC member as voted for by the Main Committee.
In recognition of not only winning IRC Overall by a huge margin, but in particular for supporting and winning RORC races for over 50 years.
ASSUAGE TROPHY - FOGGY DEW (JPK 10.10) NOEL RACINE
CHAMPIONSHIP FOR RORC MEMBERS
For the yacht with the most points in IRC overall in the Cherbourg Race plus her best three races taken from Cervantes, Morgan Cup, Myth of Malham and Cowes-Dinard-St. Malo races
ALAN PAUL TROPHY - BRITISH SOLDIER (A 40) ARMY SAILING ASSOCIATION, LT COL TIM HILL
For consistent high performance in IRC. Based on consistent high scores plus a bonus for number of races completed.
Class Championship Tropies
IRC Overall | Jazz Trophy | Tonnerre de Breskens 3 (Ker 46) | Piet Vroon |
---|---|---|---|
IRC Super Zero | Europeans Trophy | John Merricks II (TP 52) | British Keelboat Academy |
IRC Zero | Trenchemer Cup | Tonnerre de Breskens 3 (Ker 46) | Piet Vroon |
IRC One | Emily Verger Plate | Visit Malta Puma (Reflex 38) | Sailing Logic, Philippe Falle |
IRC Two | Grenade Goblet | Foggy Dew (JPK 10.10) | Noel Racine |
IRC Three | Cowland Trophy | Iromiguy (Nicholson 33) | Jean Yves Chateau |
Two-Handed Division | Psipsina Trophy | Psipsina (HOD 35) | John Loden & Patrick Cronin |
David Fayle Memorial Cup | For the best Sailing School Yacht in IRC | Visit Malta Puma (Reflex 38) | Sailing Logic, Philippe Falle |
---|---|---|---|
Haylock Cup | For the best British Service Yacht in IRC | British Soldier (A40) | Army Sailing Association, Lt Col Tim Hill |
Stradivarius Trophy | For the best Overseas Yacht in IRC | Tonnerre de Breskens 3 (Ker 46) | Piet Vroon |
Serendip Trophy | For the best Series-produced Yacht in IRC | British Soldier (A40) | Army Sailing Association, Lt Col Tim Hill |
Special Awards
Freddie Morgan Cup | For a Classic Yacht in IRC | Winsome (S&S 41) | Harry Heijst |
---|---|---|---|
Dennis P Miller Memorial Trophy | For a British Yacht Overseas | Rán 2 (JV 72) | Niklas Zennström |
Arambalza Swan Cup | For the highest scoring Swan in the race season | Selene (Swan 44) | Adrian Lower |
Peter Harrison Youth Trophy | John Merricks II (TP 52) | British Keelboat Academy | |
Duncan Munro-Kerr Youth Challenge Trophy | For the youngest crew member on board a yacht which on Season's Points finishes in the top three of her IRC Class |
Floris R. W. Oud sailing on Winsome | |
Red Funnel Prix D'Elegance | Antix (Ker 39) | Anthony O'Leary | |
RORC Salver | Morgan Cup Race - First Yacht Home | Tonnerre de Breskens 3 (Ker 46) | Piet Vroon |
2010 RORC Points Championship
RORC Medallions: Gold – 1st, Silver – 2nd, Bronze – 3rd, 4th & 5th
IRC Super Zero | ||
---|---|---|
1st | John Merricks II (TP 52) | British Keelboat Academy |
IRC Zero | ||
1st | Tonnerre de Breskens 3 (Ker 46) | Piet Vroon |
2nd | John B (Grand Soleil 54) | Charles Ivill |
3rd | Erivale III (Ker 39) | Mike Greville |
IRC One | ||
1st | Visit Malta Puma (Reflex 38) | Sailing Logic, Philippe Falle |
2nd | British Soldier (A 40) | Army Sailing Association, Lt Col Tim Hill |
3rd | Coup de Coeur (First 40) | Marc de Saint Denis & Géry Trentesaux |
IRC Two | ||
1st | Foggy Dew (JPK 10.10) | Noel Racine |
2nd | Psipsina (HOD 35) | John Loden & Patrick Cronin |
3rd | Winsome (S&S 41) | Harry Heijst |
IRC Three | ||
1st | Iromiguy (Nicholson 33) | Jean Yves Chateau |
2nd | Ultreia! (JPK 9.60) | Matthias Kracht |
3rd | Pyxis (X 332) | Kirsteen Donaldson & Judith Eastwood |
Two-Handed Division | ||
1st | Psipsina (HOD 35) | John Loden & Patrick Cronin |
2nd | Solan Goose of Hamble (A 35) | Peter Olden |
3rd | Diablo-J (J 105) | Nick Martin |
Class 40 Division | ||
1st | Concise 2 | Ned Collier Wakefield |
2nd | Orca | Tom Hayhoe & Natalie Jobling |
3rd | Merena | Alexis Guillaume |
IRC Overall |
||
---|---|---|
1st | Tonnerre de Breskens 3 (Ker 46) | Piet Vroon |
2nd | British Soldier (A 40) | Army Sailing Association, Lt Col Tim Hill |
3rd | Visit Malta Puma (Reflex 38) | Sailing Logic, Philippe Falle |
4th | Psipsina (HOD 35) | John Loden & Patrick Cronin |
5th | John Merricks II (TP 52) | British Keelboat Academy |
Assuage Tankards |
||
---|---|---|
Cervantes Trophy Race | Visit Malta Puma (Reflex 38) | Sailing Logic, Philippe Falle |
Myth of Malham Race | Tonnerre de Breskens 3 (Ker 46) | Piet Vroon |
Morgan Cup Race | Psipsina (HOD 35) | John Loden & Patrick Cronin |
Cowes-Dinard-St. Malo Race | John Merricks II (TP 52) | British Keelboat Academy |