Displaying items by tag: John Keohane
Keohane Wins Elite Single at Metropolitan Rowing Regatta
#ROWING: John Keohane won for the second day running at Metropolitan Regatta on Dorney Lake today. The Lee Valley man, who had won in the senior single sculls on Saturday, added the elite singles title in the Sunday programme to his list of successes. Cliona Hurst of NUIG also had a good day at the Olympic venue, taking the senior and intermediate one women's singles titles.
Metropolitan Regatta, Dorney Lake (Irish interest, selected results)
Saturday
Men
Eight – Senior: 2 Gráinne Mhaol/NUIG.
Four – Intermediate One: 1 Carlow. Four Coxed – Intermediate One: 1 NUIG
Pair – Intermediate One: 3 Presentation Brothers, Cork.
Sculling, Quadruple – Intermediate One: 2 UCC. Junior: 3 Cork BC
Single – Senior: 1 Lee Valley (J Keohane) Intermediate One: 3 Carlow (Aaron Bolger)
Women
Eights – Intermediate One: 1 UCD; 3 Trinity (three-boat final) Fours, coxed – Intermediate One: 1 UCD 7:19.2. Intermediate Two: 2 Commercial.
Pair – Senior: 2 Cork BC
Sculling, Quadruple – Intermediate One: 3 UCC.
Sunday
Men
Four – Intermediate One: 3 UCC.
Pair – Intermediate One: 1 Carlow; 3 NUIG.
Sculling, Quadruple – Intermediate One: 3 Cork BC.
Single – Elite: 1 Lee Valley (J Keohane) 7:22.
Women
Four – Senior/Intermediate One: 2 UCD (three-boat final). Four, coxed – Intermediate Two: 1 Commercial.
Pair – Intermediate One: 3 Cork (three-boat final).
Sculling, Quadruple – Intermediate One: 2 UCC.
Single – Senior: 1 NUIG (C Hurst) (two-boat final). Intermediate One: 1 NUIG (C Hurst). Intermediate Two: 2 Cork (A Bulman).
Rowing Pair of Dilleen and Kennedy Make Mark at Trials
#ROWING: The newly-formed women’s pair of Lisa Dilleen and Leonora Kennedy were outstanding in racing on the final day of the Ireland Trials at the National Rowing Centre. Their percentage of projected World Championship gold medal winning time was an excellent 88.25. The new lightweight men’s pair of Mark O’Donovan and Niall Kenny and single scullers Paul O’Donovan and Sanita Puspure also breached 87 per cent. All these crews are set to represent Ireland this year.
On Saturday, in the Home International Trials, Eimantas Grigalius, the former world junior champion for Lithuania who now lives in Ireland, topped the rankings in the single sculls.
Ireland Trials, National Rowing Centre, Cork
Saturday (Home International Trials)
Men
Pair – Senior: 1 Buckley/Coughlan 7:52.57 (74.06), 2 Rawlinson/Brett 7:53.86 (73.86), 3 Deere/Corcoran 7:57.32 (73.33).
Lightweight Pair: Keene/Breen 7:48.69 (74.68), 2 Murphy/McKenna 7:49.77 (74.5)
Junior Pair: 1 Browne/O’Connor 7:54.10 (73.82), 2 Higgins/Higgins 7:55.62 (73.59), 3 Coyne/McCarthy 7:57.33 (73.32).
Single Sculls – Senior: 1 E Grigalius 7:51.56 (78.46), 2 D Neale 7:59.09 (77.23), 3 S McKeown 8:04.84 (76.31).
Lightweight Single Sculls – Senior: N Duncan 8:21.96 (75.70), 2 C Murphy 8:41.5 (72.78), 3 S Toland 8:49.20 (71.81)
Junior Single Scull: 1 D Synott 8:04.76 (76.33), 2 S Dennehy 8:11.55 (75.27), 3 S O’Sullivan 8:12.87 (75.07).
Women
Pair - Senior: 1 Lonergan/Ryan 8:47.30 (73.58), 2 O’Brien/McCarthy 8:48.73 (73.38), 3 Bracken/Kelly 8:59.77 (71.88).
Lightweight Pair – Senior: 1 Leahy/Crowe 8:36.85 (77.78), 2 Wickham/Judge 8:51.01 (75.70).
Junior Pair: Connor/Hickey 8:44.08 (74.03), 2 Davis/O’Dwyer 8:51.97 (72.94), 3 O’Keeffe/Nagle 8:55.28 (72.49).
Lightweight Single Sculls – Senior: 1 E Desmond 9:18.30 (74.87), 2 O Holden 9:40.27 (72.04), 3 A Bulman 9:43.64 (71.62).
Junior Single Scull: 1 A Rodger 9:03.29 (73.99), 2 S Murphy 9:03.99 (73.9), 3 M McLaughlin 9:05.29 (73.72).
Sunday
(Per Centages Based On Senior Times)
Race One: 1 B Keohane, D Keohane (junior pair) 7:34.12 (81.04), 2 P O’Donovan (lightweight single, under-23) 7:37.78 (87.38), 3 L Kennedy, L Dilleen (women’s senior pair) 7:40.89 (88.25), 4 O Hayes, C Jennings (women’s lightweight double) 7:51.38 (85.71).
Race Two: 1 S Dolan (women’s lightweight single) 8:50.00 (83.02), S Horgan (women’s lightweight single, under-23) 8:51.63 (82.76), 3 E Barry (jun women’s single) 8:52.99 (79.74), 4 E Hegarty (jun women’s single) 9:06.59 (77.75)
Race Three: 1 J Ryan (lightweight single) 7:53.65 (84.45), 2 Women’s Junior Double (J English, E Lambe) 8:02.67 (81.63), 3 S Puspure (women’s single) 8:05.73 (87.5), 4 Women’s Junior Double (O’Keeffe) 8:16.75 (79.32).
Race Four: 1 Lightweight Pair (M O’Donovan, N Kenny) 7:15.87 (87.18), 2 Women’s Four (M O’Neill, E Tormey, B O’Brien, A Keogh) 7:31.87 (84.09), 3 D Neale (men’s single) 7:56.54 (81.84), 4 J Keohane (men’s single) 7:59.85 (81.28).
Race Five: 1 Men’s Double (S McKeown, D Quinlan) 7:12.90 (82.93), 2 Men’s Double (Oliver) 7:17.73 (82.01), 3 Men’s Pair (R O’Callaghan, R Bennett) 7:28.26 (82.10), 4 Men’s Pair (K Neville, M Pukelis) 7:31.51 (81.5).
Race Six: 1 Junior Quadruple (Begley) 6:58.49 (79.09), 2 Lightweight Double (C Beck) 7:11.04 (84.91), 3 Junior Double (D O’Malley, C Carmody) 7:12.49 (83.01), 4 Junior Double (Mulvaney) 7:19.14 (81.75).
Race Seven (Pararowing Crews, 1,000m): 1 LTA1x (O’Hara) 2:09.42 (77.27), 2 TA1x (O’Brien) 2:45.40 (81.62), 3 AS1x (O’Doherty) 2:48.06 (81.82), 4 AS1x (Kelly) 3:09.52 (72.55).