Menu

Ireland's sailing, boating & maritime magazine

In association with ISA Logo Irish Sailing

Displaying items by tag: National Assessment

# ROWING: Niall Kenny was the fastest man on the water at the Rowing Ireland National Assessments in Newry today. The 23 year old lightweight clocked 19 minutes 15 seconds for the five kilometres in the incessant rain. It was a good day for Galway competitors as the fastest crew was the heavyweight men’s pair of Fionnan McQuillan-Tolan and Sean O’Connor. Kenny was ranked as having hit 86.6 per cent of the projected world best time for his grade, but junior single sculler Bridget Jacques performed best of all on this rating, with a mark of 87.8 per cent. She was the third fastest woman after senior heavyweights Sanita Puspure and Monika Dukarska.

Rowing Ireland
Newry 5km Time Trial; 10th February 2013
Results - OVERALL
Category Crew Final Time %age
BHM2- Fionnan Mcquillan-Tolan / Sean O'Connor (St.Josephs RC / NUIGBC) 18:58.1 83.0%
LM1x Niall Kenny (Grainne Mhaol RC) 19:15.0 86.6%
LM1x Justin Ryan (Skibbereen RC) 19:17.0 86.4%
BLM1x Shane O'Driscoll (CIT RC) 19:37.0 87.1%
JM2- Kevin Fallon / jack smyth (St.Josephs RC / St.Josephs RC) 19:46.2 83.2%
BHM2- Adam Boreham / Matthew Wray (Belfast BC / Bann RC) 19:49.2 79.5%
BHM1x Johnathan Mitchell (Belfast BC) 19:51.5 83.5%
JM2- David Keohane / Brian Keohane (Presentation College RC / Presentation College RC) 19:53.6 82.7%
BLM1x Gary O'Donovan (CIT RC) 19:57.0 85.6%
JM1x Andy Harrington (Shandon B.C.) 20:01.0 86.2%
JM2- Aidan Kinneen / James Egan (St.Josephs RC / St.Josephs RC) 20:10.1 81.6%
BLM1x Paul O'Donovan (UCDBC) 20:11.0 84.6%
BLM1x Alan Prendergast (Clonmel RC) 20:12.1 84.6%
HM1x David Neale (UCDBC) 20:20.7 80.3%
JM1x Conor Carmody (Shannon RC) 20:24.7 84.5%
BLM1x Aodhan Burns (Skibbereen RC) 20:25.2 83.7%
JM1x David O Malley (St Michaels RC) 20:32.7 84.0%
JM1x Jack Casey (Shandon B.C.) 20:34.4 83.8%
JM1x Paddy Hegarty (Skibbereen RC) 20:35.9 83.7%
JM1x John Mitchel (Lee RC) 20:39.7 83.5%
HW1x Sanita Puspure (Old Collegians BC) 20:45.7 85.3%
JM1x Gareth McKillen (RBAIRC) 20:50.9 82.7%
JM1x Evan Stone (Lee RC) 20:51.2 82.7%
JM1x william yeomans (Commercial RC) 20:52.4 82.6%
BLM1x Eoghan O'Connor (Castleconnell Boat Club) 20:55.0 81.7%
JM1x Daniel Buckley (Lee RC) 20:55.0 82.5%
HW1x Monika Dukarska (Killorglin RC) 20:55.2 84.6%
JM2- Colin Finnerty / Jack Silke (St.Josephs RC / St.Josephs RC) 21:03.0 78.2%
JM1x Stephen Murphy (Cork BC) 21:04.7 81.8%
JM1x Eoghan Whittle (Castleconnell Boat Club) 21:05.2 81.8%
JM1x Sam Keogh (Lee RC) 21:07.5 81.7%
JM1x Rory O Sullivan (Lee RC) 21:07.8 81.6%
JM1x Neil McCarthy (Cork BC) 21:18.8 80.9%
JM1x Kevin Keohane (Presentation College RC) 21:22.7 80.7%
JM1x Matthew Ryan (Skibbereen RC) 21:28.2 80.3%
JM1x Karl Anderson (Portora BC) 21:29.7 80.3%
JM1x James Blackwell (Shannon RC) 21:29.9 80.2%
JW1x Bridget Jacques (Belfast BC) 21:32.4 87.8%
JM1x Ewan Murry (Portora BC) 21:32.7 80.1%
JM1x patrick munnelly (Athlone BC) 21:35.9 79.9%
BLM1x Nathan O'Reilly (University of Surrey) 21:36.7 79.0%
JM1x Evan Despard (St Michaels RC) 21:40.2 79.6%
JM1x Christopher Laffey (Garda RC) 21:47.8 79.1%
BLW1x Denise Walsh (Skibbereen RC) 21:51.8 85.9%
JW1x Hilary Shinnick (Fermoy RC) 21:52.5 86.5%
BLW1x Sinead Dolan (DULBC) 21:56.3 85.7%
JM1x Charlie Murray (Cork BC) 21:57.8 78.5%
JM1x Alex Chadfield (Clonmel RC) 21:58.6 78.5%
JM1x Thomas Cregan (Presentation College RC) 22:08.9 77.9%
JM1x Andrew GOFF (Waterford BC) 22:12.3 77.7%
JM1x Ewan Gallagher (Athlunkard BC) 22:15.4 77.5%
JM1x Kevin Hogan (Colaiste Chiarain RC) 22:18.9 77.3%
BLW1x Sally O'Brien (DULBC) 22:19.0 84.2%
JM1x Eoghan Fogarty (Neptune RC) 22:19.2 77.3%
JW1x Jasmin English (Belfast BC) 22:19.7 84.7%
JW1x Fiona Murtagh (Galway RC) 22:31.0 84.0%
JM1x Ger McNamara (Athlunkard BC) 22:37.5 76.2%
JM1x Aidan Murray 22:38.1 76.2%
LW1x Sarah Dolan (Commercial RC) 22:40.1 80.9%
JW1x Claire Beechinor (Cork BC) 22:46.6 83.1%
JW1x Phoebe Mulligan (Portora BC) 22:49.0 82.9%
JM1x Mark Breen (Lee RC) 22:52.9 75.4%
JW1x Leonie Hamel (Cork BC) 22:59.5 82.3%
JM1x Mike O'HANLON (Waterford BC) 23:12.0 74.4%
JM2- Eoghan Walls-Tuite / Kai McGlacken (Colaiste Iognaid RC / Colaiste Iognaid RC) 23:12.4 70.9%
JW1x Zoe Hyde (Killorglin RC) 23:17.2 81.2%
HM1x Colm Keenan (Molesey BC) 23:19.9 70.0%
JW1x Megan McClaughlin (Cork BC) 23:21.6 81.0%
JW1x Lauren McHugh (Shannon RC) 23:22.3 80.9%
JW1x Kara O'Connor (Muckross RC) 23:22.9 80.9%
JM1x Philip McCullough (CAIBC) 23:23.6 73.7%
JW1x aisling Rodger (Commercial RC) 23:26.9 80.7%
JW1x Eimear Lambe (Commercial RC) 23:31.1 80.4%
JW1x Erin Barry (Bann RC) 23:35.1 80.2%
JW1x Ruth Gilligan (Shannon RC) 23:37.1 80.1%
JW1x Kirsty Turner (Belfast BC) 23:43.9 79.7%
JW1x Sarah Murphy (St Michaels RC) 23:59.8 78.8%
JW2- Clodagh Scannell / Daisy Callanan (Shandon B.C.) 24:02.9 75.5%
JW2- Elizabeth Clarke / Chloe Finlayson (Portora BC / Portora BC) 24:30.2 74.1%
JW1x Erin Coll (Shannon RC) 24:45.6 76.4%
JW1x Megan Blackburne (Fermoy RC) 24:49.7 76.2%
BLM1x Andrew Bell (UCDBC) NTT
Published in Rowing

# ROWING: The Afloat Rower of the Month for November is Paul O’Donovan. The 18-year-old lightweight sculler covered the five-kilometre time trial on Newry Canal faster than any other competitor in the National Assessment. The Skibbereen man finished fourth in the single sculls at the World Junior Championships in 2011. He is now on scholarship to University College, Dublin.

Rower of the Month awards: The judging panel is made up of Liam Gorman, rowing correspondent of The Irish Times and David O'Brien, Editor of Afloat magazine. Monthly awards for achievements during the year will appear on afloat.ie and the overall national award will be presented to the person or crew who, in the judges' opinion, achieved the most notable results in, or made the most significant contribution to rowing during 2012. Keep a monthly eye on progress and watch our 2012 champions list grow.

Published in Rower of Month
# ROWING: Sanita Puspure produced her customarily excellent performance to win the 5,000 m time trial at the National Assessment in Newry today, but the rise of young female talent was reflected in the performances of Bridget Jacques and Denise Walsh. Jacques, who is 17, was the fourth fastest woman and Walsh, who just turned 20 and is a lightweight, was just one place further back. Incoming Ireland performance director Morten Espersen said the level of performance he had seen today was comparable to that in Denmark.
Rowing Ireland
5000m Time Trial
25th November 2012
HP Team
Nov 2012
Sex W
Values
Row Labels Time Senior % GMT Age % GMT
Sanita Puspure (Old Collegians BC) HW 21:13.3 83.4% 83.4%
Claire Lambe (UCD) LW 21:40.9 84.6% 84.6%
Amy Bulman (UCDBC) LW 22:02.4 83.2% 83.2%
Bridget Jacques (Belfast BC) WJ18 22:20.8 79.2% 84.7%
Denise Walsh (Skibbereen RC) LWU23 22:24.6 81.8% 83.9%
Sinead Dolan (DULBC) LWU23 22:41.3 80.8% 82.8%
Hilary Shinnick (Fermoy RC) WJ18 22:41.3 78.1% 83.4%
Siobhan McCrohan (Tribesmen RC) LW 22:44.1 80.6% 80.6%
Kate O'Brien (SMRC) HWU20 22:46.1 77.8% 79.6%
Cliona Hurst (NUIGBC) LW 23:11.0 79.1% 79.1%
Bernadette Walsh (Skibbereen RC) WJ18 23:21.2 75.8% 81.0%
Jasmin English (Belfast BC) WJ17 23:24.4 75.7% 80.8%
Aoife Leahy (QULBC) LWU23 23:24.6 78.3% 80.3%
Phoebe Mulligan (Portora BC) WJ18 23:32.3 75.2% 80.4%
Aifric Keogh (NUIGBC) HWU23 23:35.5 75.1% 76.8%
Claire Beechinor (Cork BC) WJ16 23:45.4 74.5% 79.6%
Hannah McCarthy (St. Michaels RC) WJ18 23:59.5 73.8% 78.8%
Kara O'Connor (Muckross RC) WJ16 24:07.7 73.4% 78.4%
aisling Rodger (Commercial RC) WJ17 24:13.8 73.1% 78.1%
Zoe Hyde (Killorglin RC) WJ16 24:14.9 73.0% 78.0%
Laura Kilbane (Cork BC) WJ16 24:16.2 73.0% 77.9%
Ruth Gilligan (Shannon RC) WJ18 24:22.0 72.7% 77.6%
Eimear Lambe (Commercial RC) WJ16 24:29.7 72.3% 77.2%
Daisy Callanan (Shandon B.C.) WJ18 24:31.8 72.2% 77.1%
Alice Beacom (Portora BC) WJ16 24:51.0 71.3% 76.1%
Erin Barry (Bann RC) WJ16 24:52.5 71.2% 76.0%
Ellie Sherin (St. Michaels RC) WJ18 24:57.3 71.0% 75.8%
Sarah Murphy (St. Michaels RC) WJ16 25:02.0 70.7% 75.6%
Clodagh Scannell (Shandon B.C.) WJ18 25:13.7 70.2% 75.0%
Erin Coll (Shannon RC) WJ16 25:24.7 69.7% 74.4%
Helen Ryan (Shannon Rowing Club) LW 25:35.2 71.7% 71.7%
Clodagh O'Sullivan (Shandon B.C.) WJ16 25:44.5 68.8% 73.5%
Chloe Finlayson (Portora BC) WJ16 25:46.4 68.7% 73.4%
Megan Blackburne (Fermoy RC) WJ18 26:01.0 68.1% 72.7%
Elizabeth Clarke (Portora BC) WJ16 26:28.5 66.9% 71.4%
Published in Rowing
# ROWING: Paul O’Donovan, who is just 18 and a lightweight oarsman on scholarship to UCD, set the fastest time in the five kilometre time trial at the National Rowing Assessment on Newry canal today. Five other lightweights recorded the next fastest times. The fastest heavyweight was Eddie Mullarkey, in seventh. Junior standards have risen appreciably and two junior 17 athletes, Conor Carmody and David O’Malley, placed 9th and 10th.
Rowing Ireland
5000m Time Trial
25th November 2012
HP Team
Nov 2012
Sex M
Values
Row Labels Time Senior % GMT Age % GMT
Paul O'Donovan (UCD) LMU23 20:07.0 82.8% 84.9%
Niall Kenny (UCCRC) LM 20:16.0 82.2% 82.2%
Mark O'Donovan (ULRC) LM 20:17.7 82.1% 82.1%
Justin Ryan (Skibbereen RC) LM 20:19.1 82.0% 82.0%
Shane O'Driscoll (CIT RC) LMU23 20:19.2 82.0% 84.1%
Gary O'Donovan (CIT RC) LMU23 20:27.5 81.5% 83.5%
Edward Mullarkey (NUIGBC) HMU23 20:38.3 79.1% 80.4%
Stephen Penny (ULRC) HM 20:41.2 79.0% 79.0%
Conor Carmody (Shannon RC) MJ17 20:44.3 78.8% 83.2%
David O Malley (St. Michaels RC) MJ17 20:49.9 78.4% 82.8%
Andy Harrington (Shandon B.C.) MJ18 20:50.1 78.4% 82.8%
Adam Boreham (Belfast BC) HMU23 20:55.2 78.1% 79.3%
Alan Prendergast (Clonmel) LMU23 20:55.9 79.6% 81.6%
John Mitchel (Lee RC) MJ18 20:56.7 78.0% 82.4%
jack smyth (St.Josephs RC) MJ17 20:56.8 78.0% 82.4%
Matthew Ryan (Skibbereen RC) MJ18 21:04.5 77.5% 81.9%
Paddy Hegarty (Skibbereen RC) MJ18 21:15.9 76.8% 81.1%
Matthew Wray (Belfast BC) HMU23 21:18.4 76.7% 77.8%
Kevin Fallon (St.Josephs RC) MJ17 21:21.2 76.5% 80.8%
Daniel Buckley (Lee RC) MJ18 21:22.8 76.4% 80.7%
James Egan (St.Josephs RC) MJ18 21:23.5 76.4% 80.6%
Gareth McKillen (RBAIRC) MJ18 21:23.7 76.3% 80.6%
Jack Casey (Shandon B.C.) MJ18 21:24.2 76.3% 80.6%
Eoghan O'Connor (Castleconnell Boat Club) LMU23 21:25.0 77.8% 79.8%
Fionnan Mcquillan-Tolan (St.Josephs RC) HMU20 21:27.8 76.1% 77.3%
Andrew Bell (UCDBC) LMU20 21:32.3 77.4% 79.3%
Aidan Kinneen (St.Josephs RC) MJ18 21:33.9 75.7% 80.0%
william yeomans (Commercial RC) MJ18 21:41.9 75.3% 79.5%
Evan Stone (Lee RC) MJ18 21:42.1 75.3% 79.5%
Rory O Sullivan (Lee RC) MJ18 21:44.2 75.1% 79.4%
Shane Mulvaney (Neptune RC) MJ17 21:53.3 74.6% 78.8%
Neil McCarthy (Cork BC) MJ18 21:55.4 74.5% 78.7%
Stephen Murphy (Cork BC) MJ17 21:58.5 74.3% 78.5%
Sam McKeown (Portadown BC) HMU20 22:06.7 73.9% 75.0%
Eoghan Whittle (Castleconnell Boat Club) MJ16 22:07.7 73.8% 78.0%
Brian Keohane (Presentation College RC) MJ17 22:07.9 73.8% 77.9%
Eoghan Fogarty (Neptune RC) MJ18 22:08.4 73.8% 77.9%
Aodhan Burns (Skibbereen RC) LMU20 22:09.1 75.2% 77.1%
Niall Crowley (Presentation College RC) MJ18 22:15.9 73.4% 77.5%
James McAfee (Bann RC) LMU23 22:18.8 74.7% 76.6%
James Blackwell (Shannon RC) MJ18 22:21.6 73.0% 77.1%
Andrew GOFF (Waterford BC) MJ16 22:26.2 72.8% 76.9%
Evan Despard (St. Michaels RC) MJ18 22:27.1 72.7% 76.8%
Colm Hennessy (Shandon B.C.) MJ16 22:32.4 72.5% 76.5%
David Keohane (Presentation College RC) MJ17 22:33.1 72.4% 76.5%
Alex Chadfield (Clonmel rc) MJ17 22:34.3 72.4% 76.4%
Luke Carroll (Shandon B.C.) MJ18 22:35.3 72.3% 76.4%
Mark Breen (Lee RC) MJ18 22:36.9 72.2% 76.3%
Ewan Murry (Portora BC) MJ17 22:48.4 71.6% 75.6%
Karl Anderson (Portora BC) MJ17 22:49.6 71.6% 75.6%
Rowing Ireland
5000m Time Trial
25th November 2012
HP Team
Nov 2012
Sean Lonergan (Clonmel rc) MJ16 22:51.1 71.5% 75.5%
Colin Finnerty (St.Josephs RC) MJ16 22:56.4 71.2% 75.2%
Jack Silke (St.Josephs RC) MJ18 22:59.0 71.1% 75.1%
Ben Robinson (RBAIRC) MJ18 23:00.3 71.0% 75.0%
Conor Horan (Neptune RC) MJ17 23:04.4 70.8% 74.8%
Michael Lawless (Colaiste Iognaid RC) MJ18 23:06.4 70.7% 74.7%
Ewan Gallagher (Athlunkard BC) MJ16 23:06.7 70.7% 74.6%
patrick munnelly (Athlone BC) MJ16 23:09.5 70.5% 74.5%
Thomas Cregan (Presentation College RC) MJ16 23:10.8 70.5% 74.4%
Charlie Murray (Cork BC) MJ17 23:16.3 70.2% 74.1%
John Higgins (Presentation College RC) MJ18 23:17.9 70.1% 74.0%
Ger McNamara (Athlunkard BC) MJ17 23:39.1 69.1% 72.9%
Barney Rix (Portora BC) MJ16 24:04.9 67.8% 71.6%
Mike O'HANLON (Waterford BC) MJ16 24:09.9 67.6% 71.4%
Kai McGlacken (Colaiste Iognaid RC) MJ16 24:11.3 67.5% 71.3%
David Neale (UCD) HM 24:23.9 66.9% 66.9%
Kevin Hogan (Colaiste Chiarain RC) MJ16 24:41.7 66.1% 69.9%
Eoghan Walls-Tuite (Colaiste Iognaid RC) MJ16 24:44.3 66.0% 69.7%
Published in Rowing

# ROWING: One hundred and three competitors took to the water in clear and sunny conditions in the first National Assessment of the new season in Newry this morning. Eddie Mullarkey of NUIG had set the fastest time in the ergometer tests on Saturday, while Sanita Puspure was far and away the fastest woman. Junior competitors showed themselves to have stepped up significantly in standard since last year. Hilary Shinnick and Bridget Jacques topped the junior women’s rankings – with Shinnick pipping her rival by .1 of a second.

 

Rowing Ireland
Newry 2000m Ergo Test
2000m Time
Row Labels Total
HM
David Neale (UCD) HM 6:08.7
Stephen Penny (ULRC) HM 6:08.8
BHM
Edward Mullarkey (NUIGBC) HMU23 6:08.0
Matthew Wray (Belfast BC) HMU23 6:09.7
Adam Boreham (Belfast BC) HMU23 6:11.1
Fionnan Mcquillan-Tolan (St.Josephs RC) HMU20 6:14.3
Sam McKeown (Portadown BC) HMU20 6:19.2
LM
Justin Ryan (Skibbereen RC) LM 6:16.0
Niall Kenny (UCCRC) LM 6:22.7
Mark O'Donovan (ULRC) LM 6:27.1
BLM
Paul O'Donovan (UCD) LMU23 6:19.7
Shane O'Driscoll (CIT RC) LMU23 6:27.9
Gary O'Donovan (CIT RC) LMU23 6:28.1
Alan Prendergast (Clonmel) LMU23 6:28.9
Aodhan Burns (Skibbereen RC) LMU20 6:37.9
James McAfee (Bann RC) LMU23 6:39.8
Andrew Bell (UCDBC) LMU20 6:41.6
HW
Sanita Puspure (Old Collegians BC) HW 6:40.7
BHW
Kate O'Brien (SMRC) HWU20 7:04.1
Aifric Keogh (NUIGBC) HWU23 7:07.0
LW
Claire Lambe (UCD) LW 7:14.2
Cliona Hurst (NUIGBC) LW 7:33.6
Siobhan McCrohan (Tribesmen RC) LW 7:33.8
Amy Bulman (UCDBC) LW 7:34.4
Helen Ryan (Shannon Rowing Club) LW 7:37.2
BLW
Denise Walsh (Skibbereen RC) LWU23 7:28.3
Sinead Dolan (DULBC) LWU23 7:37.9
Aoife Leahy (QULBC) LWU23 7:47.9
JM
Paddy Hegarty (Skibbereen RC) MJ18 6:24.0
Gareth McKillen (RBAIRC) MJ18 6:24.7
Aidan Kinneen (St.Josephs RC) MJ18 6:28.7
Andy Harrington (Shandon B.C.) MJ18 6:29.6
James Egan (St.Josephs RC) MJ18 6:33.3
Matthew Ryan (Skibbereen RC) MJ18 6:34.5
Jack Casey (Shandon B.C.) MJ18 6:34.9
Niall Crowley (Presentation College RC) MJ18 6:36.9
Jack Silke (St.Josephs RC) MJ18 6:37.9
John Mitchel (Lee RC) MJ18 6:37.9
David O Malley (St. Michaels RC) MJ17 6:39.5
william yeomans (Commercial RC) MJ18 6:40.6
Eoghan Whittle (Castleconnell Boat Club) MJ16 6:41.9
Conor Carmody (Shannon RC) MJ17 6:42.2
Kai McGlacken (Colaiste Iognaid RC) MJ16 6:43.2
James Blackwell (Shannon RC) MJ18 6:44.3
Rory O Sullivan (Lee RC) MJ18 6:45.0
Ben Robinson (RBAIRC) MJ18 6:45.3
Brian Keohane (Presentation College RC) MJ17 6:45.4
Daniel Buckley (Lee RC) MJ18 6:46.1
Rowing Ireland
Newry 2000m Ergo Test
2000m Time
Row Labels Total
Conor Horan (Neptune RC) MJ17 6:46.9
jack smyth (St.Josephs RC) MJ17 6:47.3
Shane Mulvaney (Neptune RC) MJ17 6:47.4
Alex Chadfield (Clonmel rc) MJ17 6:47.9
Karl Anderson (Portora BC) MJ17 6:48.1
Eoghan Fogarty (Neptune RC) MJ18 6:48.3
Barney Rix (Portora BC) MJ16 6:48.4
Evan Stone (Lee RC) MJ18 6:48.9
Kevin Fallon (St.Josephs RC) MJ17 6:49.0
Ger McNamara (Athlunkard BC) MJ17 6:49.1
Neil McCarthy (Cork BC) MJ18 6:49.2
Mark Breen (Lee RC) MJ18 6:49.3
Sean Lonergan (Clonmel rc) MJ16 6:49.6
Michael Lawless (Colaiste Iognaid RC) MJ18 6:49.7
Evan Despard (St. Michaels RC) MJ18 6:49.8
Luke Carroll (Shandon B.C.) MJ18 6:49.8
Charlie Murray (Cork BC) MJ17 6:50.3
David Keohane (Presentation College RC) MJ17 6:50.5
Stephen Murphy (Cork BC) MJ17 6:50.5
John Higgins (Presentation College RC) MJ18 6:50.6
Ewan Murry (Portora BC) MJ17 6:50.9
Colm Hennessy (Shandon B.C.) MJ16 6:56.3
Thomas Cregan (Presentation College RC) MJ16 6:57.6
Colin Finnerty (St.Josephs RC) MJ16 6:58.6
patrick munnelly (Athlone BC) MJ16 7:00.4
Mike O'HANLON (Waterford BC) MJ16 7:00.5
Eoghan Walls-Tuite (Colaiste Iognaid RC) MJ16 7:01.8
Ewan Gallagher (Athlunkard BC) MJ16 7:01.9
Kevin Hogan (Colaiste Chiarain RC) MJ16 7:02.9
Andrew GOFF (Waterford BC) MJ16 7:04.3
JW
Hilary Shinnick (Fermoy RC) WJ18 7:11.2
Bridget Jacques (Belfast BC) WJ18 7:11.3
Emily Taggart (Belfast BC) WJ18 7:12.0
Erin Barry (Bann RC) WJ16 7:20.2
Jasmin English (Belfast BC) WJ17 7:30.1
Ruth Gilligan (Shannon RC) WJ18 7:32.4
Hannah McCarthy (St. Michaels RC) WJ18 7:34.4
Megan Blackburne (Fermoy RC) WJ18 7:35.1
Bernadette Walsh (Skibbereen RC) WJ18 7:36.5
Claire Beechinor (Cork BC) WJ16 7:37.0
Phoebe Mulligan (Portora BC) WJ18 7:37.4
Zoe Hyde (Killorglin RC) WJ16 7:37.6
Clodagh Scannell (Shandon B.C.) WJ18 7:40.5
Daisy Callanan (Shandon B.C.) WJ18 7:41.7
Laura Kilbane (Cork BC) WJ16 7:42.2
Clodagh O'Sullivan (Shandon B.C.) WJ16 7:42.4
Ellie Sherin (St. Michaels RC) WJ18 7:43.0
aisling Rodger (Commercial RC) WJ17 7:45.0
Kara O'Connor (Muckross RC) WJ16 7:45.0
Eimear Lambe (Commercial RC) WJ16 7:45.1
Erin Coll (Shannon RC) WJ16 7:45.7
Sarah Murphy (St. Michaels RC) WJ16 7:55.2
Alice Beacom (Portora BC) WJ16 7:56.2
Published in Rowing
#ROWING–An impressive 65 junior oarsmen qualified for the on-the-water session at the National Rowing Assessment in Newry. Paul O’Donovan of Skibbereen led the way in the ergometer test, with a remarkable time of 6:19.8, and also led on the water into a headwind today.

The one senior man to breach the six-minute barrier in the ergometer test was Colin Williamson of Queen’s University who was timed at 5:58.4. Dave Neale of UCD clocked 6:07.3.

 

Rowing Ireland
2000m Assessment
26th Nov 2011
Sex M
NOV 2k Score (Multiple Items)
2000m Time
Row Labels Total
HM
Colin Williamson (QUBBC) 5:58.4
David Neale (UCD ) 6:07.3
Kevin Coughlan (Carlow RC) 6:16.4
David Brett (Neptune R.C.) 6:17.7
HMU23
Finbarr Manning (UCD ) 6:09.5
Eddie Mullarkey (NUIGBC) 6:10.0
Patrick Hughes (DUBC) 6:18.9
David Stundon (St Michaels) 6:21.4
HMU20
Matthew Wray (Bann RC) 6:18.8
LM
Niall Kenny (NUIGBC) 6:18.2
Mark O'Donovan (CITRC) 6:18.6
Nathan O'Reilly (Tideway Scullers School) 6:22.6
Anthony English (UCCRC) 6:24.0
Colm Dowling (Lee Valley R.C.) 6:34.3
LMU23
Jonathan Mitchell (QUBBC) 6:17.3
Justin Ryan (UCCRC) 6:18.9
Shane O'Driscoll (CIT) 6:25.7
Colin Barrett (UCD ) 6:28.0
Adam O'Donohue (Carlow RC) 6:37.9
Niall Murphy (Carlow RC) 6:51.9
Sean Egan (Athlone B C) 6:52.1
Eoghan O'Connor (Castleconnell Boat Club) 6:58.9
MJ18
Paul O'Donovan (Skibbereen R.C.) 6:19.8
Henry Millar (Portora BC) 6:24.8
Joel Cassells (Bann RC) 6:25.8
Andrew Griffin (Neptune R.C.) 6:27.8
David Quinlan (Castleconnell Boat Club) 6:29.8
Chris Black (Bann RC) 6:30.6
Patrick Boomer (MCB) 6:33.9
Killian Doyle (Carlow RC) 6:34.1
Eddie Beechinor (Lee R.C.) 6:34.7
James Healy (St Michaels) 6:36.3
Andrew Bell (Col.Iognaid) 6:37.8
Lloyd Seaman (Portora BC) 6:39.4
Colm O'Riada (comm rc) 6:40.1
Thomas English (Neptune R.C.) 6:42.1
Kevin Synnott (Lee R.C.) 6:42.6
Aaron Cusack (Castleconnell Boat Club) 6:42.8
Anthony Noone (Col.Iognaid) 6:42.8
Chris Alcorn (Bann RC) 6:43.3
Paudie Leonard (Skibbereen R.C.) 6:44.9
Barry Crowley (Lee R.C.) 6:46.1
Kevin Molloy (Athlone B C) 6:46.1
Mathew Kelly (Col.Iognaid) 6:47.0
Gearoid Moore (St Michaels) 6:48.0
Shane Walsh (GRC) 6:48.1
Rowing Ireland
2000m Assessment
26th Nov 2011
2000m Time
Row Labels Total
Aodhan Burns (Skibbereen R.C.) 6:49.1
Dylan Aherne (ULRC) 6:49.3
Dylan Grace (Shannon RC) 6:49.9
Joe Nelson (Portora BC) 6:51.9
Brian Twomey-Thompson (Lee R.C.) 6:56.0
Danny Peilow (Cork BC) 6:56.7
Cathal Moloney (Castleconnell Boat Club) 7:00.0
Gary Devereux (Shannon RC) 7:01.0
Conor Breen (St.Joseph's) 7:02.6
MJ17
Paddy Hegarty (Skibbereen R.C.) 6:34.6
Kevin Keohane (Presentation College Cork) 6:38.8
Aidan Kinneen (St.Joseph's) 6:39.4
Aaron McGrath (Carlow RC) 6:40.3
Mathew Ryan (Skibbereen R.C.) 6:41.7
James Egan (St.Joseph's) 6:42.2
Eric McEvoy (St.Joseph's) 6:43.8
Jack Casey (Shandon B.C.) 6:45.2
Gareth McKillen (RBAIRC) 6:45.7
John Mitchel (Lee R.C.) 6:46.0
Martin Laffey (GRC) 6:46.3
Andy Harrington (Shandon B.C.) 6:46.9
William Yeomans (comm rc) 6:47.3
Niall Crowley (Presentation College Cork) 6:47.4
Niall Roberts (Carlow RC) 6:48.9
Jack Silke (St.Joseph's) 6:49.2
Cathal Phelan (Offaly RC) 6:50.8
Daniel Buckley (Lee R.C.) 6:51.3
Eoghan Fogarty (Neptune R.C.) 6:52.2
Evan Despard (St Michaels) 6:52.4
Nathan Collins (GRC) 6:57.2
Michael Lawless (Col.Iognaid) 6:58.0
Stephen O'Connor (Castleconnell Boat Club) 6:58.0
James Blackwell (Shannon RC) 6:59.1
Sam Butler (Lee R.C.) 6:59.1
David Laffey (GRC) 7:04.1
Chris Laffey (GRC) 7:08.4
MJ16
Kai McGlacken (Col.Iognaid) 6:46.8
Ross Maxwell (GRC) 6:54.5
Conor Carmody (Shannon RC) 6:56.9
Turlough Eccles (Neptune R.C.) 6:57.3
Eoghan Whittle (Castleconnell Boat Club) 6:57.6
Jack Smyth (St.Joseph's) 6:59.6
Cathal Kileen (Castleconnell Boat Club) 7:00.5
Charlie Murray (Cork BC) 7:00.6
Brian Keohane (presentation College Cork) 7:03.0
David O'Malley (St Michaels) 7:06.0
Warren Stone (Cork BC) 7:09.3
Dara Duffy (GRC) 7:09.5
Sean Dennehy (Cork BC) 7:12.5
Stephen Murphy (Cork BC) 7:16.3
Adam Browne (Shannon RC) 7:30.3
Published in Rowing

About boot Düsseldorf: With almost 250,000 visitors, boot Düsseldorf is the world's largest boat and water sports fair and every year in January the “meeting place" for the entire industry. From 18 to 26 January 2020, around 2,000 exhibitors will be presenting their interesting new products, attractive further developments and maritime equipment. This means that the complete market will be on site in Düsseldorf and will be inviting visitors on nine days of the fair to an exciting journey through the entire world of water sports in 17 exhibition halls covering 220,000 square meters. With a focus on boats and yachts, engines and engine technology, equipment and accessories, services, canoes, kayaks, kitesurfing, rowing, diving, surfing, wakeboarding, windsurfing, SUP, fishing, maritime art, marinas, water sports facilities as well as beach resorts and charter, there is something for every water sports enthusiast.

Who is Your Sailor Sailor of the Year 2019?
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

At A Glance – Boot Dusseldorf 

Organiser
Messe Düsseldorf GmbH
Messeplatz
40474 Düsseldorf
Tel: +49 211 4560-01
Fax: +49 211 4560-668
Web: https://www.boot.com/

The first boats and yachts will once again be arriving in December via the Rhine.

Featured Sailing School

INSS sidebutton

Featured Clubs

dbsc mainbutton
Howth Yacht Club
Kinsale Yacht Club
National Yacht Club
Royal Cork Yacht Club
Royal Irish Yacht club
Royal Saint George Yacht Club

Featured Brokers

leinster sidebutton

Featured Webcams

Featured Associations

ISA sidebutton
ICRA
isora sidebutton

Featured Events 2020

Featured Chandleries

CHMarine Afloat logo
osm sidebutton
viking sidebutton

Featured Sailmakers

northsails sidebutton
uksails sidebutton

Featured Marinas

dlmarina sidebutton

Featured Blogs

W M Nixon - Sailing on Saturday
podcast sidebutton
mansfield sidebutton
BSB sidebutton
sellingboat sidebutton

Please show your support for Afloat by donating