Displaying items by tag: Home Internationals
Ireland Senior Team Named For Home International Regatta
#ROWING: The Ireland senior team for the Home International Regatta in Strathclyde in Scotland on July 25th has been named. Justin Ryan, who was a senior Ireland international in 2013, will compete in the lightweight single sculls. The selection was based on performances at Cork Regatta, but the times used were from the manual system, as there were problems with the automatic system. The athlete levy will be €400.
SENIOR MEN |
---|
The following Senior Men have been selected to compete for Rowing Ireland at the |
Home International |
Regatta 2015 |
SENIOR |
MEN SCULLING |
1 |
x |
Luke Keating |
Carlow RC |
Lwt 1 |
x |
Justin Ryan Skibbereen RC |
2x |
Fionnan Groome Commercial RC |
Ronan Allen Garda BC |
Lwt 2x |
Declan O’Connor St Michaels RC |
Raymond O’Mahony Waterford BC |
4x |
Justin Ryan Skibbereen RC |
Declan O’Connor St Michaels RC |
Luke Keating Carlow RC |
Fionnan Groome Commercial RC |
SENIOR |
MEN SWEEP |
2 |
- |
Neil Gahan Commercial RC |
Colm Dowling Commercial RC |
Lwt 2 |
- |
TBD |
4 |
- |
Max Murphy UCD BC |
Niall Farrell UCD BC |
Ken McCarthy Skibbereen RC |
Murray Connolly Skibbereen RC |
4+ |
Andy Harrington UCC RC |
Alex O’Riordan UCC RC |
David O’Leary UCC RC |
Sean O’Sullivan UCC RC |
Gavin Connolly - Cox Commercial RC |
8+ |
Neil Gahan Commercial RC |
Colm Dowling Commercial RC |
Max Murphy UCD BC |
Niall Farrell UCD BC |
Ken McCarthy Skibbereen RC |
Murray Connolly Skibbereen RC |
Andy Harrington UCC RC |
Alex O’Riordan UCC RC |
Gavin Connolly - Cox Commercial RC |
The crews listed above are not listed in seat order in t |
he boats |
Page 2 of 3 |
SENIOR WOMEN |
The following Senior Women have been selected to compete for Rowing Ireland at |
the Home International |
Regatta 2015 |
SENIOR |
WOMEN SCULLING |
1 |
x |
Julia Vascotto Castleconnell |
BC |
Lwt 1 |
x |
Sarah Quinn Belfast BC |
2x |
Olivia Blundell Belfast BC |
Chloe Deyermond MCB RC |
Lwt 2x |
Phoebe Mulligan Belfast BC |
Kirstie Turner Belfast BC |
4x |
Sarah Quinn Belfast BC |
Phoebe Mulligan Belfast BC |
Kirstie Turner Belfast BC |
Julia Vascotto Castleconnell |
BC |
The crews listed above are not listed in seat order in t |
he boats |
SENIOR |
WOMEN SWEEP |
2 |
- |
Michelle Lonergan Shannon RC |
Helen Ryan Shannon RC |
Lwt 2 |
- |
TBD |
4 |
- |
Aoife Gilligan Shannon RC |
Karen Joy Shannon RC |
Dineka Maguire QUBLBC |
Aine De Baroid QUBLBC |
4+ |
Anne O’Leary Commercial RC |
Edel Garry Commercial RC |
Martina Bracken Commercial RC |
Emma Feerick Neptune RC |
Shauna Fitzsimons – Cox Commercial RC |
8+ |
Michelle Lonergan Shannon RC |
Helen Ryan Shannon RC |
Anne O’Leary Commercial RC |
Edel Garry Commercial RC |
Aoife Gilligan Shannon RC |
Karen Joy Shannon RC |
Martina Bracken Commercial RC |
Emma Feerick Neptune RC |
Shauna Fitzsimons - Cox Commercial RC |
The crews listed above are not listed in seat order |
Grigalius Among Ireland Winners at Home International Rowing
#ROWING: Ireland had some notable wins in the first session of the Home International Regatta at the National Rowing Centre in Cork today. Eimantas Grigalius won the men’s single sculls impressively, while Niall Duncan matched him in the lightweight single. The Carlow men’s pair of Niall Murphy and Alan McKenna also won, though Murphy returned to the sport after a long break. Relatively new entrants to the sport Emma Desmond in the lightweight single sculls and pararower Katie O’Brien also won.
The women’s junior double sculls and lightweight double sculls also brought Ireland top points, as did the men’s four of Thomas Deere, Ryan Corcoran, Daniel Buckley and Kevin Coughlan.
Home International Regatta, National Rowing Centre, Cork
Men
Four: 1 Ireland (T Deere, R Corcoran, D Buckley, K Coughlan) 6:11.85, 2 England 6:12.21. Junior: 1 Wales 6:24.97; 3 Ireland 6:33.09.
Four, coxed: 1 Scotland 6:31.05; 3 Ireland 6:48.43. Junior: 1 England 6:38.35, 2 Ireland 6:40.57.
Pair: 1 Ireland (N Murphy, A McKenna) 6:59.04, 2 Scotland 7:02.13, 3 England 7:25.08. Lightweight: 1 Scotland 7:07.86; 3 Ireland 7:17.19. Junior: 1 England 7:00.84, 2 Ireland 7:02.98.
Sculling, Quadruple – Junior: 1 England 6:10.89; 3 Ireland 6:27.26.
Double: 1 Scotland 6:40.76; 3 Ireland 6:51.88. Lightweight: 1 England 6:45.82; 3 Ireland 6:59.23. Junior: 1 Ireland (S Mulvaney, F McCarthy) 6:44.18, 2 England 6:45.59.
Single: 1 Ireland (E Grigalius) 7:12.90, 2 Scotland 7:21.52, 3 England 7:26.99. Lightweight: 1 Ireland (N Duncan) 7:22.39, 2 Scotland 7:26.29, 3 Wales 7:35.88. Junior: 1 Scotland 7:14.12; 4 Ireland 7:48.73.
Women
Four: 1 Scotland 6:50.28; 4 Ireland 7:21.12. Junior: 1 England 7:09.13; 3 Ireland 7:17.43.
Four, coxed: 1 Scotland; 3 Ireland 7:28.59. Junior: 1 Scotland 7:31.43; 4 Ireland 7:41.00.
Pair: 1 Scotland 7:36.50; 3 Ireland 7:49.83. Lightweight: 1 Scotland 7:50.28, 2 Ireland 8:01.28. Junior: 1 Scotland 7:47.97; 4 Ireland 8:01.67.
Sculling, Quadruple – Junior: 1 England 6:57.40; 3 Ireland 7:09.94.
Double: 1 Scotland 7:28.98; 3 Ireland 7:39.57.
Lightweight: 1 Scotland 7:22.07; 3 Ireland 7:48.63. Junior: 1 Scotland 7:33.87; 3 Ireland 7:45.72.
Single: 1 Wales 7:57.28; 4 Ireland 8:19.93.
Lightweight Single: 1 Ireland (E Desmond) 8:03.69, 2 England 7:4.02, 3 Wales 7:35.88. Junior: 1 England 8:14.03; 4 Ireland 8:30.05.
Pararowing: Trunk and Arms single sculls: 1 Ireland (K O’Brien) 4:51.98.
# ROWING: A team of 13 Ireland hopefuls will travel to the World Junior Championships this season. Hilary Shinnick and Bridget Jacques team up in a promising junior double scull, and Bernadette Walsh will represent Ireland in the single scull in Lithuania.
Ireland will also take big teams to the Coupe de la Jeunesse in Lucerne, Switzerland, in August and the Home International Regatta in Nottingham in July.
Junior World Championships, Trakai, Lithuania (7-11 August) |
---|
JW 1X Bernadette Walsh (Skibbereen RC) |
JW 2X Hilary Shinnick (Fermoy RC), Bridget Jacques (Belfast BC) |
JW 4X- Fiona Murtagh (Galway RC), Leonie Hamel (Cork BC), |
Erin Barry (Bann RC), Jasmin English (Belfast BC) |
JM 2X Andy Harrington (Shandon BC), Jack Casey (Shandon BC) |
JM 4X- Paddy Hegarty (Skibbereen RC), John Mitchel (Lee RC), |
David O’Malley (St Michaels RC), Conor Carmody (Shannon RC) |
Coupe de la Jeunesse, Lucerne, Switzerland (2-4 August) |
JW 1X Phoebe Mulligan (Portora BC) |
JW 2X Megan McLaughlin (Cork BC), Claire Beechinor (Cork BC) |
JW 4X- Kara O’Connor (Muckross RC), Eimear Lambe (Commercial RC), |
Laura Kilbane (Cork BC), Zoe Hyde (Killorglin RC) |
JM 1X Gareth McKillen (RBAI RC) |
JM 2X William Yeomans (Commercial RC), Daniel Buckley (Lee RC) |
JM 4X- Matthew Ryan (Skibbereen RC), Rory O’Sullivan (Lee RC), |
Evan Stone (Lee RC), Stephen Murphy (Cork BC) |
The following two crews will undergo further assessment before making a final decision for the Coupe de la Jeunesse team. |
JM 4- Kevin Fallon (St Josephs RC), Jack Smyth (St Josephs RC), |
David Keohane (Presentation), Brian Keohane (Presentation) |
JW 4- Lauren McHugh (Shannon RC), Clodagh Scannell (Shandon BC), |
Daisy Callanan (Shandon BC), Ruth Gilligan (Shannon RC). |
Home International, Nottingham, July 27th
Men – Junior, Sweep: C Hennessy, L Carroll, E Murray, K Anderson, R McKenna, A Chadfield (plus four to be chosen). Sculling: N McCarthy, E Whittle, K Keohane, D Synnott, S Kearney (plus two to be decided). Women – Junior, Sweep: V Sheehan, Z Madden, K Healy, E Coll, H McCarthy, A Luke (plus four to be chosen). Sculling: S Murphy, K Turner, C O’Sullivan, C Kelly, Z Sohun, A Griffin (plus one other).