Chris Johnston's Beneteau 31.7 has won Dublin Bay Sailing Club's Newsom Cup for the best one-design boat in the club's 2018 Summer sailing season. It is one of six premier awards to be made by the club at the end of a hectic Sherry Fitzgerald sponsored season. The Waterhouse Shield was won by Richard and Philip Lovegrove's Sigma 33 Rupert for the best cruiser on handicap.
DBSC Commodore Chris Moore will salute the club's 213 trophy winners at what will certainly be a gala prizegiving on Friday evening at the Royal St. George clubhouse that will also be Donal O'Sullivan's last as Master of Ceremonies. The Honorary Secretary is stepping down at the end of the month after 27 years in the role.
In other premier awards announced, Dun Laoghaire Harbour Trophy for the best newcomer was awarded to John O'Gorman's new Sunfast 3600 Hot Cookie.
The Dr Alf Delany Cup was won by Fireballer Frank Miller in Blind Squirrel for the best boat on the dinghy course.
The Beneteau 31.7 Bluefin II (Michael and Bernie Bryson) was the winner of the Brendan Ebrill Memorial Cup. DBSC Race officer Suzanne McGarry was awarded the Viking Trophy for her notable contribution to sailing.
On November 26th, the club's AGM bears witness to a changing of the DBSC Guard when Donal officially steps down. Interestingly, it is the outgoing Commodore Chris Moore who will fill his shoes. Moore, over a nine-year period, has also served as rear and vice commodore. The AGM will elect a new Commodore Jonathan Nicholson, Vice Commodore Ann Kirwan and a new Rear Commodore Eddie Totterdell. Before that, however, it will be a busy wind-down for Donal with DBSC's annual gala prizegiving this Friday.
2018 DBSC Prize Winners
Knox-Gore Bowl (1) | Cruisers 0 | Tsunami | Vincent | Farrell | Thursday ECHO Overall | |
Martin Cup (3) | Cruisers 0 | Tsunami | Vincent | Farrell | Thursday IRC overall | |
Knox-Gore Cup (2) | Cruisers 0 | WOW | George | Sisk | Saturday IRC overall | |
Centenary Trophy (4) | Cruisers 0 | WOW | George | Sisk | Saturday Echo overall | |
John Rennie Trophy | Cruisers 0 | WOW | George | Sisk | Coastal Races | |
West Pier Officers cup (7) | Cruisers 1 | Bon Exemple | Colin | Byrne | Thursday IRC overall | |
Weir Cup (8) | Cruisers 1 | Bon Exemple | Colin | Byrne | Saturday IRC overall | |
Cr.1 Royal Alfred Cup | Cruisers 1 | Dear Prudence | Pierce | Tynan & others | Coastal Races | |
Tiamat Trophy (6) | Cruisers 1 | Gringo | Tony | Fox | Thursday ECHO Overall | |
Osterberg Cup (5) | Cruisers 1 | Jump the Gun | John M. Kelly & | Michael Monaghan | Saturday Echo overall | |
Silver Foam Trophy (77) | Cruisers 2 | Antix | Derek | Ryan | Most improved boat | |
Briscoe Trophy (9) | Cruisers 2 | Elandra | Joe | Conway | Tuesday Echo overall | |
Fireseal Sigma 33 Trophy (24) | Cruisers 2 ( | Rupert | Richard & Philip | Lovegrove | Thursdays overall ISigma 33( | |
Silver Salver (12) | Cruisers 2 | Rupert | Richard & Philip | Lovegrove | Saturday IRC overall | |
Cr.2 Royal Alfred Cup | Cruisers 2 | Rupert | Richard & Philip | Lovegrove | Coastal Races | |
Rupert Bowl (26) | Sigmas 33 | Rupert | Richard & Philip | Lovegrove | 1st Saturday Series-Trophy | |
Bective Lights Crystal Trophy (27) | Sigmas 33 | Rupert | Richard & Philip | Lovegrove | Saturdays overall | |
J.B. Stephens Trophy (25) | Sigmas 33 | Rupert | Richard & Philip | Lovegrove | Thursday Saturday Combined | |
T.P. Early Cup (11) | Cruisers 2 | Springer | Ian | Bowring | Saturday Echo overall | |
Lady Shamrock Trophy (13) | Cruisers 2 | Windjammer | Lindsay J. Caser & | Denis Power | Thursday IRC overall | |
Centenary Cup (10) | Cruisers 2 | Windjammer | Lindsay J. Caser & | Denis Power | Thursday ECHO overall | |
Annette Cup (90) | Cruisers 3 | Maranda | Myles | Kelly | Tuesday overall | |
Mercia Cup (16) | Cruisers 3 | Pamafe | Gerald | Costello | Saturday Echo overall | |
Viking clock Trophy | Cruisers 3(a) | Running Wild | Brendan | Foley | Thursday Echo overall | |
Smalldridge Cup | Cruisers 3 (a) | Running Wild | Brendan | Foley | Thursday IRC overall (3a) | |
Mini- Sam Maguire Cup | Cruisers 3 | Running Wild | Brendan | Foley | Coastal Races | |
Jack Kennedy Memorial Cup (15) | Cruisers 3 | Asterix | Frazer Meredith, | Ml.Boushal, J,Counihan | Saturday IRC overall | |
Sanderling Trophy (14) | Cruisers 3(b) | Cacciatore | Maidead Ni Cheallachan & | Ann O'Callaghan | Thursday IRC overall (3b) | |
Whimbrel Rose Bowl (19) | Cruisers 3(b) | Maranda | Myles | Kelly | Thursday Echo overall | |
Facet Jewellers Cup (95) | B21s | Small Wonder | Hugh C | Kelly | Thursday Scratch Overall | |
Beneteau 21 Cup (94) | B21s | Ventuno | Rowan | Fogarty | Saturday Scratch Overall | |
Old Baily Bowl | B21s | Ventuno | Rowan | Fogarty | Coastal Races | |
White Sail Class Trophy (21) | Cruisers 5 | Cevantes | Paul | Conway | Saturday IRC overall | |
Gerry Henry Salver (20) | Cruisers 5 (a) | Katie Nua | Thos.Dunne, P.Fitzsimons, & | D.Grace, C.McGuinness | Thursday Echo overall | |
Burford Trophy (23) | Cruisers 5(a) | Persistance | Charles Broadhead, Ian Stuart c | & Gerry Collins | Thursday IRC overall | |
Trevor Wood Trophy (92) | Cruisers 5(b) | Afternoon Delight | Ml.Bennett & | Martin Brennan, JP Mackay | Thursday Echo overall | |
Galileo Cup (93) | Cruisers 5(b) | Cevantes | Paul | Conway | Thursday IRC overall | |
Anna Livia Trophy (22) | Cruisers 5 | Cevantes | Paul | Conway | Saturday Echo overall | |
Royal Alfred Howth Trophy | Cruisers 5 | Sea Safari | Jacqueline | Smith | Coastal Races | |
Horrigan Cup (28) | 31.7s | Camira | Peter | Beamish | Thursday Overall -Echo | |
Long John Silver Cup (29) | 31.7s | Fiddly Bits | P.J. Timmons,Bill Quigley | Gerry Murray, Dermot Breen | Saturday Overall- Echo | |
Royal Alfred 31.7 Cup | 31.7s | Levante | Michael | Leahy & John Power | Coastal Races | |
Feanor Trophy (31) | 31.7s | Prospect | Chris | Johnston | Thursday overall One-Design | |
Arandora Trophy (30) | 31.7s | Prospect | Chris. | Johnston | Saturday Overall-One Design | |
Torry Cup (88) | Dragons | Hy Brasil | Peter | O'Reilly | Special conditions | |
Oxford & Cambridge Cup (33) | Dragons | Phantom | Peter Bowring & | David J.H. Williams | Thursday overall | |
Old Time Cup (87) | Dragons | Phantom | Peter Bowring & | David J.H. Williams | Combined Saturday & Thursday | |
RIYC Cup (32) | Dragons | Sir Ossis of the River | Denis | Bergin | Saturdays Overall | |
Pterodactyl Cup (34) | Glens | Glendun | David Houlton, Bian Denham | Alison OBrien, Derek Freedman | Thursday overall | |
Glen Challenge Trophy (35) | Glens | Glendun | David | Houlton | Crews races | |
Hamilton Reid (38) | Glens | Glenluce | Lucy | Grant | Dalkey Island Race | |
The McMullen Cup (37) | Glens | Glenluce | Richard | O'Connor | Sts & Thurs combined + regatta | |
Pair of Silver Vases (39) | Glens | Glenluce | Lucy | Grant | Ladies Race | |
Harry Maguire Memorial Cup (36) | Glens | Glenluce | Richard | O'Connor | Saturday overall | |
Commodore O'Meara Trophy | Glens | Glenluce | Richard | O'Connor | Olympic races | |
Royal Alfred Glen Trophy | Glens | Glenluce | Richard | O'Connor | Coastal Races | |
John Donnelly Perpetual Cup (41) | Ruffians | Alias | David Meeke & | Martin McCarthy | Best Tuesday Boat | |
British Airways Trophy (44) | Ruffians | Bandit | Ann Kirwan., Brian Culllen & | Ciara Brown. | Saturday Overall | |
J.Lamont Brown Trophy (42) | Ruffians | Bandit | Ann Kirwan., Brian Culllen & | Ciara Brown. | Sat & Thurs overall | |
Dr. O'Leary Memorial Cup | Ruffians | Bandit | Ann Kirwan., Brian Culllen & | Ciara Brown. | Coastal races | |
Huet Trophy (43) | Ruffians | Shannagh | Stephen Gill & | Padraig MacDiarmada | Thursday overall | |
The Shipman Perpetual Trophy (47) | Shipmans | Barossa | Neil McSherry | Brian Geraghty, Stuart Trotter | Special Conds.(sats not major trophy | |
Royal Alfred Shipman Bowl | Shipmans | JOSlim | John D. Clarke & | B.J.Maher | Coastal Races | |
The Malindi Cup (46) | Shipmans | JOSlim | John D. Clarke & | B.J.Maher | Saturdays overall | |
The Midweek Trophy (45) | Shipmans | Viking | Fergus | Mason | Thursdays overall | |
Lunasa Trophy (48) | SB20 | Black lac k | James | Gorman | Special Conditions (Saturday Series 2 etc) | |
Bealtaine Trophy (49) | SB20 | Know How Do | Daragh | Sheridan | Special Conditions | |
Equinox Trophy (50) | SB20 | Sea Biscuit | Barry Glavin & | Niall O'Riordan | Special Conditions- 3rd series) | |
Saturday SB3 Cup (51) | SB20 | Sin Bin | Michael | O'Connor | Saturday overall | |
Crichton Trophy (52) | SB20 | venuesworld.com | Ger | Dempsey | Thursday overall | |
Sportsboat Saturday Cup | Mixed Sportsboats | Jambiya | Vincent Lattimore & | Martin Ryan | Saturday overall | |
Thursday Sportsboat Cup | Mixed Sportsboats | Jester | Declan | Curtin | Thursday overall | |
G.Pugin Melden Trophy (53) | Water Wags | Swift | Guy & Jacqui | Kilroy | Wags Series 2 | |
Goldsmith Cup (54) | Water Wags | Swift | Guy & Jacqui | Kilroy | Wednesday Overall | |
Blue Bird Trophy (55) | Water Wags | Swift | Guy & Jacqui | Kilroy | Wags Series 1 | |
Brian S.Ryan Trophy (57) | Flying 15's | fFinisterre | Conor O'Leary & | Alistair Court | Saturday overall | |
Flying Fifteen Gun (56) | Flying 15's | Frequent Flyer | Chris Doorly | & Alan Green | Thursday overall | |
Fifty Something Cup | Flying 15's | Ignis Caput | David | Mulvin | 1st Thursday Series | |
Blake Cup (89) | Flying 15's | Perfect Ten | Alan Balfe & | John Whelan | Special Conditions | |
Iolar Cup (59) | Mermaids | Aideen | Brendan Martin & | Dan Brennan | Saturday overall | |
Stella Cup | Mermaids | Aideen | Brendan Martin & | Dan Brennan | Saturday-special conditions | |
Amy Cup (58) | Mermaids | Jill | Paul Smith & | Patrick Mangan | Tuesday Overall | |
J.B.Kearney Shield (61) | Mermaids | Tijuana | David Stedmond & | David Creedon | Thursdays: special conditions | |
Shannon Cup (62) | Squibs | Periguin | Noel | Colclough | Saturday Overall | |
Minx Trophy (63) | Squibs | Periquin | Noel | Colclough | Thursday Overall | |
Nuits St.George Trophy (64) | Fireballs | Blind Squirrel | Frank | Miller | Tuesday overall | |
The Kennedy Cup (66) | IDRA 14's | Dart | Pierre | Long | Saturday Overall | |
Bay Cup (67) | IDRA 14's | Dunmoanin' | Frank | Hamilton | Tuesday overall | |
Half-Way Trophy (80) | IDRA 14's | Siabhra | David | Long | Special Conditions | |
Crews Challenge Cup (79) | IDRA14's | Siabhra | Cyril | Sagot | Special Conditions | |
Melampus Cup (78) | IDRA 14's | Slipstream | Julie | Ascoop | Special conditions | |
The Windmill Cup (68) | PY | No.1170 | Eoin | McKeon | Tuesday overall | |
Early Bird Trophy | PY | No.814 | Paul | Ter Horst | 1st series Tues, & Sat.combined | |
Sailcraft Tray (69) | Laser PY | No. 212521 | Ross | O'Leary | Tuesday overall-2nd place | |
The Lanaverre Trophy | Laser PY | 166313 | Ronan | Wallace | Tuesday overall | |
PY Junior Trophy | PY | 601 | Patrick | Hassett | PY September Series | |
Seapoint Cup (82) | Optimists | 1545 | Trevor | Bolger | Optimist September Series | |
Mitchell Cup (83) | RS Feva | 1776 | Peter Williams & | Russel Bolger | RS Fever September Series | |
Lawson Cup (84) | Toppers | 47727 | Eoghan | Turner | Topper September Series | |
Jimmy Mooney Goblet (86) | Laser Radial | 174731 | Robert | O'Connor | Laser Radial September Series |