One hundred twenty-one boats turned out for the final races of the AIB Dublin Bay Sailing Club (DBSC) Summer Series in a moderate ESE to SE breeze on the bay.
Patrick Burke's First 40 Prima Forte won the Cruisers Zero IRC class from the Royal Irish Yacht Club, while clubmate Colin Byrne was the Cruisers IRC One winner in the XP34 Bon Exemple.
In Cruiser 2 IRC: Peridot, won from Dick Lovegroves' Sigma 33 Rupert.
In the One Design classes, DBSC Commodore Ann Kirwan won the first race of the day in the Ruffian 23 class at the helm of Bandit, while Michael Cutliffe sailed Ruffles from the DMYC was the winner of the second.
In the dinghies, Ross O'Leary of the Royal St. George Yacht Club was the winner of both Laser Standard races, with Shirley Gilmore and Sean Craig shared victories in the two races of the Radial class.
The results in all classes for the final races are in summary below.
DBSC Results for 25/09/2021
Race 1
Cruiser 0 IRC: 1. Prima Forte, 2. Wow, 3. Tsunami
Cruiser 0 Echo: 1. Prima Forte, 2. Wow, 3. Tsunami
Cruiser 1 IRC: 1. Bon Exemple, 2. Something Else, 3. Chimaera
Cruiser 1 Echo: 1. Gringo, 2. Something Else, 3. Raptor
Cruiser 1 J109: 1. Something Else, 2. Chimaera, 3. Jalapeno
31.7 One Design: 1. Prospect, 2. Kernach, 3. Attitude
31.7 Echo: 1. Kalamar, 2. Kernach, 3. Bluefin Two
Cruiser 2 IRC: 1. Peridot, 2. Rupert, 3. Springer
Cruiser 2 Echo: 1. Peridot, 2. Gwili II, 3. Springer
Cruiser 2 Sigma 33: 1. Gwili II, 2. Rupert, 3. Springer
Cruiser 3 IRC: 1. Starlet, 2. Maranda, 3. Krypton
Cruiser 3 Echo: 1. Ceol na Mara, 2. Maranda, 3. Pamafe
Cruiser 4 NS-IRC: 1. Boomerang, 2. RunAway
Cruiser 4 Echo: 1. Boomerang, 2. RunAway
Cruiser 5 NS-IRC: 1. Playtime, 2. Persistence
Cruiser 5 Echo: 1. Calypso, 2. Just Jasmin, 3. Playtime
SB20: 1. So Blue, 2. Carpe Diem, 3. venuesworld.com
Flying 15: 1. FFuZZy, 2. Ffantastic Mr ffox, 3. Snow White
Sportsboat VPRS: 1. Ram Jam, 2. Jambiya, 3. Jester
Sportsboat: 1. Ram Jam, 2. Jambiya, 3. Jester
Dragon: 1. Phantom, 2. D-cision, 3. ZinZan
Ruffian: 1. Bandit, 2. Carmen, 3. Ruffles
B211 One Design: 1. Billy Whizz, 2. Ventuno, 3. Chinook
B211 Echo: 1. Ventuno, 2. Betty B, 3. Billy Whizz
Glen: 1. Pterodactyl, 2. Glenluce, 3. Glenshesk
Squib/Mermaid PY: 1. Aideen, 2. Jill, 3. Lively Lady
PY Class: 1. Brendan Foley, 2. Sarah Dwyer, 3. Stephen Oram
IDRA 14: 1. Dart, 2. Dunmoanin, 3. Chaos
Laser Standard: 1. Ross O'Leary, 2. Conor Roche, 3. Robbie Walker
Laser Radial: 1. Shirley Gilmore, 2. Oisin Hughes, 3. Sean Craig
Race 2
SB20: 1. venuesworld.com, 2. Carpe Diem, 3. Seabiscuit
Flying 15: 1. Enfant de Marie, 2. Snow White, 3. Ignis Caput II
Sportsboat VPRS: 1. Jester, 2. Jambiya, 3. Ram Jam
Sportsboat: 1. Jester, 2. Jambiya, 3. Ram Jam
Dragon: 1. Zinn, 2. Phantom
Ruffian: 1. Ruffles, 2. Bandit, 3. Ruff Diamond
B211 One Design: 1. Chinook, 2. Beeswing, 3. Small Wonder
B211 Echo: 1. Betty B, 2. Chinook, 3. Beeswing
Squib/Mermaid PY: 1. Jill, 2. Aideen, 3. Lively Lady
PY Class: 1. Brendan Foley, 2. Stephen Oram, 3. Sarah Dwyer
IDRA 14: 1. Dart, 2. Chaos, 3. Dunmoanin
Laser Standard: 1. Ross O'Leary, 2. Conor Roche
Laser Radial: 1. Sean Craig, 2. David Cahill, 3. Shirley Gilmore