Menu
Allianz and Afloat - Supporting Irish Boating

Ireland's sailing, boating & maritime magazine

Irish Junior Women Win at Home International Rowing

24th July 2011
Irish Junior Women Win at Home International Rowing

Ireland successfully defended their Junior Women's title at the Home International Regatta in Scotland on Saturday. However, England took the other three categories, and Ireland could only finish fourth in the men's senior ranks and third in the women's. The junior men finished second. 

Home International Regatta, Saturday:

Overall – Men, Senior: 1 England, 2 Wales, 3 Scotland, 4 Ireland. Junior: 1 England, 2 Ireland, 3 Wales.

Women, Senior: 1 England, 2 Scotland, 3 Ireland. Junior: 1 Ireland, 2 England, 3 Scotland.

 

 

2011, STRATHCLYDE PARK – RESULTS
Race: 1 Women's Lightweight Single Scull (1 WLwt 1x) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 8 IRE(-) Ireland 01:54.5 03:55.4 - 8:03.57
2 7 ENG(-) England 01:55.8 04:00.0 - 8:17.41
3 6 WAL(-) Wales - Charles 02:00.0 04:05.4 - 8:19.39
Danni Charles
4 5 SCO(-) Scotland - Connal 02:02.7 04:11.4 - 8:39.18
Gillian Connal
Race: 2 Men's Lightweight Single Scull (2 MLwt 1x) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 7 WAL(-) Wales - Fernhead - - - 7:06.70
Nick Fernhead
2 5 SCO(-) Scotland - Scrimgeour - - - 7:10.64
Sam Scrimgeour
3 8 ENG(-) England - - - 7:30.86
4 6 IRE(-) Ireland - - - 7:30.91
Race: 3 Women's Junior Single Scull (3 WJu18 1x) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 6 IRE(-) Ireland 01:56.5 04:01.6 06:08.7 8:16.72
2 5 ENG(-) England 02:01.4 04:05.4 06:09.4 8:17.27
3 8 SCO(-) Scotland - McDonald 02:01.7 04:09.2 06:20.6 8:30.70
Emma McDonald
Race: 4 Men's Junior Single Scull (4 OJu18 1x) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 8 WAL(-) Wales - Massey 01:48.1 03:39.2 05:31.8 7:28.45
Robbie Massey
2 6 ENG(-) England 01:52.4 03:45.1 05:39.6 7:39.23
3 5 SCO(-) Scotland - Zankreyser 01:50.3 03:45.6 05:42.7 7:39.87
David Zankreyser
4 7 IRE(-) Ireland 01:44.6 03:37.7 05:37.3 8:47.10
Race: 5 Women's Single Scull (5 W1x) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 7 ENG(-) England 01:51.1 03:48.1 05:48.7 7:50.37
2 6 SCO(-) Scotland - Sanjana 01:54.6 03:52.0 05:53.0 7:55.30
Francesca Sanjana
3 8 IRE(-) Ireland 01:52.8 03:53.2 05:57.4 8:01.49
4 5 WAL(-) Wales - Chin 01:57.1 04:02.5 06:11.0 8:18.33
Rebecca Chin
Race: 6 Men's Single Scull (6 M1x) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 5 WAL(-) Wales - Thomas 01:44.8 03:33.7 05:23.4 7:19.10
Graeme Thomas
2 7 IRE(-) Ireland 01:45.7 03:37.6 05:30.3 7:23.61
3 6 ENG(-) England 01:46.7 03:37.8 05:30.0 7:25.81
4 8 SCO(-) Scotland - McConnell 01:45.3 03:39.6 05:36.6 7:30.09
Andrew McConnell
Race: 7 Women's Lightweight Coxless Pair (7 WLwt 2-) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 7 SCO(-) Scotland 01:51.3 03:47.8 05:47.2 7:48.71
Alex Gemie, Judith Anne Herbert
2 5 WAL(-) Wales 01:53.0 03:52.5 05:50.6 7:54.95
Rebekah Edgar, Lorna Brown
3 6 ENG(-) England 01:54.7 03:55.5 05:58.1 8:01.14
Race: 8 Men's Lightweight Coxless Pair (8 MLwt 2-) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 5 ENG(-) England 01:42.0 03:29.1 05:17.3 7:03.61
2 6 IRE(-) Ireland 01:43.1 03:30.9 05:20.3 7:07.92
3 7 SCO(-) Scotland 01:43.6 03:33.4 05:27.1 7:20.01
Elliott Clarke, Patrick Murray
4 8 WAL(-) Wales 01:44.9 03:35.2 05:29.6 7:23.10
Ben Redman
Race: 9 Women's Junior Coxless Pair (9 WJu18 2-) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 8 IRE(-) Ireland 01:51.8 03:51.0 05:54.5 7:57.59
2 7 SCO(-) Scotland 01:51.1 03:53.4 06:00.4 8:03.37
Jo Smith, Eilidh Manson
3 6 ENG(-) England 02:03.2 04:08.2 06:14.9 8:15.33
4 5 WAL(-) Wales 02:00.5 04:05.3 06:12.8 8:17.54
Lizzie Williams, Holly Oughton
Race: 10 Men's Junior Coxless Pair (10 OJu18 2-) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 5 SCO(-) Scotland 01:42.3 03:28.0 05:10.7 6:56.23
Ross Urquhart, Ronan Murphy
2 7 IRE(-) Ireland 01:40.7 03:26.0 05:11.6 6:57.86
3 8 ENG(-) England 01:42.8 03:30.9 05:20.1 7:12.73
4 6 WAL(-) Wales 01:47.2 03:38.3 05:32.4 7:23.38
Charles Hillman, Sam Kerr
Race: 11 Women's Coxless Pair (11 W2-) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 8 ENG(-) England 01:54.7 03:49.6 05:46.4 7:45.28
2 5 SCO(-) Scotland 01:53.6 03:48.9 05:48.1 7:49.30
Natalie Irvine, Gillian Connal
3 7 WAL(-) Wales 01:58.0 03:52.6 05:51.2 7:49.64
Rebekah Edgar, Lorna Brown
4 6 IRE(-) Ireland 01:54.2 03:54.1 05:53.3 7:58.66
Race: 12 Men's Coxless Pair (12 M2-) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 5 SCO(-) Scotland 01:42.1 03:29.3 05:10.7 6:56.41
Scott Purdie, Colin Wallace
2 7 ENG(-) England 01:38.3 03:24.4 05:11.8 6:58.43
3 6 IRE(-) Ireland 01:41.4 03:27.1 05:12.8 7:00.89
4 8 WAL(-) Wales 01:44.4 - 05:13.9 7:08.72
Will Todd, Ben Spencer-Jones
Race: 13 Women's Junior Coxless Four (13 WJu18 4-) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 5 ENG(-) England 01:48.8 03:34.6 05:23.8 7:17.58
2 8 IRE(-) Ireland 01:46.2 03:42.8 05:38.1 7:33.66
3 7 SCO(-) Scotland 01:46.9 03:40.1 05:36.9 7:36.43
Joanna Tink, Emma Rankin, Robyn Gillies, Emily Colley
4 6 WAL(-) Wales 01:50.3 03:46.5 05:45.6 7:46.33
Abi Thomas, Grace Thomas, Elizabeth Williams, Holly Oughton
Race: 14 Men's Junior Coxless Four (14 OJu18 4-) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 7 ENG(-) England 01:40.7 - 04:46.1 6:24.70
2 8 WAL(-) Wales 01:41.3 - 04:47.7 6:30.10
Bowen Stuart-Woods, Ed Hares, Charles Waite-Roberts, James Moggridge
3 5 IRE(-) Ireland 01:41.9 - 04:53.3 6:35.14
4 6 SCO(-) Scotland 01:45.0 - 05:03.7 6:49.60
Elliot Bruce, Lewis McCue, Cameron Gordon, Jacob Vyse
Race: 15 Women's Coxed Four (15 W4+) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 5 ENG(-) England 01:47.5 03:38.4 05:30.5 7:21.40
2 6 IRE(-) Ireland 01:48.6 03:41.7 05:37.9 7:32.27
3 7 SCO(-) Scotland 01:51.4 03:45.7 05:41.6 7:36.72
Ruth Dunn, Samantha Fowler, Hannah Stone, Rosie Young, Karen Barton
Race: 16 Men's Coxed Four (16 M4+) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 5 ENG(-) England 01:35.5 03:11.0 04:51.3 6:32.90
2 8 WAL(-) Wales 01:37.4 03:15.2 04:58.2 6:38.80
3 6 IRE(-) Ireland 01:36.3 03:14.8 05:00.2 6:40.54
4 7 SCO(-) Scotland 01:38.0 03:20.3 05:04.7 6:49.53
Gary Wilson, Feargal OShea, Tom Macintyre, Thomas Little, Rhi Morgan
Race: 17 Women's Lightweight Double Scull (17 WLwt 2x) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 6 ENG(-) England 01:44.9 03:19.6 05:26.7 7:24.53
2 5 SCO(-) Scotland 01:50.8 03:35.4 05:40.5 7:37.68
Judith Anne Herbert, Alex Gemie
3 8 IRE(-) Ireland 01:49.7 03:45.6 05:45.6 7:40.48
4 7 WAL(-) Wales 01:55.4 03:46.3 05:52.1 7:52.86
Race: 18 Men's Lightweight Double Scull (18 MLwt 2x) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 8 ENG(-) England - - - 10:00.00
2 7 IRE(-) Ireland - - - 20:00.00
3 6 WAL(-) Wales - - - 30:00.00
4 5 SCO(-) Scotland - - - 40:00.00
Matthew Loader, Sam Scrimgeour
Race: 19 Women's Junior Double Scull (19 WJu18 2x) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 7 SCO(-) Scotland 01:50.9 03:47.9 05:46.5 7:46.57
Emma McDonald, Olivia Davison
2 6 ENG(-) England 01:51.6 03:51.5 05:50.4 7:53.62
3 8 IRE(-) Ireland 01:49.9 03:52.4 05:54.2 7:56.70
4 5 WAL(-) Wales 01:53.4 03:57.1 06:03.4 8:14.95
Race: 20 Men's Junior Double Scull (20 OJu18 2x) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 8 ENG(-) England 01:38.0 03:19.8 05:03.1 6:43.25
2 6 IRE(-) Ireland 01:39.8 03:19.5 05:02.4 6:43.52
3 7 SCO(-) Scotland 01:37.7 03:22.1 05:07.7 6:49.64
Harry Leask, Jack Leask
4 5 WAL(-) Wales 01:37.4 03:30.4 05:34.4 7:49.10
Race: 21 Women's Double Scull (21 W2x) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 8 ENG(-) England 01:50.8 03:34.1 05:29.0 7:24.31
2 5 IRE(-) Ireland 01:43.6 03:43.9 05:39.7 7:33.79
3 6 SCO(-) Scotland 01:52.0 03:47.8 05:43.0 7:37.73
Amanda Larcombe, Francesca Sanjana
4 7 WAL(-) Wales 01:49.8 03:48.0 05:46.6 7:43.03
Race: 22 Men's Double Scull (22 M2x) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 8 WAL(-) Wales 01:40.7 03:19.5 05:01.0 6:43.95
2 7 SCO(-) Scotland 01:40.1 03:18.4 05:03.4 6:45.89
Daniel Graham, Michael McNaul
3 6 ENG(-) England 01:41.3 03:25.0 05:03.9 6:48.53
4 5 IRE(-) Ireland 01:42.7 - 05:10.8 6:58.12
Race: 23 Women's Junior Coxed Four (23 WJu18 4+) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 7 IRE(-) Ireland 01:48.7 03:42.5 05:38.1 7:34.38
2 8 SCO(-) Scotland 01:51.2 03:48.1 05:46.7 7:45.35
Jamie Rees, Emily Geddes, Holly W. Reid, Christie J. Duff, Alistair Frost
3 6 ENG(-) England 01:53.6 03:52.1 05:52.8 7:53.57
4 5 WAL(-) Wales 01:56.5 03:57.5 05:58.4 8:03.85
Race: 24 Men's Junior Coxed Four (24 OJu18 4+) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 6 IRE(-) Ireland 01:35.0 03:13.1 05:08.6 6:37.32
2 7 ENG(-) England 01:38.0 03:19.2 05:09.0 6:40.62
3 5 WAL(-) Wales 01:36.9 03:18.2 05:09.5 6:42.66
4 8 SCO(-) Scotland 01:38.2 03:21.7 05:10.2 6:50.45
Callum Stephen, Matthew Rankin, Ian Walker, Euan Marshall, Rebecca Moore
Race: 25 Women's Under 23 Coxless Four (25 WU23 4-) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 8 ENG(-) England 01:40.5 03:57.3 05:16.2 7:03.90
2 7 SCO(-) Scotland 01:41.4 03:57.9 05:21.9 7:08.70
Iona Riley, Lucy Bonnamy, Catriona Bain, Jamie Steel
3 6 IRE(-) Ireland 01:42.9 03:58.5 05:19.3 7:12.12
Race: 26 Men's Under 23 Coxless Four (26 MU23 4-) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 7 SCO(-) Scotland 01:30.4 03:04.8 04:41.9 6:16.88
Gary Wilson, Callum McBrierty, Sean Dixon, Murray Wilkojc
2 8 ENG(-) England 01:32.3 03:07.2 04:43.1 6:18.58
3 5 WAL(-) Wales 01:31.0 03:06.3 04:47.0 6:21.13
4 6 IRE(-) Ireland 01:33.2 03:08.5 04:43.9 6:22.74
Race: 27 Adaptive TA Women's Single Scull (27 WAdapt 1x TA) F 1000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 7 SCO(-) Scotland - MacDonald - - 02:38.6 5:39.97
Caroline MacDonald
2 8 WAL(-) Wales - - 03:06.6 6:28.64
Race: 28 Adaptive TA Men's Single Scull (28 MAdapt 1x TA) F 1000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 7 ENG(-) England - - 02:15.1 4:48.65
2 8 SCO(-) Scotland - Stewart - - 03:08.2 6:43.95
Graeme Stewart
Race: 29 Women's Junior Quadruple Scull (29 WJu18 4x) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 7 ENG(-) England 01:42.9 03:28.8 05:18.8 7:09.15
2 6 IRE(-) Ireland 01:44.0 03:31.7 05:37.0 7:14.17
3 8 WAL(-) Wales 01:49.4 03:43.8 05:21.9 7:31.02
4 5 SCO(-) Scotland 01:54.0 03:45.9 05:40.2 7:35.54
Claire Hiddleston, Lena Reid, Beth Simmonds, Katherine Shaw
Race: 30 Women's Junior Eight (30 WJu18 8+) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 7 ENG(-) England 01:42.6 03:23.3 05:08.3 6:52.76
2 8 IRE(-) Ireland 01:43.6 03:25.2 05:12.0 6:57.17
3 6 SCO(-) Scotland 01:45.2 03:29.3 05:18.3 7:07.22
Kimberley Somerside, Eleanor Jamieson, Jo Smith, Elidh Manson, Joanna Tink, Emma Rankin, Robyn Gillies, Emily Colley, Louise Henderson
Race: 31 Men's Junior Quadruple Scull (31 OJu18 4x) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 8 ENG(-) England 01:32.2 03:05.1 04:43.1 6:19.15
2 7 IRE(-) Ireland 01:31.3 03:07.9 04:48.4 6:27.77
3 5 SCO(-) Scotland 01:34.6 03:14.3 04:56.2 6:30.61
Jack Leask, Harry Leask, David Zankreyser, Gregor Hall
4 6 WAL(-) Wales 01:33.3 03:10.6 04:52.5 6:32.53
Race: 32 Men's Junior Eight (32 OJu18 8+) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 8 ENG(-) England 01:24.1 02:51.5 04:23.2 5:53.32
2 7 WAL(-) Wales 01:26.2 02:56.3 04:28.9 5:59.60
3 5 IRE(-) Ireland 01:28.8 02:58.2 04:31.7 6:03.81
4 6 SCO(-) Scotland 01:29.4 03:02.8 04:40.7 6:17.42
Iain Houston, Fraser Malone, Patrick Murray, Daniel McSherry, Grant J. Ross, Niall Rundle, Lewis McCue, Elliot Bruce, Emma Brander
Race: 33 Women's Quad Scull (33 W4x) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 6 ENG(-) England 01:37.3 03:18.1 05:02.5 6:48.61
2 7 IRE(-) Ireland 01:40.3 03:24.4 05:10.7 6:55.69
3 5 WAL(-) Wales 01:42.7 03:29.5 05:17.1 7:01.38
4 8 SCO(-) Scotland 01:42.0 03:28.2 05:10.8 7:03.48
Samantha Fowler, Rosie Young, Amanda Larcombe, Francesca Sanjana
Race: 34 Women's Eight (34 W8+) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 7 ENG(-) England 01:37.9 03:19.4 05:02.0 6:44.03
2 8 SCO(-) Scotland 01:37.3 03:18.9 05:03.9 6:45.93
Ruth Dunn, Hannah Stone, Natalie Irvine, Gillian Connal, Lucy Bonnamy, Catriona Bain, Iona Riley, Jamie Steel, Marianne Pascal-Flynn
3 6 IRE(-) Ireland 01:39.9 03:22.0 05:04.7 6:47.48
Race: 35 Men's Quad Scull (35 M4x) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 6 ENG(-) England 01:31.1 03:02.5 04:34.8 6:07.44
2 7 WAL(-) Wales 01:32.5 03:03.6 04:35.9 6:07.90
3 8 SCO(-) Scotland 01:31.5 03:04.7 04:40.6 6:19.19
Matthew Loader, Daniel Graham, Michael McNaul, Sam Scrimgeour
4 5 IRE(-) Ireland 01:33.2 03:07.4 04:44.5 6:21.89
Race: 36 Men's Eight (36 M8+) F 2000m
500m 1000m 1500m FINISH
1 8 ENG(-) England 01:23.9 02:51.6 04:23.0 5:52.73
2 7 WAL(-) Wales 01:26.1 02:56.2 04:28.3 6:01.07
3 5 IRE(-) Ireland 01:27.0 02:59.3 04:31.4 6:01.77
4 6 SCO(-) Scotland 01:26.4 02:57.8 04:29.5 6:01.84
Andrew McConnell, Feargal OShea, Scott Purdie, Colin Wallace, Gary Wilson, Callum McBrierty, Sean Dixon, Murray Wilkojc, Kerra Templeton

 

Published in Rowing
Liam Gorman

About The Author

Liam Gorman

Email The Author

Liam Gorman is a writer and reporter. He is the co-author of Little Lady, One Man, Big Ocean, published in the United States and Canada as Crossing the Swell. He is the rowing correspondent of the Irish Times.  

We've got a favour to ask

More people are reading Afloat.ie than ever thanks to the power of the internet but we're in stormy seas because advertising revenues across the media are falling fast. Unlike many news sites, we haven’t put up a paywall because we want to keep our marine journalism open.

Afloat.ie is Ireland's only full–time marine journalism team and it takes time, money and hard work to produce our content.

So you can see why we need to ask for your help.

If everyone chipped in, we can enhance our coverage and our future would be more secure. You can help us through a small donation. Thank you.

Direct Donation to Afloat button

Featured Sailing School

INSS sidebutton

Featured Clubs

dbsc mainbutton
Howth Yacht Club
Kinsale Yacht Club
National Yacht Club
Royal Cork Yacht Club
Royal Irish Yacht club
Royal Saint George Yacht Club

Featured Brokers

leinster sidebutton

Featured Associations

ICRA
isora sidebutton

Featured Webcams

Featured Events 2021

vdlr21 sidebutton

Featured Sailmakers

northsails sidebutton
uksails sidebutton
quantum sidebutton
watson sidebutton

Featured Chandleries

CHMarine Afloat logo
osm sidebutton
https://afloat.ie/resources/marine-industry-news/viking-marine

Featured Marinas

dlmarina sidebutton

Featured Blogs

W M Nixon - Sailing on Saturday
podcast sidebutton
mansfield sidebutton
BSB sidebutton
wavelengths sidebutton
 

Please show your support for Afloat by donating